Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Καλησπέρα φίλε μου και μεγεία την κινητούμπα! :D

Κανονικά από ότι διαβάζω στο ξένο φόρουμ, το φλασάρισμα της ελληνικής ρομ θα έπρεπε να ξεκλειδώσει τη συσκευή. :confused:

Να φανταστώ στο κάνει με όλες τις SIM και όχι μόνο με την δικιά σου, ε;

 

ναι φιλε μου , ευχαριστω και για τον χρονο που φαγες να το τσεκαρεις... ****το!! αν το παω σε vodafone καταστημα θα μου το ξεκλειδωσουν ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι φιλε μου , ευχαριστω και για τον χρονο που φαγες να το τσεκαρεις... ****το!! αν το παω σε vodafone καταστημα θα μου το ξεκλειδωσουν ?

 

Τελικά τα πράγματα δεν φαίνονται να ειναι και τόσο ρόδινα....με λίγο γούγλισμα + ψάξιμο στο παλιό ξένο φόρουμ είδα ότι άμα είναι κλειδωμένη η συσκευή για να χρησιμοποιεί SIM συγκεκριμένης χώρας, πρέπει να πληρώσεις για να αγοράσεις κωδικό ξεκλειδώματος.Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε και τζαμπέ τρόπος να βρεις τον κωδικό, μέχρις στιγμής όμως δεν έχω βρει κάτι..... :/

 

Όχι δεν νομιζω να σταθείς τυχερός στην Voda, μιας και δεν πουλάει πλέον τη συσκευή.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πράγματα δεν φαίνονται να ειναι και τόσο ρόδινα....με λίγο γούγλισμα + ψάξιμο στο παλιό ξένο φόρουμ είδα ότι άμα είναι κλειδωμένη η συσκευή για να χρησιμοποιεί SIM συγκεκριμένης χώρας, πρέπει να πληρώσεις για να αγοράσεις κωδικό ξεκλειδώματος.Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε και τζαμπέ τρόπος να βρεις τον κωδικό, μέχρις στιγμής όμως δεν έχω βρει κάτι..... :/

 

Όχι δεν νομιζω να σταθείς τυχερός στην Voda, μιας και δεν πουλάει πλέον τη συσκευή.

 

ε ωραια, αφου οταν το αγαρασα απο ebay με βεβαιωσε πως η συσκευη ξεκλειδωνει με φλασαρισμα, θα του στειλω τον ΙΜΕΙ μου να μου στειλει πισω τον κωδικο. Αλλιως αμφισβητηση συναλλαγης!

 

ευχαριστω!! κινηταρα ομως!!!!!! μακραν το καλυτερο S^1 με το καλυτερο UI για S^1 !!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ε ωραια, αφου οταν το αγαρασα απο ebay με βεβαιωσε πως η συσκευη ξεκλειδωνει με φλασαρισμα, θα του στειλω τον ΙΜΕΙ μου να μου στειλει πισω τον κωδικο. Αλλιως αμφισβητηση συναλλαγης!

 

ευχαριστω!! κινηταρα ομως!!!!!! μακραν το καλυτερο S^1 με το καλυτερο UI για S^1 !!

 

Οκ αφού θα το κυνηγήσεις έτσι είσαι ωραίος, άλλωστε στο οφείλει μιας και το είχε δηλωμένο σαν "unlocked"!

 

Ενημέρωσε μας για το πως θα πάει, και καλοδούλευτο εύχομαι! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφού θα το κυνηγήσεις έτσι είσαι ωραίος, άλλωστε στο οφείλει μιας και το είχε δηλωμένο σαν "unlocked"!

 

Ενημέρωσε μας για το πως θα πάει, και καλοδούλευτο εύχομαι! :)

 

ολα καλα τελικα παιδια. Του στειλα και μου πε πως παιρνει την ευθυνη και πως θα μου στειλει τον κωδικο σε 24 ωρες. Αρα (εφοσον πανε ολα καλα μετα) θα ναι τελεια!! :D

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έκανε κάποιες ρυθμίσεις και τώρα η απόδοση της μπαταρίας μετά από 10 μέρες αναμονής έπεσε μόλις μία μπάρα!!!! Πριν από τις ρυθμίσεις δε μου κράταγε ούτε δύο μέρες!!!! Απίστευτο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έκανε κάποιες ρυθμίσεις και τώρα η απόδοση της μπαταρίας μετά από 10 μέρες αναμονής έπεσε μόλις μία μπάρα!!!! Πριν από τις ρυθμίσεις δε μου κράταγε ούτε δύο μέρες!!!! Απίστευτο!!!!

 

ξεκινα λιστα !!!!! :D

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ενας ιταλος βγαζει καινουργια ρομ δε θυμαμαι που τον πετυχα προχτες την 205 ? καπως ετσι αν καποιος τον παρακολουθει τι περιλαμβανει αυτη η ρομ ξερουμε ? Απο τι θυμαμαι δεν ειδα να εχει κ ελληνικη γλωσσα δυστηχως .
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή για να πάρουμε την high συχνότητα που έχουμε ορίσει πρέπει να επιλέξουμε locked; Η επιλογή dynamic δεν είναι για να χρησιμοποιεί τον επεργαστή ανάλογα με τις απαιτήσεις των εφαρμογών; π.χ. αν μια εφαρμογή είναι πολύ απαιτητική δεν θα ανεβάσει την συχνότητα στο high που έχουμε ορίσει;

 

 

Όπως εγραψα και στο ποστ τις παράθεσης, η High συχνότητα, υπάρχει ώστε να επιβάλεται στο κινητό μόλις πατάμε "Locked" αντί για "Dynamic". Το κακό του locked είναι ότι δεν ρίχνει καθόλου τη συχνότητα όταν το κινητό είναι idle, με αποτέλεσμα, να ρουφάει τη μπαταρία....

 

Για να πάρεις το high (πχ 900Mhz) ενώ είσαι σε dynamic mode, θα πρέπει να το έχεις ορίσει σαν "Normal", κάτι που δεν το συνιστώ.....

Όχι ότι είχα ποτέ πρόβλημα σε οποιαδήποτε συχνότητα, απλά και στα 900Mhz locked, δεν θα δεις δραματικές διαφορές στην απόδοση του κινητού.Μόνο κατά την εγκατάσταση κανα δύο εφαρμογών είδα βελτίωση και μου εξοικονόμησε λίγο χρόνο.

 

Αγαπητοί φίλοι (κινητουμπιώτες και κινητουμπιώτισες θα ήθελα να πω για πλάκα) την πάτησατε. Το έψαξα πολύ, γιατί δεν είχε νόημα και το βρήκα! Όταν πας στο prox. sensor και μετά πατήσεις το αριστερό soft menu (options) ή το δεξιό (cancel) θα δείτε ένδειξη High. Προφανώς σε Locked είναι σταθερά σε High αλλά σε Dynamic χρησιμοποιείται όλο το εύρος. Και εγώ το έψαχνα και το είχα απορία και στο βίντεο του HX δεν φαινόταν. Surprise!

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλουμε την ROM HX-V11 απλα κατεβαζουμε το αρχειο .exe συνδεουμε το κινητο και μετα παταμε εκεινο το κουμπακι στο .exe;

Τελευταια φορα που εκανα ειχε μεγαλυτερη διαδικασια και τωρα δεν βρισκω καποιον οδηγο.

Ποια θεωρειται πως ειναι η καλυτερη rom του HX; Αυτη τη στιγμη φοράω την HX-V3-17

Αξίζει να βαλω κατι καινουριο, ετσι δεν ειναι; Αν και με βολεψε παρα πολυ..η μπαταρα πχ κραταει 5-6 μερες.

 

Ευχαριστώ!

Nokia 6110 -> Nokia 3310 -> Sony Ericsson t68i -> Samsung E715 -> Nokia 6230i -> Sony Ericsson W880i -> Samsung Omnia HD i8910 -> HTC One -> OnePlus 3T -> OnePlus 8 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ενας ιταλος βγαζει καινουργια ρομ δε θυμαμαι που τον πετυχα προχτες την 205 ? καπως ετσι αν καποιος τον παρακολουθει τι περιλαμβανει αυτη η ρομ ξερουμε ? Απο τι θυμαμαι δεν ειδα να εχει κ ελληνικη γλωσσα δυστηχως .

 

Τον λένε faenil και ήταν ο κύριος ανταγωνιστής του γερμανού. Η n2o5 θα βγεί τον Ιούλιο μάλλον. Θα έχει κάτι αντίστοιχο με τον hx-patcher αλλά απ' ότι κατάλαβα με πολύ λιγότερες δυνατότητες παραμετροποίησης. Και ναί, όπως είπες δεν έχει ελληνικά.

Edited by Dr_Acula
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Τον λένε faenil και ήταν ο κύριος ανταγωνιστής του γερμανού. Η n2o5 θα βγεί τον Ιούλιο μάλλον. Θα έχει κάτι αντίστοιχο με τον hx-patcher αλλά απ' ότι κατάλαβα με πολύ λιγότερες δυνατότητες παραμετροποίησης. Και ναί, όπως είπες δεν έχει ελληνικά.

 

Το θέμα είναι αν θα προσφέρει κάτι περισσότερο από την ρομ του γερμανού. Όποιος θέλει να δει περισσότερα, η σελίδα του ιταλού είναι η ακόλουθη: http://i8910tuning.com/

 

Προσωπικά στην ρομ του γερμανού με χαλάνε τα πολλά bug's που μου βγάζει. Π.χ. προχθές μου εξαφάνισε όλες τις εφαρμογές που είχα προσθέσει στο my media και απλά είχε αφήσει κενές τις θέσεις χωρίς εικονίδια!

Σήμερα όταν μου έκανε rotate στον οριζόντιο άξονα(δηλαδή το κινητό γυρισμένο στο πλάι), μετά δεν γύριζε στον κάθετο άξονα με τίποτα και αναγκάστηκα να κλείσω και να ξαναανοίξω το κινητό.

Στην κάμερα δεν μου κρατάει πάντα την ρύθμιση για το anti-shake και ας έχω το φλας απενεργοποιημένο.

Επίσης για να μπω στο my media που είναι αριστερά της αρχικής οθόνης, σχεδόν πάντα πρέπει να μπω δεύτερη φορά γιατί την πρώτη με ξαναπετάει στην οθόνη αναμονής!

Τέλος μία φορά που είχα βάλει το κινητό να φορτίσει και ενώ είχα ενεργοποιήσει και το ξυπνητήρι, το πρωί το τηλέφωνο είχε "νέκρωσε" και αναγκάστηκα να του βγάλω την μπαταρία για να μπορέσω να το ενεργοποιήσω! Εννοείται ότι δεν χτύπησε και το ξυπνητήρι!

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

μου περασε ενας φιλος στο κινητο το ndrive εκδοση 10.1.15 αλλα δεν μπορω να βρω χαρτες μηπως

καποιος φιλος γνωριζει κατι κ μπορει νε με βοηθησει?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

μου περασε ενας φιλος στο κινητο το ndrive εκδοση 10.1.15 αλλα δεν μπορω να βρω χαρτες μηπως

καποιος φιλος γνωριζει κατι κ μπορει νε με βοηθησει?

 

ευχαριστω

 

φιλε σε γνωστο μαγαζακι εχει τους χαρτες για ndrive. Καθως και ολα τα απαραίτητα για να τους ξεκλειδωσεις :)

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιταλός εχει βάλει επιτέλους το νέο του fw στην ιστοσελίδα του. Θα περιμενω λίγες μέρες να φανούν οποιαδήποτε προβλήματα και θα την δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιταλός εχει βάλει επιτέλους το νέο του fw στην ιστοσελίδα του. Θα περιμενω λίγες μέρες να φανούν οποιαδήποτε προβλήματα και θα την δοκιμάσω.

 

καλος ο ιταλος αλλα δεν εχει ελληνική γλωσσα!!!!τι να την κάνεις σε αλλες γλωσσες ας εβγαζε τουλάχιστον και ελληνική version:mad: αλλα απο την αλλη ο faenil ηταν παντα πιο πίσω απο τον γερμανο και η τελευταια rom του γερμανου ειναι παρα πολυ καλή:)και δεν ξερω αν ο faenil θα κανει κατι καλύτερο οποτε για εμενα μένω στον γερμανο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι κι' αλλιώς την main localization έβαζα πάντα απ' τον γερμανό καθ' ότι χρειαζόμουνα και γερμανικό πληκτρολόγιο κάτι το οποίο η ελληνική του έκδοση δεν είχε. Πληκτρολόγιο και Τ9 ελληνικό να έχει και δεν με πειράζει αν το μενού είναι στα αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει άραγε ο Ιταλός ελληνικό πληκτρολόγιο + Τ9;; Την δοκίμασε κανείς για να μας πει;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν θέλετε τη γνώμη μου, ο Γερμανός τουλάχιστον με την V11 που έβαλα τελειοποίησε στην κυριολεξία το κινητό μας. Με την έννοια ότι ανέβασε όλους τους τομείς: διορθώσεις, αξιοπιστία, ταχύτητα και ουσιαστικά απολαμβάνουμε όλες τις δυνατότητες του κινητού πλέον χωρίς όρια και γκρίνιες. Γιαυτό πιστεύω έχει πέσει λίγο η κινητικότητα του φόρουμ, γιατί είμαστε σε σκηνοθεσία των βίντεο που θα τραβήξουμε, γιατί σερφάρουμε απρόσκοπτα κατά τη διάρκεια των διακοπών μας, και όλα τα multi-συναφή. Κατά τη γνώμη μου οφείλουμε να του βγάλουμε το καπέλο. "Τσίριο -Μανώλης.." :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

το i8910 το πούλησα τελικά. μετά από ακριβώς 2 χρόνια δεν άντεξα και το έδωσα. κρίμα καλό κινητό αλλά το λειτουργικό του ήταν απαράδεχτο. καμία διαφορά με τα παλιά απλά κινητά...

τώρα πήρα ένα galaxy s2 και μπορώ να πω ότι το symbian με το android είναι μέρα με τη νύχτα...

το έδωσα 150 ευρώ. καλά το έδωσα? είχε και τις γρατζουνιές του δεν μπορώ να πω:p

Link to comment
Share on other sites

Όποτε συνδέω το κινητό μέσω της μαζικής αποθήκευσης, στο mymedia μου χάνει τα εικονίδια που έχω βάλει εγώ(στην θέση τους μου αφήνει κενό) και έτσι κάθε φορά πρέπει να τα ρυθμίζω από την αρχή. Συμβαίνει αυτό και σε εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Όποτε συνδέω το κινητό μέσω της μαζικής αποθήκευσης, στο mymedia μου χάνει τα εικονίδια που έχω βάλει εγώ(στην θέση τους μου αφήνει κενό) και έτσι κάθε φορά πρέπει να τα ρυθμίζω από την αρχή. Συμβαίνει αυτό και σε εσάς;

 

Συνήθως για κάτι τέτοιο φταίει που τα εικονίδια είναι αποθηκευμένα είτε στην mass memory είτε στην κάρτα μνήμης. Μπόρεις να τα περάσεις στην C: ;

Link to comment
Share on other sites

το i8910 το πούλησα τελικά. μετά από ακριβώς 2 χρόνια δεν άντεξα και το έδωσα. κρίμα καλό κινητό αλλά το λειτουργικό του ήταν απαράδεχτο. καμία διαφορά με τα παλιά απλά κινητά...

τώρα πήρα ένα galaxy s2 και μπορώ να πω ότι το symbian με το android είναι μέρα με τη νύχτα...

το έδωσα 150 ευρώ. καλά το έδωσα? είχε και τις γρατζουνιές του δεν μπορώ να πω:p

 

φιλε και γω περιπου το ιδιο εκανα. Πηρα το GSII αλλα ειλικρινα το i8910 δεν το πουλαω. 2 χρονια κοντα το ειχα και δε μου παει να το δωσω.

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...