Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλοι μου, ήθελα να σας πω ότι εντυπωσιάστηκα όταν είδα ότι το i8910 είναι πέμπτο στα gsmarena.com ratings με στοιχεία:

5. Samsung i8910 Omnia HD Βαθμός 8.421 Ψήφοι 51,278

 

WOW!!!

 

ΥΓ: Όπως θα δείτε το Samsung I9100 Galaxy S II είναι αναμενόμενα πρώτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας. Ψαχνω το original firmware. καταφερα να βρω το Samsung-I8910_Omnia_HD-firmware-XXIE9-VGR_Vodafone_Greece.part2.rar Αλλα το part1 δεν υπάρχει στο rapidshare. Το έχει κρατήσει κανεις μήπως ώστε να το ανεβασει κάπου και να το κατεβάσω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μια βοηθεια σας παρακαλω.Εχω φτιαξει φακελους οπου αποθηκευω εισερχομενα και εξερχομενα μηνυματα. Δυστυχως δεν ανοιγουν και δεν μπορω να τα διαβασω..:(..καμια ιδεα κανεις???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Xαιρετώ,

ρε παιδιά μου γράφει "battery disconnected" και δεν μου φορτίζει ? τί να κάνω???

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο.. Που παιζουν οι τιμες;

 

Πια ρομ προτείνετε; Θέλω και λίγη βοήθεια σχετικά με την εγκατάσταση της

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο.. Που παιζουν οι τιμες;

 

Πια ρομ προτείνετε; Θέλω και λίγη βοήθεια σχετικά με την εγκατάσταση της

 

Το εχει βαλει αγγελια ο SaintPetrouil!

Eιναι και κοντα στα μερη σου.

 

Στειλε του ενα pm!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παιδια...Αγορασα χτες το i8910HD μεταχειρισμενο σε τελεια κατασταση(μονο μια μπαταρια ηθελε)

Αλλα θελω τωρα που δεν εχει μεσα δεδομενα να το κανω αναβαθμιση,εβαλα τους drivers απο το cadακι που ειχε μεσα αλλα το Pc studio δεν εβλεπε το κινητο,κατεβασα την τελευταια εκδοση για win7 64αρια με το που το βαζω το στο laptop κ επιλεγω στο κινητο "pc studio" μου βγαζει στο προγραμμα στο laptop "συνδεθηκε μη καταχωρημενη συσκευη η συνδεση τερματιστικε" και δεν κανει τπτ...εν τω μεταξυ αν επιλεξω καποια αλλη επιλογη Π.χ. μαζικη αποθυκευση το βλεπει αλλα δεν μπορω να κανω αναβαθμιση.Καταβασα μετα το samsung kies με το που το βαζω το laptop λεει "πραγματοποιητε συνδεση" και μενει εκει....Μετα εβαλα τους κρυβους κωδικους κ εκανα ενα soft reset ξανα δοκιμαστα ολα τα προγραμματα παλι το ιδιο,μετα εκανα hard reset(που σβηνει κ ολα τα αρχεια) και ξανα ακριβος τα ιδια...Ξερετε για ποιον λογο γινετε αυτο; ή αν ξερετε καποιον αλλο τροπο για να κανω αναβαθμιση;

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παιδια εκανα αναβαθμιση στο i8910 το russian-HX-V11 και modem ModemJb1 και το κινητο απο εκει που ειχε 2-3γραμμες σημα με στο σπιτι τωρα ειναι μονικα σε "περιορισμενη υπηρεσια" και οντα βγαινω εξω κανει κανα 5λ να βρει σημα αλλα και οταν βρησκει μπορει να εχει φουλ σημα και δεν μπορω να κανω αλλα ουτε να μου κανουν κληση.εβαμε μετα το ModemJC1 μπας κ αλλαξει..τπτ απολυτως ακριβος τα ιδια.Μετα εβαλα το HX-V8-32-russ παλε με το ModemJC1 και παλι μονιμα "περιορισμενη υπηρεσια" ακομα κ εξω τι γινετε ρε παιδια γιατι αυτο πραγμα;;

Υ.γ.1 ειδα καπου οτι ελεγαν να βγαλω το 3g το εκανα αλλα και παλι τιποτα...

Υ.γ.2 τη καθε ρομ την αφησα για 3 μερες την καθε μια μπας η ηθελε ¨στρωσιμο¨...τιποτα απολυτως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας. Ψαχνω το original firmware. καταφερα να βρω το Samsung-I8910_Omnia_HD-firmware-XXIE9-VGR_Vodafone_Greece.part2.rar Αλλα το part1 δεν υπάρχει στο rapidshare. Το έχει κρατήσει κανεις μήπως ώστε να το ανεβασει κάπου και να το κατεβάσω? Ευχαριστώ

 

Φίλε μου έχω βρει εγώ το πρώτο μέρος αλλά έχω θέμα με το δεύτερο :p Θα το ανεβάσω στο skydrive και θα σου δώσω λινκ. Ανέβασε το κι εσύ κάπου για να το πάρω κι εγώ.

 

Επίσης έχει κανείς την ελληνική ρομ από το hx-v11; Γτ τα έσβησα καταλάθως και τώρα δεν τα βρήσκω πουθενά

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Samsung I8910 Omnia HD XXIE9 VGR Vodafone Greece

part 1 + part 2 (rapidshare)

 

HX-V11 (λέει russian στο αρχείο, αλλά έχει και τα Ελληνικά μέσα)

 

Τα πρώτα link είναι από εδώ και το δεύτερο είναι από το site του hyperx.

Άμα έχουν κάνα θεματάκι τα αρχεία, πείτε μου να τα ανεβάσω εγώ εκ νέου κάπου αλλού! :)

 

PS: Πέρασαν κιόλας 3 χρόνια που είχα αγοράσει την κινητάρα μας! :cry:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα ειχα ολα αυτα αλλα πριν κανα μηνα τα εσβησα ολα απο τον υπολογιστη μου γιατι πουλησα το κινητο. 3 χρονια το ειχα.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Samsung I8910 Omnia HD XXIE9 VGR Vodafone Greece

part 1 + part 2 (rapidshare)

 

HX-V11 (λέει russian στο αρχείο, αλλά έχει και τα Ελληνικά μέσα)

 

Τα πρώτα link είναι από εδώ και το δεύτερο είναι από το site του hyperx.

Άμα έχουν κάνα θεματάκι τα αρχεία, πείτε μου να τα ανεβάσω εγώ εκ νέου κάπου αλλού! :)

 

PS: Πέρασαν κιόλας 3 χρόνια που είχα αγοράσει την κινητάρα μας! :cry:

 

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κανένα λινκ για τον τρόπο που την περνάμε στο κινητό έχουμε.

 

Διευκρίνιση. Είναι η αρχική της vodafon που έχει το τηλεφωνο, ή κάποια αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κανένα λινκ για τον τρόπο που την περνάμε στο κινητό έχουμε.

 

Διευκρίνιση. Είναι η αρχική της vodafon που έχει το τηλεφωνο, ή κάποια αναβάθμιση;

 

Είναι πολύ εύκολο φίλε μου. Καταρχήν να το έχεις πλήρως φορτισμένο μη γίνει καμιά στραβή. Κάνεις εγκατάσταση τους drivers (μόνο σε ΧΡ δουλεύουν οπότε αν δουλεύεις σε κάτι άλλο πρέπει να τα βάλεις σε μια virtual machine. ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΑ ΛΙΝΚ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ!). Και ερχόμαστε στην πράξη τώρα. Αν περάσεις την HX είναι έτοιμη αλλιώς θα χρειαστείς το Symbian Flashing Tool 1.5. Θέτεις το κινητό σε κατάσταση boot (πατημένα το πλήκτρο έντασης το πάνω, το κουμπί κλειδώματος και το Power ON) θα εμφανιστεί μια μπλε οθόνη (όχι BSOD :p ). Αφού θα έχεις ανοιχτό το πρόγραμμα (το ΗΧ ή το σιμπιαν) το κουμπώνεις και κάνει την εγκατάσταση. Μόλις γίνει θα δεις ότι θα εμφανιστεί το Ready στο πρώτο PDA.

 

Κλικάρεις το CODE XML και επιλέγεις το αντίστοιχο αρχείο από τον φάκελο CODE. Το ίδιο κάνεις και για το CSC (αντίστοιχο αρχείο από τον φάκελο CSC) και για το MODEM (αντίστοιχο αρχείο από τον φάκελο MODEM). Αφήνεις τα κλικ όπως είναι (δλδ Format,boot,CODE,CSC και MODEM) και πατάς DOWNLOAD START. Μόλις τελειώσει το τηλ κάνει επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος!

 

Στην ΗΧ δεν χρειάζονται αυτά αφού τα αρχεία είναι ενσωματομένα. Πάντως αν έχεις ακόμα την official σου προτείνω να την πετάξεις από εκεί που ήρθε. Με την ΗΧ θα βρεις την υγειά σου και δεν θα θες να την αλλάξεις! Έχει πολλές δυνατότητες!

 

Α! Και μην ξεχάσεις να πάρεις αντίγραφα ασφαλείας γτ μετά θα κλαις!

 

Καλή επιτυχία! :D

Edited by sakisbm
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναπροσπαθήσει παλαιοτέρα με το Symbian Flashing Tool...

Το τηλέφωνο έκλεισε για επανεκκίνηση, και δεν ξανά άνοιξε.. Ευτυχώς ειχε ακομα εγγύηση και μου το επισκεύασαν... Μετα απο αυτο, εχω μια φοβία να το ξανά επιχειρήσω..

 

Παρ ολα αυτα, δύο ερωτησεις...

1. Με εγκατεστημένο το kies στο pc, ειμαι ενταξει απο drives;

2. Στο youtube βλεπω ovi maps & nokia store.. Ειναι και αυτα μεσα στην rom;

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναπροσπαθήσει παλαιοτέρα με το Symbian Flashing Tool...

Το τηλέφωνο έκλεισε για επανεκκίνηση, και δεν ξανά άνοιξε.. Ευτυχώς ειχε ακομα εγγύηση και μου το επισκεύασαν... Μετα απο αυτο, εχω μια φοβία να το ξανά επιχειρήσω..

 

Παρ ολα αυτα, δύο ερωτησεις...

1. Με εγκατεστημένο το kies στο pc, ειμαι ενταξει απο drives;

2. Στο youtube βλεπω ovi maps & nokia store.. Ειναι και αυτα μεσα στην rom;

 

Ίσως έκανες κάποια χαζομαρίτσα εσύ με το σιμπιαν γτ εγώ που το έβαλα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μπορεί να έπεσες και στην περίπτωση του 0,01% :O

 

1. Δεν θέλει αυτούς τους drivers. Το φόρουμ του ΗΧ τους έδινε για την εγκατάσταση αλλά πλέον ασχολείται με άλλο κιν και δεν τους έχει διαθέσιμους (τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να τους βρω)

2. Το κατάστημα λειτουργούσε στην αρχή (νομίζω η έκδοση 1.8) μετά την αναβάθμισή του δεν υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησης (ενώ γίνετε εγκατάσταση πάει να το τρέξει και βγαίνει χωρίς κάποια ειδοποίηση)

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

βρήκα τον οδηγό που είχα χρησιμοποιήσει και απέτυχα.. http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=12487

 

Τα drive είναι ακόμα διαθέσιμα εκεί και τα κατάβασα. Άντε και ο θεός βοηθός..

Link to comment
Share on other sites

:blink: κι εγώ αυτόν τον οδηγό είχα χρησιμοποιήσει. τεσπα. Καλή επιτυχία πάντως!

 

Τους samsung drivers μπορείτε να τους κατεβάσετε από εδώ λόγο του ότι ο οδηγός που δίνει ο φίλος πιο πάνω δεν τους έχει πλέον

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Πω πωωωωωω..... Πετάει το εργαλείο.... Μου άνοιξε η όρεξη.. Θέλω κι άλλες rom... Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχει περασει κανεις καινουργια μπαταρια στο κινητο?Αν ναι μπορει να μου δωσει λινκ η ονομασια και να πει κατα ποσο εμεινε ευχαριστημενος ή οχι?Το φορτιζω 2 φορες την μερα πλεον για να την βγαλει :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει περασει κανεις καινουργια μπαταρια στο κινητο?Αν ναι μπορει να μου δωσει λινκ η ονομασια και να πει κατα ποσο εμεινε ευχαριστημενος ή οχι?Το φορτιζω 2 φορες την μερα πλεον για να την βγαλει :(

 

Φίλε μου -όπως αναγράφεται- η μπαταρία του Samsung i8910HD, είναι μοντέλο EB504465VU (1.500mAh 5,55Wh). Μια εικόνα της από το web είναι εδώ:

http://www.tvc-mall.com/uploads/details/BATY-I8910-1.jpg

 

Την έχω αγοράσει εδώ κι ένα χρόνο ('11) αλλά ήταν ίδιας παραγωγής με το κινητό ('09), με αποτέλεσμα καμία βελτίωση -γιατί πέρασε ίδιο χρόνο στο ράφι!! Μπορείς να τη βρεις σε πολλά eshops στο web, ψάχνοντας με το όνομά της και το όνομα του κινητού. Υπάρχει και προσφορά, με ίδιο μέγεθος και χαρακτηριστικά αλλά δεν έχω και ίσως δεν πρόκειται να δοκιμάσω.

 

Κατά τη γνώμη μου, η δυνατότητα αναμονής είναι πολύ μεγάλη αλλά -κυρίως- όταν σερφάρεις με το λευκό περιθώριο των σελίδων στον browser, χάνει το δυναμικό της πολύ γρήγορα!

 

Μια διαπίστωση που έχω κάνει -χωρίς να είναι τεκμηριωμένη- είναι ότι όταν το φορτίσεις 20 λεπτά, οπότε όπως ακούγεται, έχει φορτιστεί στο 80%, δείχνει πολύ περισσότερη χωρητικότητα σε σχέση με το χρόνο που απαιτείτε για να φορτιστεί πλήρως!! Αυτό ίσως συμβαίνει επειδή δεν έχει στρεσαριστεί και θερμανθεί η μπαταρία για να φορτιστεί πλήρως -δική μου εντύπωση! Και αυτό που συμβουλεύουν πολλοί: Όταν εμφανίσει μήνυμα ότι χρειάζεται φόρτιση, να μην την χρησιμοποιείς μέχρι να τελειώσει, γιατί θα χάσει τα καλά χαρακτηριστικά της η μπαταρία!

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!! :)

Edited by hdimopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου δώσει το δεύτερο κομμάτι απ την επίσημη ρομ;

 

Έβαλα τα 8αρια και τα αρχεία τα είχα μέσα στην VM

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου δώσει το δεύτερο κομμάτι απ την επίσημη ρομ;

 

Έβαλα τα 8αρια και τα αρχεία τα είχα μέσα στην VM

 

Δέκα μηνύματα παραπάνω είναι τα λινκ βρε Σάκη! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Δέκα μηνύματα παραπάνω είναι τα λινκ βρε Σάκη! :p

 

Δεν δουλεύει ρε συ το λινκ!!! κ στο γκουγκλη που έψαξα όλα του ραπιντ δεν δούλευαν στο δεύτερο μέρος:blink:

 

UPDATE

 

:blink::blink::blink::blink: τι στο καλό;! τώρα μια χαρά το έβγαλε!

Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...