Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η απειρία πολλές φορές με κάνει υπερβολικό :p άσε που δεν έχω ξαναχακάρει ποτέ τίποτα άλλο!

 

Πριν ξεκινήσω το φλασάρισμα, έχω ακόμα απορία με το modem.....λοιπόν το πρόγραμμα φλασαρίσματος είναι αυτό:

http://img713.imageshack.us/img713/9462/76515035.th.jpg

 

τα modem είναι ενσωματωμένα στο russian-HX-V11.exe; Πως διαλέγω το modem που θέλω αφού στο πρόγραμμα δεν έχει κανένα κουμπάκι για επιλογή modem και μέσα στο πεδίο MODEM Ver. γράφει ΝΟΝΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι αυτό είναι το πρόγραμμα και όταν θα συνδέσεις το κινητό ενώ είναι σε bootloader mode, θα το αναγνωρίσει στο πρώτο port (πάνω δεξια θα γραψει connected) και θα σου ανάψει το κουμπάκι για να πατήσεις download.

 

Το modem όπως σου είπα το περνάς αργότερα, μετά το πέρασμα τις ρομ δηλαδή, ξανακλέινεις το κινητό και το ανοίγεις στον bootloader, και ανοίγεις το JB1.exe και μέσω αυτού περνάς και το μοντεμ.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα ότι είναι δύο τα προγράμματα φλασαρίσματος(το russian-HX-V11.exe και το JB1.exe)!

Πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνει πιο απλός ο οδηγός για τους αρχάριους χρήστες.....και με όλη την βοήθεια που μου έδωσες πιστεύω ότι θα μπορούσα να τον απλοποιήσω κι εγώ.

'Οπως και να έχει ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου γιατί αλλιώς δεν θα είχα καταφέρει και καταλάβει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ένωσα τους οδηγούς φλασαρίσματος του MaFiOzOS_88 και sdaoulas σε έναν με σκοπό να είναι πιο κατανοητοί για πολύ αρχάριους χρήστες σαν κι εμένα.

Αν έχω ξεχάσει κάτι ή αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με.

 

Οδηγός για φλασάρισμα Samsung i8910 HD

 

Ξεκινώντας, καλό είναι να πάρουμε αντίγραφα από ότι έχουμε και δεν έχουμε στην συσκευή γιατί κατά το φλασάρισμα γίνεται hard format στο κινητό και σβήνονται τα πάντα!!!

 

Απαιτείται:

1.Να έχουμε Windows XP (ή XP mode μέσα από Windows 7). Με απλά λόγια η διαδικασία του φλασαρίσματος πρέπει να γίνει σε περιβάλλον ΧΡ, ενώ αν έχουμε Win 7 x64, θα πρέπει να στήσουμε ένα εικονικό σύστημα με ΧΡ. Επίσης το pc πρέπει να έχει θύρες usb 2.0 και όχι 1.1 ή 1.0.

2.Να είναι πλήρως φορτισμένο το κινητό μας στο 100%.

3.Να μην τρέχουν περιττές εφαρμογές στο παρασκήνιο και ΟΧΙ screensaver.

 

 

Στη συνέχεια θα πρέπει να κατεβάσουμε τα τρία παρακάτω αρχεία:

Αρχείο της rom: http://hyperx.garrettcullum.com/russian-HX-V11.rar (περιλαμβάνει σε ένα αρχείο .exe το πρόγραμμα φλασαρίσματος και την rom hx-v11-7)

Modem: http://hyperx.garrettcullum.com/ModemJB1.rar (περιλαμβάνει σε ένα αρχείο .exe το πρόγραμμα φλασαρίσματος για το modem και το modem jb1)

Drivers για το κινητό: http://rapidshare.com/#!download|34tl|335925729|HyperX.rar|12566 (περιλαμβάνει όλους τους drivers που θα χρειαστεί να εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή μας)

 

Ξεκινάμε με την εγκατάσταση(στο pc) των Drivers για το κινητό: (όλα βρίσκονται στο αρχείο με τους drivers για το κινητό)

1.Microsoft Msxml.msi

2.i8910 Flashing drivers (αυτό αποτελείται από 3ις εγκαταστάσεις)

Εγκατάσταση 1: PHONE_driver

Εγκατάσταση 2: SAMSUNG Mobile USB DRIVER(4.40.7.0) v1.6

Εγκατάσταση 3: SSDN_V1.1.808.7165_SETUP_whql.exe

κάνουμε εγκατάσταση ένα προς ένα και τα 3 και αφού τελειώσουμε κάνουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστή μας (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ).

 

Πριν φλασάρουμε

πρέπει να κάνουμε φορμάτ το C: *#7370#: Hard reset (και οπωσδήποτε τον Ε: (Menu - office - file mgr - E: - Format mass memory) (κωδικός κλειδώματος: 00000000)

 

Είμαστε έτοιμοι για να ξεκινήσουμε

1.Βάζουμε το i8910 HD σε κατάσταση boot mode, δηλαδή:

Τηλέφωνο κλειστό και ΟΧΙ συνδεδεμένο στην USB, κρατήστε το ΠΑΝΩ πλήκτρο έντασης και το πλήκτρο που ξεκλειδώνει/κλειδώνει την συσκευή (δεξιά και πάνω από την USB) και μαζί το πλήκτρο power/απόρριψη. ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΑΤΗΜΕΝΑ ώσπου να δούμε μια μπλε οθόνη με περίεργα γράμματα.

2.Τρέχουμε το πρόγραμμα φλασαρίσματος (είναι το αρχείο της ρομ με όνομα russian-HX-V11.exe)

3.Τώρα συνδέουμε το i8910 HD μέσω USB στο PC μας. Θα εγκαταστήσει τον driver και μετά από μερικά δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί το πλήκτρο START του προγράμματος φλασαρίσματος. Το πατάμε και ξεκινάει το download και μέσα σε 5 λεπτά είμαστε τελειωμένοι.

4.Θα εμφανιστεί μήνυμα που θα λέει ότι τα φλασάρισμα τελείωσε και ότι το τηλέφωνο θα κάνει reboot.

5.Αφού πήγαν όλα καλά και τελείωσε το φλασάρισμα, στην πρώτη εκκίνηση του κινητού, περιμένουμε μερικά λεπτά για να εγκαταστήσει αυτόματα μερικά προγράμματα και να μας ζητήσει να πατήσουμε ΟΚ για να κάνει επανεκκίνηση.

6.Τέλος πρέπει να περάσουμε το μόντεμ.

Η διαδικασία είναι η ίδια με του φλασαρίσματος(από βήμα 2 εώς 4) με την διαφορά ότι μπορούμε να το περάσουμε όποτε θέλουμε, ότι κατά την διάρκεια αυτού του φλασαρίσματος δεν γίνεται κανένα φορματ και δεν χάνουμε κανένα αρχείο!!! Το πρόγραμμα φλασαρίσματος σε αυτή την περίπτωση είναι το περιεχόμενο του αρχείου Modem με όνομα I8910XXJB1.exe

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους!!! παιδια θελω να περασω καποια δεδομενα μου (τηλεφωνα και μηνυματα βασικα) απο το omnia σε αλλο symbian κινητο (nokia 5530) και η αληθεια ειναι οτι δεν τα καταφερα μονος μου... θα δωσω το samsung στην κοπελα μου, γτ στο δικο της χαλασε το ακουστικο και παιδευεται, και θελω οσα μηνυματα εχω να τα μεταφερω....

στο κινητακι μας εχει την επιλογη "μεταφορα δεδομενων" και ετσι μπορω να παρω οσα δεδομενα θελω απο το νοκια, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να στειλω τα αναλογα data στο αλλο, παρολο που εχει και το αλλο κινητο την ιδια επιλογη...μου βγαζει μηνυμα το νοκια οτι το omnia δεν υποστηριζει αυτη την επιλογη...

 

ξαναποσταρω, μηπως ενδεχομενως καποιος μπορει να βοηθησει αλλα δεν το ειδε...

Link to comment
Share on other sites

Ένωσα τους οδηγούς φλασαρίσματος του MaFiOzOS_88 και sdaoulas σε έναν με σκοπό να είναι πιο κατανοητοί για πολύ αρχάριους χρήστες σαν κι εμένα.

Αν έχω ξεχάσει κάτι ή αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με.

 

Οδηγός για φλασάρισμα Samsung i8910 HD

 

Ξεκινώντας, καλό είναι να πάρουμε αντίγραφα από ότι έχουμε και δεν έχουμε στην συσκευή γιατί κατά το φλασάρισμα γίνεται hard format στο κινητό και σβήνονται τα πάντα!!!

 

Απαιτείται:

1.Να έχουμε Windows XP (ή XP mode μέσα από Windows 7). Με απλά λόγια η διαδικασία του φλασαρίσματος πρέπει να γίνει σε περιβάλλον ΧΡ, ενώ αν έχουμε Win 7 x64, θα πρέπει να στήσουμε ένα εικονικό σύστημα με ΧΡ. Επίσης το pc πρέπει να έχει θύρες usb 2.0 και όχι 1.1 ή 1.0.

2.Να είναι πλήρως φορτισμένο το κινητό μας στο 100%.

3.Να μην τρέχουν περιττές εφαρμογές στο παρασκήνιο και ΟΧΙ screensaver.

 

 

Στη συνέχεια θα πρέπει να κατεβάσουμε τα τρία παρακάτω αρχεία:

Αρχείο της rom: http://hyperx.garrettcullum.com/russian-HX-V11.rar (περιλαμβάνει σε ένα αρχείο .exe το πρόγραμμα φλασαρίσματος και την rom hx-v11-7)

Modem: http://hyperx.garrettcullum.com/ModemJB1.rar (περιλαμβάνει σε ένα αρχείο .exe το πρόγραμμα φλασαρίσματος για το modem και το modem jb1)

Drivers για το κινητό: http://rapidshare.com/#!download|34tl|335925729|HyperX.rar|12566 (περιλαμβάνει όλους τους drivers που θα χρειαστεί να εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή μας)

 

Ξεκινάμε με την εγκατάσταση(στο pc) των Drivers για το κινητό: (όλα βρίσκονται στο αρχείο με τους drivers για το κινητό)

1.Microsoft Msxml.msi

2.i8910 Flashing drivers (αυτό αποτελείται από 3ις εγκαταστάσεις)

Εγκατάσταση 1: PHONE_driver

Εγκατάσταση 2: SAMSUNG Mobile USB DRIVER(4.40.7.0) v1.6

Εγκατάσταση 3: SSDN_V1.1.808.7165_SETUP_whql.exe

κάνουμε εγκατάσταση ένα προς ένα και τα 3 και αφού τελειώσουμε κάνουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστή μας (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ).

 

Πριν φλασάρουμε

πρέπει να κάνουμε φορμάτ το C: *#7370#: Hard reset (και οπωσδήποτε τον Ε: (Menu - office - file mgr - E: - Format mass memory) (κωδικός κλειδώματος: 00000000)

 

Είμαστε έτοιμοι για να ξεκινήσουμε

1.Βάζουμε το i8910 HD σε κατάσταση boot mode, δηλαδή:

Τηλέφωνο κλειστό και ΟΧΙ συνδεδεμένο στην USB, κρατήστε το ΠΑΝΩ πλήκτρο έντασης και το πλήκτρο που ξεκλειδώνει/κλειδώνει την συσκευή (δεξιά και πάνω από την USB) και μαζί το πλήκτρο power/απόρριψη. ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΑΤΗΜΕΝΑ ώσπου να δούμε μια μπλε οθόνη με περίεργα γράμματα.

2.Τρέχουμε το πρόγραμμα φλασαρίσματος (είναι το αρχείο της ρομ με όνομα russian-HX-V11.exe)

3.Τώρα συνδέουμε το i8910 HD μέσω USB στο PC μας. Θα εγκαταστήσει τον driver και μετά από μερικά δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί το πλήκτρο START του προγράμματος φλασαρίσματος. Το πατάμε και ξεκινάει το download και μέσα σε 5 λεπτά είμαστε τελειωμένοι.

4.Θα εμφανιστεί μήνυμα που θα λέει ότι τα φλασάρισμα τελείωσε και ότι το τηλέφωνο θα κάνει reboot.

5.Αφού πήγαν όλα καλά και τελείωσε το φλασάρισμα, στην πρώτη εκκίνηση του κινητού, περιμένουμε μερικά λεπτά για να εγκαταστήσει αυτόματα μερικά προγράμματα και να μας ζητήσει να πατήσουμε ΟΚ για να κάνει επανεκκίνηση.

6.Τέλος πρέπει να περάσουμε το μόντεμ.

Η διαδικασία είναι η ίδια με του φλασαρίσματος(από βήμα 2 εώς 4) με την διαφορά ότι μπορούμε να το περάσουμε όποτε θέλουμε, ότι κατά την διάρκεια αυτού του φλασαρίσματος δεν γίνεται κανένα φορματ και δεν χάνουμε κανένα αρχείο!!! Το πρόγραμμα φλασαρίσματος σε αυτή την περίπτωση είναι το περιεχόμενο του αρχείου Modem με όνομα I8910XXJB1.exe

ωραιος οδηγος φιλε.....mafiozos εγκρινεις? ;)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο οδηγός με μπερδεύει μιας και σε ένα σημείο γράφει:

 

"Είμαστε έτοιμοι για να ξεκινήσουμε

 

2.Τρέχουμε το πρόγραμμα φλασαρίσματος"

 

ποιο πρόγραμμα φλασαρίσματος εννοεί αφού στις οδηγίες δεν αναφέρει κανένα τέτοιο πρόγραμμα και εφόσον δεν χρειάζεται το Symbian Rom Flashing Tool;

 

christos_99 τώρα δεν σου δουλεύει πουθένα το kinetic scrolling, ούτε στις φωτογραφίες;

 

Οχι πουθενα. Αλλα δεν με πειραζει τωρα πλεον το εχω συννηθισει....

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

ωραιος οδηγος φιλε.....mafiozos εγκρινεις? ;)

 

Εγκρίνω, εγκρίνω, αν και νομίζω ότι και οι παλιότεροι οδηγοί ήταν αρκετά ξεκάθαροι και δεν είχαν τυφλά σημεία! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Από την οθόνη αναμονής δεν πηγαίνει δεξιά και αριστερά με το σύρσιμο(δηλαδή στις επαφές και στο μενού σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται το λουκετάκι).

 

λύνεται αμέσως από την εφαρμογή που ακούει στο όνομα hxpatcher, η οποία ενσωματώνει πληθώρα tweaks και switches για την κινητούμπα! Απλά ενεργοποίείς το "3D Navigation" και μάλιστα έχεις και την επιλογή να επιλέξεις πιες εφαρμογές θα υπάρχουν αριστερά και δεξιά της κεντρικής οθόνης!! :cool:

 

Το hxpatcher υπάρχει κάπου στο κινητό(έψαξα αλλά δεν το βρήκα) από την ρομ του γερμανού ή πρέπει να το βρούμε από αλλού και να το κατεβάσουμε;

 

*η ερώτηση δεν απευθύνεται απαραίτητα στον μαφιόζο γιατί κοντεύει να γράψει βιβλίο μόνο με τις απαντήσεις που έχει δώσει σε 'μένα :p

Link to comment
Share on other sites

To hxpatcher φίλτατε gre, βρίσκετε στον φάκελο "εργαλεία". :cool:

 

Εναπομείναντες κάτοχοι του κινητού σας εφιστώ την προσοχή για ένα bug που με ταλαιπωρεί. Όταν συνδέω τα ακουστικά handsfree στο κινητό, αυτό μετά βγάζει μικροκομπλεξικές συμπεριφορές όπως το γεγονός ότι χάνει την μίνι δόνηση για το άνοιγμα και τον τερματισμό της κλήσης, το hxpatcher δεν ξανανοίγει μετέπειτα, και ακόμη ένα κομπλεξ που δεν μου έρχεται τώρα.....

 

Σας συμβαίνει και εσάς αυτό η το πάω πάλι για service??? :p

 

Να σημειώσω ότι τα παραπάνω αντιμετωπίζονται με μια επανεκκίνηση, και έχω πολλούς μήνες που τα αντιμετωπίζω, πολύ πριν να πάω το κινητό για service.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

To hxpatcher φίλτατε gre, βρίσκετε στον φάκελο "εργαλεία". :cool:

 

Εναπομείναντες κάτοχοι του κινητού σας εφιστώ την προσοχή για ένα bug που με ταλαιπωρεί. Όταν συνδέω τα ακουστικά handsfree στο κινητό, αυτό μετά βγάζει μικροκομπλεξικές συμπεριφορές όπως το γεγονός ότι χάνει την μίνι δόνηση για το άνοιγμα και τον τερματισμό της κλήσης, το hxpatcher δεν ξανανοίγει μετέπειτα, και ακόμη ένα κομπλεξ που δεν μου έρχεται τώρα.....

 

Σας συμβαίνει και εσάς αυτό η το πάω πάλι για service??? :p

 

Να σημειώσω ότι τα παραπάνω αντιμετωπίζονται με μια επανεκκίνηση, και έχω πολλούς μήνες που τα αντιμετωπίζω, πολύ πριν να πάω το κινητό για service.

εννοειται ετσι ειναι φιλε μου ,,,τωρα εχουμε 2 τελειους οδηγους... εισαι η ψυχη του thread για τους λιγους εναπομειναντες χρηστες του κινητου.

μα καλα ξανα service? σου εγινε συνηθεια τωρα στα "γεραματα" :lol:

παντως εμενα δεν το παρουσιαζει αυτο που λες αλλα μου εχει τυχει κανα δυο φορες να μου κανει επανεκινηση οταν αποσυνδεω τα ακουστικα!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εννοειται ετσι ειναι φιλε μου ,,,τωρα εχουμε 2 τελειους οδηγους... εισαι η ψυχη του thread για τους λιγους εναπομειναντες χρηστες του κινητου.

μα καλα ξανα service? σου εγινε συνηθεια τωρα στα "γεραματα" :lol:

παντως εμενα δεν το παρουσιαζει αυτο που λες αλλα μου εχει τυχει κανα δυο φορες να μου κανει επανεκινηση οταν αποσυνδεω τα ακουστικα!

 

Ε δεν φταίω εγώ που στο πρώτο service φτιάξανε το πρόβλημα τις οθόνης και "εξαφανίσανε" την δόνηση!! :p

 

Καλά για πλάκα είπα ότι θα το ξαναπάω για service, δεν το ξαναποχωρίζομαι λέμε!! Πάντως Γιώργο (αν θυμάμαι καλά :p), για να σου έκανε και σένα έστω και μια φορά πρόβλημα με τα ακουστικά, κατι δεν πάει καλά και το μόνο που μας μένει να ελπίζουμε είναι ο Γερμανό στην επόμενη ενδεχομένως (?) έκδοση του να ενημερωθεί για αυτό το πρόβλημα και να το φτιάξει!

 

Πάντως από όταν το πήρα απο το service, εκτός του ότι μου καθαρίσανε και το εσωτερικό τις touchscreen που είχε γεμίσει με κόκκους σκόνης και κάθε φορά που το έβλεπα στον ήλιο μου σφιγγόταν η καρδιά μου, μου φαίνεται ότι πλέον το κινητό βγάζει πιο καλές και καθαρές φωτογραφίες!! :blink: :shifty:

Έκανα εκτεταμένες λήψεις σε πολλούς διαφορετικούς φωτισμούς και ενώ παλιά έβγαζα 1 πεντακάθαρη φωτογραφία για κάθε 5 λήψεις που έκανα, πλέον βγάζω 4/5 καθαρές φωτογραφίες!! Δεν ξέρω αν είναι κάποιο είδος placebo effect που μπορεί να έχω μετά το service, αλλά θυμάμαι σίγουρα ότι παλιά παιδευόμουνα για να βγάλω μια καλή φωτογραφία με λίγο φωτισμό + φλας ενώ τώρα βγαίναν όλες καθαρές!! :happy:

 

Είναι δυνατόν να πειράξανε τίποτα και να έστρωσε η κάμερα;;; Γίνεται αυτό;;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν φταίω εγώ που στο πρώτο service φτιάξανε το πρόβλημα τις οθόνης και "εξαφανίσανε" την δόνηση!! :p

 

Καλά για πλάκα είπα ότι θα το ξαναπάω για service, δεν το ξαναποχωρίζομαι λέμε!! Πάντως Γιώργο (αν θυμάμαι καλά :p), για να σου έκανε και σένα έστω και μια φορά πρόβλημα με τα ακουστικά, κατι δεν πάει καλά και το μόνο που μας μένει να ελπίζουμε είναι ο Γερμανό στην επόμενη ενδεχομένως (?) έκδοση του να ενημερωθεί για αυτό το πρόβλημα και να το φτιάξει!

 

Πάντως από όταν το πήρα απο το service, εκτός του ότι μου καθαρίσανε και το εσωτερικό τις touchscreen που είχε γεμίσει με κόκκους σκόνης και κάθε φορά που το έβλεπα στον ήλιο μου σφιγγόταν η καρδιά μου, μου φαίνεται ότι πλέον το κινητό βγάζει πιο καλές και καθαρές φωτογραφίες!! :blink: :shifty:

Έκανα εκτεταμένες λήψεις σε πολλούς διαφορετικούς φωτισμούς και ενώ παλιά έβγαζα 1 πεντακάθαρη φωτογραφία για κάθε 5 λήψεις που έκανα, πλέον βγάζω 4/5 καθαρές φωτογραφίες!! Δεν ξέρω αν είναι κάποιο είδος placebo effect που μπορεί να έχω μετά το service, αλλά θυμάμαι σίγουρα ότι παλιά παιδευόμουνα για να βγάλω μια καλή φωτογραφία με λίγο φωτισμό + φλας ενώ τώρα βγαίναν όλες καθαρές!! :happy:

 

Είναι δυνατόν να πειράξανε τίποτα και να έστρωσε η κάμερα;;; Γίνεται αυτό;;

Γιωργος ναι καλα θυμασαι

αξιζε η ταλαιπωρια φιλε μου αφου περα απο το κυριο προβλημα , διορθωσαν και αλλα πραγματα...αυτο με την καμερα τι να πω μηπως αλλαξανε και αλλα πραγματα

στο κινητο σου...παντως εγω συνεχιζω να το χρησιμοποιω παραλληλα με το android που εχω και συνεχιζει να με ικανοποιει σε πολλους τομεις....

(και εκανα και το βημα..απεξαρτησης με ενα C7 αλλα γυρισα γρηγορα πισω)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδες σχετικα με την ποιοτητα των φωτο και του βιντεο οσον αφορα τις ρυθμισεις jpeg codec του hxpatcher

μετα απο 500+ φωτο και 50+ βιντεο με ολες τις επιλογες κατεληξα στο εξης:

 

καλυτερες φωτο με: i8510 και ακολουθει το milestone (αλλα εδω υπαρχει σε μενα προσωπικα που και που κολληματα στο βιντεο με αυτες τις επιλογες)

καλυτερο βιντεο: i8910 αλλα φωτο χειροτερο απο το i8510. ειναι παρα πολυ κοντα στο milestone

 

αυτα παιδες.

TCe
Link to comment
Share on other sites

o HyperX θα βγαλει νεα Rom?

:D:food::w00t::up::dance:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λιγάκι, που μπορώ να βρώ Flash Player για το Samsung i8910 είναι εργαστασιακό δηλαδή δεν έχω κάνει αναβάθμηση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λιγάκι, που μπορώ να βρώ Flash Player για το Samsung i8910 είναι εργαστασιακό δηλαδή δεν έχω κάνει αναβάθμηση.

 

Λογικά πρέπει να κάνει αυτός: http://www.adobe.com/devnet/devices/nokia.html

 

Τον κατέβασα από το κινητό μέσω του opera mini για να τον δοκιμάσω κι εγώ αλλά δεν βρίσκω που τον αποθήκευσε! Ξέρει κάνεις που πηγαίνουν τα download;

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λιγάκι, που μπορώ να βρώ Flash Player για το Samsung i8910 είναι εργαστασιακό δηλαδή δεν έχω κάνει αναβάθμηση.

 

Φίλε μου είναι προ-εγκατεστημένος ο Adobe Flash Lite 3.0. Παίζει και .swf (Adobe Macromedia Flash file) και .flv (Flash Video File -κοινό στο YouTube). Όχι σαν ανεξάρτητο αλλά σαν πρόσθετο εργαλείο.

 

Αν είναι swf το εμφανίζει στο Έκθεση/Άλλα πολυμέσα. Αν είναι flv το δείχνει στο Πολυμέσα/Αναπαρ.βίντεο ή στο RealPlayer.

 

Αν υπάρχει πρόβλημα με τους καταλόγους πολυμέσων, γιατί μπορεί να έχουν ελαττωματικό indexing μπορείς να τα βρεις και να τα εμφανίσεις στο Εργαλεία/Διαχείρ. αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να κάνει αυτός: http://www.adobe.com/devnet/devices/nokia.html

 

Τον κατέβασα από το κινητό μέσω του opera mini για να τον δοκιμάσω κι εγώ αλλά δεν βρίσκω που τον αποθήκευσε! Ξέρει κάνεις που πηγαίνουν τα download;

 

Πριν την αποθήκευση σε ρωτάει για το σημείο. Μετά από κάποιες γενικές επιλογές -π.χ. ήχοι /Ε:- καλύτερα να επιλέξεις "Άλλο" και να διαλέξεις το drive και το φάκελλο, για να ξέρεις που είναι.

 

Επίσης, θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιείς τον Opera Mobile αντί του Mini που είναι πιο λειτουργικός, γρήγορος και σταθερός.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αποθήκευση σε ρωτάει για το σημείο. Μετά από κάποιες γενικές επιλογές -π.χ. ήχοι /Ε:- καλύτερα να επιλέξεις "Άλλο" και να διαλέξεις το drive και το φάκελλο, για να ξέρεις που είναι.

 

Επίσης, θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιείς τον Opera Mobile αντί του Mini που είναι πιο λειτουργικός, γρήγορος και σταθερός.

 

Δεν με ρώτησε που να το αποθηκεύσει.....επίσης έκανα λάθος, τον Opera Mobile έχω! Όσο για τον flash player δεν νομίζω να είναι ενσωματωμένος γιατί σε όποια σελίδα έχω μπει και χρησιμοποιεί flash, δεν μου την δείχνει αλλά λέει ότι απαιτείται ο flash player!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ρώτησε που να το αποθηκεύσει.....επίσης έκανα λάθος, τον Opera Mobile έχω! Όσο για τον flash player δεν νομίζω να είναι ενσωματωμένος γιατί σε όποια σελίδα έχω μπει και χρησιμοποιεί flash, δεν μου την δείχνει αλλά λέει ότι απαιτείται ο flash player!

 

1. Αν έχεις την τελευταία έκδοση του Opera Mobile (11.00.*) -και όχι μόνο- και ζητήσεις download, έχεις επιλογή του σημείου αποθήκευσης. Τουλάχιστον στο τηλέφωνο του forum (Samsung i8910 HD).

2. Ο Opera Browser εμφανίζει τις διαφημιστικές εικόνες annimated αλλά τις Flash μόνο με το πρώτο frame. Δεν "παίζει" δηλαδή full Flash. Μπορεί να το κάνει στο μέλλον, αν και είναι κατά βάση στατικός στον τρόπο που διαχειρίζεται το περιεχόμενο. Ο ενσωματωμένος όμως browser παίζει Flash, ακόμα και βίντεο στο YouTube mobile, αλλά μόνο περιορισμένα σε θέμα έκδοσης, δηλ. μπορεί να σου ζητήσει το site upgrade = δεν θα μπορέσεις να το κάνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση από PC.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

1. Αν έχεις την τελευταία έκδοση του Opera Mobile (11.00.*) -και όχι μόνο- και ζητήσεις download, έχεις επιλογή του σημείου αποθήκευσης. Τουλάχιστον στο τηλέφωνο του forum (Samsung i8910 HD).

2. Ο Opera Browser εμφανίζει τις διαφημιστικές εικόνες annimated αλλά τις Flash μόνο με το πρώτο frame. Δεν "παίζει" δηλαδή full Flash. Μπορεί να το κάνει στο μέλλον, αν και είναι κατά βάση στατικός στον τρόπο που διαχειρίζεται το περιεχόμενο. Ο ενσωματωμένος όμως browser παίζει Flash, ακόμα και βίντεο στο YouTube mobile, αλλά μόνο περιορισμένα σε θέμα έκδοσης, δηλ. μπορεί να σου ζητήσει το site upgrade = δεν θα μπορέσεις να το κάνεις γιατί δεν έχεις πρόσβαση από PC.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

1.Την τελευταία έκδοση έχω....τι να πω μπορεί να έκανα λάθος και να μην πρόσεξα που αποθηκεύει.

 

2.Για το youtube ξέρω ότι παίζει κανονικά αλλά όταν πάω να ανοίξω π.χ. το http://www.protothema.gr δεν μου εμφανίζει τα κεντρικά παράθυρα-θέματα ούτε καν σαν στατικές εικόνες!

 

3.Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως έχετε κανένα καλό πρόγραμμα για Online Radio μέσω του κινητού μας?

Όπου και να με ψάξετε, θα με βρείτε με το όνομα

stayrosrr

Copyright ® 2013

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως έχετε κανένα καλό πρόγραμμα για Online Radio μέσω του κινητού μας?

 

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό:

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/12172_Nokia_Internet_Radio_finally_m.php

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...