Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mafioze σε ευχαριστω. Παντως σαν χρηστης symbian για 4 χρόνια (πριν απο το Omnia SD ειχα 2 Nokia με symbian) εχω να πω οτι το Android απλα ειναι αλλου. Ολα γινονται τοσο ευκολα και γρηγορα. Αλλα το Omnia μας ειλικρινα σας το λεω δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο αισθηση κινητου, απο φωτο, απο video 720p και τελος απο οθονη. Εγω απλα το εχω στο συρταρι και θα το χρησιμοποιω στην παραλια ή οταν το LG 2X τα παιζει απο μπαταρια θα εχω το Omnia για 2ο. Ειναι και παραμενει κινηταρα. Μακαρι καποιος να του περνουσε Android θα εδειχνε το κινητο τι πραγματικα μπορει να κανει. Παταει χαλαρα κατω ολα τα φθηνα και μεσαια android κινητα.
TCe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"Τεραστιο" κινητο το Omnia HD.

 

Απλα το καλυτερο S^1 με διαφορα. κατι Ν97 κλπ τα εχει για πλακα

 

δηλωνω μεγαλος φαν. Τον Νοεμβριο που ψαχνομουν για high end τηλεφωνο ειμουνα μεταξυ Omnia HD και Ν900.

Το γουσταρα απο την πρωτη μερα που βγηκε.

 

 

και τωρα αν διαλεγα Symbian touch, θα ηταν μεγαλο ντερμπυ αναμεσα σε Ν8 και HD.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και σόρρυ που χάθηκα (η εξεταστική + πτυχιακή + πρακτική δεν μου αφήνουν και πολύ χρόνο ελεύθερο! :X)

 

Για όσους ψάχνουν την νέα έκδοση (1.10 (009)) του Ovi Store, θα την βρούνε εδώ modded από τον feves.Δεν την δοκίμασα ακόμη αλλά λογικά θα δουλεύει. :cool:

 

 

 

Εδώ είσαι φίλε μου, αν και πιστεύω ότι το touch.facebook.com έχει πιο χρηστικό interface. ;)

 

 

 

Πριν να σου προτείνω οτιδήποτε, custom rom (v11) του έχεις περάσει;; Αν όχι γύρνα 2 σελίδες πίσω όπου υπάρχει κατατοπιστικός και πλήρης οδηγός, και αφού το φλασάρεις και γίνει λίγο διαστημόπλοιο έχουμε και λέμε:

 

1)Resco Photo Viewer

2)Εγω χρησιμοποιώ το μαμά, αλλά και το powermp3 και το ttpod είναι πολύ καλά!

3)Για βίντεο δυστυχώς δεν έχουμε επιλογές και θα πρέπει να περιοριστείς στο μαμά.... :/

4)Εγώ χρησιμοποιώ αυτό (είναι το τελευταίο επίσημο Modded που μπόρεσα να βρω.)

5)Στην V11 μέσω του HXpatcher υπάρχουν αρκετές επιλογές για την λήψη φωτογραφιών (αλλαγή jpeg codec, pre-focus on/off, etc)

 

Αργότερα που θα είμαι στο σπίτι θα σου στείλω και ένα Π.Μ. για τις εφαρμογές.... ;)

 

 

 

Συνήθως και για να τρέξει σωστά μια εφαρμογή χρειάζεται να είναι αλλαγμένος ο agent (βλέπε Ovi Store).

 

 

 

Να επιλέξεις "Long press" στο language switcher ώστε να χρειάζεται να το κρατάς πατημένο κάνα δύο δευτερόλεπτα μέχρι να αλλάξει η γλώσσα.Έτσι όταν θα πατάς ελαφρώς το κουμπί no η κλείσεις θα κλείνουν κανονικά και γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα! :)

 

 

 

Τελικά μόνο με διπύρηνο με Android μπορεί κανείς να αλλάξει την κινητούμπα! Με γειά το καινούργιο διαστημόπλοιο Στέλιο και καλοδούλευτο!!! :D :D

 

 

 

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σουυ ,οχι ποτε δεν εχω βαλει αλλη ρομ ,εχω τα spb να βαλω θα ειναι καλυτερα γιατι κ με το spb ειμαι πολυ ευχαριστημενος ?

 

θα περιμενω p..m ευχαριστω πολυ κ παλι .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βάλε την v11 του γερμανού andy δεν ξέρεις τι χάνεις, έχει αρκετές βελτιώσεις + ότι μπορείς να εγκαθιστάς ότι εφαρμογή ή παιχνίδι θέλεις ακόμα και απο symbian 3
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως και για να τρέξει σωστά μια εφαρμογή χρειάζεται να είναι αλλαγμένος ο agent (βλέπε Ovi Store).

 

 

 

Να επιλέξεις "Long press" στο language switcher ώστε να χρειάζεται να το κρατάς πατημένο κάνα δύο δευτερόλεπτα μέχρι να αλλάξει η γλώσσα.Έτσι όταν θα πατάς ελαφρώς το κουμπί no η κλείσεις θα κλείνουν κανονικά και γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα! :)

 

Ωραίος όπως πάντα ο μαφιόζος!

 

Και επανέρχομαι με νέες παρατηρήσεις-απορίες.

 

1)Έχοντας το κινητό να παίζει μουσική από τα ηχεία του, πήγα στο μενού και μπήκα στο hxpatcher για να ψάξω κάτι ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να παγώσει η οθόνη αφής(όχι το τηλέφωνο) και να μην πιάνει τίποτα από την οθόνη. Ο μόνος τρόπος για να ξαναδουλέψει η οθόνη ήταν να πατήσω το κουμπί για κλείδωμα του πληκτρολογίου και μετά πάλι ξεκλείδωμα. Το κάνει και σε εσάς αυτό;

 

2)Το hxpatcher έχει στις ρυθμίσεις της κάμερας την επιλογή jpeg codec. Αν το αλλάξουμε αυτό τι κερδίζουμε; Αν π.χ. επιλέξουμε i8510(το οποίο κατα αρκετούς βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το i8910) θα έχουμε κάποια βελτίωση στις φωτογραφίες του i8910;

 

3)Τέλος με την ρομ του γερμανού η ελεύθερη μνήμη C: ήταν αν θυμάμαι καλά 64,7mb. Μετά την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών μου εμφανίζει ελεύθερη μνήμη 61,2mb. Όσες εφαρμογές με ρώτησαν κατα την εγκατάσταση που να αποθηκευτούν, επέλεξα την μνήμη των 8gb. Οπότε η ερώτηση είναι που πήγαν τα 3,5mb;

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος όπως πάντα ο μαφιόζος!

Και επανέρχομαι με νέες παρατηρήσεις-απορίες.

1)Έχοντας το κινητό να παίζει μουσική από τα ηχεία του, πήγα στο μενού και μπήκα στο hxpatcher για να ψάξω κάτι ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να παγώσει η οθόνη αφής(όχι το τηλέφωνο) και να μην πιάνει τίποτα από την οθόνη. Ο μόνος τρόπος για να ξαναδουλέψει η οθόνη ήταν να πατήσω το κουμπί για κλείδωμα του πληκτρολογίου και μετά πάλι ξεκλείδωμα. Το κάνει και σε εσάς αυτό;

2)Το hxpatcher έχει στις ρυθμίσεις της κάμερας την επιλογή jpeg codec. Αν το αλλάξουμε αυτό τι κερδίζουμε; Αν π.χ. επιλέξουμε i8510(το οποίο κατα αρκετούς βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το i8910) θα έχουμε κάποια βελτίωση στις φωτογραφίες του i8910;

3)Τέλος με την ρομ του γερμανού η ελεύθερη μνήμη C: ήταν αν θυμάμαι καλά 64,7mb. Μετά την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών μου εμφανίζει ελεύθερη μνήμη 61,2mb. Όσες εφαρμογές με ρώτησαν κατα την εγκατάσταση που να αποθηκευτούν, επέλεξα την μνήμη των 8gb. Οπότε η ερώτηση είναι που πήγαν τα 3,5mb;


Σχετικά με την επιβάρυνση της κεντρικής μνήμης: Πρέπει φίλε μου κατά την εγκατάσταση εφαρμογών, ανεξάρτητα που την εγκαθιστάς, να ενημερώσει αρχεία συστήματος (DLLs, Registry, ..) τα οποία επιβαρύνουν -σχετικά λιγότερο- την κεντρική μνήμη. Με την πολύ καλή διαχείριση της V11 αυτό είναι ελάχιστο. Αν σκεφτείς ότι κάποιες δε σε ρωτάνε για τη θέση, είναι μικρή η επιβάρυνση. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος όπως πάντα ο μαφιόζος!

 

Και επανέρχομαι με νέες παρατηρήσεις-απορίες.

 

1)Έχοντας το κινητό να παίζει μουσική από τα ηχεία του, πήγα στο μενού και μπήκα στο hxpatcher για να ψάξω κάτι ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να παγώσει η οθόνη αφής(όχι το τηλέφωνο) και να μην πιάνει τίποτα από την οθόνη. Ο μόνος τρόπος για να ξαναδουλέψει η οθόνη ήταν να πατήσω το κουμπί για κλείδωμα του πληκτρολογίου και μετά πάλι ξεκλείδωμα. Το κάνει και σε εσάς αυτό;

 

2)Το hxpatcher έχει στις ρυθμίσεις της κάμερας την επιλογή jpeg codec. Αν το αλλάξουμε αυτό τι κερδίζουμε; Αν π.χ. επιλέξουμε i8510(το οποίο κατα αρκετούς βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το i8910) θα έχουμε κάποια βελτίωση στις φωτογραφίες του i8910;

 

3)Τέλος με την ρομ του γερμανού η ελεύθερη μνήμη C: ήταν αν θυμάμαι καλά 64,7mb. Μετά την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών μου εμφανίζει ελεύθερη μνήμη 61,2mb. Όσες εφαρμογές με ρώτησαν κατα την εγκατάσταση που να αποθηκευτούν, επέλεξα την μνήμη των 8gb. Οπότε η ερώτηση είναι που πήγαν τα 3,5mb;

 

Καλημέρα φίλε μου,

 

1)θα το δοκιμάσω αργότερα αυτό που λες με την μουσική + hx patcher για να δω αν κολλάει και μένα η οθόνη.Γενικά στην V11 τρώει μερικά σκαλωματάκια με την οθόνη, τα οποία λύνονται με ένα απλό κλείδωμα+ξεκλείδωμα τις οθόνης.

 

2)Αλλάζεις το software (codec) το οποίο αναλαμβάνει την συμπίεση jpeg της εικόνας.Μπορείς και μόνος σου να δοκιμάσεις το αποτέλεσμα με τον κάθε codec, πάντως σε γενικές γραμμές ο i8510 είναι μάλλον ο καλύτερος και βλέπεις βελτίωση στην ποιότητα χρησιμοποιώντας τον.

 

3)Η εφαρμογή μπορεί να εγκαθίσταται στην κάρτα μνήμης, αλλά βάζει και κάποια αρχεία στην C:, τα οποία δεν μπορούν να μετακινηθούν στην κάρτα SD.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο Android, και έρχεται ο κόσμος και παραπονιέται γιατί μειώνεται ο χώρος στον C! :p

 

=================================================================

 

On other news, o Hyperx τσίμπησε ένα Galaxy S 2 (μετά το LG Optimus 2x και μετά το Ν8 :p) αποφάσισε ότι πλέον η κινητούμπα μας (i8910) δεν έχει άλλο περιθώριο εξέλιξης και δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει άλλο custom software για αυτή τη συσκευή.... :(

 

I will never forget the time i had with the i8910 AND it’s whole community, and i still have it as my 2nd device, but i’m at the point where my skills and my experience ends to work for it.

 

Δεν είναι κάτι που ήρθε απρόσμενα βέβαια αλλά πριν κάνα δίμηνο μας είχε τάξει μια καινούργια ρομ, και όλοι γλυκαθύκαμε η αλήθεια είναι, και ας ξέραμε ότι ουσιαστικά δεν έχει να προσθέσει τίποτα νέο... :/

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε dropbox έχουμε για την κινητούμπα μας? χρησιμοποιείτε κάτι που ρολάρει καλά?:)
Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε dropbox έχουμε για την κινητούμπα μας? χρησιμοποιείτε κάτι που ρολάρει καλά?:)

 

Κάνα φεγγάρι το είχα ψάξει λίγο και είδα ότι υπάρχει εφαρμογή dropbox για το symbian τύπου widget (*.wg), αλλά δυστυχώς είναι λειψή.... :/

 

Μπορείς να κανεις log in στον λογαριασμό και να κατεβάσεις τα αρχεία τοπικά, αλλά δεν μπορείς να ανεβάσεις!! Για ανέβασμα αρχείων μπορείς μέσω του mobile site του Dropbox.

 

Βεβαίως έχω καιρό να το ψάξω οπότε ίσως να έχει βγει καμιά updated έκδοση από τότε που να υποστηρίζει και upload! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες. Τελικα πριν 2 μερες πουλησα το LG Optimus 2X που ειχα παρει (δεν ειχε προβλημα μια χαρα κινητηρα ειναι) απλα πηρα το Samsung Galaxy S II.

Τωρα οσον αφορα την αλλης μας κινηταρα το i8910 HD. Σε εμενα εδω και λιγες μερες οταν το ανοιγω απο κλειστο, κολλαει στο logo samsung.Βγαζω την μπαταρια, το ξανανοιγω και παλι τα ιδια. Ε μετα απο 10 προσπαθεις και αφου εχει περασει κανενα μισαωρο τελικα ανοιγει. Τι φταιει? Γιατι κολλαει στον boot loader?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες κάποιο φορματ ή reset αρχικών ρυθμίσεων? αν ναι θελει απτην αρχη εγκατάσταση ξανά κάποιας ρομ για να στρώσει, σε μένα έτσι είχε γίνει πριν λίγο καιρό.

 

Υ.Γ. Το galaxy s2 είναι τοπ για την ώρα αλλά προσωπικά μεχρι να βγεί κάτι πολύ ανωτερο απτο 8910 δεν το αλλάζω :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια, σε σαμπανί/χρυσο χρωμα το εχει κανενας σας?

 

δεν το εχω δει ποτε (μονο σε promo φωτογραφιες) και φαινεται καταπληκτικο...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει βρει κανείς σας κανένα πρόγραμμα αυτόματου τηλεφωνητή για το ι8910; Έβαλα το best answering machine αλλά αν και εγκαθίσταται κανονικά δεν λειτουργεί... Αυτό το πρόγραμμα λειτουργεί σε όλα τα symbian Νokia αλλά στο ι8910 τζίφος... Θα είμαι ευγνώμων εάν μου υποδείξετε κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα που να λειτουργεί στο i8910.
Link to comment
Share on other sites

Ταινίες με srt υπότιτλους παίζει το κινητό μας; Γιατί πέρασα μία αλλά δεν εμφανίζει καθόλου τους υπότιτλους!

 

Επίσης, το ndrive που είχε το κινητό σε κάρτα μνήμης, κάνει για άλλα λειτουργικά(windows mobile, android) ή είναι μόνο για symbian;

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Εχω το i8910 και σκεφτομαι να το πουλησω μιας και ερχεται επιδοτηση και θα παρω μαλλον κατι νεο. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε προτεινομενη τιμη πωλησης; Γενικα το κινητο ειναι αψογο και δεν εχει κανενα προβλημα και εχει και αγορασμενους χαρτες gps μεσα στην μSD του. Το προσεχα γενικα πολυ οποτε θεωρω πως μια τιμη κατω των 100 ευρω θα ειναι κριμα, αλλα δεν μπορω να το κοστολογησω μιας και η τεχνολογια κανει αλματα και οι τιμες πεφτουν.

 

Ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις σας :)

Nokia 6110 -> Nokia 3310 -> Sony Ericsson t68i -> Samsung E715 -> Nokia 6230i -> Sony Ericsson W880i -> Samsung Omnia HD i8910 -> HTC One -> OnePlus 3T -> OnePlus 8 Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες. Τελικα πριν 2 μερες πουλησα το LG Optimus 2X που ειχα παρει (δεν ειχε προβλημα μια χαρα κινητηρα ειναι) απλα πηρα το Samsung Galaxy S II.

Τωρα οσον αφορα την αλλης μας κινηταρα το i8910 HD. Σε εμενα εδω και λιγες μερες οταν το ανοιγω απο κλειστο, κολλαει στο logo samsung.Βγαζω την μπαταρια, το ξανανοιγω και παλι τα ιδια. Ε μετα απο 10 προσπαθεις και αφου εχει περασει κανενα μισαωρο τελικα ανοιγει. Τι φταιει? Γιατι κολλαει στον boot loader?

 

Μάλλον ζήλεψε που πήρες άλλη συσκευή για να το αντικαταστήσεις! Το είχα πάθει και εγώ όταν είχα πάρει το ZTE Blade! :lol:

Πέραν τις πλάκας λύση βρήκες; Να του κάνεις hard reset δοκίμασες;;

 

Ταινίες με srt υπότιτλους παίζει το κινητό μας; Γιατί πέρασα μία αλλά δεν εμφανίζει καθόλου τους υπότιτλους!

 

Επίσης, το ndrive που είχε το κινητό σε κάρτα μνήμης, κάνει για άλλα λειτουργικά(windows mobile, android) ή είναι μόνο για symbian;

 

Ναι παίζει με τον μαμά player (όχι με τον realplayer).Απλά άλλαξε το όνομα του αρχείου *.srt και κάντο ίδιο ακριβώς με το όνομα του βόντεο που αντιστοιχεί. Δηλαδή να έχεις δύο αρχεία με το ίδιο ακριβώς όνομα, αλλά διαφορετική κατάληξη (*.srt & *.avi). Επίσης για να μην σου εμγανίζει τα ελληνικά σαν κινέζικα, άνοιξε το αρχείο του υπότιτλου με το "σημειωματάριο" και σώστο πάλι με κωδικοποίηση UTF-8.

 

Το Ndrive που έχουμε είναι μόνο για Symbian.

 

Γεια σας παιδια!

Εχω το i8910 και σκεφτομαι να το πουλησω μιας και ερχεται επιδοτηση και θα παρω μαλλον κατι νεο. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε προτεινομενη τιμη πωλησης; Γενικα το κινητο ειναι αψογο και δεν εχει κανενα προβλημα και εχει και αγορασμενους χαρτες gps μεσα στην μSD του. Το προσεχα γενικα πολυ οποτε θεωρω πως μια τιμη κατω των 100 ευρω θα ειναι κριμα, αλλα δεν μπορω να το κοστολογησω μιας και η τεχνολογια κανει αλματα και οι τιμες πεφτουν.

 

Ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις σας :)

 

Πιστεύω γύρω στα 140-150€ θα το δώσεις σχετικά άνετα δεδομένου των δυνατοτήτων του κινητού (8mpixel κάμερα, 720p video recording, 3.7' amoled οθόνη), αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζει κανείς να το πουλήσει πλέον γιατί είναι κρίμα για τόσο λίγα λεφτά.Imo, μόνο στην περίπτωση που τα έχεις ανάγκη δώστο.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες με το κινητό στα χέρια μου, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος και αναφέρω κάποια + και - που για 'μένα κάνουν την διαφορά:

 

Στα +

 

1)οθόνη

2)το gps όταν βρει σήμα δεν το χάνει με τίποτα!

 

Στα -

 

1)ποιότητα φωτογραφιών(μου λείπει το innov8 μου)

2)μέτρια ποιότητα βίντεο hd(τουλάχιστον σε εσωτερικούς χώρους γιατί έξω δεν το έχω δοκιμάσει)

3)χρόνος που απαιτείται μέχρι να βρει σήμα το gps

4)θα ήθελα καλύτερη ποιότητα ήχου στην αναπαραγωγή μουσικής από ηχεία και ακουστικά

 

Πάντως γενικά ακόμα και σήμερα είναι κορυφή το τηλέφωνο και από θέμα hardware υστερεί μόνο σε 3 πράγματα σε σχέση με τα κορυφαία σημερινά smartphones. 1)στο ότι η οθόνη δεν είναι multitouch, 2)στον επεξεργαστή και 3)στην ram.

 

Και μιας και ανέφερα τον επεξεργαστή, μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτό το πλαίσιο που δείχνει διάφορες συχνότητες του επεξεργαστή όταν γυρίζουμε το κινητό οριζόντια και βρισκόμαστε στο hxpatcher; και ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για τον επεξεργαστή;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ψάχνουν την νέα έκδοση (1.10 (009)) του Ovi Store, θα την βρούνε εδώ modded από τον feves.Δεν την δοκίμασα ακόμη αλλά λογικά θα δουλεύει. :cool:

 

Με αυτό μπορούμε να μπαίνουμε στο ovistore και να κατεβάζουμε τις δωρεάν εφαρμογές; Γιατί κατεβάζω από τον υπολογιστή κάποιες εφαρμογές του ovistore και κατα την εγκατάσταση μου ζητά να συνδεθεί στο ιντερνετ και παρόλο που πατάω να συνδεθεί μου λέει ότι η εγκατάσταση απέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει βρει κανείς σας κανένα πρόγραμμα αυτόματου τηλεφωνητή για το ι8910; Έβαλα το best answering machine αλλά αν και εγκαθίσταται κανονικά δεν λειτουργεί... Αυτό το πρόγραμμα λειτουργεί σε όλα τα symbian Νokia αλλά στο ι8910 τζίφος... Θα είμαι ευγνώμων εάν μου υποδείξετε κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα που να λειτουργεί στο i8910.

Θα μου απαντήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αποκτήσω ένα Omnia HD... Κυκλοφορεί στην αγορά; Αν όχι, οι τιμές των μεταχειρισμένων που κειμένονται; Ευχαριστώ...:)
Link to comment
Share on other sites

Mafiozos είδα σε άλλο φορουμ που έχεις γράψε ότι:

 

Εγώ το έχω: Low - 400 Mhz // Normal - 700 Mhz // High - 900 Mhz

Άμα βάλουμε το δάχτυλο μας κοντά στον proximity sensor πάνω αριστερά βγαίνει ένα κουτάκι με την τρέχουσα ταχύτητα ανά πάσα στιγμή.Η λειτουργία του εργαλείου έχει ως εξής....

 

α)Ότι επιλέξουμε για Low συχνότητα, το μισό από αυτό θα είναι η Idle συχνότητα και το Normal θα είναι η συχνότητα κανονικής λειτουργίας.

β)Το High setting είναι η συχνότητα που δουλεύει ο επεξεργαστής όταν έχουμε επιλέξει το "Locked" στο "Control Mode", έναντι του Dynamic Scaling.

 

Δηλαδή για να πάρουμε την high συχνότητα που έχουμε ορίσει πρέπει να επιλέξουμε locked; Η επιλογή dynamic δεν είναι για να χρησιμοποιεί τον επεργαστή ανάλογα με τις απαιτήσεις των εφαρμογών; π.χ. αν μια εφαρμογή είναι πολύ απαιτητική δεν θα ανεβάσει την συχνότητα στο high που έχουμε ορίσει;

 

*Zisis1992 το omnia hd έχει καταργηθεί αν και είναι πιθανό να έχει μείνει stock σε κάποια μικροκαταστήματα. Σαν μεταχειρισμένο συνήθως παίζει από 160€.

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

:!: Παιδια καλησπερα . Αγορασα ενα i8910 απο UK . Ηταν κλειδωμενο στην Orange αλλα ρωτησα τον πωλητη (μιας και δεν γνωριζω για κλειδωμενα κινητα σχεδον τπτ ) αν μπορω να το "ξεκλειδωσω" φλασαροντας το με μια CUSTOM GREEK ROM η την επισημη της VODAFONE . Mου πε ναι. Το πηρα λοιπον το φλασαρα και οταν βαζω SIM CARD ειτε COSMOTE ειτε VODAFONE μου λεει "μη εγκυρη καρτα σιμ" !! Τελικα ξεκλειδωμα με φλασαρισμα γινεται, η θελει κατι αλλο? ευχαριστω! :!:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αποκτήσω ένα Omnia HD... Κυκλοφορεί στην αγορά; Αν όχι, οι τιμές των μεταχειρισμένων που κειμένονται; Ευχαριστώ...:)

 

στο ebay που αγορασα εγω κοντα στα 150 με αποστολη (απο ΕU Παντα)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μπορούμε να μπαίνουμε στο ovistore και να κατεβάζουμε τις δωρεάν εφαρμογές; Γιατί κατεβάζω από τον υπολογιστή κάποιες εφαρμογές του ovistore και κατα την εγκατάσταση μου ζητά να συνδεθεί στο ιντερνετ και παρόλο που πατάω να συνδεθεί μου λέει ότι η εγκατάσταση απέτυχε.

 

Ναι κανονικά γίνονται εγκατάσταση, αλλά μερικές δεν τις εγκαθιστά με τίποτα, πχ την εφαρμογή της Eurobank.

 

Mafiozos είδα σε άλλο φορουμ που έχεις γράψε ότι:

 

Δηλαδή για να πάρουμε την high συχνότητα που έχουμε ορίσει πρέπει να επιλέξουμε locked; Η επιλογή dynamic δεν είναι για να χρησιμοποιεί τον επεργαστή ανάλογα με τις απαιτήσεις των εφαρμογών; π.χ. αν μια εφαρμογή είναι πολύ απαιτητική δεν θα ανεβάσει την συχνότητα στο high που έχουμε ορίσει;

 

 

Όπως εγραψα και στο ποστ τις παράθεσης, η High συχνότητα, υπάρχει ώστε να επιβάλεται στο κινητό μόλις πατάμε "Locked" αντί για "Dynamic". Το κακό του locked είναι ότι δεν ρίχνει καθόλου τη συχνότητα όταν το κινητό είναι idle, με αποτέλεσμα, να ρουφάει τη μπαταρία....

 

Για να πάρεις το high (πχ 900Mhz) ενώ είσαι σε dynamic mode, θα πρέπει να το έχεις ορίσει σαν "Normal", κάτι που δεν το συνιστώ.....

Όχι ότι είχα ποτέ πρόβλημα σε οποιαδήποτε συχνότητα, απλά και στα 900Mhz locked, δεν θα δεις δραματικές διαφορές στην απόδοση του κινητού.Μόνο κατά την εγκατάσταση κανα δύο εφαρμογών είδα βελτίωση και μου εξοικονόμησε λίγο χρόνο.

 

:!: Παιδια καλησπερα . Αγορασα ενα i8910 απο UK . Ηταν κλειδωμενο στην Orange αλλα ρωτησα τον πωλητη (μιας και δεν γνωριζω για κλειδωμενα κινητα σχεδον τπτ ) αν μπορω να το "ξεκλειδωσω" φλασαροντας το με μια CUSTOM GREEK ROM η την επισημη της VODAFONE . Mου πε ναι. Το πηρα λοιπον το φλασαρα και οταν βαζω SIM CARD ειτε COSMOTE ειτε VODAFONE μου λεει "μη εγκυρη καρτα σιμ" !! Τελικα ξεκλειδωμα με φλασαρισμα γινεται, η θελει κατι αλλο? ευχαριστω! :!:

 

Καλησπέρα φίλε μου και μεγεία την κινητούμπα! :D

Κανονικά από ότι διαβάζω στο ξένο φόρουμ, το φλασάρισμα της ελληνικής ρομ θα έπρεπε να ξεκλειδώσει τη συσκευή. :confused:

Να φανταστώ στο κάνει με όλες τις SIM και όχι μόνο με την δικιά σου, ε;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...