Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΒΡΗΚΑ ΝΕΑ TRANSITIONS ΓΙΑ ΤΟ N97!!!

 

Όλα τα μενού εμφανίζονται όπως εναλλάσσεται η homescreen μεταξύ άδειας και widget! :)

Αν ενδιαφέρεται κανείς, θα ανεβάσω οδηγίες και αρχεία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα σου ημασταν υποχρεοι εαν ανεβαζες τα αρχεια και ενα μικρο κειμενο με οδηγιες εγκαταστασης
Link to comment
Share on other sites

NEA TRANSITIONS ΓΙΑ ΤΟ Ν97

 

Χρειαζόμαστε ένα Ν97 με το firmware v12 και hackαρισμένο με το ROMPatcher.

 

1. Μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, αντιγράφουμε το αρχείο Ζ:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel στο C:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel

(όπου δεν υπάρχουν οι φάκελοι που ανέφερα, τους δημιουργούμε.)

 

2. Μετά κατεβάζουμε αυτό το πακέτο, το κάνουμε extract στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου μας και μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, μεταφέρουμε τους 2 φακέλους (skins και effects) στο C:\Resource.

 

3. Kατεβάζουμε αυτό το patch και τοποθετούμε το αρχείο rmp στο φάκελο Ε:\Patches.

 

4. Από το ROMPatcher ενεργοποιούμε και θέτουμε στο αυτόματο το patch C2Z.

 

5. Από το μενού των θεμάτων απενεργοποιούμε και ενεργοποιούμε εκ νέου τα εφέ θέματος.

 

ΕΤΟΙΜΟ!

 

 

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ BACKGROUND MIA ΕΦΑΡΜΟΓΗ

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000014.jpg

 

*Πρέπει το τηλέφωνο να είναι hackαρισμένο και να είναι ενεργοποιημένα τα patch c2z και installserver.

 

1. Κατεβάζουμε αυτό το πακέτο.

2. Εγκαθιστούμε το N97openAppicon.sis και το εικονίδιο θα αλλάξει με το λογότυπο S60 (όπως στο screenshot που παρέθεσα).

 

Σε περίπτωση που θέλουμε ένα άλλο εικονίδιο από αυτά που περιέχονται στο πακέτο, αντιγράφουμε το αντίστοιχο appopen.mif στο C:\resource\apps.

 

Αυτά!

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

δε μου δουλευει... στο βημα 2 σιγουρα μονο αυτους τους 2 φακελους και σιγουρα στο root c:\ ?

 

βασικα δουλευουν τα μισα.. το keypad και η αλλαγη σε landscape γινονται με αλλο εφε. στο μενου τιποτα.

 

 

EDIT: στο βημα 2 οι φακελοι πανε στο c:\resource\ και οχι στο c:\

 

EDIT2: και ποια ειναι τα νεα εφφε? αυτα τα βλεπα και με τον αλλο τροπο (στο youtube. δε το χα κανει)

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

EDIT2: και ποια ειναι τα νεα εφφε? αυτα τα βλεπα και με τον αλλο τροπο (στο youtube. δε το χα κανει)

 

Θα μου επιτρέψεις να ΜΗΝ καταλαβαίνω τι εννοείς, έτσι;

Τι έβλεπες, με ποιον άλλον τρόπο και που κολλάει το YouTube;;; :confused:

 

Εγώ πάντως ακουλούθησα ακριβώς αυτά τα βήματα και όλα δουλεύουν όπως πρέπει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος ενος N97 v1.3 σημερα παρελαβα τα αρχεια key και cer OPDA εκανα εγκατασταση του hello0X v2 στο κινιτο μου και ολα γιναν κανονικα μπορω να εγκαταστησω unsigned εφαρμογες αλλα δεν μπορω να μπω στους φακελους συστηματος εχω κανει εγω καποιο λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει ολα τα βηματα που αναφερονται στην πρωτη σελιδα;

http://imageshack.gr/files/ktjtza7gc33i363zq135_thumb.jpg

Αν προσπαθεις να μπεις στους κρυφους φακελους μεσω του ενσωματωμενου explorer δεν γινεται.Στις Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 θα βρεις τι χρειαζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να χακαρω το ν97 θα εχω κανενα προβλημα με τις ενημερωσεις του λογισμικου?τις κανω μεσω του nokia software update.:worry::worry::worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Με το χακαρισμα δεν θα εχεις κανενα προβλημα πουθενα.Προχωρα αφοβα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει ολα τα βηματα που αναφερονται στην πρωτη σελιδα;

http://imageshack.gr/files/ktjtza7gc33i363zq135_thumb.jpg

Αν προσπαθεις να μπεις στους κρυφους φακελους μεσω του ενσωματωμενου explorer δεν γινεται.Στις Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 θα βρεις τι χρειαζεται.

ακριβως οτι λει (ετσι και αλλιως το helloox v2 τα κανει ολα μονο του) μπηκα απο το rom patcher και ενεργοποιησα τα installserver_FP2 και opern4all

 

με το x-plore 1.34 (free version)δεν τα βλεπω αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση αν ειναι register i οχι το xplore

 

 

----------------------------ΕDIT----------------------------

 

το προβλημα ληθηκε

 

Μηπως ξερει να μου πει καποιος τα αρχεια boingo , qik και joikuspot πως τα διαγραφω?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να χακαρω το ν97 θα εχω κανενα προβλημα με τις ενημερωσεις του λογισμικου?τις κανω μεσω του nokia software update.:worry::worry::worry::worry:

Γιατί να έχεις...;:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Με το χακαρισμα δεν θα εχεις κανενα προβλημα πουθενα.Προχωρα αφοβα.

 

με την εγγυηση τι γινεται οταν hackαριστει?υπαρχει καποιο θεμα?

Original Against the Machine
Link to comment
Share on other sites

με την εγγυηση τι γινεται οταν hackαριστει?υπαρχει καποιο θεμα?

Δεν θα έχεις κανένα θέμα με την εγγύηση.Σε περίπτωση που θες να το δώσεις σε κάποιο nokia store με μια απεγκατάσταση του HelloOX ή hard format όλα γίνονται όπως πριν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις απευθειας εγκατασταση τις unsigned εφαρμογες να εχεις προσβαση σε ολους τους φακελους τις συσκευης σου αλλα και να τρεχεις διαφορα αλλα Patche που κανουν ευκολοτερη την συμβιωση σου με την συσκευη!

 

Στο 2 post του παροντος εχουμε μερικα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με την εγκατασταση καποιον signed εφαρμογων μου γραφει οτι δεν μου δινει την ζητηθεισα προσβαση στην εφαρμογη γιατι?Εχω πειραξει ολεσ τισ ρυθμισεις με καθε τροπο κ παλι το ιδιο μου βγαζει υπαρχει καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και δοκιμασε καποιο αλλο patche με το ονομα Installserver

 

Πες μας τη συσκευη εχεις μηπως και το εχει καποιος για να σου το ανεβασει..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χακάρει τη συσκευή με το HelloOX 2.02;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

NEA TRANSITIONS ΓΙΑ ΤΟ Ν97

 

Χρειαζόμαστε ένα Ν97 με το firmware v12 και hackαρισμένο με το ROMPatcher.

 

1. Μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, αντιγράφουμε το αρχείο Ζ:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel στο C:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel

(όπου δεν υπάρχουν οι φάκελοι που ανέφερα, τους δημιουργούμε.)

 

2. Μετά κατεβάζουμε αυτό το πακέτο, το κάνουμε extract στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου μας και μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, μεταφέρουμε τους 2 φακέλους (skins και effects) στο C:\Resource.

 

3. Kατεβάζουμε αυτό το patch και τοποθετούμε το αρχείο rmp στο φάκελο Ε:\Patches.

 

4. Από το ROMPatcher ενεργοποιούμε και θέτουμε στο αυτόματο το patch C2Z.

 

5. Από το μενού των θεμάτων απενεργοποιούμε και ενεργοποιούμε εκ νέου τα εφέ θέματος.

 

ΕΤΟΙΜΟ!

 

 

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ BACKGROUND MIA ΕΦΑΡΜΟΓΗ

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000014.jpg

 

*Πρέπει το τηλέφωνο να είναι hackαρισμένο και να είναι ενεργοποιημένα τα patch c2z και installserver.

 

1. Κατεβάζουμε αυτό το πακέτο.

2. Εγκαθιστούμε το N97openAppicon.sis και το εικονίδιο θα αλλάξει με το λογότυπο S60 (όπως στο screenshot που παρέθεσα).

 

Σε περίπτωση που θέλουμε ένα άλλο εικονίδιο από αυτά που περιέχονται στο πακέτο, αντιγράφουμε το αντίστοιχο appopen.mif στο C:\resource\apps.

 

Αυτά!

 

:)

Εγω παλι γιατι δε μπορω να το κανω...με τιποτα ομως!

Προσπαθησα κανα δυο φορες και φοβαμαι να μην παθει κατι το τηλ.

Ακολουθω τις οδηγιες και πολις κανω apply το c2z sto ROM patcher,σβηνει το κινητο!

 

Το βημα

1. Μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, αντιγράφουμε το αρχείο Ζ:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel στο C:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel

(όπου δεν υπάρχουν οι φάκελοι που ανέφερα, τους δημιουργούμε.)

 

το κανουμε αφου περασουμε τα αρχεια του βηματος 2 η πριν?

Γιατι στη συνεχεια στο βημα 2 παλι λεει να αντιγραψουμε πανω στους φακελους που ηδη εχουμε αντιγραψει-δημιουργησει,τους νεους φακελους...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι δε μπορω να το κανω...με τιποτα ομως!

Προσπαθησα κανα δυο φορες και φοβαμαι να μην παθει κατι το τηλ.

Ακολουθω τις οδηγιες και πολις κανω apply το c2z sto ROM patcher,σβηνει το κινητο!

 

Το βημα

1. Μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, αντιγράφουμε το αρχείο Ζ:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel στο C:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel

(όπου δεν υπάρχουν οι φάκελοι που ανέφερα, τους δημιουργούμε.)

 

το κανουμε αφου περασουμε τα αρχεια του βηματος 2 η πριν?

Γιατι στη συνεχεια στο βημα 2 παλι λεει να αντιγραψουμε πανω στους φακελους που ηδη εχουμε αντιγραψει-δημιουργησει,τους νεους φακελους...

 

Είναι τόσο μπερδεμένες οι οδηγίες μου;; :confused:

Γιατί να ονομάζω βήμα 1 κάποιο που πρέπει να γίνει μετά το βήμα 2; :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, τις οδηγίες τις βρήκα στο net, τις ακολούθησα και δεν είχα πρόβλημα.

 

Το βήμα 1 ουσιαστικά σου λέει να δημιουργήσεις στον C:\ τον φάκελο resource και μέσα σε αυτόν τους φακέλους skins και effects.

Και μέσα στον φάκελο skins να αντιγράψεις το αρχείο 101f84b9.sel, το οποίο βρίσκεται στο Ζ:\Resource\Skins\101f84b9\.

 

Μετά (βήμα 2) κάνεις copy-paste τα custom αρχεία που δίνονται στο rar για να έχεις τα custom transitions.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Στο ROM patcher,περα απο το c2z που το βαζουμε στο auto,το Installserver_FP2 και το open4all τα εχουμε τσεκαρισμενα-ανοιχτα?

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο προσπαθω να κανω αλλα δεν μου κανει εγκατασταση το helloOX2 παρολο που το εχω υπογραψει

Ίσως παίζει κάτι με το Omnia.

Επειδή δεν έχω στα χέρια μου τη συσκευή, αλλά ούτε και πρόσβαση γενικότερα, ας αναφέρει κάποιος ότι το έχει πετύχει για να το ψάξουμε περεταίρω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...