Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο ROM patcher,περα απο το c2z που το βαζουμε στο auto,το Installserver_FP2 και το open4all τα εχουμε τσεκαρισμενα-ανοιχτα?

 

Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο για τα εφφέ, πάντως αν τα έχεις ενεργοποιημένα μπορείς να εγκαταστήσεις unsigned εφαρμογές και να δεις αρχεία συστήματος, που είναι και το κύριο νόημα του hack, οπότε ναι, ενεργοποίησέ τα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω το open4all το ανοιγω μονο οταν χρειαζεται. Παλιοτερα οταν το garmin ετρεχε στις συσκευες μας με το VirtualKey αυτο δεν λειτουργουσε σωστα οταν ειχα ανοικτο το patche open4all. Απο τοτε το ανοιγω οποτε χρειαζεται.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΑΦΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΑ ΤΟ heloOX2 ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΤΡΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΛΕΠΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ installing rootCerts . ειναι φυσιολογικο αυτο ?????????????
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΑΦΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΑ ΤΟ heloOX2 ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΤΡΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΛΕΠΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ installing rootCerts . ειναι φυσιολογικο αυτο ?????????????

 

Μας ξεκούφανες! :p

 

Φυσιολογικό δεν το λες...

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή, να κάνεις επανεκκίνηση και μετά ξανά εγκατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, τα κατάφερα,, με το HelloOX 1.03..

μου κολαγε στο ανοιγμα, στο τελευταιο βημα , αλλα 3η φορα το περασε.. ;) ;) ;)

εχω κανει και δοκιμή......

 

SAMSUNG G810

Link to comment
Share on other sites

το αρχειο Installserver.rmp δεν υπαρχει πια μηπως ειναι ευκολο να βρουμε αλλου.ευχαριστω

Με το HelloOX 2.02 δεν χρειάζεται να βάλεις εσύ το Installserver.rmp.

Το έχει ενσωματωμένο ήδη ο RomPatcher.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χθες ποσταρα στο επισημο θεμα S60 3rd - Hacks & Patches 2 patches:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2911631#post2911631

 

Aργοτερα σκεφτηκα οτι θα ειταν ωραια να υπηρχαν αυτα τα patches και για τις συσκευες μας. Οταν ανοιξα αυτα τα patches με το notepad ειδα οτι αλλαζει μονο η ονομασια του καθε αρχειου (του αρχειου που δεν θελουμε να λειτουργει) ετσι ανοιξα τα .exe ακολουθοντας τις διαδρομες που βρηκα τα patches και τα ανοιξα με ενα hex editor. Για να μην παιδευεστε μπορειτε να χρησιμοποιησετε και τον hex editor που υπαρχει στον X-Plore θα πατε επανω στο .exe που θελετε να ανοιξετε και menu\ file\ hex viewer εκπληκτος ειδα οτι τα πρωτα 4 byte ξεκινουσαν σε ολα τα patches απο τον ιδιο αριθμο 7a 00 00 10 που αντικαθιστωνται με 00 00 00 00 για να μην εκτελεστει το .exe.

 

Η ερωτηση ειναι γιατι δεν λειτουργουν και στην συσκευη μας αφου τα byte ειναι ιδια? Δοκιμασα να αλλαξω και τα πρωτα 8 byte με 00 αλλα δεν δουλεψε.

 

Υπαρχει κανεις που εχει να προτεινει κατι? Ευχαριστω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια χαρα με το HelloOX 2.02! To εκανα signed το εγκατεστησα και ολα μια χαρα!

Ολα αυτα στην εκδοση v.30 του 5800 :D

Link to comment
Share on other sites

Χθες ποσταρα στο επισημο θεμα S60 3rd - Hacks & Patches 2 patches:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2911631#post2911631

 

Aργοτερα σκεφτηκα οτι θα ειταν ωραια να υπηρχαν αυτα τα patches και για τις συσκευες μας. Οταν ανοιξα αυτα τα patches με το notepad ειδα οτι αλλαζει μονο η ονομασια του καθε αρχειου (του αρχειου που δεν θελουμε να λειτουργει) ετσι ανοιξα τα .exe ακολουθοντας τις διαδρομες που βρηκα τα patches και τα ανοιξα με ενα hex editor. Για να μην παιδευεστε μπορειτε να χρησιμοποιησετε και τον hex editor που υπαρχει στον X-Plore θα πατε επανω στο .exe που θελετε να ανοιξετε και menu\ file\ hex viewer εκπληκτος ειδα οτι τα πρωτα 4 byte ξεκινουσαν σε ολα τα patches απο τον ιδιο αριθμο 7a 00 00 10 που αντικαθιστωνται με 00 00 00 00 για να μην εκτελεστει το .exe.

 

Η ερωτηση ειναι γιατι δεν λειτουργουν και στην συσκευη μας αφου τα byte ειναι ιδια? Δοκιμασα να αλλαξω και τα πρωτα 8 byte με 00 αλλα δεν δουλεψε.

 

Υπαρχει κανεις που εχει να προτεινει κατι? Ευχαριστω :)

 

Απο τα λιγα που ξερω για hexing, μπορεις να αντικαταστησεις ενα μερος του κωδικα με κατι αλλο το οποιο θα πρεπει να σημαινει το ιδιο. Αυτο μπορει να σημαινει οτι στα exe της 3rd edition τα πρωτα 4 byte που λες να ειναι αναγκαια στην εκκινηση της εφαρμογης και αλλαζοντας τα να μην λειτουργει..Στην 5th edition μπορει τα πρωτα byte να ειναι καποια αλλη λειτουργια της εφαρμογης που ενω θα ξεκιναει να μην λειτουργει κατι σωστα..;)

 

Δοκιμασες με καποιον hex editor στο pc?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το patch, που απενεργοποιεί το κόκκινο led της κάμερας κατά τη βιντεοσκόπηση χωρίς φλας. Δουλεύει και σε N97, ενώ αυτό που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα του θέματος, δε μπορούσα να το ενεργοποιήσω από τον ROMPatcher.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που ξερω για hexing, μπορεις να αντικαταστησεις ενα μερος του κωδικα με κατι αλλο το οποιο θα πρεπει να σημαινει το ιδιο. Αυτο μπορει να σημαινει οτι στα exe της 3rd edition τα πρωτα 4 byte που λες να ειναι αναγκαια στην εκκινηση της εφαρμογης και αλλαζοντας τα να μην λειτουργει..Στην 5th edition μπορει τα πρωτα byte να ειναι καποια αλλη λειτουργια της εφαρμογης που ενω θα ξεκιναει να μην λειτουργει κατι σωστα..;)

 

Δοκιμασες με καποιον hex editor στο pc?

 

Nαι δοκιμασα τα πρωτα byte ειναι τα ιδια. στην ουσια αλλαζουμε τα πρωτα byte της εφαρμογης με αλλα που οταν εκτελεστουν θα πηδηξουν 0 byte δηλαδη θα ειναι σαν να μην εγινε ποτε. Επισης αλλαξα τα πρωτα 4 byte με 4 no operation byte 90 90 90 90 αλλα και παλη ειχα το ιδιο αποτελεσμα.. :)

 

Εdit:

Aυτο που σκευτομαι να δοκιμασω ειναι να αλλαξω π.χ. τα πρωτα 16 byte του .exe που δεν θελω να ανοιγει με 00

 

Βρήκα αυτό το patch, που απενεργοποιεί το κόκκινο led της κάμερας κατά τη βιντεοσκόπηση χωρίς φλας. Δουλεύει και σε N97, ενώ αυτό που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα του θέματος, δε μπορούσα να το ενεργοποιήσω από τον ROMPatcher.

 

Προστεθηκε στο 2 post του παροντος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2671803#post2671803

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα εφε για τα θεματα στο Ν97 που ελαχιστοπιουντε τα παραθυρα με διαφορετικο τροπο ειναι πολυ τελεια! Ξερετε αν υπαρχουν για 5800?
Link to comment
Share on other sites

Εdit:

Aυτο που σκευτομαι να δοκιμασω ειναι να αλλαξω π.χ. τα πρωτα 16 byte του .exe που δεν θελω να ανοιγει με 00

 

Εγώ που άλλαξα τα πρώτα 8 πάλι δεν έκανε κάτι, το έβγαζε με ένα κόκκινο χ στο rom patcher και δεν λειτουργούσε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω και εγώ τον πόνο μου..έχω το omnia hd και αφού κατέβασα το helloox και το εγκατέστησα μου εμφανίστηκε και το rompatcher...καλά μέχρι εδώ το rompatcher περιέχει 2 αρχεία το open4all και το Installserver_FP2 ...Και τώρα το πρόβλημα...προσπαθώ να τα κάνω apply μέσα από τις επιλογές του rompatcher αλλά τα βελάκια παραμένουν μπλε...από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να γίνουν πράσινα...η μόνη αλλαγή που βλέπω είναι όταν μέσα από τις επιλογές πατάω apply to auto... και εκεί δείχνει τα 2 αρχεία σαν να είναι τικαρισμένα....Τι στο καλό κάνω λάθος;
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω και εγώ τον πόνο μου..έχω το omnia hd και αφού κατέβασα το helloox και το εγκατέστησα μου εμφανίστηκε και το rompatcher...καλά μέχρι εδώ το rompatcher περιέχει 2 αρχεία το open4all και το Installserver_FP2 ...Και τώρα το πρόβλημα...προσπαθώ να τα κάνω apply μέσα από τις επιλογές του rompatcher αλλά τα βελάκια παραμένουν μπλε...από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να γίνουν πράσινα...η μόνη αλλαγή που βλέπω είναι όταν μέσα από τις επιλογές πατάω apply to auto... και εκεί δείχνει τα 2 αρχεία σαν να είναι τικαρισμένα....Τι στο καλό κάνω λάθος;

 

Κανε και στα δύο "apply to auto" και επαννεκίνησε το κινητό. Λογικά όταν το ανάψεις ξανά, θα είναι πράσινα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου γισ την απάντηση σου.

Έκανα αυτό που είπες όμως τίποτα...αυτό που βλέπω είναι τα 2 αρχεία τικαρισμένα αλλά πάντα με μπλε χρώμα...:(

 

...μήπως τελικά είναι θέμα firmware; Όλα αυτά τα τραβάω μήπως και τελικά μου "παίξει" το quake 3 το οποίο ναι μεν έχω κατεβάσει αλλά δεν παίζει...:(

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορόυσε να είναι, σίγουρα όμως έχει να κάνει με το firmware. Ίσως αν δοκίμαζες με παλαιότερη έκδοση του HellOX. Σε κάποιο post είχα διαβάσει ότι κάποιος τα κατάφερε με την 1.03, σε ΝΟΚΙΑ 5800 όμως. Ο τρόπος που έγραψα παραπάνω, ηταν αυτος που δούλεψε στο δικό μου κινητό (επίσης ΝΟΚΙΑ 5800).
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που υπαρχει στο 1 post του παροντος αν και εγω θα σου προτεινα να βαλεις καποιο παλιοτερο γιατι εχει την επιλογη να επιλεξεις ποια patches θα εχεις ενεργοποιημενα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που άλλαξα τα πρώτα 8 πάλι δεν έκανε κάτι, το έβγαζε με ένα κόκκινο χ στο rom patcher και δεν λειτουργούσε.

 

Καταρχην σε ευχαριστω που μπηκες στην διαδικασια να το ψαξεις :)

 

Αυτο συμβαινει βγαζει το κοκκινο x τελικα δεν το εψαξα περισσοτερο γιατι μαλλον δεν θα καταφερω να βγαλω ακρη :O

 

Εαν υπαρχει καποια ιδεα οτιδηποτε ανεξαρτητα απο το εαν ειναι σωστη καλο θα ειναι να την διαβασουμε μπορει να βγει κατι καλο..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

για την έκδοση λογισμικού 31 στο 5800 ποια έκδοση του hellox χρησιμοποιούμε?

 

Bαλε το Hellox 2 ναι ξεμπερδευεις.Μια χαρα παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα καλυτερα να ειχε την επιλογη για να ενεργοποιουμε τα patches που θελουμε.. Απο την στιγμη που τρεχει και το παλιοτερο μια χαρα δεν διαζομαι να περασω το 2 :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2910359#post2910359

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ακομη να αναβαθμιστω μια χαρα κανει την δουλεια του αυτο που εχω :O

 

Να ξεκαθαρισω πως με το HelloOX2 δεν θα εχετε κανενα προβλημα στην συσκευη σας :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...