Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η μνήμη rom δεν επηρεάζεται διότι δεν έχεις πρόσβαση σε αυτή ούτε εσύ αλλά ούτε και τα διάφορα hacks.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Με το χακάρισμα της συσκευής επηρρεάζεται η μνήμα ROM του κινητού μου?

 

Θεωρητικα οχι !

Πριν ομως το χακαρισμα ειχα 24.88mb Ram και 11.5mb Phone © και μετα 40+ το οποιο πεφτει στα 35.77 με το ανοιγμα της πρωτης εφαρμογης και 5.61 αντιστοιχα.

Για του λογου το αληθες.

 

 

[ATTACH]14644[/ATTACH]

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Με το χακάρισμα της συσκευής επηρρεάζεται η μνήμα ROM του κινητού μου?

 

Θεωρητικα οχι !

Πριν ομως το χακαρισμα ειχα 24.88mb Ram και 11.5mb Phone © και μετα 40+ το οποιο πεφτει στα 35.77 με το ανοιγμα της πρωτης εφαρμογης και 5.61 αντιστοιχα.

Για του λογου το αληθες.

 

 

[ATTACH]14644[/ATTACH]

 

Άλλο η RAM, άλλο η ROM. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η RAM, άλλο η ROM. ;)

 

Οκ, και ποια ειναι η ROM στην προκειμενη περπτωση ? :cool:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

To hack δεν επειρεαζει την εγγυηση ε?

 

Διαβαζετε και μια σελιδα πισω να μην γραφουμε και ξαναγραφουμε τα ιδια.;)

 

Δεν εχει καμμια σχεση με την εγγυηση αφου προκειται μονο για μια εφαρμογη η οποια μπορει να απεγκαταστηθει και να ξαναεγκαταστηθει οπτε θελεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Οκ, και ποια ειναι η ROM στην προκειμενη περπτωση ? :cool:

 

Η ROM (Read-Only-Memory) είναι το partition της internal memory στο οποίο αποθηκεύονται όλα τα λειτουργικά αρχεία της πλατφόρμας τα οποία δε μπορούν να τροποποιηθούν.

Δεν έχει σχέση με τη RAM του κινητού.

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Η ROM (Read-Only-Memory) είναι το partition της internal memory στο οποίο αποθηκεύονται όλα τα λειτουργικά αρχεία της πλατφόρμας τα οποία δε μπορούν να τροποποιηθούν.

Δεν έχει σχέση με τη RAM του κινητού.

;)

 

Αφαλως και ειναι ετσι !

 

Αυτα παθαινεις οταν μεγαλωνεις και κανεις και πολλα πραγματα ταυτογχρονα.:p

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση¨=>ειχα το hellox 1,03 και στο rom patcher ολα γινονταν πρασινα....μετα απο καιρο ( 1 μηνα που δεν χρησιμοποιησα το κιν 5800 21 εκδοση vodafone εβαζα αρκετες εφαρμογες) τωρα ειδα με (χ) κοκκινο το install server τα αλλα γινονταν με apply πρασινα και δεν περναγαν εφαρμογες.εκανα εγκατασταση και το hellox 2 και παλι το ιδιο τι πρεπει να κανω να πρασινισει το install server.........????
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..οταν το χακαρεις προστιθοντια το hellox romoatcher σωστα?

Ειλικρινά τώρα... έχεις κάτσει να διαβάσεις τη πρώτη σελίδα;

Δεν μπορεί να διάβασες τις οδηγίες και να ρωτάς αυτό το πράγμα...

 

 

Ερωτηση¨=>ειχα το hellox 1,03 και στο rom patcher ολα γινονταν πρασινα....μετα απο καιρο ( 1 μηνα που δεν χρησιμοποιησα το κιν 5800 21 εκδοση vodafone εβαζα αρκετες εφαρμογες) τωρα ειδα με (χ) κοκκινο το install server τα αλλα γινονταν με apply πρασινα και δεν περναγαν εφαρμογες.εκανα εγκατασταση και το hellox 2 και παλι το ιδιο τι πρεπει να κανω να πρασινισει το install server.........????

Στο δεύτερο post της πρώτης σελίδας υπάρχει το patch installserver.rmp για την έκδοση λογισμικού v21.0.025.

Λέει που θα το τοποθετήσεις.

Αλλιώς ξήλωσέ τα όλα και πέρνα τα από την αρχή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμιά εφαρμογή ή κόλπο για να βρω ένα μύνημα SMS που έσβησα απο τη μνήμη του κινητού?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμιά εφαρμογή ή κόλπο για να βρω ένα μύνημα SMS που έσβησα απο τη μνήμη του κινητού?

 

Οχι .

Μονο αν εχεις παρει πρoσφατο back up ,στο οποιο περιεχεται το sms που εσβησες .

Αλλα λογικα ,αν συνεβαινε αυτο,θα το ειχες κανει ηδη..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

NEA TRANSITIONS ΓΙΑ ΤΟ Ν97

 

Χρειαζόμαστε ένα Ν97 με το firmware v12 και hackαρισμένο με το ROMPatcher.

 

1. Μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, αντιγράφουμε το αρχείο Ζ:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel στο C:\Resource\Skins\101f84b9\101f84b9.sel

(όπου δεν υπάρχουν οι φάκελοι που ανέφερα, τους δημιουργούμε.)

 

2. Μετά κατεβάζουμε αυτό το πακέτο, το κάνουμε extract στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου μας και μέσω του Y-Browser ή του X-Plore, μεταφέρουμε τους 2 φακέλους (skins και effects) στο C:\Resource.

 

3. Kατεβάζουμε αυτό το patch και τοποθετούμε το αρχείο rmp στο φάκελο Ε:\Patches.

 

4. Από το ROMPatcher ενεργοποιούμε και θέτουμε στο αυτόματο το patch C2Z.

 

5. Από το μενού των θεμάτων απενεργοποιούμε και ενεργοποιούμε εκ νέου τα εφέ θέματος.

 

ΕΤΟΙΜΟ!

 

 

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ BACKGROUND MIA ΕΦΑΡΜΟΓΗ

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000014.jpg

 

*Πρέπει το τηλέφωνο να είναι hackαρισμένο και να είναι ενεργοποιημένα τα patch c2z και installserver.

 

1. Κατεβάζουμε αυτό το πακέτο.

2. Εγκαθιστούμε το N97openAppicon.sis και το εικονίδιο θα αλλάξει με το λογότυπο S60 (όπως στο screenshot που παρέθεσα).

 

Σε περίπτωση που θέλουμε ένα άλλο εικονίδιο από αυτά που περιέχονται στο πακέτο, αντιγράφουμε το αντίστοιχο appopen.mif στο C:\resource\apps.

 

Αυτά!

 

:)

 

τα εκανα ολα οπως λενε η οδηγιες.δουλευαν σχεδον ολα τα εφε εκτος απο αυτο που κανει οταν πατας εξοδο απο μια εφαρμογη.αλλα μου δημιουργησε αλλο προβλημα.δεν μου ανοιγε το μενου της μουσικης και δεν μπορουσα να δω τα mp3 μου ουτα να παιξω μουσικη.και μου "ψιλοβαρυνε"το κινητο.και μετα απο αυτα τα εσβησα και το επανεφερα στην αρχικη του κατασταση οπως ηταν δηλαδη χωρις τα εφε:(

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

Περίπου τα ίδια έκανε και σε εμένα. Αυτό με τη μουσική έφτιαχνε βέβαια μετά από restart αλλά βάρυνε γενικά το κινητό και κολάει εκεί που δε κολούσε πουθενά. Πως το επαναφέρω στα παλιά ?
Link to comment
Share on other sites

Περίπου τα ίδια έκανε και σε εμένα. Αυτό με τη μουσική έφτιαχνε βέβαια μετά από restart αλλά βάρυνε γενικά το κινητό και κολάει εκεί που δε κολούσε πουθενά. Πως το επαναφέρω στα παλιά ?

 

σβηνοντας τα αρχεια που τοποθετησες για να ενεργοποιησεις αυτα τα εφε.απο τα σημεια που τα τοποθετησες.

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για Επανεκκίνηση με παρατεταμένο πάτημα του power button γιατι όταν πέρασα το αρχείο στον φάκελο Ε:\Patches και μέσα από το Rom patcher μου το βγάζει με κόκκινο x τι να κάνω???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζα οτι το συγκεκριμενο patche δεν λειτουργει στο Ν97 :O Δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο γιατι εχω ασχοληθει ελαχιστα με την δημιουργια των patches :(

 

Εdit:

Εγκατεστησε μια εφαρμογη restart για αυτη την δουλεια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει την έκδοση 20; Αν ναι, αυτό φταίει. Απ'ότι λένε οι κάτοχοι της συσκευής, με την νέα έκδοση δεν δουλεύει το hack.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απόκτησα και εγώ ένα 5800 και θέλω να ρωτήσω σε ποια version βρίσκεται

το Hello Ox ;

Έχω την 1.04 κάνει για το δικό μου η πρέπει να βρω νεότερη;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλως ηρθες :)

 

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα. Στην επισημη σελιδα υπαρχει το HelloOX2 v2.03.Unsigned:

 

http://helloox2.com

http://www.4shared.com/file/137782202/e2408b8e/HelloOX2v203Unsigned.html

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα.Μολις πηρα μετα απο 1,5 μηνα το 5800 μου απο το service.

Παω να βαλω το hello ox 2.0.3 και με λεει οτι δεν συμφονει το ποιστοποιητικο.Εχω κατεβασει το unsigned και το εκανα sign με τα αρχεια key και cer που το ειχα κανει και πριν το παω για service.πρεπει να παρω νεα αρχεια απο την opda? η δεν φτεει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...