Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6303 Classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη βλεπω οτι η τελευταια επισημη ελληνικη εκδοση ειναι ακομα η 10.10, μπορει να επιβεβαιωσει καποιος που την εχει οτι οντως χανονται οι καταχωρησεις στο ημερολογιο οταν κλεινει και ανοιγει το τηλεφωνο ?

Χάνει μόνο τις καταχωρήσεις στο ημερολόγιο για γενέθλια και κλήση.Τα υπόλοιπα τα θυμάται.

 

ρε παιδια τι λετε? το product code στο 6303 ΔΕΝ αλλαζει γιατι ειναι BB5 SL3... τοσο καιρο στο thread αυτο λεμε...

υπαρχει αυτο αλλα κανει μονο αναβαθμιση χωρις αλλαγη product code...

http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=10055.0

 

EDIT: ΜΗΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ??

 

Αλλάζει κανονικά!!!

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 429
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χάνει μόνο τις καταχωρήσεις στο ημερολόγιο για γενέθλια και κλήση.Τα υπόλοιπα τα θυμάται.

 

Δειτε γελιο τωρα με τη Νοκια, στελνω χτες το εξης μεσω της φορμας επικοινωνιας :

 

Ειμαι κατοχος του Nokia 6303 classic. Τρεχει την εκδοση λογισμικου 9.10.

Ειδα οτι η τελευταια διαθεσιμη ελληνικη ειναι η 10.10.

Διαβασα στο ιντερνετ οτι η συγκεκριμενη εκδοση εχει ενα πολυ σημαντικο bug : Σε καθε κλεισιμο και αναμα του τηλεφωνου χανονται οι καταχωρησεις στο ημερολογιο.

Ισχυει αυτο ?

 

Και λαμβανω σημερα την εξης απαντηση :

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο δικό μας τμήμα υποστήριξης λογισμικού δεν έχει έρθει παρόμοιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή και για αυτό τον λόγο δεν έχουμε πληροφορίες.

Αν υπάρξει τέτοιο πρόβλημα και λάβουμε πληροφορίες από πελάτες μας, θα προωθήσουμε το θέμα στα κεντρικά της εταιρίας στην Φιλανδία, για να μπορέσουν από εκεί να μας προσφέρουν κάποια λύση.

 

Τα συμπερασματα δικα σας.. και το 10.10 εχει βγει εδω και 6 μηνες περιπου !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σας, ειχα ενα πρόβλημα με ενα 6303..εσβηνε και ξανα ανοιγε μονο του..Ξεκινησα να κανω update το λογισμικο του και κατα τη διαρκεια μου εσβησε..

Τωρα δεν ανοίγει το βλεπει για λιγο σαν usb και το χάνει..

Έχει κάποιος ιδέα τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά έχω ένα Nokia 6303 το οποίο προσπαθώ να κάνω με το Nokia PC Suite αντίγραφα ασφαλείας στον σκληρό μου δίσκο όλα καλά το βάζω να το κάνει περιμένω

φτάνει μέχρι το 70% και μου πετάει πάντα μήνυμα ότι η αντιγραφή απέτυχε διότι ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα προέκυψε κατά την δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας κωδικός σφάλματος 0x80900001

και με το Nokia Ovi Suite το κάνει αυτό και τα δυο προγράμματα είναι στην τελευταία έκδοση τους

Τι είναι αυτό ρε παιδιά και πως διορθώνεται? όσο και αν έχω ψάξει δεν μπόρεσα να βρω μια λύση:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερααα!! :D

 

Μολις πριν λιγο αναβαθμίστηκα σε 10.80 και πατρατηρησα οτι στο media player στις νέες προσθήκες μου εμφανιζει αρχεια που δεν εχω βαλει ουτε ξαναδει ποτε :blink:

με ονομα τυπου pc310460 και αλλα τέτοια με άλλο όνομα τα οποια λεει οτι ειναι εικόνες (.jpg) και οτι καινουριο βαλω ακομα και αρχειο txt το εμφανιζει και αυτο εκει... υπαρχει καποια λυση ωστε να ξεχωριζει μονο αρχεια μουσικης και βιντεο? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ρε παιδιά,

 

Τα έχω κάνει μαντάρα !! Αγοράσα πριν λίγες ημέρες ένα smartphone της Samsung. Αφού ξενύχτησα για να μεταφέρω τις επαφές μου από το Nokia 6303 classic που είχα στο καινούργιο, έκανα και update στο software v.10.10. Και έχασα τα Ελληνικά !!!!. Τι κάνω τώρα ? Πως μπορώ να τα ξανααποκτήσω ? Μπορώ να κάνω Install κάποια παλιά έκδοση πάνω στην καινούργια? Στο Ελληνικό site της Nokia δεν μου δείχνει τις παλιές versions. Εάν μπορώ, ποια version είναι και που μπορώ να τη βρώ? Εκτός εάν έχετε να προτείνετε άλλη λύση. Δεν θέλω να το πετάξω. Είναι καλό κινητό και θέλω να το δώσω στην αδελφή μου, που τώρα έχει μια "παντόφλα".

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Φιλικά,

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία και δες από κάτω στο ταμπελάκι ποιο είναι το product code της συσκευής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/product_code1.PNG

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός 0585716

 

To product code (0585716) που έχεις είναι: RM-443 6303c EURO-C CTV DE BLACK

Για να βάλεις τα ελληνικά μόνος σου θα πρέπει να το αλλάξεις με το product code:

0568436 (RM-443 EURO-H, Greek, MATT BLACK) ή με το

0569028 (RM-443 EURO-H, Greek, STEEL)

 

Steel και το Matt black είναι τα χρώματα που κυκλοφορεί η συσκευή

 

Κοίτα τον οδηγό (1ος τρόπος):

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής (αλλαγή product code)

 

Υ.Γ. ο οδηγός είναι για symbian αλλά νομίζω πως κάνει και για S40. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ θερμά.

 

Το πρόβλημα λύθηκε!!

 

Βέβαια, αφού άλλαξα το product key, χρειάστηκα και τη βοήθεια του προγράμματος Phoenix Service Software για να κάνω manual update στο software. Το οποίο έφτασε τη version 10.12 από την 10.10 που είχα πριν. Έχω πλέον Ελληνικά !!! Ευχαριστώ θερμά. Αύριο το δίνω στην αδερφή μου για να χαρεί.

 

Nokia language change with Phoenix Service Software

http://www.cpkb.org/wiki/Nokia_language_change_with_Phoenix_Service_Software

 

Nokia firmware update with Phoenix Service Software

http://www.cpkb.org/wiki/Nokia_firmware_update_with_Phoenix_Service_Software

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

έχω ένα πολύ ενοχλητικό πρόβλημα με το κινητό αυτό. όταν του έχω μέσα τον cu αριθμό μου και στείλω μνμ, τις 7 στις 10 φορές με την 1η προσπάθεια δεν φεύγει και θέλει 2η προσπάθεια αποστολής (με τη 2η φεύγει πάντα). Το πρόβλημα υπάρχει μόνο με την cu κάρτα (ενώ η ίδια κάρτα σε άλλα κινητά στέλνει φυσιολογικά). Επίσης το κινητό με άλλες κάρτες στέλνει επίσης μια χαρά. Άρα ο ταυτόχρονος συνδυασμός cu+6303 μου κάνει τη ζημιά. καμιά ιδέα?? :wacko: είναι ενοχλητικό και δεν μπορώ να καταλήξω στο τι φταίει, κάρτα ή συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω ένα παλιό Nokia 6303 και κατά τη διαδικασία αναβάθμισης με τπ Nokia Suite διακόπηκε η διαδικασία γιατί από αδέξια κίνηση βγήκε το καλώδιο από τον υπολογιστή. Το κινητό έκλεισε και δεν ανοίγει. Eχω κάνει backup.

μπορώ να κάνω κάτι εκτός από το να το πάω σε service;;;

Τα δεδομένα του backup μπορούν να μεταφερθούν σε άλλο κινητό Nokia;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ενα Νοκια 6303 προσπαθω να μεταφερω εικονες απο μυνηματα MMS στην εκθεση και δεν μπορω.

Υπαρχει καποιος τροπος μεσω υπολογιστη να μπορεσω να τα μεταφερω? Δοκιμασα με το ovi αλλα δεν βλεπει τα μυνηματα...

Καποιος μου ειπε οτι στο Γερμανο μπορει να γινει αυτο.....

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δε μπορεις;Μπες στο μηνυμα και κατεβα κατω.κανε κλικ στη φωτογραφια να την ανοιξει και μετα επιλογες -> αποθηκευση σε

δε θυμαμαι ακριβως γιατι εχω ξεμεινει απο symbian αλλα καπως ετσι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δε μπορεις;Μπες στο μηνυμα και κατεβα κατω.κανε κλικ στη φωτογραφια να την ανοιξει και μετα επιλογες -> αποθηκευση σε

δε θυμαμαι ακριβως γιατι εχω ξεμεινει απο symbian αλλα καπως ετσι γινεται..

 

Ακριβως αυτο κανω αλλα δεν μεταφερονται στην εκθεση.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ένα παλιό Nokia 6303 και κατά τη διαδικασία αναβάθμισης με τπ Nokia Suite διακόπηκε η διαδικασία γιατί από αδέξια κίνηση βγήκε το καλώδιο από τον υπολογιστή. Το κινητό έκλεισε και δεν ανοίγει. Eχω κάνει backup.

μπορώ να κάνω κάτι εκτός από το να το πάω σε service;;;

Τα δεδομένα του backup μπορούν να μεταφερθούν σε άλλο κινητό Nokia;;

 

Το έλυσες το πρόβλημα με το αποτυχημένο upgrade????

 

Λίγο καθυστερημένα το είδα το ποστάρισμά σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.Με λένε Τάσο και ειμαι καινουργιος στο forum σας.Εχω ενα sony ericsson yendo αλλα στο συγκεκριμενο ποστ θα μιλησουμε για ενα νοκια ενος φιλου μου.Ο φιλος μου εχει ενα νοκια rm443 και εκει που πηγε να το φορτισει δεν ανοιγε το κινητο του με αποτελεσμα να ειναι μεχρι σημερα χωρις κινητο.Εγω λεω μηπως φταιει η μπαταρια.Επισης δοκιμασαμε με 2 φορτιστες μπας και ο ενας ειναι χαλασμενος αλλα παλι δεν γινοταν τίποτα.Θα ηθελα να μου πειτε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει το να μην ανοιγει.Θα ηθελα να επισημανω οτι το κινητο ετσι εντελως στα ξαφνικα αρχισε να μην ανοιγει,ενω την προηγουμενη μερα απο αυτο το συμβαν λειτουργουσε κανονικά!

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Υποθέτω ότι το κινητό που έχει ο φίλος σου είναι το Nokia 6303 classic, http://www.gsmarena.com/nokia_6303_classic-2658.php.

 

Όταν δοκιμάσατε τους φορτιστές το αφήσατε ώρα το κινητό στο ρεύμα;

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να βγάλεις κάρτα μνήμης (εάν έχει μέσα η συσκευή) και κάρτα sim και να δοκιμάσεις να το ανοίξεις.

 

Αν δεν ανοίξει και με τον παραπάνω τρόπο τότε μπορείς να δοκιμάσεις άλλη μπαταρία, αν υπάρχει, αλλιώς το πάτε σε κάποιο nokia care να το κοιτάξουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το ειχαμε αφήσει για 2 λεπτά στο ρεύμα με τους φορτιστές.Αλλα αμα είχε πρόβλημα ο φορτιστής θα αναβε με τον άλλον.Θα κανω αυτο που με ειπες και ισως εχουμε θετικά αποτελέσματα.Είχα βγάλει την μπαταρια και την ξαναεβαλα.Το ίδιο ομως και με την καρτα sim (εκτος απο την καρτα μνήμης).Αλλα λιγακι παραξενο δεν είναι να δουλευει ξαφνικα και να μην ''παιρνει μπρος'' μετά?
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλλά συμβαίνει κάποιες φορές. Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν το γνωρίζουμε.

 

Βγάλε sim και κάρτα μνήμης, δοκίμασε να το ανοίξεις και αν ανοίξει βλέπουμε τι μπορεί να φταίει.

 

Η μπαταρία που έχει το κινητό μήπως είναι φουσκωμένη; Την είδες;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια μια χαρα είναι εξωτερικα.Ουτε ογκους ουτε τίποτα.Θα κανω αυτο που με ειπες και μετα βλέπουμε στην πορεία.Αμα ανοιξει ομως πως μπορουμε να καταλαβουμε τι παιζει?Μήπως κολαει επειδη φοραει την συγκεκριμενη καρτα sim?Και γιατι ομως τωρα αρχισε να το φτιαχνει αυτό?Πολλα ερωτήματα :P Θα δοκιμασω σήμερα ή αύριο και θα σε πω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαιρεται εχω το συγκεκριμενο κινητο Nokia 6303 Classic.Τις τελευταιες μερες μου βγαζει οταν το ανοιγω το εξης μηνυμα : <<Ανοιγμα αδυνατο , το θεμα ειναι κατεστραμμενο>>.Στη συνεχεια παταω το ακυρωση και ανοιγει το κινητο.Καποια αρχεια που ειχα παρει απο αλλον υπολογιστη εχουν χαθει.Πηγα σε καταστημα κινητης τηλεφωνιας και μου ειπαν πως χρειαζεται αναβαθμιση με 25 ευρω.Θελω να ρωτησω απο που μπορω να κατεβασω μονος μου την αναβαθμιση δωρεαν και τις ενεργειες που χρειαζονται γι αυτο.με την αναβαθμιση μηπως χαθουν επαφες τηλεφωνου και αλλα αρχεια στην καρτα μνημης;οι επαφες τηλεφωνου βρισκονται στην καρτα sim και στο τηλεφωνο.Χρειαζεται να παρω αντιγραφα ασφαλειας για να μη χαθει κατι;
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου 6303 μολις βαλω την μπαταρια ανοιγει διχως να πατησω τον on/off.

Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει? Μηπως ηλθε η ωρα για ανακυκλωση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 6303

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...