Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6303 Classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια:)

 

Αγορασα πριν 2 μερες το 6303 και οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες. Εχω ομως προβλημα με την μεταφορα των επαφων απο το ΝΟΚΙΑ 5200 που ειχα ως τωρα. Ενω επιλεγω να γινει συγχρονισμος απο το 6303 και μου δειχνει να ξεκινα την διαδικασια, αυτη ληγει σχεδον αμεσα και κανενα στοιχειι του καταλογου δεν μεταφερεται απο το 5200. Επειδη δεν εχω καλωδια να συνδεσω τα κινητα σε PC για να κανω απο εκει την μεταφορα και θελω να αποφυγω και τις αντιγραφες μεσω SIM, εχει κανεις καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 429
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και καλη χρονια:)

 

Αγορασα πριν 2 μερες το 6303 και οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες. Εχω ομως προβλημα με την μεταφορα των επαφων απο το ΝΟΚΙΑ 5200 που ειχα ως τωρα. Ενω επιλεγω να γινει συγχρονισμος απο το 6303 και μου δειχνει να ξεκινα την διαδικασια, αυτη ληγει σχεδον αμεσα και κανενα στοιχειι του καταλογου δεν μεταφερεται απο το 5200. Επειδη δεν εχω καλωδια να συνδεσω τα κινητα σε PC για να κανω απο εκει την μεταφορα και θελω να αποφυγω και τις αντιγραφες μεσω SIM, εχει κανεις καμια προταση?

 

Αγόρασε ένα καλωδιάκι από το eshop είμαι σίγουρος ότι θα κάνει λίγα ευρώ... Έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και θα μπορείς να κάνεις και τα μελλοντικά σου backup.

Ενναλακτικά αν έχει bluetooth ο υπολογιστής σου μπορείς να κάνεις και σύνδεση μέσω bluetooth, αντί για καλώδιο...

Εναλλακτικά πάλι μπορείς να κάνεις αποστολή στοιχείων μέσω bluetooth από το ένα κινητό στο άλλο, αλλά μια μια επαφή όμως. Παίρνει χρόνο, αλλά βολεύει αν σε μια επαφή έχεις πολλά ονόματα, διευθύνσεις email κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση:)

 

το εχω στο προγραμμα να το κανω αυτο με το καλωδιο και σημερα που το αποφασισα ειναι τετοια η μερα που δεν μπορω..

 

Εναλλακτικά πάλι μπορείς να κάνεις αποστολή στοιχείων μέσω bluetooth από το ένα κινητό στο άλλο, αλλά μια μια επαφή όμως. Παίρνει χρόνο, αλλά βολεύει αν σε μια επαφή έχεις πολλά ονόματα, διευθύνσεις email κλπ...

 

Αν σου ειναι ευκολο, πες μου την διαδικασια που γινεται αυτο:O

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μικρό πρόβλημα(δεν με απασχολεί ιδιαίτερα). Οταν βάζω σε μια επαφή γενέθλια την αποθηκεύει κανονικά και βάζει και υπενθύμιση στο ημερολόγιο.Αμα κλείσω το κινητό και το ξανανοίξω δεν υπάρχουν τίποτα απο τα δύο.Αν βάλω άλλο στοιχείο επαφής (σημείωση,οδό,εικόνα,ήχο) τα κρατάει. Το κάνει σε κανέναν άλλο αυτό;

Ξαναπέρασα τις επαφές αλλά τίποτα, ξαναπέρασα την τελευταί έκδοση firmware τίποτα.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

τελικά μια και έβγαλε η μπαταρια εξαντλέιται

το έβαλα γαι φόρτιση Tέλος φόρτισης 29.12.09 11 μμ

11 γεμάτες μέρες και δεν είχε κλείσει απλώς το χρειαζομουν την επομενη μέρα,

τώρα πάμε για 11+ ελπίζω..,

Tέλος φόρτισης 8.1.10 11 μμ

Τελικά 10 μέρες... δεν έσβησε στο εξαντλείται είναι, νομίζω πολύ καλά...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Eιπα να βαλω μια φωτο που ειχα τραβηξει στο λιμανι του Πειραια. Οι ρυθμισεις ειναι στο αυτοματο ολες ενω η αναλυση ειναι στο maximum (3.2mpixels)

 

http://i967.photobucket.com/albums/ae155/FilipposR/0030.jpg

 

P.S. Το photobucket οταν την ανεβασα αυτοματα εριξε την αναλυση στα 1024x768 (για να βαλεις φωτογραφιες με παραπανω αναλυση μαλλον θα πρεπει να εχεις λογαριασμο επι πληρωμης, ή κατι παρομοιο)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μικρό πρόβλημα(δεν με απασχολεί ιδιαίτερα). Οταν βάζω σε μια επαφή γενέθλια την αποθηκεύει κανονικά και βάζει και υπενθύμιση στο ημερολόγιο.Αμα κλείσω το κινητό και το ξανανοίξω δεν υπάρχουν τίποτα απο τα δύο.Αν βάλω άλλο στοιχείο επαφής (σημείωση,οδό,εικόνα,ήχο) τα κρατάει. Το κάνει σε κανέναν άλλο αυτό;

Ξαναπέρασα τις επαφές αλλά τίποτα, ξαναπέρασα την τελευταί έκδοση firmware τίποτα.

 

Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος; Για να ξέρω άμα το κάνει μόνο το δικό μου.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος; Για να ξέρω άμα το κάνει μόνο το δικό μου.

 

Και στο δικό μου έτσι γίνεται. Και όχι μόνο στο 6303 αλλά και στο 6700.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Tέλος φόρτισης 8.1.10 11 μμ

Τελικά 10 μέρες... δεν έσβησε στο εξαντλείται είναι, νομίζω πολύ καλά...

 

ακόμα δεν έσβησε... να δούμε πόσο θα πάει;...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ κάτοχος του 6303 και πραγματικά το κινητό είναι πολύ καλό ( εκτός από το ηχειάκι του που πάσχει ). Έχω όμως κάτι θεματάκια και θα θελα να με βοηθήσετε.

 

Οι χάρτες που έχει όταν τους ανοίγεις πέφτει χρέωση ή όχι. Γιατί όταν πήγα να τους ανοίξω συνδέθηκε με GPRS, αν δε κάνω λάθος, κι το κλεισα. ίσως να έψαχνε για update. Γίνεται κι update χωρίς χρέωση από τη σελίδα της ΝΟΚΙΑ ?

 

Γενικά θέλω να βγάλω οτιδήποτε σχετίζεται με χρέωση για δεδομένα , gprs - wap - myview κτλ. Πως τα απενεργοποιώ ώστε να μην έχω καθόλου μεταφορά δεδομένων , τα οποία μου είναι άχρηστα ! Όλα αυτά γιατί πολύ απλά λόγω λάθους μάλλον ήδη έχω χρεωθεί δεδομένα χωρίς να το θέλω.

 

Στο προηγούμενο κινητό ένα Sony Ericsson απλά έκανα διαγραφεί τις ρυθμίσεις γι αυτά και δεν υπήρχε πρόβλημα. Στο ΝΟΚΙΑ δε μπορώ να βρω πως γίνεται διαγραφή ή να κάνω επεξεργασία τα στοιχεία ώστε να μη μπορεί να συνδεθεί για data.

 

όποιος έχει και τη διάθεση ας βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω.

 

Αυτά τα εφέ φωτισμού τι είναι;

 

Ακόμα δεν έκλεισε, 11 το βράδυ κλείνουμε 12 μέρες...

 

Τελικά το έβαλα για φόρτιση, διότι χρειάζομαι να βγάλω

κάτι φωτό... Λογικά τις 12 μέρες τις ποιάνει...

Tέλος φόρτισης 20.1.10 10 μμ

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το 6303 με επιδοτηση απο την VODAFONE. Ξερει κανεις αν το τηλεφωνο εχει το αθλιο μενου της vodafone ή το original της ΝΟΚΙΑ? Γενικα θεωρειτε οτι ειναι καλη επιλογη? Ειχα το 6300 (το εδωσα στην γυναικα μου και το μετανιωσα....) και ηταν ισως το καλυτερο τηλεφωνο που περασε απο τα χερια μου
Σταματήστε το Internet να κατέβω...
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το 6303 με επιδοτηση απο την VODAFONE. Ξερει κανεις αν το τηλεφωνο εχει το αθλιο μενου της vodafone ή το original της ΝΟΚΙΑ? Γενικα θεωρειτε οτι ειναι καλη επιλογη? Ειχα το 6300 (το εδωσα στην γυναικα μου και το μετανιωσα....) και ηταν ισως το καλυτερο τηλεφωνο που περασε απο τα χερια μου

 

Αφου λες οτι το 6300 ηταν το καλυτερο τηλεφωνο που ειχε περασει απ'τα χερια σου τοτε το 6303 θα το λατρεψεις.:D Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (μεταλλικο καλυμα της μπαταριας), μεγαλη διαρκεια μπαταριας, καλη καμερα με φλας και autofocus, ωραια οθονη και μαλιστα δινει μεσα καρτα μνημης 1gb με χαρτες της nokia :up:

 

Oσον αφορα την πρωτη ερωτηση δεν το γνωριζω καθως το δικο μου το ειχα παρει απο oteshop..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά φίλοι μου!

Σήμερα πήρα το κινητάκι για τη γυναίκα μου...

Μπορείτε να μου πείτε πώς θα περάσω τις επαφές που είχε στο προηγούμενο τηλέφωνο (πάλι Νόκια 6233) τώρα στο καινούριο??

Χρειάζεται εκείνο το προγραμματάκι της Νόκια που είχα παλιά στον υπολογιστή μου αλλά το έσβησα με το φορμάτ που έκανα?;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά φίλοι μου!

Σήμερα πήρα το κινητάκι για τη γυναίκα μου...

Μπορείτε να μου πείτε πώς θα περάσω τις επαφές που είχε στο προηγούμενο τηλέφωνο (πάλι Νόκια 6233) τώρα στο καινούριο??

Χρειάζεται εκείνο το προγραμματάκι της Νόκια που είχα παλιά στον υπολογιστή μου αλλά το έσβησα με το φορμάτ που έκανα?;)

 

Γεια και σένα!

Βασικά δεν έχω νόκια να σε συμβουλεύσω, αλλά φαντάζομαι ότι μπορείς να ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία με αυτήν:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=263618

 

ΕΚΤΟΣ αν μπορείς να τις μετάφερεις άμεσα μέσω Bluetooth, όπως έχω κάνει εγώ παλιά με τα έρικσον μου! Δοκίμασέ το πρώτα και βλέπεις!

 

Να σε ρωτήσω με τη σειρά μου 2 πράγματα; Γιατί είμαι σε δίλημμα να πάρω το κινητάκι:

 

1. Ήρθε με CD μέσα στην συσκευασία;

2. Μήπως το πήρες από το Πλαίσιο; ΑΝ ΝΑΙ, τότε στα πλήκτρα του στο πληκτρολόγιο, αναγράφονται εκτός από τους αγγλικούς χαρακτήρες ΚΑΙ οι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ;;;

3. Από ήχο όταν χτυπάει και από ήχο του ακουστικού είναι χαμηλό; Γιατί νομίζω ότι αυτό είναι ένα από τα μειονεκτήματά του που έχω διαβάσει...

:O

Link to comment
Share on other sites

1.δεν θυμάμαι, νομίζω όχι.

2.από Γερμανό, είχε Ελληνικα στο πληκτρολόγιο.

3.όχι πολύ δυνατό, αλλά ικανοποιητικό.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την αναβαθμιση που μου βρηκε,10.10 και απο τοτε όλο κατι κώλυμαtakia μου κανει,τι κανουμε σε αυτη τη περίπτωσή?το κινητο δεν εχει wifi ok,οταν το συνδεουμε με τον υπολογιστη με καλωδιο ομως,δε θα

επρεπε να παιρνει απο εκει ιντερνετ?

Edited by ikariwths
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω.

 

Αυτά τα εφέ φωτισμού τι είναι;

 

Ακόμα δεν έκλεισε, 11 το βράδυ κλείνουμε 12 μέρες...

 

Τελικά το έβαλα για φόρτιση, διότι χρειάζομαι να βγάλω

κάτι φωτό... Λογικά τις 12 μέρες τις ποιάνει...

Tέλος φόρτισης 20.1.10 10 μμ

Eιναι στο εξαντλείται πάνω από 10 ώρες.

Τελικά κρατάει κανα 12-15 ώρες στο εξαντλείται.

Επιτέλους έκλεισε μόνοπ του μια φορά.

31 Ιαν. 3μμ από 20 ιαν. 10 μμ έχουμε: 11 μερες μειον 5 ωρες, οπότε 10+ μερες.

Να σημειωθεί ότι υπήρξε ομιλία κανα 15λεπτο.

τέλος μετρήσεων, πολύ καλά.

Tέλος φόρτισης 31.1.10 5 μμ

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την αναβαθμιση που μου βρηκε,10.10 και απο τοτε όλο κατι κώλυμαtakia μου κανει,τι κανουμε σε αυτη τη περίπτωσή?το κινητο δεν εχει wifi ok,οταν το συνδεουμε με τον υπολογιστη με καλωδιο ομως,δε θα

επρεπε να παιρνει απο εκει ιντερνετ?

 

που την βρηκες την 10.10 αφου στο πι.σι σουτ την 9.10 δινει μεχρι κ χθες που μπηκα

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα 6μηνο με το 6303 και η μπαταρια σκυλι. Το μονο οτι μου χαλασε ο φορτιστης του και χρησιμοποιω εναν αλλο του νοκια 3110 ο οποιος ειναι πολυ αργος.:(

 

Για μενα αποτελει ενα σταθερο κινητο με το οποιο θα κλεισω σιγουρα χρονο και παραπανω (συνηθιζα ν'αλλαζω περιπου μεσα σε 6 μηνες κινητο)...μπραβο στη Νοκια.:clap:

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 6303

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...