Jump to content

Καλύτερο κινητό για GPS


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μεταξυ 6220 και 5800 τι προτεινετε (μονο για gps, ταχυτητα, ακριβεια κτλ)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως, στα χέρια μου έχω ένα ΜΙΟ Α501 του αδελφού μου με χαμηλό SAR 0,21 και Sirfstar III και μέχρι στιγμής είναι αστέρι! Τόσο που πήρα κι ένα 2ο...για μένα, αν και δεν το άνοιξα ακόμη.

Αν είχε και πιο καινούργια Windows θα ήταν τέλειο, αν κι έχει ένα πολύ βολικό MIO μενού....

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι για το νοκια Ν95 8g εχω επιδοτηση απο την wind και εχει πεσει αρκετα σε τιμη επειδη εχω το w810 και ειναι το 3ο που περνω γιατι ειναι κατσε καλα κινητο και δεν εχω πιασει στα χερια μου κινητο με λειτουργικο ειναι καλο το nokia απο θεμα gps??????????

 

ευχαριστω για της απαντησεις σας

 

Πάντως, στα χέρια μου έχω ένα ΜΙΟ Α501 του αδελφού μου με χαμηλό SAR 0,21 και Sirfstar III και μέχρι στιγμής είναι αστέρι! Τόσο που πήρα κι ένα 2ο...για μένα, αν και δεν το άνοιξα ακόμη.

Αν είχε και πιο καινούργια Windows θα ήταν τέλειο, αν κι έχει ένα πολύ βολικό MIO μενού....

 

 

το mio το εχει στο πλαισιο περιπου 410 ευρο αλλα πολλα κουμπακια γυρο γυρο βρε παιδι μου, εχει και την θεση για memory που πιανει πολυ χωρο ............

 

 

δεν ξερω

για καθημερινη χρηση και σαν κινητο μαλλον δεν κανει;)

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
To NOKIA 5800 με χάρτη Garmin είναι εντυπωσιακό. Με τρεις βεντούζες δίπλα δίπλα και με ένα MLS Destinator, ένα Garmin nuvi και το ΝΟΚΙΑ, δεν είδα διαφορά στην απόκριση. την ίδια ακριβώς θέση στο χάρτη απλά τα Garmin λόγω και του χάρτη anavasis είχαν περισσότερες διαδρομές.
Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πριν μία εβδομάδα δοκίμασα το NDrive στο Touch HD και με εξέπληξε. Βασικά δεν είχα ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά επειδή είχα πάρει τη συσκευή και το είχε εγκατεστημένο μέσα είπα να το δοκιμάσω. Εντόπιζε πολύ γρήγορα τη θέση και η φωνιτικές οδηγίες ήταν σωστές. Για την ακρίβια πήγαινα προς ένα εστιατόριο εδώ στη Ρόδο και με πήγε ακριβώς απ' έξω. Έλεγε και την ταχύτητα του αυτοκινήτου σε km/h και μάλιστα κοκκίνιζε αν περνούσες το όριο στο συγκεκριμένο δρόμο !!

Πολύ καλό !!!

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ ειχα ενάμιση χρόνο το 6110navigator της nokia. Αρχικά χρησιμοποιουσα το προγραμματακι που ειχε πανω στη συσκευή [route 66] το οποιο μεχρι να βρει δορυφόρους μου έβγαζε την πίστη!!! Επιπλέον, για μενα ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ άχρηστο αφου οι χάρτες του ήταν ΜΟΝΟ για Αθήνα [μένω Θεσσαλονίκη], ειχε μονο τους μεγάλους δρόμους των πόλεων [οχι όλων ομως..] και τελος με πολλές ελλειψεις τους επαρχιακους δρόμους της χώρας. Στο 6μηνο ανακάλυψα το Garmin, το εγκατέστησα κ εμεινα πολυ ευχαριστημένος με αυτο και το χρησιμοποιησα μέχρι που χαλασε η συσκευή....
Link to comment
Share on other sites

Έχω το samsung Omnia με φορτωμένο τα destinator7 και igo7, ταυτόχρονα έχω και ένα pna vector 380 με φορτωμένο το papago r12. Ξεκίνησα από Θεσ/νίκη, πήγα Μύκονο και γύρισα,τεστάρισα και τα τρία λειτουργικά καθώς και τις δύο διαφορετικές συσκευές σε όλες τις συνθήκες( μέσα στην πόλη,εθνική οδό,θάλασσα,νησί).

Το igo χρειάζεται περίπου 2 λεπτά για να κλειδώσει , το destinator περιπου 1 λεπτό ενώ το pna περίπου 30", από τη στιγμή που θα κλειδώσουν δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα σήματος, είναι το ίδιο ταχύτατες και αξιόπιστες και οι δύο συσκευές .

igo και destinator λίγο ανώτερα από το papagoR12 κυρίως στην επιλογη διαδρομής. Το destinator σπαστικό γιατί στις στροφές του περιφερειακού της Θεσ/νίκης και στις στροφές της Εθνικής οδού συνεχώς (3-5 φορές)προειδοποιεί για επικίνδυνη στροφή (ενώ δεν υπάρχει επικίνδυνη στροφή)

Στη διαδρομή με το πλοίο igo,destinator (δεν δοκίμασα το pna) μου έδειχναν το στίγμα του πλοίου και την ταχύτητά του φυσικά, το igo λίγο πιο σωστό υπολογισμό της απόστασης μεταξύ πλοίου και τελικού προορισμού.

Μου άρεσε στο igo ότι μπορώ να επιλεξω ανδρική ή γυναικεία φωνή.

Μου άρεσε στο destinator ότι μπορώ να αλλάξω το περιβάλλον με 4-5 διαφορετικές επιλογές (μία από αυτές για στίγμα αντί του τριγώνου μου εμφανίζει ένα VW Golf)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όπως βλέπεις δεν συγκρίνουμε προγράμματα αλλά κινητά;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε συσκευή με windows mobile θα κάνει την δουλειά του. Σε όλα τα wm μπορείς να περάσεις διάφορα σπασμένα προγράμματα και να διαλέξεις όποιο σε βολεύει
Link to comment
Share on other sites

Όχι όλες.

Χρειάζεται καλό GPS chipset (εδώ τα sirfstar ίσως είναι κορυφή) αλλά και γρήγορο επεξεργαστή με μπόλικη ram για να τα βγάζει πέρα με τους επανυπολογισμούς κλπ.

 

Εδώ το MIO 501 υστερεί, αλλά για τα χρήματα που το πήρα, είναι αστέρι, χώρια την εμφάνισή του (δε μοιάζει με τηλέφωνο).

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε συσκευή με windows mobile θα κάνει την δουλειά του. Σε όλα τα wm μπορείς να περάσεις διάφορα σπασμένα προγράμματα και να διαλέξεις όποιο σε βολεύει

 

Όχι όλες.

Χρειάζεται καλό GPS chipset (εδώ τα sirfstar ίσως είναι κορυφή) αλλά και γρήγορο επεξεργαστή με μπόλικη ram για να τα βγάζει πέρα με τους επανυπολογισμούς κλπ.

 

Εδώ το MIO 501 υστερεί, αλλά για τα χρήματα που το πήρα, είναι αστέρι, χώρια την εμφάνισή του (δε μοιάζει με τηλέφωνο).

 

Όντως στα WINDOWS βρίσκεις εύκολα προγράμματα αλλά το μηχάνημα σαν hardware παίζει το ρόλο του.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όντως στα WINDOWS βρίσκεις εύκολα προγράμματα αλλά το μηχάνημα σαν hardware παίζει το ρόλο του.

 

κατα τη γνώμη μου καλύτερο κινητό απο το cruise όσον αφορά το gps δέν υπάρχει μέχρι στιγμής.Είναι και το πιό εύκολο στη χρήση

 

εννοώ βέβαια το htc cruise

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνώμη μου καλύτερο κινητό απο το cruise όσον αφορά το gps δέν υπάρχει μέχρι στιγμής.Είναι και το πιό εύκολο στη χρήση

 

εννοώ βέβαια το htc cruise

 

Μαλλον δεν εχεις δουλεψει πραγματικο gps, το cruise δεν ειναι καν καλο για μενα μαλλον μετριο θα το ελεγα οπως και τα περισσοτερα htc.

Διευκρινιζω οτι το touch cruise το ειχα για πανω απο 1 χρονο οπως και πολλα htc ακομη.

Δεν συγκρινεται με οσα εχουν δεκτη sirf star III

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως γενικά το thread επικεντρώνεται σε htc και πως οι αναφορές σε samsung κι ειδικά omnia hd είναι σπάνιες. Τελικά, το gps του δεν είναι καλό;
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλό αλλά όχι με αυτό που δίνει η samsung (software)... αν βάλεις κάποιο άλλο τότε θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλό αλλά όχι με αυτό που δίνει η samsung (software)... αν βάλεις κάποιο άλλο τότε θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Εννοείς αυτό που λέει route66 κι είναι περασμένο στο κινητό; Ενώ με το Ndrive τα πάει μια χαρά;

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: Καλό, πολύ καλό.

Σφεράτε, δεν αναφέρουμε το Omnia HD γιατί απλά δεν είναι το καλύτερο κινητό για GPS. Όπως βλέπεις το θέμα αφορά τα καλύτερα κινητά για GPS ;) :) Κατάλαβες;

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: Καλό, πολύ καλό.

Σφεράτε, δεν αναφέρουμε το Omnia HD γιατί απλά δεν είναι το καλύτερο κινητό για GPS. Όπως βλέπεις το θέμα αφορά τα καλύτερα κινητά για GPS ;) :) Κατάλαβες;

Απλά, από το thread Omnia HD μου είχε δημιουργηθεί μια τέτοια αίσθηση οπότε γι'αυτό αναρωτιόμουν. Συν τοις άλλοις, πριν μερικά μηνύματα υπήρχε η σύγκριση ανάμεσα στο πρώτο Ομνια και το Touch HD οπότε φαντάστηκα ότι αναμένεται να ισχύει κάτι εξίσου καλό για τον απόγονο του (εκτός κι αν η διαφορά WM - Symbian) θέτει τα πράγματα σε εντελώς διαφορετική βάση.

 

ελληνικότατη σύγκριση omnia vs Touch HD...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το omnia HD δεν φημίζεται για το GPS του. Σάν σύνολο όμως σε σύγκριση με άλλα GPS κινητά είναι καλύτερο γιατί έχει ψηφιακή πυξίδα...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...