Jump to content

Καλύτερο κινητό για GPS


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φάνηκε περίεργο που δεν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα(εκτός και αν δεν το είδα...), γι' αυτό και αποφάσισα να το ανοίξω!

Ποιό κινητό/PPC πιστεύετε ότι λειτουργεί καλύτερα ως GPS?? (Δεν εννοώ τόσο από άποψη οθόνης αφού όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο αλλά περισσότερο από άποψη εγκυρότητας και ταχύτητας).

Επίσης συγκριτικά με τα κανονικά PNAs πώς τα πάνε?

Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω στο θέμα, καλό θα ταν να τη μοιραστεί και με μας μπας και μάθουμε τίποτα...:O

 

Παρεπιπτόντως, καλώς σας βρήκα!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Το Ν78 είναι το καλύτερο από όσα δοκίμασα φίλε μου.

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Το Ν78 είναι το καλύτερο από όσα δοκίμασα φίλε μου.

Έχεις δοκιμάσει και Omnia/HTC καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

GPS χωρίς οθόνη αφής;

Αν μιλάμε για σοβαρή πλοήγηση θα πρότεινα ή omnia ή touch HD, λόγω μεγάλης οθόνης.

Και επειδή το gps του HD έχει lag σε δύσκολες περιπτώσεις χρησιμοποιείς και έναν εξωτερικό δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να αποφύγω τη χρήση εξωτερικού δέκτη.

Αν έχω καταλάβει καλά πάντως το Omnia πρέπει να είναι πιο αξιόπιστο από το Touch HD στην πλοήγηση... Συγκριτικά με τα PNAs όμως πώς τα πάει??

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά είναι χειρότερα από τα PNAs (τα καλά τουλάχιστον) σε θέματα πλοήγησης.

edit: Ναι το omnia έχει πιο αξιόπιστο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά είναι χειρότερα από τα PNAs (τα καλά τουλάχιστον) σε θέματα πλοήγησης.

edit: Ναι το omnia έχει πιο αξιόπιστο σήμα.

 

Συμφωνώ 100%. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει PPC (δεν συζητάω καθόλου για Symbian καθώς είναι ΠΟΛΥ κατώτερα...) που να μπορεί έστω και να πλησιάσει την λήψη και ταχύτητα ενός καλού PNA.

Προσωπικά χρησιμοποίησα για πλοήγηση HTC 3600, NOKIA N82, ΗΤC DIAMOND, Glofiish X650, SAMSUNG Omnia.

Μόλις πήρα το MLS 3900BT κατάλαβα τί θα πεί γρήγορη και ασφαλής πλοήγηση.

Πιστεύω λοιπόν οτι είναι καλύτερο να έχεις ένα κινητό και ένα GPS ξεχωριστά. Άν τώρα επιμένεις να τα έχεις όλα σε ένα τότε Omnia και τίποτε άλλο... ;)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πλήρως αποκλείεται να τον καλύψει αφού το gps του είναι ανεπαρκές αλλά σίγουρα στα περισσότερα είναι ok.

Δεν σε καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος για το HD... Δοκίμασα το GPS του και έχω να πω ότι είναι μια χαρά. Εντάξει ακριβώς δεν είναι αλλά άντε να σε δείξει ελάχιστα πιο πίσω... Και κληδώνει και σε δευτερόλεπτα μετά από Restart.... Δεν ξέρω γιατί τα λες αυτά...

 

Τα καλύτερα GPS κινητά είναι αυτά με SirfStar III chipset, ότι χρησιμοποιούν και τα PNA δηλαδή...

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οποιοδήποτε φίλε αρκει να εχει windows mobile!

 

(αιτία οι πάμπολλες επιλογές στο λογισμικό και στις παραμέτρους του)

 

Δες επίσης κ εδώ για περισσότερα >

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=232276

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οσον αφορα χρηση ως GPS μακραν καλυτερο το mio a702, ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα κλειδωνει πολυ γρηγορα και ειναι τοσο αξιοπιστο οσο ενα απλο gps.Πολυ καλυτερο απο οσα HTC (δηλ. Kaiser, Diamond, Hd) εχω χρησιμοποιησει και φυσικα ουτε συζητηση για το Gps των nokia το οποιο θεωρω απλα διακοσμητικο.To omnia ειναι επισεις αρκετα καλο, αλλα το mio νομιζω ειναι μπροστα απο τα υπολοιπα
ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα του GPS, αλλά τα Cruise της HTC δεν υποτίθεται πως είναι φτιαγμένα για τέτοιες χρήσεις;

 

preview του Cruise '09 στο myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα του GPS, αλλά τα Cruise της HTC δεν υποτίθεται πως είναι φτιαγμένα για τέτοιες χρήσεις;

 

preview του Cruise '09 στο myphone.gr

 

Μπορει, αλλα μαλλον επρεπε να κανουν καλυτερη δουλεια

ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τάχα είναι φτιαγμένα για τέτοιες χρήσεις. Εφόσον δεν χρησιμοποιεί το Sirf Star III Chipset τότε δεν κάνει για πλοήγηση, εννοώ αν το θες κυρίως για πλοήγηση.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

 

Ηδη διαβασα ολα τα posts και πραγματικα ηταν ενδιαφεροντα και κατατοπιστικοτατα.... Επισης γυρω απο το θεμα Symbian ή Win Mobile ερχομαι να παραθεσω κατι ακομη που θα βοηθησει αρκετα (βεβαια ειναι απο αλλο forum και ελπιζω να μην υπαρχει καποιο προβλημα):

 

http://techblog.gr/mobile/gps-symbian-windows-mobile/

 

Μου εχει ερθει η επιδοτηση απο την Vodafone και λεω να παρω ενα κινητο που λιγο πολυ να τα κανει ολα (ξερω τι θα μου πειτε, ειδικα για το gps, σιγουρα οι συκευες που κανουν συγκεκριμενη εργασια ειναι πολυ καλυτερες σε αποδοση απο τις πολυσυσκευες/κινητα για τις οποιες συζηταμε). Καποια απο τα μοντελακια που ειδα που υπαρχουν αυτη την στιγμη (της vodafone) ειναι τα:

 

Samsung i900v Omnia

BlackBerry Storm

LG KC910 Renoir

Samsung GT-M8800

 

Ολα αυτα τα μοντελακια προσεξα ειναι πολυ δυνατα, αλλα με πολυ καλες καμερες, ολα με gps και γενικα πολυ δυνατα χαρακτηριαστικα. Ξεχωρισα ιδιαιτερα το Omnia και το LG, αλλα απο την αλλη ηθελα να ρωτησω,τα pda ειδικα στο θεμα gps ειναι ανωτερα ή χειροτερα???(Το Blackberry pda ειναι αν δεν κανω λαθος???!!!) Επισης ηθελα να πω οτι το Omnia ειναι πολυ γαματο αλλα μονο 65.000 χρωματα?! Γενικα σε σχεση τιμης/αποδοσης (ανεξαρτητα απο το ποσο) ποιο θα διαλεγατε αλλα να εχει και καπως αξιοπιστο gps????Σχετικα με το Sirfstar 3, το Blackberry το υποστηριζει???

 

Σορρυ οποιον κουρασα αλλα πολυ δυσκολο πραγμα σημερα η σωστη επιλογη συσκευης!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

 

Ηδη διαβασα ολα τα posts και πραγματικα ηταν ενδιαφεροντα και κατατοπιστικοτατα.... Επισης γυρω απο το θεμα Symbian ή Win Mobile ερχομαι να παραθεσω κατι ακομη που θα βοηθησει αρκετα (βεβαια ειναι απο αλλο forum και ελπιζω να μην υπαρχει καποιο προβλημα):

 

http://techblog.gr/mobile/gps-symbian-windows-mobile/

 

...

 

Ολα αυτα τα μοντελακια προσεξα ειναι πολυ δυνατα, αλλα με πολυ καλες καμερες, ολα με gps και γενικα πολυ δυνατα χαρακτηριαστικα. Ξεχωρισα ιδιαιτερα το Omnia και το LG, αλλα απο την αλλη ηθελα να ρωτησω,τα pda ειδικα στο θεμα gps ειναι ανωτερα ή χειροτερα???(Το Blackberry pda ειναι αν δεν κανω λαθος???!!!) Επισης ηθελα να πω οτι το Omnia ειναι πολυ γαματο αλλα μονο 65.000 χρωματα?! Γενικα σε σχεση τιμης/αποδοσης (ανεξαρτητα απο το ποσο) ποιο θα διαλεγατε αλλα να εχει και καπως αξιοπιστο gps????Σχετικα με το Sirfstar 3, το Blackberry το υποστηριζει???

 

Σορρυ οποιον κουρασα αλλα πολυ δυσκολο πραγμα σημερα η σωστη επιλογη συσκευης!!!

Ευχαριστω!

 

Φίλε δεν ειναι δύσκολο, είναι πολύ εύκολο.

Windows με την μία!

Εχεις απειρες εφαρμογες να διαλεξεις, δεν συγκρίνεται με Symbian, blackberry κλπ.

Και ότι νεο βγαινει το βρίσκεις εύκολα (και σε χάρτες που είναι πιο σημαντικό από το λογισμικό πλοήγησης:-)).

 

To omnia εχει 65000 χρωματα λόγω windows, όχι λόγω μοντελου. Σε αυτα τα μεγεθη οθονης, δεν θα δεις με το ματι ιδιαίτερες διαφορες με περισσοτερα χρωματα, οποτε είναι μια χαρά!

Ασε που ο επεξεργαστης τα δουλευει πιο γρηγορα-ευκολα.

Κατι ξερει η microsoft...

 

Δες κ εδω για περισσοτερες πληροφορίες >

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2688029&posted=1#post2688029

Link to comment
Share on other sites

Για το Sony Ericsson C905i τι εχεις να πεις???? Μαλλον ολα δειχνουν για omnia και ο Θεος βοηθος!!! Ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος (μιας και θα ειναι το πρωτο μου smart phone) απο αποψη ειδικα αντοχης στο χρονο σαν κατασκευη...Παρεπιπτοντως, προτου αρχισω να το ψαχνω εκτενεστερα, ειχα σταμπαρει το Nokia 5800 Express Music.... Πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα πολυ προβληματικο κινητο...αν μπειτε στα αναλογα threads, θα το διαπιστωσετε...Πολυ κακες κατασκευες η Nokia δυστυχως τα τελευταια χρονια παρολο που οι συσκευες σαν χαρακτηριστικα ειναι παρα πολυ καλες γενικα!Και φανταστειτε οτι το κινητο το οποιο δουλευω ακομη, ειναι η συσκευη που βλεπετε αριστερα σας στο προφιλ μου....εχω χασει το μετρημα στα χρονια και το μοναδικο που επαψε να δουλευει εδω και μισο χρονο ειναι η καμερα του.... Βεβαια το εχω ξεσκισει και τα λεφτα του τα εβγαλε με το παραπανω...Η μπαταρια με normal χρηση κραταει 3 ολοκληρες ημερες και η video κληση υφισταται ακομη...Οταν το ειχε βγαλει η Sharp, (μαζι με το 902)ηταν απο τα πιο προχωρημενα της εποχης (αν και το 902 εβγαλε πολλα προβληματα)....To μοντελο που πηρα τοτε λεει Made in japan οπως και η μπαταρια του. Τωρα ολα τα Sharp και γενικοτερα τα κινητα φτιαχνονται οπουδηποτε αλλου εκτος απο χωρες με αξιοπιστες και εξελιγμενες βιομηχανιες οπου και θα επρεπε να κατασκευαζονταν μιας και η τοσο προχωρημενη τεχνολογια και λειτουργιες που υποστηριζουν οι σημερινες συσκευες, απαιτουν και αυτοματα υχηλης ποιοτητας κατασκευαστικες συνθηκες...(οπως προειπα, δειτε Nokia).

 

SOS: Το HTC S740 πως σας φαινεται??? Απλα το omnia βγαινει στα 600 euro ενω αυτο στα 450 euro....Και αυτο win mobile απλα το μονο μειονεκτημα (αν μπορω να το χαρακτηρισω ετσι) ειναι η μικροτερη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σε gps η mio ειναι μπροστα και το α701 και το α702 ειναι πολυ δυνατα σε αυτο τον τομεα.

Φιλε Giorgio_hellas καλο το S740 αλλα δεν εχει οθονη αφης , το Gps του ομνια γενικα ειναι καλυτερο, ενω εχει πεσει πολυ και σε τιμη αφου απο οτι ειδα μπορεις να το βρεις στα 8gb 470-560 ευρω.Δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη και νομιζω αξιζει να επιλεξεις το ομνια.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

SOS: Το HTC S740 πως σας φαινεται??? Απλα το omnia βγαινει στα 600 euro ενω αυτο στα 450 euro....Και αυτο win mobile απλα το μονο μειονεκτημα (αν μπορω να το χαρακτηρισω ετσι) ειναι η μικροτερη οθονη.

Έχει μικρότερη οθόνη που δεν είναι αφής, άρα και άλλη έκδοση των Windows Mobile, άρα λιγότερες εφαρμογές! :p Καλύτερα να πας σε Όμνια

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βλεπω συνεχεια ολο τις ιδιες μαρκες να λετε,εγω ημουν απο τους πρωτους που πηρα το mio 168 και σαν συγκρισιμο,γρηγορο σε χρονο αναπροσανατολισμου,να κλειδωνει γρηγορα δορυφορους το βαζω ισαξιο με το samsung i780,εξεπλαγη με τις δυνατοτητες του!!!!:D:lol:
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως καθως εχω χρησιμοποιήσει diamond kai omnia ηταν κατα τη γνωμη μου και τα δυο πολυ αξιοπιστα!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...