Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στις επιλογες=>σχετικα . πανω πανω τι εκδοση σου εχει?

(μεσα στο maps)

v3.03 10 10wk01 b05 MW OpenGL LM MN Map version 0.1.23.112

Έχει αλλάξει τόσο το Interface που αποκλείεται να έχω ακόμη το παλιό, αν αυτό φαντάζεσαι...

 

οχι δεν παιζει ρολο και εγω ετσι το εβαλα αφου το κινητο σου δεν ειναι συμβατο ...

για το n97 μην βιαζεσαι δεν ειναι ακομα συμβατο. Θα βγει καινουριο firmware στις 28/1 που θα εχει και το ovi maps 3,03 μεσα

Πολύ αργά, βιάστηκα ήδη και το εγκατέστησα όπως είπα και πριν. Συμβατό είναι, πιθανώς θα έχει κάποιο-α bug(s) με το N97 και γι αυτό ετοιμάζουν νέα έκδοση γι αυτό!

 

Κάτι ακόμη: διαβάζοντας αυτό το post βλέπω ότι οφείλεται στο χώρο του C:

Κάποια στιγμή εγκατέστησα ένα πρόγραμμα της Nokia που μεταφέρει κάποια αρχεία συστήματος από το C στο E για να ελευθερώσει χώρο. Μήπως έχει να κάνει με αυτό το γεγονός ότι εγκαταστάθηκε σε κάποιους από εμάς;

Edited by petran

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ αργά, βιάστηκα ήδη και το εγκατέστησα όπως είπα και πριν. Συμβατό είναι, πιθανώς θα έχει κάποιο-α bug(s) με το N97 και γι αυτό ετοιμάζουν νέα έκδοση γι αυτό!

 

Κάτι ακόμη: διαβάζοντας αυτό το post βλέπω ότι οφείλεται στο χώρο του C:

Κάποια στιγμή εγκατέστησα ένα πρόγραμμα της Nokia που μεταφέρει κάποια αρχεία συστήματος από το C στο E για να ελευθερώσει χώρο. Μήπως έχει να κάνει με αυτό το γεγονός ότι εγκαταστάθηκε σε κάποιους από εμάς;

 

Δεν νομίζω να παρουσιάσει bugs, είναι καθαρά θέμα C: όπως είπες.

Και είναι πολύ πιθανό να έχεις επίσης δίκιο στο ότι η εφαρμογούλα Αναδιοργάνωση Μνήμης μπορεί να έπαιξε ρόλο στην εγκατάσταση ή μη! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έβαλα την v3.03 στο 5800 και δουλεύει μια χαρά. Στις πρώτες προσπάθειες να υπολογίσει διαδρομή δεν μπορούσε να την βρεί αλλά μετά την βρήκε. Σε ότι αφορά την πλοήγηση δεν την δοκίμασα (είμαι στο σπίτι) αλλά αύριο πηγαίνοντας στην δουλειά θα την ελέγξω.
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο promotion video πάντως δείχνει τους χάρτες σε ένα N97.

(τώρα να το πιστέψουμε ότι έχει τόσο καλό σήμα GPS το N97, όσο δείχνει στο βίντεο; :lol::lol:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτή την αναζήτηση.

Βάζω οδό τίποτα.

Βάζω οδό και νούμερο τίποτα.

 

Πώς στο καλό δουλεύει??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτή την αναζήτηση.

Βάζω οδό τίποτα.

Βάζω οδό και νούμερο τίποτα.

 

Πώς στο καλό δουλεύει??

 

Εδώ κάτω δεξιά έχει οδηγίες χρήσης.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με πλοήγηση από τη δουλειά στο σπίτι για να δω πως τα πάει... Ευτυχώς που δεν ακολούθησα τις οδηγίες, ακόμη στο δρόμο θα ήμουν! :p Εκτός των κακών επιλογών διαδρομής (ούτε οι συντομότερες ούτε οι γρηγορότερες), ήμουν στον Κηφισό και με έδειχνε στον παράδρομο, μου έλεγε να στρίψω δεξιά στην ευθεία κι ένα σωρό τέτοια περίεργα. Το χειρότερο είναι ότι αν δεν έστριβα όπου έλεγε, έδειχνε πρώτα ότι έστριψα και μόλις μετά από 3-4'' (και πολλά μέτρα παρακάτω) καταλάβαινε ότι είχα συνεχίσει ευθεία.

 

Καλό το concept όλων αυτών, αλλά δε μου φάνηκε πολύ αποδοτικό ακόμη.

Edited by petran

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και τις οδηγίες τίποτα ουσιαστικό δεν λένε.

 

Λοιπόν νομίζω έχει πρόβλημα η εφαρμογή, εκτός αν φταίει που δεν έβαλα το firmware 40.

Όταν δεν βρίσκει αποτέλεσμα βγάζει μήνυμα: "Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα εκτός σύνδεσης" και μετά η οθόνη κολλάει.

Μόνο με κλικ στο κόκκινο κουμπί με βγάζει στην homescreen και κλείνει το πρόγραμμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και σε εμένα έβγαζε -5 κατά την εγκατάσταση ( 5800 με v40 ) πήγα στις εφαρμογές και απ-εγκατέστησα το ovi maps και το nokia maps που βρήκα εκεί.

 

Μετά η εγκατάσταση έγινε κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σε 5800 και όλα ΟΚ αλλά δεν δουλεύει η φωνητική καθοδήγηση. Εκτός από το αρχείο με την φωνή το οποίο και κατέβασα κάνουμε κάτι άλλο;

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις να επιλέξεις τη κοπελια για να μιλάει..

το έχω κάνει... αλλά δεν κάνει τίποτα.

 

 

EDIT:

Τελικά όλα εντάξει! Είχα συνηθίσει με το Garmin το οποίο είχε αμέσως φωνητική οδηγία, ενώ τώρα πρέπει να ξεκινήσεις για να μιλά. Το δοκίμασα σήμερα το πρωί στην περιμετρική Πάτρας και είχε μεγάλη ακρίβεια. Στον κυκλικό κόμβο στα Carefour μάλιστα έδωσε την σωστή έξοδο στην αρίθμηση των δρόμων. Επίσης άκουσα και προειδοποίηση για το όριο ταχύτητας.

Ο χάρτης δείχνει πολύ ενημερωμένος.

Σπύρος

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες! Ειδατε τι κανει η δυναμη της μαζας και η δυναμη του κρακινγκ? Η ΝΟΚΙΑ αναγκαστηκε να κανει δωρεαν τα maps (και οχι ακριβως δωρεαν αφου αγοραζεις την συσκευη της τοοοσα ευρω) και τωρα θα τις βουλωσει ολες τις εταιριες, ειδικα αν συνεργαζεται με την michelin απο οτι διαβασα (http://www.viamichelin.com) θα σπειρει... Στις ειδησεις ακουσα πως τωρα που εγινε αυτο, ολες οι μετοχες των αλλως ανταγωνιστων εταιριων πλοηγησης επεσαν κατακορυφα... Κι οσο ανεβαινει ο ανταγωνισμος τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα υπαρχουν για εμας τους καταναλωτες... keep pushing people!!
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δούλεψε η αναζήτηση.

Είχε κόλλημα με την συγκεκριμένη διεύθυνση!!!:lol::lol:

 

Δοκίμασα 2-3 διαφορετικές και τις βρίσκει αμέσως!

 

Πλοήγηση δεν δοκίμασα ακόμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες! Ειδατε τι κανει η δυναμη της μαζας και η δυναμη του κρακινγκ? Η ΝΟΚΙΑ αναγκαστηκε να κανει δωρεαν τα maps (και οχι ακριβως δωρεαν αφου αγοραζεις την συσκευη της τοοοσα ευρω) και τωρα θα τις βουλωσει ολες τις εταιριες, ειδικα αν συνεργαζεται με την michelin απο οτι διαβασα (www.viamichelin.com) θα σπειρει... Στις ειδησεις ακουσα πως τωρα που εγινε αυτο, ολες οι μετοχες των αλλως ανταγωνιστων εταιριων πλοηγησης επεσαν κατακορυφα... Κι οσο ανεβαινει ο ανταγωνισμος τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα υπαρχουν για εμας τους καταναλωτες... keep pushing people!!

Η κίνηση της Νοκια ήταν πολύ σωστή. Τώρα απο όλες τις ανταγωνίστριες είναι ο μόνος κατασκευαστής που στην συσκευή του προσφέρει δωρεάν το δικό του σύστημα πλοήγησης.

 

Όσο για τις άλλες εταιρίες χαρακτηριστικό είναι οτι η μετοχές τις TomTom έπεσαν κατα 13% λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενοχλει βασικά είναι ότι δεν μπορω να βρω μια πολη ή μια οδό βαζοντας μόνο τα πρωτα γραμματα και να κανω αναζήτηση της από την λίστα οπως στο sygic.

Κάνω κάτι λάθος ή ετσι είναι;

Παντως για την την ώρα το βρίσκω δυσλειτουργικό να πρεπει να βάλω ολοκληρη την διευθυνση για να βρω τον προορισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά αφού είναι δωρεάν γιατί μου βγάζει ειδοποίηση για αγορά άδειας και ότι λίγη σε λίγες μέρες?

Θα πρέπει να έχεις μια από τις παρακάτω συσκευές:

Supported devices are Nokia N97 Mini, Nokia 5800, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia 5230, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 Classic and Nokia X6

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά αφού είναι δωρεάν γιατί μου βγάζει ειδοποίηση για αγορά άδειας και ότι λίγη σε λίγες μέρες?

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Ενώ είχα κάνει update μέσω του Nokia Maps Updater δεν μου εγκατέστησε το ovi maps. Τελικά κατέβασα με wifi με το κινητό από http://www.nokia.mobi/maps/download το αρχείο και δούλεψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το άφησα περίπου 10 λεπτά και δεν βρήκε τίποτα... Πριν την αναβάθμιση σε 2 λεπτά το πολύ είχε σήμα...

 

Και επίσης παρατήρησα όταν συνδέομαι, κάνει χρήση του internet από τον provider ενώ έχω διαλέξει στις ρυθμίσεις να παίρνει από το wifi... Καμία βοήθεια?:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα μια μικρή δοκιμή στην πλοήγηση του νέου NOKIA MAPS.

 

Σε γενικές γραμμές αρκετά τίμιο το πρόγραμμα και ειδικά για δωρεάν υπηρεσία.

Παρακάτω κάποιες διαπιστώσεις. για διαδρομή από Ελευσίνα προς περιοχή κοντά στο κέντρο από Αττική Οδό.

 

  • Ωραία σύστημα που σε ειδοποιεί όταν περάσεις το όριο ταχύτητας.
  • Μου αρέσει που βγάζει κάτω αριστερά την πινακίδα με το όριο ταχύτητας του δρόμου που κινήσαι.
  • Καλό σήμα και ακριβές, αν και το έχασε 2 φορές σε ανοιχτό δρόμο.
  • Κάποιες φορές το σήμα κόλλησε, δηλαδή με έδειχνε στο ίδιο σημείο και ξεκόλλησε μετά από 2-3 δεύτερα.
  • Σε landscape τρώνε μεγάλο μέρος της οθόνης οι πληροφορίες στα δεξιά.
  • Για να ρυθμίσεις ένταση της φωνής, πρέπει να πας ρυθμίσεις, να επιλέξεις ένταση και μετά μέσα από την κεντρική οθόνη να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις.
  • Επαναυπολογισμός διαδρομής έγινε 2-3 φορές και μάλιστα ταχύτατα.
  • Πολύ απλοικά γραφικά.
  • Δεν προσφέρει πολλές επιλογές στην αναζήτηση στις Κατηγορίες.Πήγα πχ στα Cinema και από Village είχε μόνο του Παγκρατίου!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στη Νοκια για την δωρεαν πλοηγηση!εκανε και κατι καλο γιατι με την νεα αναβαθμιση στο 5800 δεν εμεινα απολυτα ευχαραστημενη..Κατεβασα το προγραμμα απο την ενημερωση εφαρμογων και ειναι αψογο.Με τη χρηση του υποβοηθουμενου gps κλειδωνει πολυ γρηγορα ακομη και σε εσωτερικους χωρους!(Ως σημειο προσβασης στο υποβοηθουμενο εβαλα τις ρυθμισεις (wind) internet ενω παλιοτερα που εβαζα ρυθμισεις wap δεν πρεπει να λειτουργουσε).Μου εχει δημιουργηθει ομως μια απορια:δεν εχω περασει καποιον χαρτη απο το pc με αποτελεσμα να κατεβαζει δεδομενα(με wifi εννοειται) για να φορτωσει ο χαρτης.αυτα αποθηκευονται η καθε φορα θα πρεπει να κατεβουν εκ νεου;δηλαδη με την πολυ χρηση θα κατεβει πχ ο χαρτης της περιοχης μου η θα χρειαζεται καθε φορα συνδεση;αν πω να μεταφερω καποιον χαρτη απο το pc ειναι ευκολη η διαδικασια;οι φωνητικες οδηγιες πχ που υπαρχουν ηδη σβηνονονται αυτοματα και θα περαστουν αυτες της γλωσσας που θα επιλεξω;και αν επιλεξω μονο το χαρτη της Ελλαδας θα υπαρχει οπως τωρα η δυνατοτητα να δω και μιας αλλης χωρας το χαρτη; με φορτωση δεδομενων εννοειται
Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στη Νοκια για την δωρεαν πλοηγηση!εκανε και κατι καλο γιατι με την νεα αναβαθμιση στο 5800 δεν εμεινα απολυτα ευχαραστημενη..Κατεβασα το προγραμμα απο την ενημερωση εφαρμογων και ειναι αψογο.Με τη χρηση του υποβοηθουμενου gps κλειδωνει πολυ γρηγορα ακομη και σε εσωτερικους χωρους!(Ως σημειο προσβασης στο υποβοηθουμενο εβαλα τις ρυθμισεις (wind) internet ενω παλιοτερα που εβαζα ρυθμισεις wap δεν πρεπει να λειτουργουσε).Μου εχει δημιουργηθει ομως μια απορια:δεν εχω περασει καποιον χαρτη απο το pc με αποτελεσμα να κατεβαζει δεδομενα(με wifi εννοειται) για να φορτωσει ο χαρτης.αυτα αποθηκευονται η καθε φορα θα πρεπει να κατεβουν εκ νεου;δηλαδη με την πολυ χρηση θα κατεβει πχ ο χαρτης της περιοχης μου η θα χρειαζεται καθε φορα συνδεση;αν πω να μεταφερω καποιον χαρτη απο το pc ειναι ευκολη η διαδικασια;οι φωνητικες οδηγιες πχ που υπαρχουν ηδη σβηνονονται αυτοματα και θα περαστουν αυτες της γλωσσας που θα επιλεξω;και αν επιλεξω μονο το χαρτη της Ελλαδας θα υπαρχει οπως τωρα η δυνατοτητα να δω και μιας αλλης χωρας το χαρτη; με φορτωση δεδομενων εννοειται

Kατεβασε τον Map loader απο την ΝΟΚΙΑ στο πισι σου και περνα τους χαρτες και την φωνη που θες.Ειναι πανευκολη διαδικασια .Αλλωστε στον δρομο δεν θα εχεις wifi για να κατεβαζει δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα μια μικρή δοκιμή στην πλοήγηση του νέου NOKIA MAPS.

  • Δεν προσφέρει πολλές επιλογές στην αναζήτηση στις Κατηγορίες.Πήγα πχ στα Cinema και από Village είχε μόνο του Παγκρατίου!!

 

Θα πρεπει να εχεις ταυτοχρονα συνδεση με gprs για να λειτουργησει σωστα! (αν δε το ειχες κανει) Γιατι εμενα μονο ετσι δουλευει καλα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εχεις ταυτοχρονα συνδεση με gprs για να λειτουργησει σωστα! (αν δε το ειχες κανει) Γιατι εμενα μονο ετσι δουλευει καλα!

Δηλαδή αν έχω ενεργοποιημένο το GPRS κατεβάζει και άλλα δεδομένα?

Και μετά τα κρατάει αυτά?ή κάθε φορά πρέπει να ξανασυνδέεται για τα ίδια δεδομένα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...