Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές, θα πάτε στο μενού Δεδομένα GPS, θα επιλέξετε Κατάσταση Δορυφόρων και από κει θα διαπιστώσετε αν η συσκευή ψάχνει για δορυφόρους ή έχει φάει κόλλημα. Αν οι μπάρες δεν αυξομειώνονται αλλά είναι σταθερές ή λέει Χωρίς δεδομένα, τότε κάνετε επανεκκίνηση στην συσκευή και ξαναπροσπαθείτε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι...!

Θα συνδεθείς μέσω WiFi (για να μη χρεώνεσαι) και θα πας μέσω της υδρόγειου σφαίρας πάνω από τη Ρωσία.

Κάνοντας συνεχόμενα zoom in στο χάρτη θα κατεβάζει και τα αντίστοιχες περιοχές του χάρτη στις οποίες βρίσκεσαι στη δεδομένη στιγμή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές, θα πάτε στο μενού Δεδομένα GPS, θα επιλέξετε Κατάσταση Δορυφόρων και από κει θα διαπιστώσετε αν η συσκευή ψάχνει για δορυφόρους ή έχει φάει κόλλημα. Αν οι μπάρες δεν αυξομειώνονται αλλά είναι σταθερές ή λέει Χωρίς δεδομένα, τότε κάνετε επανεκκίνηση στην συσκευή και ξαναπροσπαθείτε.

 

και ομως το κανα αυτο και παλυ τιποτα...αρχικα μου βγαζει δορυφορους στην κατασταση δορυφορων αλλα με το που κανω αναζητηση για τοποθεσια στους χαρτες μου λεει οτι δεν υπαρχει σημα gps.... :(

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

αν βάλω την 3, θα σβήσει τις 90 μέρες δωρεαν πλοήγηση license που έχει το Ν97 μόλις το ανοίξεις?

 

Το έκανα και να ξέρετε οτι οι 90μέρες δωρεαν πλοήγηση δεν χάνονται αν αναβαθμισετε σε Maps 3. Έλπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

και ομως το κανα αυτο και παλυ τιποτα...αρχικα μου βγαζει δορυφορους στην κατασταση δορυφορων αλλα με το που κανω αναζητηση για τοποθεσια στους χαρτες μου λεει οτι δεν υπαρχει σημα gps.... :(

Aν αυξομειώνονται οι μπάρες στο Κατάσταση Δορυφόρων, σημαίνει ότι ψάχνει. Αν κάποιες μπάρες γίνουν μπλε, τότε έχει βρει την θέση σου. Απλά περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

Aν αυξομειώνονται οι μπάρες στο Κατάσταση Δορυφόρων, σημαίνει ότι ψάχνει. Αν κάποιες μπάρες γίνουν μπλε, τότε έχει βρει την θέση σου. Απλά περίμενε.

 

To θεμα ειναι οτι μονο μια μπαρα αυξομειωνεται απο μια σε καμια για παραπανω απο 5 λεπτα.ε μετα βαριεμαι η κατι πρεπει να κανω και το κλεινω...

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξομειώνεται μόνο μία, παρόλο που το έχεις ακίνητο και σε θέση που βλέπει ουρανό, τότε σημαίνει ότι έχει κολλήσει. Κάνε επανεκκίνηση στην συσκευή σου και ξαναπροσπάθησε.
Link to comment
Share on other sites

Hello!

Μια ερωτηση και sorry αν ηδη εχει απαντηθει!

Eχω αγορασει για ενα χρονο φωνητικη καθοδηγηση και περισσευουν 215 μερες!

Aλλαξα ομως συσκευη και η νεα,μου δινει 90 μερες trial!

Πως γινεται να ενεργοποιησω την αγορασμενη αδεια για τη νεα συσκευη?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Exω αποθηκευσει τον κωδικο αδειας χρησης,

τον περναω στο ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ στην εισαγωγη κωδικου αδειας,αλλα μου λεει πως δεν υπαρχει κανενα διαθεσιμο προιον γι'αυτην υην αδεια!

Η αγορα εγινε στις 18-2-09.....

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι μονο μια μπαρα αυξομειωνεται απο μια σε καμια για παραπανω απο 5 λεπτα.ε μετα βαριεμαι η κατι πρεπει να κανω και το κλεινω...

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Μου κόλλαγε το GPS και δεν έβρισκε σήμα με τίποτα! Τελικά, έβαλα το Google Maps, όπου έβρισκε σήμα μέσα σε 30", και όταν άνοιξα ξανά το OviMaps, έβρισκε και εκεί σήμα γρήγορα. Υποψιάζομαι ότι αυτή η εφαρμογή κολλάει το GPS της συσκευής γενικά... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και την αναβάθμιση ου 5800 στην 30.0.011, τα στοιχεία που βλέπω για το ovi maps είναι τα εξής:

 

v3.01 09wk26 b02 MW OpenGL LM MN

Map version 0.1.22.103 OpenBitLM 6.21.4

 

Αν κάποιος βλέπει κάτι διαφορετικό, ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και την αναβάθμιση ου 5800 στην 30.0.011, τα στοιχεία που βλέπω για το ovi maps είναι τα εξής:

 

v3.01 09wk26 b02 MW OpenGL LM MN

Map version 0.1.22.103 OpenBitLM 6.21.4

 

Αν κάποιος βλέπει κάτι διαφορετικό, ας μας ενημερώσει.

 

Και εγω που εχω κανει την αναβαθμιση εδω και μερες στο Ν95 τα ιδια ακριβως βλεπω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Hello!

Μια ερωτηση και sorry αν ηδη εχει απαντηθει!

Eχω αγορασει για ενα χρονο φωνητικη καθοδηγηση και περισσευουν 215 μερες!

Aλλαξα ομως συσκευη και η νεα,μου δινει 90 μερες trial!

Πως γινεται να ενεργοποιησω την αγορασμενη αδεια για τη νεα συσκευη?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Exω αποθηκευσει τον κωδικο αδειας χρησης,

τον περναω στο ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ στην εισαγωγη κωδικου αδειας,αλλα μου λεει πως δεν υπαρχει κανενα διαθεσιμο προιον γι'αυτην υην αδεια!

Η αγορα εγινε στις 18-2-09.....

 

Δες αυτο εδω

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/product-support/maps-support/how-to/how-to--use-maps-3.0/transfer-and-update-your-licences

Edited by stendor

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Nervous ευχαριστω πολυ για τη απαντηση,αλλα το εχω κανει ηδη και μου λεει οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες ενημερωσεις!

Φταιει μηπως το οτι ενεργοποιηθηκε το trial των 90 ημερων?

Αλλαξα ομως και καρτα sim με την αλλαγη του κινητου...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα θελα τα φώτα σας πάνω σε ένα θέμα.

Σας πέρνει όλους σας γύρω στο 10λεπτο για να κλειδώσετε τους δορυφόρους.

Στην περιπτωσή μου χρειάζονται γύρω στα 10 λεπτα και φυσικα να μην κουνιεμαι σπιθαμή...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Αν είμαι ακίνητος σε σημείο που βλέπει ουρανό, κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Αν είμαι ακίνητος σε σημείο που βλέπει ουρανό, κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό.

 

Τι μπορεί να φταίει επομένως...???:(

Μήπως, το ότι έχω περάσει το v3.01 έχει κάποια σχέση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει γινει μεγαλο μπερδεμα με τους χαρτες και το OVI MAPS!

Ενω παλια ειχα κανει αναβαθμηση τους χαρτες σε Ovi maps 3, απο Nokia maps,σημερα στο side της Νokia,δινουν το Ν97 μονο με Nokia maps 2... !

Οι χαρτες μου ξαφνικα,ενω δουλευαν κανονικα (και Nokia maps στην αρχη και Ovi maps 3 στη συνεχεια) αφου βεβαια μου εσπαζε τα νευρα μεχρι να κλειδωσει το δορυφορο, εχουν εξαφανιστει απο τη συσκευη!

Τους φορτωσα κανα δυο φορες αλλα δε γινεται να κανεις αυτο καθε φορα!

Πιστευοντας λοιπον οτι τι προβλημα ειναι το Ovi maps 3,εγκατεστησα στο κινητο το Nokia maps!

Απο τοτε,δεν ανοιγει καν το προγραμμα των χαρτων και οταν τρεχω το Nokia Maps Updater,μου λεει οτι το τηλ. μου ειναι ενημερωμενο απο και δε χρειαζεται κατι αλλο!!!

Εχω μεινει λοιπον χωρις πλοηγηση!

Καποια βοηθεια ρε παιδια?

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει μεγαλο μπερδεμα με τους χαρτες και το OVI MAPS!

Ενω παλια ειχα κανει αναβαθμηση τους χαρτες σε Ovi maps 3, απο Nokia maps,σημερα στο side της Νokia,δινουν το Ν97 μονο με Nokia maps 2... !

Οι χαρτες μου ξαφνικα,ενω δουλευαν κανονικα (και Nokia maps στην αρχη και Ovi maps 3 στη συνεχεια) αφου βεβαια μου εσπαζε τα νευρα μεχρι να κλειδωσει το δορυφορο, εχουν εξαφανιστει απο τη συσκευη!

Τους φορτωσα κανα δυο φορες αλλα δε γινεται να κανεις αυτο καθε φορα!

Πιστευοντας λοιπον οτι τι προβλημα ειναι το Ovi maps 3,εγκατεστησα στο κινητο το Nokia maps!

Απο τοτε,δεν ανοιγει καν το προγραμμα των χαρτων και οταν τρεχω το Nokia Maps Updater,μου λεει οτι το τηλ. μου ειναι ενημερωμενο απο και δε χρειαζεται κατι αλλο!!!

Εχω μεινει λοιπον χωρις πλοηγηση!

Καποια βοηθεια ρε παιδια?

 

Πάρε ένα back up τα δεδομένα σου (φωτο, αριθμοί κλπ) και κάνε ένα φορμάτ την κάρτα μνήμης...και μετά ξαναπέρασε το Nokia maps.

Link to comment
Share on other sites

http://img216.imageshack.us/img216/2280/scr000017.th.jpg

 

Εμένα, μετά από hard format, μου βγάζει αυτό το σφάλμα (N97-v12).

Εγκατέστησα το Nokia Maps 2, πάλι το ίδιο ακριβώς.

Τώρα μέσω του Nokia Maps Updater, μου δίνει την v3 ως διαθέσιμη.

Θα δοκιμάσω και θα σας πω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

http://img216.imageshack.us/img216/2280/scr000017.th.jpg

 

Εμένα, μετά από hard format, μου βγάζει αυτό το σφάλμα (N97-v12).

Εγκατέστησα το Nokia Maps 2, πάλι το ίδιο ακριβώς.

Τώρα μέσω του Nokia Maps Updater, μου δίνει την v3 ως διαθέσιμη.

Θα δοκιμάσω και θα σας πω.

Φιλε swaron,ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν ειμαι τωρα να καθομαι να κανω format την καρτα μνημης...

 

Φιλη White_butter_fly, ακριβως το ιδιο μηνυμα μου βγαζει και μενα!

Οταν ομως τρεχω το Nokia Maps Updater, δε μου βγαζει καποια διαθεσημη εκδοση χαρτη!

Σου δειχνει σαν διαθεσιμη την Ovi maps v3 ετσι?

Οταν πας ομως, στον καταλογο με τους χαρτες των τηλεφωνων,απ'οπου μπορεις να τους κατεβασεις σαν αρχειο εφαρμογης, στο Ν97 το δειχνει οτι εχει Nokia maps 2,ενω αλλα τα εχει με Ovi maps v3!

Τι γινεται ρε παιδια?

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ovi Maps Beta for S60 5th Edition with new content and services

 

http://www.youtube.com/watch?v=19eY8_Kxrpk

 

http://betalabs.nokia.com/blog/2009/09/02/ovi-maps-beta-for-s60-5th-edition-with-new-content-and-services

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύωρη χρήση του ovi maps 3 οφειλω να πω πως με ικανοποίησε αρκετά.

Αν καταφέρουν να βρουν λύσεις α) για να μη κολάει στις στροφές των δρόμων και β) να κάνει γρήγορο υπολογισμό νέας διαδρομής τοτε πλέον θα μιλάμε για ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο.

Η φωνή της κοπέλας άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύωρη χρήση του ovi maps 3 οφειλω να πω πως με ικανοποίησε αρκετά.

Αν καταφέρουν να βρουν λύσεις α) για να μη κολάει στις στροφές των δρόμων και β) να κάνει γρήγορο υπολογισμό νέας διαδρομής τοτε πλέον θα μιλάμε για ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο.

Η φωνή της κοπέλας άψογη.

 

φιλε μου αν αναφερεσε στην beta εκδοση ? μπορεις να μου πεις αν εχει ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...