Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι... την εγκατέστησα στη 3η έκδοση με τη διαδικασία που έχεις και στις εικόνες Μιχάλη, αλλά μετά από το "deleting old data" ή κάτι παρεμφερές τέλος πάντων, άρχισε να κατεβάζει χάρτες μεγέθους 200κάτι mb. Αυτομάτως σταματώ τη διαδικασία.

Ύστερα ανοίγω τα Map Loader 3.0 ώστε να περάσω μόνο το χάρτη της Ελλάδος, αναγνωρίζει το κινητό αλλά κολλάει και δεν ανταποκρίνεται μετά.

Το δοκίμασα κανά 3αρη φορές, αλλά τα ίδια. Στο τέλος το παράτησα, βαρέθηκα.

Θα το δοκιμάσω και αύριο. Αν κάνει τα ίδια, το παρατάω και τελειώνει η ιστορία.

Ας είναι καλά το NDrive.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μετά απο αυτή την καρτέλα

http://img194.imageshack.us/img194/5751/116200974154.th.png

μου βγάζει στην οθόνη αντικατάσταση έκδοσης 2.00 με έκδοση 3.01(8), επιλέγω ναι και μετά με ρωτάει "Εγκατάσταση Licence Manager 6.21;" Μόλις επιλέξω εντάξει, μου βγάζει :!: Σφάλμα Ενημέρωσης.

 

Δεν έχω εγκατεστημένη προηγούμενη έκδοση του Licence Manager και δεν μπορώ ν ακαταλάβω γιατί μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα την εγκατασταση.Ολα καλα με την μια.Αυτο που παρατηρησα,προσπαθωντας τουλαχιστον να βρω την διευθυνση που μενω,ειναι οτι δεν χρησιμοποιουνται τονοι.Επισης για λιγο που ασχοληθηκα σαν να ειδα μια μικρη καθυστερηση στην μετακινηση με το δαχτυλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, τα κατάφερες τελικά με το maloader; Σε ένα άλλο 5800 που έχω, ολοκληρώθηκε με επιτυχία η εγκατάσταση του Ovi Maps και φόρτωσα τους ελληνικούς χάρτες. Όμως, έγινε και σε μένα αυτό που ανέφερες. Ξεκίνησε να φορτώνει στην κάρτα δεδομένα μεγέθους 197ΜΒ. :blink: Μόλις όμως ολοκληρώθηκε η διαδικασία, είδα ότι δεν είχε χάρτες κάποιας χώρας. Άρα, τι είναι αυτά τα ~200ΜΒ;

 

Στο άλλο 5800, ότι και αν έκανα, δεν μπόρεσα να ξεκινήσω την εγκατάσταση, Μου έλεγε συνέχεια Σφάλμα Ενημέρωσης. Δοκίμασα και με άλλη κάρτα μνήμης και ενώ ξεκίνησε κόπηκε αμέσως με ένδειξη σφάλματος.

 

Όποιος έχει καμία ιδέα, ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα Γιώργο.

Θα δοκιμάσω αύριο αν το θυμηθώ...

Δεν καίγομαι. Ας είναι καλά το NDrive.;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την παρεα. Παρατηρησα οτι στις αδειες μου στους χαρτες γράφει ''Δεν υπαρχουν διαθεσιμες αδειες'' με επιλογες Λήψη και Πίσω. Απ'οτι θυμαμαι οταν το ενεργοποιησα και εκανα πρωτη φορα χρηση της εφαρμογης χαρτες ειχε κανει λήψη αδειας και ανεφερε κατι για 7 ημερες. Τωρα τι γινεται? Δεν παρεχεται δωρεαν? Το πρωι ανοιξα την εφαρμογη και οταν επελεξα Οδηγηστε εδω δεν εκανε κατι. Εχει προβλημα ή πρεπει να τα σκασω για την πλοήγηση?
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω δύο προβλήματα...

1) Αν πατήσω "η θέση μου" δεν γίνεται απολύτως τίποτα..

2) Προσπαθώντας να βρώ την ερμούπολη της σύρου στο χαρτη μου εμφανίζει το απλό κιτρίνο χρώμα, αλλά δεν φορτώνει τις οδούς ποτέ....

Τί πρέπει να κάνω?

Η συσκευή είναι ολοκαίνουργια και δεν έχω προλάβει να την μάθω καλά οπότε σας παρακαλώ να είστε όσο πιο αναλυτικοί μπορείτε :cry:

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει η επιλογή "Η θέση μου" θα πρέπει να έχει πρώτα κλειδώσει δορυφόρους.

Το αφήνεις να το κάνει;

 

Επίσης, για να εμφανίσει δρόμους κλπ, θα πρέπει να έχεις κάνει zoom.

 

Τους χάρτες της Ελλάδος τους έχεις βάλει στη κάρτα μνήμης;

Οδηγίες για το πως θα τους περάσεις, υπάρχουν στη πρώτη σελίδα.

 

Αυτό το έχεις διαβάσει;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι το faq το έχει διαβάσει...

Τους χάρτες δεν ήξερα πως έπρεπε να τους βάλω χώρια :cry:

Συγγνώμη αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με symbian... νομιζα πως αφού δείχνει την αθήνα τότε είναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες συνήθως είναι φορτωμένοι στη κάρτα.

Αλλά εφόσον λες πως δεν βλέπεις λεπτομέρειες της Σύρου, ενώ το άλλο μέλος βλέπει κανονικά, κάτι γίνεται.

Γι αυτό σου είπα να περάσεις τους χάρτες ξανά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε τη συσκευή σε κατάσταση PC Suite και όχι Μεταφορά Δεδομένων.

Οι οδηγίες αναφέρονται στο παλιό Map Loader.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω την κατάσταση:

 

- Το 5800 που αγόρασα σήμερα είχε προεγκατεστημένη την έκδοση Maps v2 με την οποία λόκαρε κανονικά και βρήκε στίγμα σχεδόν αμέσως.

- Μέσω του Map Updater εγκαθιστώ τη νέα έκδοση Nokia Maps v3 και φορτώνω τον χάρτη της Ελλάδας με το Maps Loader.

- Ανοίγω την εφαρμογή αλλά ενώ ο χάρτης όντως αναβαθμίστηκε, δεν λοκάρει με τίποτα και μάλιστα σε ανοιχτό μέρος.

 

Έχει σχέση αυτό με την εφαρμογή Maps 3 (άδεια κλπ) ή με τη συσκευή;

 

* οι ρυθμίσεις μου:

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Πλοήγηση\(χωρίς δεδομένα)

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Θέση\(χωρίς δεδομένα)

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Μήκος διαδρομ.\(χωρίς δεδομένα)

 

Μέθοδοι εντοπισμού θέσης: Όλα ενεργοποιημένα εκτός του ΒΤ GPS

Χρήση διακομιστή εντοπισμού θέσης: απενεργοποιημένη

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω την κατάσταση:

 

- Το 5800 που αγόρασα σήμερα είχε προεγκατεστημένη την έκδοση Maps v2 με την οποία λόκαρε κανονικά και βρήκε στίγμα σχεδόν αμέσως.

- Μέσω του Map Updater εγκαθιστώ τη νέα έκδοση Nokia Maps v3 και φορτώνω τον χάρτη της Ελλάδας με το Maps Loader.

- Ανοίγω την εφαρμογή αλλά ενώ ο χάρτης όντως αναβαθμίστηκε, δεν λοκάρει με τίποτα και μάλιστα σε ανοιχτό μέρος.

 

Έχει σχέση αυτό με την εφαρμογή Maps 3 (άδεια κλπ) ή με τη συσκευή;

 

* οι ρυθμίσεις μου:

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Πλοήγηση\(χωρίς δεδομένα)

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Θέση\(χωρίς δεδομένα)

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Μήκος διαδρομ.\(χωρίς δεδομένα)

 

Μέθοδοι εντοπισμού θέσης: Όλα ενεργοποιημένα εκτός του ΒΤ GPS

Χρήση διακομιστή εντοπισμού θέσης: απενεργοποιημένη

 

 

Αυτά:

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Πλοήγηση\(χωρίς δεδομένα)

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Θέση\(χωρίς δεδομένα)

Τοποθεσία\Δεδομένα GPS\Μήκος διαδρομ.\(χωρίς δεδομένα)

Δεν είναι ρυθμίσεις, είναι το αποτέλεσμα ότι δενβρίσκεις δορυφόρο.

Όταν με το καλό συνδεθείς, αντί για "χωρίς δεδομένα" θα έχει τα δεδομένα της θέσης που βρίσκεσαι.

Στη μέθοδο εντοπισμού, εφόσον έχεις επιλεγμένο το υποβοηθούμενο GPS κάθε φορά που συνδέεσαι, κατβάζει δεδομένα μέσω GPRS με την ανάλογη χρέωση η οποία δεν είναι τρομακτική. Εγώ έχω μόνο το ενσωματωμένο GPS και λειτουργεί άψογα.

Τώρα, στο NOKIA MAPS 3, έχεις μια επιλογή "Επιλογές>Εργαλεία> Ενεργοποίηση εντοπισμού " το οποίο λογικά είναι απενεργοποιημένο. Μόλις το κάνεις ενεργό, θα δεις κάτω δεξιά στην οθόνη να αναβοσβήνει αρχικά κίτρινο το σηματάκι με το δορυφόρο, ένδειξη του ότι ψάχνει. Όταν πρασινίσει είσαι έτοιμος.

Όμως με το ΜΑPS δεν θα κάνεις δουλειά, εκτός και αν σου περισσεύουν λεφτά για να χαρίσεις στη ΝΟΚΙΑ: Δεν έχει πλοήγηση, δηλαδή βλέπεις μόνο το στίγμα σου στο χάρτη, εκτός και αν αγοράσεις μια άδεια χρήσης. Διάβασε τα λοιπά θέματα για τα προγράμματα GPS και βάλε GARMIN, nDrive, ή Sygic.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνδέθηκα αλλά λείπουν από τον χάρτη της Ελλάδας όλα τα POIs. Το παράξενο είναι ότι ενώ έχει στίγμα, αν κάνω μια αναζήτηση πχ για το πιο κοντινό βενζινάδικο κλπ, βρίσκει πολλά αλλά δεν μου δίνει αυτή την πληροφόρηση πάνω στον χάρτη όταν περνάω από αυτά τα σημεία. Έχει σχέση με την άδεια;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνδέθηκα αλλά λείπουν από τον χάρτη της Ελλάδας όλα τα POIs. Το παράξενο είναι ότι ενώ έχει στίγμα, αν κάνω μια αναζήτηση πχ για το πιο κοντινό βενζινάδικο κλπ, βρίσκει πολλά αλλά δεν μου δίνει αυτή την πληροφόρηση πάνω στον χάρτη όταν περνάω από αυτά τα σημεία. Έχει σχέση με την άδεια;

 

Επιλογές>Εργαλεία>Ρυθμίσεις>Χάρτης>Κατηγορίες> και επιλέγεις όσα θέλεις να βλέπεις. Επαναλαμβάνω ότι με την αρχική άδεια θα έχεις πλοήγηση για 7 μέρες, μετά πρέπει να την αγοράσεις. Γενικά τα POI του είναι φτωχά σε σχέση με των υπολοίπων προγραμμάτων πλοήγησης. Ωστόσο είναι το πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο από όλα τα άλλα ωςπρος την κύλιση πάνω στο χάρτη.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν εκεί το πρόβλημα. Οι ρυθμίσεις ήταν σωστές. Είχα κατεβάσει τον χάρτη της Ελλάδας μέσω του Nokia Map Loader. Τελικά έβαλα τον χάρτη που είχα στο Ν79 και όλα οκ...

 

Πάντως σχετικά με το GPS, το Ν79 τα πάει καλύτερα από το 5800...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βαλω μια πειραγμενη εκδοση απο το μαγαζακι η οποια ειχε ενα προβλημα.

Την απεγκατεστησα και εβαλα την αυθεντικη αλλα το προβλημα πλεον παραμενει.

Συγκεκριμενα, ειναι σαν να μην εχω χαρτη.

Απο μια μεγεθυνση και πανω ο χαρτης ειναι λευκος και δεν υπαρχουν πουθενα δρομοι κλπ.

Προσπαθησα απο το map loader τιποτα.

Εσβησα τα περιεχομενα του cities και ξαναπροσπαθησα, τιποτα.

Τα εσβησα ξανα κ εβαλα καποια που ειχατε ποσταρει στις πρωτες σελιδες και μολις φορτωνει με πεταει εξω.

Το ιδιο το Nokia maps ειναι οκ, εχω μενου, αγαπημενα κλπ, απλα τα δεδομενα του χαρτη φαινεται να μην τα διαβαζει.

Καποια ιδεα?

 

edit:Eσβησα τα περιεχομενα του cities και απεγκατεστησα το ovi maps.

Πατησα στο εικονιδιο απο το μενου και μου ετρεξε το nokia maps που ειχε ερθει προεγκατεστημενο.

Μετα το εβαλα στο map uploader και περασα τους Ελληνικους χαρτες.

Κρατησα backup του cities και περασα απο το map updater το ovi maps 3.

Μετα εβαλα τα δεδομενα που ειχα κρατησει backup και ετρεξα το maps.

Μου ειπε οτι τα δεδομενα του χατη ειναι παλια και επρεπε να σβηστουν.

Τα εσβησα, ετρεξα παλι το map loader αλλα δε μου βγαζει να κατεβασω χαρτες παρα μονο φωνη, σα να εχει τους τελευταιους.

Αν δε βαλω καθολου χαρτες και τρεξω το loader τοτε μενει στο waiting for phone.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε κάτι άλλο μήπως δουλέψει. Σβήσε τα περιεχόμενα του cities. Άνοιξε το Ovi Maps και επέλεξε να συνδεθείς. Πήγαινε χειροκίνητα σε ένα σημείο και τότε η εφαρμογή θα ξεκινήσει αυτόματα να κατεβάζει δεδομένα του χάρτη. Κλείσε την εφαρμογή, κάνε επανεκκίνηση στο κινητό σου και σύνδεσέ το με το maploader.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Εγώ πέρασα τη νέα έκδοση 3,0 μαζί με τους χάρτες και ότως έχει 3D κτίρια, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη που μένω. Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω εδώ και 2 μέρες το νοκια Ν97 , ενώ δούλευα κανονικά το ovi maps , μια στιγμη στα καλά καθούμενα , σβηστήκαν οι χάρτες που είχα περάσει. (σχεδόν όλοι την ευρώπη)

Το έχει πάθει κανείς? Λέτε να είναι πρόβλημα του software ή της μνήμης?

Από τότε που πέρασα τους χάρτες , το κινητό δεν το ξανασυνδεσα στον υπολογιστή , δηλαδή δεν έχει γίνει καμιά αλακία στην αποσυνδεση της συσκεης από το PC , που να δικαιολογεί το σβήσιμο δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω εδώ και 2 μέρες το νοκια Ν97 , ενώ δούλευα κανονικά το ovi maps , μια στιγμη στα καλά καθούμενα , σβηστήκαν οι χάρτες που είχα περάσει. (σχεδόν όλοι την ευρώπη)

Το έχει πάθει κανείς? Λέτε να είναι πρόβλημα του software ή της μνήμης?

Από τότε που πέρασα τους χάρτες , το κινητό δεν το ξανασυνδεσα στον υπολογιστή , δηλαδή δεν έχει γίνει καμιά αλακία στην αποσυνδεση της συσκεης από το PC , που να δικαιολογεί το σβήσιμο δεδομένων

 

Άμα λες οτι είχες περάσει όλη την Ευρώπη μπορεί να την άκουσε η μνήμη ή μπορεί λόγω έλλειψης χώρου να σβήστηκαν κάποιες χώρες..

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις και πες μας..

Βάλε λιγότερες χώρες αυτή τη φορά όμως :p

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα τελικά και μου έφαγε περίπου 6mb από τη μνήμη του τηλεφώνου. Δεν υποτίθεται ότι το εγκαθιστά πάνω στo παλιό πρόγραμμα;

Με hard format θα απεγκατασταθεί;

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα τελικά και μου έφαγε περίπου 6mb από τη μνήμη του τηλεφώνου. Δεν υποτίθεται ότι το εγκαθιστά πάνω στo παλιό πρόγραμμα;

Με hard format θα απεγκατασταθεί;

Το παλιό πρόγραμμα βρίσκεται στο Z:\.

Η 3η έκδοση εγκαθίσταται κανονικά στο C:\.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...