Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Όχι φυσικά. Αν πληρώσεις θα έχεις φωνητική καθοδήγηση. Αν όχι, κάθε φορά που θα επιχειρείς να σχεδιάσεις μια διαδρομή, θα σου υπενθυμίζει ότι πρέπει να πληρώσεις. Υπάρχουν διαφορά πακέτα χρέωσης.

 

2. Ένα υπάρχει όπως και να το πεις. Λεπτομέριες θα βρεις στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παλικάρια μου φαντάζομαι ότι όταν κάνουμε μορφοποίηση / format στη κάρτα μνήμης θα σβηστούν και οι χάρτες ε?

Ο φάκελος Cities βρίσκεται εκεί..

Οπότε πρέπει να τους περάσουμε με Map Loader ξανά...?

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μου φαντάζομαι ότι όταν κάνουμε μορφοποίηση / format στη κάρτα μνήμης θα σβηστούν και οι χάρτες ε?

Ο φάκελος Cities βρίσκεται εκεί..

Οπότε πρέπει να τους περάσουμε με Map Loader ξανά...?

 

Ναι ,αλλα μπορεις να τον αντιγραψεις στο pc σου πριν κανεις φορματ,

για μελλοντικη χρηση.

Αλλιως ,οπως ειπες ,map loader.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οι χάρτες του nokia maps 3 για τα 3rd edition είναι οι ίδοι με αυτούς που κατεβάζει το maploader 3 για την έκδοση του 5800; Γιατί νομίζω οτι δεν κατεβάζει τους νέους αλλά τους προηγούμενους. Πάντως ένα δείγμα οτι δεν είναι οι νέοι χάρτες είναι η λατινικοί χαρακτηρες στις ονομασίες των δρόμων - πόλεων.
Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες του nokia maps 3 για τα 3rd edition είναι οι ίδοι με αυτούς που κατεβάζει το maploader 3 για την έκδοση του 5800; Γιατί νομίζω οτι δεν κατεβάζει τους νέους αλλά τους προηγούμενους. Πάντως ένα δείγμα οτι δεν είναι οι νέοι χάρτες είναι η λατινικοί χαρακτηρες στις ονομασίες των δρόμων - πόλεων.

 

Φιλε μου χρησημοποιω το Nokia maps 3 γυρω στον 1 μηνα και κατι , και ολοι οι δρομοι ειναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ, και επιπλεον εχει και καλυψη για κρητη , που δεν ειχε η προηγουμενη εκδοση.

εδω εχω και screenshot

http://img355.imageshack.us/gal.php?g=screenshot0001.jpg

http://img355.imageshack.us/my.php?image=screenshot0001.jpg

 

http://img355.imageshack.us/gal.php?g=screenshot0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το maploader 3 (το οποίο κατεβάζει τους νέους χάρτες για το nokia maps 3) αναγνωρίζει μεν κανονικά το 5800 αλλά δεν κατεβάζει τους νέους αυτούς χάρτες.

 

Οπότε, περιμένουμε ακόμα για να υποστηριχθεί το 5800 κι γενικά το symbian 9.4 από το nokia maps 3. Έχω την εντύπωση οτι όταν βγει, θα είναι πάρα πολύ καλή και θα προστεθούν μπόλιες συντομεύσεις ωστε να απλοποιηθεί ο χειρισμός της απο την οθόνη αφής.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει να βαλετε τους νεους χαρτες χειροκινητα (να ανεβασει καποιος τον φακελο cities και να γινει απλως αντιγραφει επικολληση)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Δεν ανοίγει καθόλου η εφαρμογή. Το έκανα με το που πήρα την συσκευή. Βγάζει μήνυμα πλήρης μνήμης και σε πετάει κατευθείαν έξω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν αφορά το πρόγραμμα nokia maps αυτό αλλά τον δέκτη της συσκευής και τις μεθόδους εντοπισμού θέσης. ΕΚεί θα πειραματιστείτε για να πετύχετε το καλύτερο αποτέλεσμα (εικονίδιο Τοποθεσία).

 

Το 5800 έχει μακράν τον καύτερο δέκτη που έχω συνατήσει ποτέ σε συσκευή. Βρίσκει σήμα ακόμα και μέσα σε δωμάτια, μακριά πάντα παο το τελευταίο σημείο λοκαρίσματος. Έχω ενεργοποιημένο το υποβοηθούμενο το οποίο, όπως φαίνεται, κάνει απίστευτη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε mirrorofsorrow μηπως μπορεις να γινεις περισσοτερο αναλυτικος? τι πρεπει να πειραξουμε στο εικονιδιο τοποθεσια?

 

παντως δεν το καταλαβαινω. δεν βρισκει σημα στο κεντρο της θεσσαλονικης και βρισκει σημα σε δωματια? :blink: jesus...

 

επισης, οταν παω να δω κατασταση δορυφορου, ενω βλεπω κατι μπαρες να υπαρχουν (μαλλον οι δορυφοροι) η αναμονη gps, αργει εκνευριστικα. δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι το agps που ειναι απενεργοποιημενο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τα 4-5KB κάθε φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα; Είναι απειροελάχιστα σε σχέση με το πόσο σημαντική βοήθεια προσφέρει το υποβοηθούμενο Gps.

 

Απο το Τοποθεσία, ορίζεις ποιες μεθόδους εντοπισμού θα χρησιμοποιείς και ρυθμίζεις το είδος της σύνδεσης. ΑΝ πχ ενεργοποιήσεις το υποβοηθούμενο και δεν κατεβάζει καθόλου δεδομένα όταν το ανοίγεις, πάει να πει οτι έχουν γίνει λάθος ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ μεχρι εδω. σαν μεθοδο εχω το ενσωματωμενο gps μονο.

αυριο θα ενεργοποιησω το gprs οποτε θα κανω και μια δοκιμη με το agps.

 

mirrorofsorrow εχεις δοκιμασει το 5800 χωρις agps? αν ναι, εισουν ποτε σε ανοιχτο χωρο και να μην πιανει σημα με τιποτα ή να περπατας στην πολη, γυρω απο πολυκατοικιες και παλι να μην βρισκει σημα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε όλες μου τις συσκευές με ενσωματωμένο δέκτη, το έχω πάντοτε ενεργοποιημένο. Αφού το έχουμε και κάνει δουλειά, γιατί να μην το χρησιμοποιούμε;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. να ειστε καλα.

 

μολις ενεργοποιησα και το wap οποτε θα κανω και εγω τις δοκιμες μου.

αν δεν δουλεψει θα το παω στην κοντινοτερη εκκλησια για "διαβασμα" :lol:

 

μηπως μπορει καποιο παιδι τι ρυθμισεις εχει επιλεξει στον διακομιστη εντοπισμου θεσης? δλαδη στα

1) χρηση εντοπ. διακομ. θεσης

2)σημειο προσβασης (εδω τι διαφορα εχουν τα cosmote gprs, τα cosmote mms-gprs, cosmote wap gprs και cosmote internet? εχω στειλει view στο 1313)

3)διευθυνση διακομιστη (αυτο μαλλον το αφηνουμε ως εχει)

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι μεθοδοι εντοπισμου θεσης ειναι 4.

Bluetooth gps

Υποβοηθουμενο gps (agps)

Ενσωματωμενο gps

Βασει δικτυου

 

Εκανα το εξης:

 

Απενεργοποιησα τα Ενσωματωμενο gps ,Βασει δικτυου

και αφησα μονο το Υποβοηθουμενο gps (agps)

και εβαλα την συσκευη σε offline mode .

 

Με το nokia maps ,χρησιμοποιωντας wlan συνδεση

βρηκα στιγμα κανονικα

 

Αν και offline ,με καποιο τροπο θα χρησιμοποιει το δικτυο gsm.

To Βασει δικτυου ειναι ενα ερωτημα παντως

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

εκανα κατι αλλαγες και για πρωτη φορα διπλα στον δορυφορο, αριστερα, μου εβγαλε το εικονιδιο 3g και κατεβασε 15kb αλλα ακομα αναμονη gps. να σημειωσω πως βρισκομαι μεσα στο σπιτι.

πολυ μπερδεμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς να κλειδώσει μέσα στο σπίτι...

Βγες έξω!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

:wacko: εγινε και εξω η δοκιμη. τιποτα απολυτως. δεν εβρισκε την θεση μου. πηγα και στην κατασταση δορυφορου. εβλεπα 3 και ειχαν φουλ σημα. εμενα γιατι δεν με εβλεπε? περιμενα αρκετη ωρα. :confused:

 

μπορει να με βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ!

 

1) Κάνε επανεκκίνηση στη συσκευή σου.

 

2) Βγες σε ανοικτό μέρος ώστε να βλέπεις ελευθέρα ουρανό.

 

3) Πήγαινε στο Μενού > Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Ρυθμίσεις εφαρμογών > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης και ενεργοποίησε όλα εκτός του "Bluetooth gps".

 

4) Πήγαινε στο εικονίδιο του μενού Τοποθεσία > Δεδομένα GPS > Επιλογές > Κατάσταση δορυφόρων. Εκεί σου εμφανίζει τους δορυφόρους που εντοπίζει. Όταν οι μπάρες γίνουν μπλε (όχι όλες αναγκαστικά) σημαίνει πως έχει κλειδώσει δορυφόρους και πως είσαι έτοιμος ανοίγοντας οποιοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης να δεις το στίγμα σου επάνω στο χάρτη και να πλοηγηθείς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να φωναζεις. αντιμετωπιζω ενα προβλημα και ζηταω βοηθεια, δεν εκανα κατι κακο. θα μπορουσες να εισουν εσυ στην θεση μου. thanks for the understanding.

 

εγω τωρα που ειμουν εξω σε ανοιχτο χωρο, εβλεπα 3 μπαρες που το μπλε ανεβοκατεβαινε. αυτο σημαινε οτι κλειδωσε 3 δορυφορους ή προσπαθει να κλειδωσει καποιον απο τους 3?

πατησα να μου δειξει την θεση μου και κολλουσε αρκετη ωρα στο "αναμονη gps".

 

ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φωνάζω, απλά έδωσα μια έμφαση για να ανακεφαλαιώσουμε, και να τα πάρουμε με τη σειρά διότι βλέπω πως παλεύεις από εχθές.

 

Παρεξήγησες...:)

 

-------------------------------------

Δεν υπαρχει λογος να φωναζεις. αντιμετωπιζω ενα προβλημα και ζηταω βοηθεια, δεν εκανα κατι κακο. θα μπορουσες να εισουν εσυ στην θεση μου. thanks for the understanding.

 

εγω τωρα που ειμουν εξω σε ανοιχτο χωρο, εβλεπα 3 μπαρες που το μπλε ανεβοκατεβαινε. αυτο σημαινε οτι κλειδωσε 3 δορυφορους ή προσπαθει να κλειδωσει καποιον απο τους 3?

πατησα να μου δειξει την θεση μου και κολλουσε αρκετη ωρα στο "αναμονη gps".

 

ευχαριστω. :)

Αν οι μπάρες που λες είναι μπλε, ασχέτως του αν είναι φουλ ή όχι, σημαίνει πως έχει κλειδώσει.

Άλλο πρόγραμμα εκτός του Nokia Maps δεν έχεις βάλει ώστε να δεις από αυτό αν εμφανίζει το στίγμα σου στο χάρτη;

Μάλλον κάτι παίζει με το Nokia Maps και όχι με το GPS ως hardware.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη, καταλαβαινω πως σας εχω ζαλισει με το θεμα μου αλλα ειναι το μονο προβλημα που εχω με το κινητο και δεν ξερω τι φταιει. Επισης, δεν ξαναειχα gps και δεν ξερω ποσο καλο σημα εχουν ή αν φταιει η συννεφια ή οτιδηποτε αλλο.

Για να κλειδωσει ο δορυφορος πρεπει εκεινο το μπλε στην μπαρα που ανεβοκατεβαινει, να σταθεροποιηθει?

Αλλο προγραμμα οχι δεν προλαβα να βαλω. Θα ηταν η επομενη μου κινηση αν λειτουργουσαν ολα σωστα.

 

 

Itchrist86 και παλι συγνωμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεται να σταθεροποιηθεί.

Απλά να γίνει μπλε.

 

Λοιπόν ξεκίνα τη διαδικασία να περάσεις το NDrive.

Αποτελεί την πιο εύκολη και γρήγορη λύση όσο αφορά την εγκατάσταση του.

Περισσότερα στο επίσημο θέμα του.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[highlight]Final update for Ovi Maps 3.0 Beta for mobile[/highlight]

 

http://betalabs.nokia.com/files/Shot(02).png

 

On behalf of the Maps team we are pleased to present the latest release of Maps 3.0Beta.

This is a sneak preview for the Beta Labs community before Maps 3.0Beta finally graduates from Beta Labs.

 

Unless something unexpected happens, this will be deployed to millions very soon. However,

feel free to continue sharing your feedback - if it's not feasible to include your suggestions to improve

the final Maps 3.0 release, we'll definitely collate it and take it into account for the future release.

 

In addition, the team would like to thank those who have contributed with feedback including the bugs

and suggestion over the last few months. These have been vitally useful to the team in improving the product.

 

Now to the enhancements…for those with the Nokia 5800 XpressMusic and Nokia N97,

you will be pleased to know that these devices are now supported!

 

In addition to this, the new release includes:

 

* Additional features such as weather information, safety spot warners in selected countries,

extended country coverage for traffic info service and premium POI's (Point of Interest) content for travel, selected events and cinema

* New maps data version

* Quicker zooming & panning

* New “Shop & Licenses” format

* Also, a number of fixes and enhancements onto both Maps Updater and Map Loader have also been implemented - with Maps Updater supporting 21 different languages

* Last but not least, many bugs have been fixed!

 

Maps 3.0Beta works with Nokia devices based on:

 

S60 3rd Edition Feature Pack 1 (E63, E66, E71, E90 Communicator, N81, N81 8GB, N82, N95, N95 8GB)

S60 3rd Edition Feature Pack 2 (E55, E75, N78, N79, N85, N86 8MP, N96, 5320 XpressMusic, 5630 XpressMusic, 5730 XpressMusic, 6210 Navigator, 6220 Classic, 6650, 6710 Navigator, 6720 Classic)

S60 5th Edition (5800 XpressMusic & N97)

Ovi MapsBeta for web works on IE6 (Windows XP), IE7, Firefox 2, Firefox 3 (Windows XP or Vista) and Safari 3 (Mac)

 

Please download the new Maps Updater and Map Loader via Beta Labs to get started!

http://betalabs.nokia.com/blog/2009/06/11/final-update-for-maps-30-beta-with-ovi-maps

http://betalabs.nokia.com/betas/view/nokia-maps-30-ovi-maps

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς το Maps 3?:happy:

 

Μολις το εκανα εγκατασταση :)

 

http://img194.imageshack.us/img194/2536/116200974111.th.png

 

http://img194.imageshack.us/img194/5751/116200974154.th.png

 

http://img194.imageshack.us/img194/5932/116200974328.th.png

 

http://img41.imageshack.us/img41/572/116200974740.th.png

 

http://img41.imageshack.us/img41/1991/116200974923.th.png

 

 

ωραια νεα μας εφερες nervous

 

Να'σαι καλα ,καιρος ηταν !:happy:

 

 

 

Με μια 1η ματια φαινεται πολυ καλο !

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...