Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρον θεμα μπορουμε να γραφουμε οτι εχει να κανει με το Nokia Maps

 

 

:)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φόρτωση χαρτών

 

 

Το φόρτωμα των χαρτών καθώς και των φωνητικών οδηγιών γίνεται μέσω του προγράμματος Nokia OVI Suite.

 

Για να αρχίσουμε τη διαδικασία θα πρέπει:

 

  • Να κατεβάσουμε το OVI Suite από εδώ.
  • Να συνδέσουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου σε κατάσταση λειτουργίας "PC Suite".
  • Να τρέξουμε το OVI Suite, εφόσον πρώτα το έχουμε εγκαταστήσει στον υπολογιστή.

Από το περιβάλλον του OVI Suite κάνουμε κλικ στη καρτέλα "Maps", και επιλέγουμε τον ή τους χάρτες που θέλουμε και πατάμε "Download".

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις φωνητικές οδηγίες επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα "Voices".

 

Αναλυτικότερες οδηγίες υπάρχουν στο Nokia Ovi Suite – How to.

 

 

 

------------------------------

By Itchrist86

Edited by Itchrist86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τροποι εισαγωγής & χειρισμού των POI μέσα στο Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go)

 

 

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί χρήστες αναρωτιούνται πως μπορούνε να χρησιμοποιήσουν τα διάφορα POI (σημεία ενδιαφέροντος) που υπάρχουν στο INTERNET και επειδή δεν υπάρχουν αποκλειστικά για χρήση σε Nokia.

Αποφάσισα να κάνω ενα μίνι οδηγό για το πως μπορούμε να εισάγουμε η απλά να τα χρησιμοποιήσουμε χωρίς καν εισαγωγή.

 

1. Πάμε προς αναζήτηση των POI που μας ενδιαφέρουν σε μια μια Βάση που είναι για Pocket PC στο http://index.pois.gr/

2. Αφού διαλέξουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν (πχ [/url]) τα κατεβάζουμε κατά προτίμηση σε μορφή Garmin (En) csv πατωντας το αντιστοιχο κουμπι.

 

3. Τώρα θα πρέπει να τα μετατρέψουμε σε μορφή που είναι κατανοητή από το Nokia Maps (.lmx).

Πάμε λοιπόν στο http://www.poieditor.com/poi_convert/garmin-csv-to-lmx/

και στο πεδίο Αναζήτηση πάμε να βρούμε το .csv αρχείο που κατεβάσαμε πριν στο βημα 2.

Πατάμε το κουμπί Convert to LMΧ και αμεσως θα ανοιξει το παραθυρο για να κατεβασουμε το αρχειο μας σε μορφη πλεον που καταλαβαινει το Nokia Maps.

 

4. Τώρα πλέον που έχουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν 2 τρόποι χρήσης τους από το πρόγραμμα μας.

 

Ο 1ος τρόπος είναι να Δημιουργήσουμε ένα Φάκελο στην κάρτα μνήμης

πχ Ε:\Nokia POIs και εκει μετφερουμε το/τα αρχειο μας.

Τωρα με οποιονδηποτε File Manager ανοιγωντας το συγκεκριμενο αρχειο θα βρεθούμε μπροστά σε ενα κατάλογο απο σημεία.

Αν τώρα πατήσουμε Επιλογες - Άνοιγμα θα δούμε πληροφορίες για κάποιο σημείο.

Αν πατήσουμε Επιλογες - Εμφάνιση στο Χαρτη τοτε θα ανοιξει το Προγραμμα Πλοηγησης για δουμε το σημειο στον Χαρτη.

 

Ο 2ος Τρόπος έχει σαν αποτέλεσμα την μόνιμη αποθήκευση των σημείων στα Αγαπημένα πράγμα το οποίο μπορεί να επιφέρει κάποια επιβράδυνση στο Πρόγραμμα αν είναι πολλά τα Σημεία Ενδιαφέροντος. Η επιλογή είναι δική σας.

Για να γίνει μόνιμη η Αποθήκευση θα πρεπει να πατησουμε Αν πατήσουμε Επιλογές - Αποθήκευση - Όλα η Επιλεγμενα αναλόγως τι θέλουμε.

 

Αυτά για την Ώρα.

Θα ακολουθήσουν και άλλες οδηγίες γιατί υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος με το Nokia Maps.

Πιστέψτε με !!!

 

 

 

 

------------------------------

By i_o_n_g_o_r[/member]

Edited by Itchrist86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι χαρτες για την Ελλαδα ειναι λεπτομερεις και με τους δρομους και ολα?

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές καλοί είναι η χάρτες, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν αυτούς του Garmin.

Με την έλευση του Maps 3 θα υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη πληρότητα των χαρτών.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη κάλυψη, προσθήκη περιοχών που δεν υπάρχουν στην έκδοση 2 ούτε αναφορικά, αλλά, το σημαντικότερο, ελληνική ονοματολογία των δρόμων και καλύτερη αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά,

έχω κατεβάσει τους χάρτες από το nokia maps και αφού μπω στην εφαρμογή και επιλέξω επιλογές-ρύθμιση χάρτη εμφανίζει 4 επιλογές.

Χάρτης, Χάρτης 3D, Δορυφόρος και Συνδυασμός.

Οι πρώτες δύο επιλογές δουλεύουν μία χαρά αλλά αν επιλέξω Δορυφόρος μου εμφανίζει μία μπεζ οθόνη σαν να μην υπάρχουν οι χάρτες για την αντίστοιχη επιλογή.

Αν κάνω πολύ zoom out τότε δείχνει την Ελλάδα από πάνω αλλά με το που ξανακάνω zoom in χάνονται και γίνεται μπεζ. Το κάνει και σε κανέναν άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά,

έχω κατεβάσει τους χάρτες από το nokia maps και αφού μπω στην εφαρμογή και επιλέξω επιλογές-ρύθμιση χάρτη εμφανίζει 4 επιλογές.

Χάρτης, Χάρτης 3D, Δορυφόρος και Συνδυασμός.

Οι πρώτες δύο επιλογές δουλεύουν μία χαρά αλλά αν επιλέξω Δορυφόρος μου εμφανίζει μία μπεζ οθόνη σαν να μην υπάρχουν οι χάρτες για την αντίστοιχη επιλογή.

Αν κάνω πολύ zoom out τότε δείχνει την Ελλάδα από πάνω αλλά με το που ξανακάνω zoom in χάνονται και γίνεται μπεζ. Το κάνει και σε κανέναν άλλο?

 

Ναι,το ιδιο κανει σε ολους λογικα..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάλυψη μέχρι κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο ζουμ. Το ίδιο συμβαίνει και στο google earth, μόνο που εδώ το ζουμ είναι κατα πολύ μικρότερο.
Link to comment
Share on other sites

Παλεύω από χθες να περάσω τους χάρτες του nokia map αλλά ενώ συνδέεται με το nokia map loader τελικά όταν επιλέγω ποιους χάρτες μου λέει ότι ενα απροσδιόριστο σφάλμα δημιουργήθηκε και σταματάει στο 0%. Κάνω καμιά βλακεία ή δεν είναι συμβατό με το 5800 ακόμα;;

Υπάρχουν οι χάρτες πουθενά αλλού να τους περάσω γιατι έκανα φορματ στη κάρτα ξέροντας ότι μπορούν να περαστούν έτσι και μάλλον τη πάτησα

 

 

 

Tελικά απ΄ότι κατάλαβα στη σελίδα της nokia που έχει να διαλέξεις συσκευή δεν έχει το nokia 5800 άρα μάλλον δεν είναι συμβατό ακόμα με το nokia map loader. Και τώρα υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να πάρω τους χάρτες;; μπήκα από το κινητό μέσω wifi και είδα ότι οπου ζουμαρα μου κατέβαζε δεδομένα αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να μη ζούμαρα παντού οπότε πάντα θα χει κενά. Δεν υπάρχουν πουθενά στη nokia να τα κατεβάσουμε απευθείας ή μέσω από την εφαρμογή του κινητού να επιλέξουμε ολόκληρη την Ελλάδα;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το κινητό τους είχα κατεβάσει κανονικά μέσω του Map Loader.

Δεν τίθεται θέμα μη συμβατότητας.

 

Κατέβασε τους χάρτες από εδώ, αποσυμπίεσε το αρχείο 1223.zip

και βάλε τους φακέλους αυτούς στον φάκελο cities\diskcache στη κάρτα μνήμης του κινητού σου.

Πρώτα σβήσε οτιδήποτε βρίσκεται μέσα στο root αυτό.

Μια ευγενική προσφορά του μέλους dmarccos.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και γω με Cosmote

το χρησιμοποιώ. Κατεβάζει μόνο 4ΚΒ μόνο όταν ανοίγεις την εφαρμογή. Μετά, όσο και να την χρησιμοποιήσεις, τίποτα περισσότερο. Αν δεις τον πίνακα χρεώσεων, θα διαπιστώσεις ότι είναι μηδαμινή η χρέωση. Βοηθάει όμως αρκετά. Γι' αυτό, προτείνω να το αφήσεις ενεργοποιημένο.

 

Μπορείς να στείλεις όσα νούμερα θέλεις και να πάρεις πολλές άδειες. ;)

Δηλαδή κάθε φορά που μπαίνεις μόνο 4kb κατεβάζει όσο και να μείνεις μέσα στο πρόγραμμα; Επίσης, αν το έχω ανοιχτό και μπω σε κάποιο σπίτι και χάσει το σήμα, μετά ξαναθέλει 4kb για να κλειδώσει; Επειδή με gprs ποτέ δεν έμπαινα (μόνο τώρα με wifi), τι διαφορές στο λογαριασμό βλέπεις, εξαιτίας του a-gps;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι όση ώρα και να έχεις ανοικτό το πρόγραμμα Χάρτες.

Όχι δεν θα χρειαστεί και πάλι να κατεβάσει δεδομένα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει σωστες ρυθμισεις ολα οκ οταν ανοιγω το τους χαρτες με ρωταει συνδεση παταω οκ αλλα δεν κατεβαζει κατι(για το agps αναφερομαι) εκτος αν αυτα τα ΚΒ δεν τα δειχνει κατω δεξια στο μενου του maps.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις πόσα ΚΒ σου κατέβασε με χρήση του υποβοηθούμενου GΡS, ίβα πας στην αναλυτική λίστα του μητρώου. Η ένδειξη κάτω δεξιά της οθόνης σου δείχνει πόσα δεδομένα χαρτών κατεβάζει η ίδια η εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια και το ανέφερες,

από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τον ελληνικό χάρτη της έκδοσης 3.0

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν,

Κατέβασα από Nokia τους χάρτες! Έκανα εγκατάσταση αλλά έως εκεί!

Μπορεί να βρίσκει στίγμα αλλά δεν μπορώ να μπω στο Menu Επιλογές και να ζητήσω διαδρομή, μόνο δείχνει που είμαι και αναλόγως ενημερώνει, οδό κτλ.

Πήρα τηλέφωνο στην Vodafone και μου είπαν να μιλήσω με Nokia.

Κάλεσα και μου είπαν οτι μπορεί να έχει πρόβλημα...και θα χρειαστεί αναβάθμιση... πέρασε από κατ/μα Club Nokia και αυτό που μου είπε είναι: ότι η χάρτες για το Nokia N96 δεν είναι "σωστοί" είναι αυτοί που κατέβασα και γι' αυτό "μπορεί" να μην μπορείς να μπεις στο menu επιλογές και να αναζήτησης διαδρομή...και ότι για το 5800 ίσως ανέβουν σε λίγες μέρες!

Μου πρότεινε με 40€ να μου βάλει τους χάρτες Garmin (πεζοπορίας, θάλασσας και δρόμων Ελλάδος & Εξωτερικού). Πιστεύω μπορώ να τους βρω και εγώ ... αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

Ποιο μοντέλο πρέπει να κατεβάσω για να υποστηρίζει τους χάρτες;

Έχει χρεωθεί κανείς με πάνω σχετικά μεγάλο ποσό για χρήση GPRS για να δώσει - βρει δορυφόρο; Μέχρι και σήμερα έχω λογαριασμό 16€ και είναι σίγουρο ότι θα πάει πάνω από 30€!!!

Στο Nokia Club μου απενεργοποίησε την Υποβοηθήσει GPS & Βάσει δικτύου. Πρέπει;

 

Ευχαριστώ.

 

 

*δυστυχώς στο Forum υπάρχουν τόσες σελίδες αλλά δεν έχω βρει κάποιον χρήστη να δίνει ΑΚΡΙΒΕΣ βήματα για εγκατάσταση χαρτών, εφαρμογών και άλλα πολλά...απλά κάνουμε ένα Copy Paste και τελειώνει το θέμα! Είναι ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,λοιπόν,λοιπόν φίλε Harris,ίσως έχει δίκιο άλλα σίγουρα δεν έχεις ενημερωθεί σωστά.... Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις τους χάρτες από το Map Loader(Μεσω του Pc suite/OVI). Για να έχεις πλοηγήσει στα Nokia Maps πρέπει να έχεις συνδρομή... αλλιώς μια ζωή ένα στίγμα θα σου δείχνει με το που είσαι. Αν θες τσάμπα πλοήγηση κοιτά το αντίστοιχο θέμα του Garmin και τα παιδιά θα σε βοηθησουνε όσο αναφορά με το Garmin... Για περισσότερες πληροφορίες ανέτρεξε στα Επίσημα θέματα...
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χρησιμοποιει κανονικα το προγραμμα και να εχει πολλες 7ημερες αδειες οι περισσοτεροι αυτο κανουν. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το έχω πάρει το κινητό από Αγγλία και μου είχε άδεια για 90 μέρες αλλά για Αγγλία μόνο, μπορώ να αποκτήσω 7 ήμερη άδεια για Ελλάδα, και να την ανανεώνω όπως γράφεις πιο πάνω?

 

Έχω κατεβάσει τους ελληνικούς χάρτες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, γιατί όχι.

Μπες στη σχετική σελίδα και ακολούθησε τα βήματα ώστε να σου χορηγηθεί η σχετική άδεια.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

Απλά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για την χρήση του Nokia 5800 και την χρήση χαρτών.

Βάζοντας τους χάρτες από Nokia Map Loader ... απλά το κινητό κολλάει, δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να μπορείς να αναζητήσεις που θες να πας. Δηλ: το μενού κάτω αριστερά «Επιλογές» και δεξιά «Έξοδο».

Αφού τελικά πήγα σε 3 κατ/ματα Club Nokia όπου στο 3ο ενημερώθηκα έτσι όπως έπρεπε να ενημερωθώ για το προϊόν που αγόρασα. Vodafone και τα άλλα 2 κατ/ματα (C.N) απλά ήθελαν να πουλήσουν σαν ένας απλός άνθρωπος - Έλληνας, που μόνο να πουλάμε, χωρίς να ενημερώνουν τον αγοραστεί όπως ΠΡΕΠΕΙ. Μιλάμε έχω γίνει έξαλλος για το όλο θέμα του κινητού. Και την μεγαλύτερη ευθύνη την δίνω στην Vodafone που απλά δεν ξέρει τι προϊόν πουλάει και τι δυνατότητες έχει.

Τώρα μπορεί και στο 3ο C.N να έλαβα λάθος ενημέρωση αλλά βλέπω ότι το κινητό μετά την απεγκατάσταση των χαρτών που κατέβασα από το Site της Nokia και πριν βάλω αυτόν το κωδικό αδείας 7 ημερών, βρήκε κανονικά στίγμα και μπόρεσα να κάνω όλες της απαραίτητες ενέργειες, αντικαταστόντας τον απλό χάρτινο χάρτη! Και βάζοντας από πού θέλω να ξεκινήσω και το που θέλω να πάω.

Μετά την πρόσθεση κωδικού αδείας και μετά από σημερινή ενέργεια να ακολουθήσω την διαδρομή που ήθελα, λειτούργησε έτσι όπως ήθελα και φανταζόμουν το GPS.

 

Στο 3ο N.K με ενημέρωσαν ότι το κινητό απλά παρέχει τους χάρτες ΔΩΡΕΑΝ και δεν έπρεπε να μπω στην διαδικασία να εγκαταστήσω άλλον Ελληνικό χάρτη. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω την «φωνή», ένα άλλο αρνητικό ήταν ότι έχω χρεωθεί 18€ μόνο για χρήση GPRS επειδή στην αρχή έψαχνε να βρει .... τι; δεν ξέρω!

Τώρα αν βάλω σπασμένους χάρτες άλλον χορών ή μετά την λήξη του δεν ξέρω. Εγώ αυτό που θέλω να ξέρω είναι: μετά την λήξη τον 7 ημερών μπορώ να κάνω χρήση του GPRS δωρεάν; δηλαδή όπως και τώρα που μου δείχνει την διαδρομή έναρξης και λήξης; Δεν θέλω φωνή, τώρα την έχω και προφανώς λόγω των 7 ημερών. Αυτό…

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! είμαι καινούργιος και άσχετος από κινητά. Πρόσφατα απέκτησα για 1η φορά εξελιγμένο κινητό (nokia 5800) και θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τις χρεώσεις του nokia maps. Θα χρησιμοποιώ μόνο αυτούς που έχει ήδη μέσα γιατί όπως είδα από το παραπάνω post υπάρχουν προβλήματα με τα update των maps. Αλλά ήθελα να μάθω είναι δωρεάν η χρήση τους; Από ότι είδα από την επιλογή "χαρτες" και από τις εγαρμογές "τοποθεσία" υπάρχει πρόσβαση σε αυτούς τους χάρτες.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! είμαι καινούργιος και άσχετος από κινητά. Πρόσφατα απέκτησα για 1η φορά εξελιγμένο κινητό (nokia 5800) και θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τις χρεώσεις του nokia maps. Θα χρησιμοποιώ μόνο αυτούς που έχει ήδη μέσα γιατί όπως είδα από το παραπάνω post υπάρχουν προβλήματα με τα update των maps. Αλλά ήθελα να μάθω είναι δωρεάν η χρήση τους; Από ότι είδα από την επιλογή "χαρτες" και από τις εγαρμογές "τοποθεσία" υπάρχει πρόσβαση σε αυτούς τους χάρτες.

 

Ευχαριστώ

 

Για το nokia maps από όσο γνωρίζω χρειάζεσαι να αγοράσεις την άδεια για την φωνητική πλοήγηση. Αυτό θα σου κοστίσει μια συνδρομή περίπου 60 € τον χρόνο.

Μπορείς να του περάσεις το Garmin . :)

Edited by stendor
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το nokia maps από όσο γνωρίζω χρειάζεσαι να αγοράσεις την άδεια για την φωνητική πλοήγηση. Αυτό θα σου κοστίσει μια συνδρομή περίπου 60 € τον χρόνο.

Μπορείς να του περάσεις το Garmin . :)

 

Ευχαριστώ rihos.

 

1)Η φωνητική πλοήγηση (nokia maps) είναι χρεώσιμη υπό την έννοια ότι δεν σου προσφέρετε αν δεν έχεις άδεια; Όχι ότι αν χρησιμοποιηθεί θα σου έρθει καμπάνα 60 ευρό; (plz εξηγήστετώ μου αυτό) Αυτά που σου προσφέρει το κινητό (προεγκατεστημένα nokia maps) στα οποία υπάρχει πρόσβαση μέσω του "χάρτες" και του "τοποθεσία" είναι δωρεάν;

 

2)Όταν λες garmin εννοείς garmin mobile XT (όπως λέει και το link) σωστά;

Ρωτώ μήπως υπάρχουν και άλλα garmin.

 

Ευχαριστώ :)

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...