Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βεβαίως και έχει ελληνικά. όπως επίσης και ελληνικές φωνητικές οδηγίες. Δοκίμασε το, θα ενθουσιαστείς

 

Οχι ακριβως. ;)

 

Το μενου ειναι στα αγγλικα (η καποιες γλωσσες που εχουν συμπεριλαβει) και καποιες επιλογες στα Ελληνικα.

Σιγουρα οταν σταθεροποιηθει σαν εκδοση θα εξελληνιστει πληρως.

Edited by stendor
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μιλάμε για την 3.01 09wk b02 έκδοση του ovi maps τότε σε διαβεβαιώ πως είναι εξ ολοκλήρου στα ελληνικά

 

Οταν ξεκινα το προγραμμα δεν εχει τις επιλογες στα Αγγλικα ?

My position, Drive, Michelin, κτλ ?

Αν πατησεις το εικονιδιο του γαλλικου κλειδιου δεν σου βγαζει settings --> Internet, navigation, route, κτλ ?

 

Δεν νομιζω οτι ετσι ειναι τα πραγματα στα εξ ολοκληρου Ελληνικα.:)

 

Και χρησιμοποιω την v3.03 09wk35b05 . Αυτη ειναι η νεωτερη που ειναι beta και στην οποια αναφερομαστε.;)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αντιμετωπίζω τα παρακάτω προβλήματα σε Nokia 5800.

1. Με το Nokia Maps Updater βρίσκει New updates maps 3.0.

πατώντας το Download μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

error while accessing your local hard driver (5).

2. Με το Nokia Map Loader πατώντας το Download για Maps ή για Voices ότι και να επιλέξω μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:

An unexpected error occurred. try again. Sorry for the inconvenience.

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι...............

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για όλα αυτά που κάνετε.

 

Υ.Σ. Η συσκευή είναι συνδεδεμένη κανονικά(USB) με το Nokia PC Suite έχω δοκιμάσει και το Nokia Ovi Suite τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αντιμετωπίζω τα παρακάτω προβλήματα σε Nokia 5800.

1. Με το Nokia Maps Updater βρίσκει New updates maps 3.0.

πατώντας το Download μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

error while accessing your local hard driver (5).

2. Με το Nokia Map Loader πατώντας το Download για Maps ή για Voices ότι και να επιλέξω μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:

An unexpected error occurred. try again. Sorry for the inconvenience.

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι...............

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για όλα αυτά που κάνετε.

 

Υ.Σ. Η συσκευή είναι συνδεδεμένη κανονικά(USB) με το Nokia PC Suite έχω δοκιμάσει και το Nokia Ovi Suite τα ίδια.

 

Άνοιξε τους Χάρτες στη συσκεύη σου και πήγαινε: Επιλογές > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Χάρτης > Επιλογή μνήμης και δες πού έχει επιλεχθεί να αποθηκεύονται οι χάρτες.

Μήπως έχεις επιλέξει την κύρια μνήμη του τηλεφώνου και αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση της εφαρμογής; Δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω.

Ενημέρωσέ μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε τους Χάρτες στη συσκεύη σου και πήγαινε: Επιλογές > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Χάρτης > Επιλογή μνήμης και δες πού έχει επιλεχθεί να αποθηκεύονται οι χάρτες.

Μήπως έχεις επιλέξει την κύρια μνήμη του τηλεφώνου και αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση της εφαρμογής; Δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω.

Ενημέρωσέ μας.

 

Κατά αρχήν, σε ευχαριστώ.

 

Η Επιλογή μνήμης είναι Ε: Κάρτα μνήμης.

Δεν έχει άλλη επιλογή για αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν, σε ευχαριστώ.

 

Η Επιλογή μνήμης είναι Ε: Κάρτα μνήμης.

Δεν έχει άλλη επιλογή για αποθήκευση.

 

Χμ... Θα κάνω άλλη μια υπόθεση!

Υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσεις να το κάνεις σε άλλο υπολογιστή;

Μήπως δε φταίει το τηλέφωνο, αλλά το PC.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε ειμαι σπιτι.. και ηδη εχω συνδεθει στο ασυρματο δικτυο μου.

αν χρησιμοποιησω καποιο τετοιο προγραμμα, που οπως βλεπω απο τη συσκευη συνδεεται με web vodafone χρεωνομαι κατι?

 

Εφοσον εχεις ενεργοποιημενο το A-GPS (που καλο ειναι να το εχεις) χρεωνει κατι ψιχουλα kb μεχρι να οριστικοποιησει την συνδεση με τους δορυφορους.

 

Το ιδιο ισχυει για οποιο προγραμμα πλοηγησης και να χρησιμοποιησεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλημέρα παιδια και απο εμενα εγω πηγα σημερα και εκανα αναβαθμιση στην alpha copy και με την αναβαθμιση μπηκαν και οι χαρτες ovi η μαλλον το προγραμμα γιατι μολις το ανοιξα δεν υπηρχαν χαρτες και το στιγμα ηταν σε ενα θολο φοντο πηρα το nokia careline και μου ειπαν οτι δεν ειναι περασμενοι οι χαρτες (ovi) τελος παντων εκανα την διαδικασια κατεβασα το νεο map loader της ovi και μολις πηγα να τους εγκαταστησω στο κινητο δεν καθοντουσαν με τιποτα κολαει συνεχεια τι hard format στο κινητο εκανα τι μορφοποιηση στην καρτα μνημης τι επαννεκινησης στο pc τιποτα εβγαλα το χτικιο κολαει συνεχεια και δεν τους εγκαθιστα ενω ξεκιναει στην μεση της διαδικασιας τρωει κομπλα εχω λαλησει καμια προταση?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν κάνω Αναζήτηση>Διεύθυνση μου λέει "Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα";

 

Η διεύθυνση υπάρχει κανονικά στο χάρτη, όταν πάω χειροκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γράψεις την οδό όπως ακριβώς την έχει ο χάρτης για παράδειγμα εγώ έχω ovi maps και τις οδούς και πόλεις που τελειώνουν σε ς τις έχει με σ (βυρωνοσ αντι βυρωνος κιλκίσ αντι κιλκις κτλ) οπότε και έτσι θα πρέπει να τις αναζητήσεις
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν κάνω Αναζήτηση>Διεύθυνση μου λέει "Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα";

 

Η διεύθυνση υπάρχει κανονικά στο χάρτη, όταν πάω χειροκίνητα..

Οταν γραφεις τα πρωτα γραμματα της διευθυνσης δεν σου προτεινει καποιες που ταιριαζουν;

 

Αν οχι δοκιμασε να ξαναπερασεις τους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν κάνω Αναζήτηση>Διεύθυνση μου λέει "Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα";

 

Η διεύθυνση υπάρχει κανονικά στο χάρτη, όταν πάω χειροκίνητα..

Επίσης να δοκιμάζεις με ή χωρίς τόνους στα ονόματα των πόλεων και των οδών. Υπάρχουν πολλές πόλεις-οδοί που βγαίνουν όταν τονίζονται κανονικά και άλλες χωρίς τόνους.Πάντως τωρα με το ovi.map και οι χάρτες (υπάρχουν ακόμα και μικροί χωμάτινοι ιδιωτικοί δρόμοι) και η πλοήγηση έχουν βελτιωθεί κατά πολύ. Εμένα με ικανοποιεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Link to comment
Share on other sites

Δύο παρατηρήσεις φρέσκιες.

Χτες έφτιαξα για πλοήγηση ένα "ταξίδι" με

α)αφετηρία

β)ενδιάμεσο προορισμό

γ)τελικό προορισμό

Με πήγε λοιπόν στον ενδιάμεσο προορρισμό, μου το ανακοίνωσε η φωνή της πλοήγησης αλλά όταν έφυγα για τον τελικό προορισμό, το πρόγραμα επέμενε να με ξαναγυρίσει στο ενδιάμεσο προορισμό σαν να ήταν ο τελικός. Δεν ξερω αν έπρεπε να κάνω κάτι όταν έφτασα στον ενδιαμεσο προορισμό για να προχωρήσει η πλοήγηση για το τέλος.

 

Επίσης σε κάποια στιγμή το στίγμα του GPS ( όχι εγώ στην πραγματικότητα που ήμουν στον αμέσως διπλανό δρόμο) για κάποια δευτερόλεπτα βρέθηκε σε κάποιο αδιέξοδο δρόμο όπως έδειχνε ο χάρτης.

Εκεί μου έκανε εντύπωση ότι το στίγμα του GPS ουσιαστικά "κόλησε" στο αδιέξοδο λες και είχε κολήσει πραγματικά το αυτοκίνητο μου στον αδιέξοδο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Τα ψίχουλα μπορεί να κοστίσουν από 30 ευρώ και πάνω με την Vodafone!

Την έχω πάθει με την Vodafone με την συμβουλή σας οτι η χρέωση είναι τόσο μικρήηηηη.....και όμως είναι τόσο μεγάλη! Με χρήση του Internet από το εξωτερικό να έκανα τόσο χρέωση για το χάρτη δεν θα μου ερχόταν.

Γι’ αυτό καλό θα είναι να προσέχουμε και ειδικά όταν μπορείς να έχει GPS σε ξεχωριστή συσκευή και όχι μια συσκευή για 2 χρήσεις ( κινητό & GPS ).

* Γνώμη μου ;)

 

Γνωρίζει κάνεις αν μπορώ να κάνω χρήση του GPS στην Σουηδία;

Σκέφτομαι να αγοράσω για 1 μήνα χρήση για να έχω και την φωνητική πλοήγηση εκεί.

Να σημειώσω ότι δεν μπορώ να κάνω απλή αναζήτηση, περιοχής, πόλης ή διεύθυνσης από την Ελλάδα για την συγκεκριμένη χώρα. Άρα δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω και χρήση της συσκευής ακόμα και με την πρόσθεση χαρτών από το Nokia Map Loader.

 

Ευχαριστώ.

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις αν μπορώ να κάνω χρήση του GPS στην Σουηδία;

Σκέφτομαι να αγοράσω για 1 μήνα χρήση για να έχω και την φωνητική πλοήγηση εκεί.

Να σημειώσω ότι δεν μπορώ να κάνω απλή αναζήτηση, περιοχής, πόλης ή διεύθυνσης από την Ελλάδα για την συγκεκριμένη χώρα. Άρα δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω και χρήση της συσκευής ακόμα και με την πρόσθεση χαρτών από το Nokia Map Loader.

 

Ευχαριστώ.

 

Φυσικά και μπορείς! Απλά πρέπει να κατεβάσεις τον αντίστοιχο χάρτη μέσω του Map Loader.

Ο λόγος που δε μπορείς να κάνεις αναζήτηση περιοχής, πόλης ή διεύθυνσης τώρα είναι ότι δεν έχεις κατεβάσει τους χάρτες. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είδα και το σκέφτηκα βασικά την ώρα της εγκατάστασης ότι δεν έχω κατεβάσει τους χάρτες :) (εννοείται για την Σουηδία) όχι γενικά!!!

Τελικά όλα είναι εντάξει και μπορώ να αναζητήσω τα πάντα!

Ευχαριστώ.

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω 1 μηνα αδεια πλοηγησης για κινα , αλλα απο το Nokia Maps , μου δινει μονο επολογη για αγορα πλοηγησης για ευρωπη , τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω 1 μηνα αδεια πλοηγησης για κινα , αλλα απο το Nokia Maps , μου δινει μονο επολογη για αγορα πλοηγησης για ευρωπη , τι μπορω να κανω?

 

αδεια μπορεις να αγορασεις και απο νοκια κλαμπ. ρωτησες εκει να σου πουν αν υπαρχει η δυνατοτητα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην τρεχω σε Νοκια κλαμπ . Αυτες τις ΛΑΛΑΚΙΕΣ κανουν και σε αναγκαζουν απο μονοι τους να βαζεις ραγισμενες εκδοσεις ,

 

Απο το Χαρτες ->"αγορα και αδειες"->καταστηματα(αγορες αλλων περιοχων) δεν μπορεις να κανεις την αγορα ;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση.

Η λογική λέει ότι άμα κατεβάσω και άλλες χώρες εκτός από την Ελλάδα δεν θα χρειαστεί να κατεβάσω πάλι φωνητικές οδηγίες, αφού θα υπάρχουν ήδη αυτές που υπάρχουν για την Ελλάδα οι οποίες προσαρμόζονται σε κάθε χώρα.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση.

Η λογική λέει ότι άμα κατεβάσω και άλλες χώρες εκτός από την Ελλάδα δεν θα χρειαστεί να κατεβάσω πάλι φωνητικές οδηγίες, αφού θα υπάρχουν ήδη αυτές που υπάρχουν για την Ελλάδα οι οποίες προσαρμόζονται σε κάθε χώρα.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

 

Οχι, δε θα χρειαστει να κατεβάσεις φωνητικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα τον χαρτη της ευρωπης, 1,9 Gb αυτο σημαινει οτι μπορω να πλοηγηθω παντου? Σε ενα μηνα θα παω Γερμανια ,Ολλανδια πρεπει να αγορασω απο την νοκια αδεια? Και πως μπορω να δω αν εχω αδεια τωρα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα το χρησιμοποιησα ετσι χωρις κανενα προβλημα και ολα μια χαρα οσο αφορα την πλοηγηση και ομιλια αν και δεν ειναι και τιποτα φοβερο αλλα για μια ιδεα οταν δε ξερεις πολυ καλο.

 

τα αρνητικα τωρα....

και ρωταω μπας και μπορουμε να αλλαξουμε τιποτα ή οχι...?

τρομερη καταναλωση μπαταριας για την λιγη χρηση που του εκανα...μιλαμε για κατεβασμα απο ολες τις μπαρες σε μια (φυσικα να αναφερω οτι ηδη λειτουργουσε μια μερα και απλα δεν ειχε κατεβει καμια μπαρα ακομη τυπικα αλλα να φτασει στην τελευταια ετσι για πλακα?απορω...).

φταιει καθολου το προγραμμα ή σε οποιοδηποτε θα ηταν ετσι?

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι φταιει το προγραμμα.πριν βαλω αυτην την εκδοση εβαλα πρωτα μια αλλη που βρηκα και δεν ηταν ραγισμενη,οταν μετα πηγα να την απεγκαταστησω μου ζητησε στη διαρκεια της απεγκαταστασης 3 φορες να κλεισει καποιο προγραμμα που ηταν ανοιχτο και εμποδιζε την απεγκατασταση.μαλλον ακομα και μετα την χρηση αφηνει καποια προγραμματα ανοιχτα και τρωνε τη μπαταρια.εγω προτεινω sygic παντως

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...