Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες μεσα στις Ρυθμισεις\ Τηλεφωνο\ Ρυθμισεις εφαρμογων\ Εντοπισμος θεσης\ Μεθοδοι εντοπ. θεσης\ και βαλε Τικ ΜΟΝΟ στην επιλογη Ενσωματομενο GPS

Πολύ ωραία . Ευχαριστώ

 

Ρε παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι.. Όσοι περάσατε pois στο κινητό σας πως τα περάσατε? Γιατί όποτε πάω να τα περάσω στο τηλέφωνο με το poi loader με το που πατάω next για τα περάσει σταματάει και κολλάει σε εκείνο το σημείο, όση ώρα και να το αφήσω. :mad::wacko:

Δοκίμασα επίσης να τα αποθηκεύσω σε φάκελο και μετά να τα περάσω αλλά και πάλι το ίδιο γίνεται. Είναι πολλά αυτά που θέλω να περάσω αλλά δοκίμασα και λίγα λίγα, καμιά 15, τζίφος και πάλι. :(

Όποιος γνωρίζει ας ρίξει καμιά ιδέα..

 

Ότι ΠΟΙΣ έχεις πέταξέ τα στο E:Garmin\poi\

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραια τωρα που το ξεκαθαρησαμε αυτο, κατι δε πρεπει να κανω σωστα αλλα τις τελευταιες 2 μερες προσπαθω και εχουν σπασει τα νευρα μου!

εχω κατεβασει τους νεοτερους 3 σε 1 χαρτες απο το μαγαζακι, εχω πεταξει το .img αρχειο μεσα στον φακελο του garmin, εφτιαξα ενα .unl με το ιδιο name με τους χαρτες, ανοιξα κιτζεν εβαλα το ESN που ειχα οκ, map IDs 822, 254 (και 295 νομιζω του anavasis - αλλοι λενε δε χρεαζεται αλλα το εχω δοκιμασει και αυτο) παιρνω τους κωδικους, τους πεταω στο νεο .unl χωρις κενα, σωζω και τιποτα! γκρρρ

 

Αφου βάζεις λάθος κωδικούς πως να μην έχεις πρόβλημα; Ο ανάβαση ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ξεκλείδωμα. Οπότε, χρησιμοποιείς σίγουρα το 822 και έναν από τους 254 και 295. Όχι και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι ΠΟΙΣ έχεις πέταξέ τα στο E:Garmin\poi\

 

Καλημέρα..

Εάν θα τα βάλω μέσα στο Garmin χύμα θα δουλεύουν?? Γιατί άλλη κατάληξη έχουν τα pois που είναι μέσα στο φάκελο και άλλη αυτά που θέλω να περάσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κολλάει το ρημάδι οταν κανω zoom η search με την γραφιδα...μαλλον πρεπει να περιμένουμε καινουργια εκδοση του garmin...:(:(:mad:

Δεν παιζει ρολο ο χάρτης....

The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση σχετικά με τα POI: Πως κάνουμε το GArmin να μας προειδοποιεί για κάποια σημεία όπως π.χ. οι κάμερες? Ένα αρχείο sox.zip που περιέχεται στο POIloader, που κατεβάζουμε στο πακέτο από τα γνωστά μαγαζάκια, σε τι χρησιμέυει?
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αφησε το περισσοτερο απο 5' λεπτα την πρωτη φωρα αργει!

 

Όντως έτσι και έγινε. Απλά χρειάστηκε να περιμένω κανένα 10 λεπτο την πρώτη φορά.

Thanks!

 

Ερώτηση :

 

Μπορεί να μου δείξει την διαδρομή ενώ το GPS δεν πιάνει? Δηλαδή π.χ είμαι σπίτι μου και θέλω να δω πως θα πάω κάπου (όμως το GPS δεν πιάνει σπίτι μου). Θα μου δείξει την διαδρομή?? (χωρίς πλοήγηση εννοείται) απλα να δω την διαδρομή!??

 

Αν ναι, πως γίνεται?? Δεν το έχω καταφέρει αυτό!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι και έγινε. Απλά χρειάστηκε να περιμένω κανένα 10 λεπτο την πρώτη φορά.

Thanks!

 

Ερώτηση :

 

Μπορεί να μου δείξει την διαδρομή ενώ το GPS δεν πιάνει? Δηλαδή π.χ είμαι σπίτι μου και θέλω να δω πως θα πάω κάπου (όμως το GPS δεν πιάνει σπίτι μου). Θα μου δείξει την διαδρομή?? (χωρίς πλοήγηση εννοείται) απλα να δω την διαδρομή!??

 

Αν ναι, πως γίνεται?? Δεν το έχω καταφέρει αυτό!

 

Πρεπει να απενεργοποιησεις το gps πρωτα (ανεξαρτητα αν πιανει σημα ή οχι) μετα βαζεις μια διευθυνση και πας στα εργαλεια- λεπτομέρειες πορειας και σου γραφει τις ενεργειες που πρεπει να κανεις .

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να απενεργοποιησεις το gps πρωτα (ανεξαρτητα αν πιανει σημα ή οχι) μετα βαζεις μια διευθυνση και πας στα εργαλεια- λεπτομέρειες πορειας και σου γραφει τις ενεργειες που πρεπει να κανεις .

 

Τι εννοείς να το απενεργοποιήσω?? Πως γίνεται αυτό? (απενεργοποιώ/ενεργοποιώ)

 

ΑΑ, και έχω παρατηρήσει μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας!!

Υπάρχει καμιά ρύθμιση για εξεικονόμιση της μπαταρίας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να το απενεργοποιήσω?? Πως γίνεται αυτό? (απενεργοποιώ/ενεργοποιώ)

 

ΑΑ, και έχω παρατηρήσει μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας!!

Υπάρχει καμιά ρύθμιση για εξοικονόμηση της μπαταρίας?

 

Αν πατησεις επανω στις γραμμες του gps ανοιγει ενα μενου "πληροφοριες GPS " που εχει επιλογη "απενεργοποιηση".

 

Για την μπαταρια εννοεις κατα την χρηση του gps ή αφου εχεις βγει απο το προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αφου βάζεις λάθος κωδικούς πως να μην έχεις πρόβλημα; Ο ανάβαση ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ξεκλείδωμα. Οπότε, χρησιμοποιείς σίγουρα το 822 και έναν από τους 254 και 295. Όχι και τους δύο.

 

ετσι το εκανα παμπολλες φορες, 822+295 ή 822+254 αλλα παλι δε τους βλεπει :(

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εκανα παμπολλες φορες, 822+295 ή 822+254 αλλα παλι δε τους βλεπει :(

 

καμια ιδεα?

 

Κατι κανεις λαθος.Στην γεννητρια για id τι βαζεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κατι κανεις λαθος.Στην γεννητρια για id τι βαζεις;

 

αυτο που χρησιμοποιησα για να ξεκλειδωσω και το γκαρμιν. το ΙΜΕΙ που ηταν τελικα και οχι το card ID.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατησεις επανω στις γραμμες του gps ανοιγει ενα μενου "πληροφοριες GPS " που εχει επιλογη "απενεργοποιηση".

 

Για την μπαταρια εννοεις κατα την χρηση του gps ή αφου εχεις βγει απο το προγραμμα;

 

Α ωραία! Δε το γνώριζα αυτό με την απενεργοποίηση. Thanks.

 

όσο για το θέμα με την μπαταρία, νομίζω κατά την λειτουργία του GPS!

Υπάρχει καμία ρύθμιση ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία! Δε το γνώριζα αυτό με την απενεργοποίηση. Thanks.

 

όσο για το θέμα με την μπαταρία, νομίζω κατά την λειτουργία του GPS!

Υπάρχει καμία ρύθμιση ?

 

Οσο το χρησιμοποιεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα,εγω στο Ν82 το εχω να σβηνει η οθονη(λειτουργει οπως εχω ρυθμισει την εξοικονόμηση ενεργειας για το κινητο) κατα την διαρκεια της πλοηγησης και να αναβει μονο οταν δινει τις οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

αυτο που χρησιμοποιησα για να ξεκλειδωσω και το γκαρμιν. το ΙΜΕΙ που ηταν τελικα και οχι το card ID.

 

Και ξεκλειδώσες κανονικά τον εσωτερικό δέκτη; Βρήκες έστω και μια φορά στίγμα μέσα από την εφαρμογή; Αν ναι και στα δύο, τότε είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οσο το χρησιμοποιεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα,εγω στο Ν82 το εχω να σβηνει η οθονη(λειτουργει οπως εχω ρυθμισει την εξοικονόμηση ενεργειας για το κινητο) κατα την διαρκεια της πλοηγησης και να αναβει μονο οταν δινει τις οδηγίες .

 

Κατάλαβα! Πάντως δεν είναι και πολύ πρακτικό να έχεις σβηστεί την οθόνη! καμιά φορά χρειάζεται να δεις κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ξεκλειδώσες κανονικά τον εσωτερικό δέκτη; Βρήκες έστω και μια φορά στίγμα μέσα από την εφαρμογή; Αν ναι και στα δύο, τότε είσαι οκ.

 

τον εσωτερικο δεκτη τον ξεκλειδωσα. στιγμα δεν εχω δοκιμασει να βρω αλλα το ρωτησα πιο πανω και καποιος ειπε οτι δε χρειζεται να λοκαρεις σε κανα δορυφορο για να δει τους χαρτες..

Link to comment
Share on other sites

τον εσωτερικο δεκτη τον ξεκλειδωσα. στιγμα δεν εχω δοκιμασει να βρω αλλα το ρωτησα πιο πανω και καποιος ειπε οτι δε χρειζεται να λοκαρεις σε κανα δορυφορο για να δει τους χαρτες..

 

Εννοειται οτι δεν χρειαζεται να εχεις <<κλειδωσει>> δορυφορους για να δεις τους χαρτες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

τον εσωτερικο δεκτη τον ξεκλειδωσα. στιγμα δεν εχω δοκιμασει να βρω αλλα το ρωτησα πιο πανω και καποιος ειπε οτι δε χρειζεται να λοκαρεις σε κανα δορυφορο για να δει τους χαρτες..

 

Δεν χρειάζεται αλλά, κανε το για να διαπιστώσεις ότι όντως έχεις ενεργοποιήσει με επιτυχία τον εσωτερικό δέκτη. Γιατί αν δεν έχει γίνει, τότε όσο και να προσπαθείς δεν θα ξεκλειδώσεις πότε τον χάρτη. Πάει αλυσίδα στην γεννήτρια κωδικών.

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου κορδονια εγιναν :P

 

δεν μπορω με τπτ να δω τους χαρτες! εβαλα μεχρι και τους αυτοντραιβ σκετους οχι 3 σε 1, map ID 822 και τιποτα.. :(

 

edit:

 

παω να δοκιμασω να λοκαρω κανα δορυφορο για να δω αν οντως δουλειει..

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου κορδονια εγιναν :P

 

δεν μπορω με τπτ να δω τους χαρτες! εβαλα μεχρι και τους αυτοντραιβ σκετους οχι 3 σε 1, map ID 822 και τιποτα.. :(

 

edit:

 

παω να δοκιμασω να λοκαρω κανα δορυφορο για να δω αν οντως δουλειει..

 

Μηπως περιμενεις μπαινοντας στους χαρτες να σου δειξει κατευθειαν αυτους που εχεις βαλει;Αν ναι τοτε κανεις λαθος.Μπες προβολη χαρτη,πανε πανω απο την Ελλαδα και κανε ζουμ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Πάντως δεν είναι και πολύ πρακτικό να έχεις σβηστεί την οθόνη! καμιά φορά χρειάζεται να δεις κάτι.

 

Πατας ενα κουμπι και εμφανιζει την οθονη.Εγω το εχω ετσι οταν οδηγω εκτος πολης,εντος πολης οι οδηγιες ειναι συνεχεις οποτε δεν σβηνει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως περιμενεις μπαινοντας στους χαρτες να σου δειξει κατευθειαν αυτους που εχεις βαλει;Αν ναι τοτε κανεις λαθος.Μπες προβολη χαρτη,πανε πανω απο την Ελλαδα και κανε ζουμ.

 

ετσι εκανα αλλα δεν εβλεπα τιποτα, και κατω αριστερα ελεγε no map loaded καπως ετσι.

 

και το lol: βγηκα εξω, εκατσα μεχρι να λοκαρει δορυφορο και μολις λοκαρε μου εμφανισε και τον χαρτη!

 

μηπως εφαιγε οτι ποτε πριν δεν ειχα λοκαρει δορυφορο με το γκαρμιν και επρεπε να το κανω και αυτο για να "παρει μπρος" ?

Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανα αλλα δεν εβλεπα τιποτα, και κατω αριστερα ελεγε no map loaded καπως ετσι.

 

και το lol: βγηκα εξω, εκατσα μεχρι να λοκαρει δορυφορο και μολις λοκαρε μου εμφανισε και τον χαρτη!

 

μηπως εφαιγε οτι ποτε πριν δεν ειχα λοκαρει δορυφορο με το γκαρμιν και επρεπε να το κανω και αυτο για να "παρει μπρος" ?

 

Οχι, καμια σχεση.Τους χαρτες θα πρεπει να μπορεις να τους δεις ακομα και αν δεν <<κλειδωσεις>> ποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να καταλαβω γιατι το εκανε ετσι.. τωρα παντως τους βγαζει κανονικα ακομα και να κλεισω-ανοιξω το γκαρμιν..

 

πριν ελεγε no map μεχρι την στιγμη που βρηκε δορυφορο και τους εμφανισε.

 

σημασια εχει οτι τωρα δουλευει, τελος καλο ολα καλα :)

 

παμε για τα POI τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...