Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα,

Επειδή το GPS μου αργεί παρα παρα παρα παρα...παρα πολυ να κλειδώσει, σε φάση που είναι εκνευριστικό, μπορείται να μου πείτε τι συμφέρει να ενεργοποίησω?

Το υποβοηθούμενο GPS ή τον Διακομιστή εντοπισμού θέσης? Ποίο είναι ποιό οικονομικό? Τι χρέωση έχει περίπου? (έχω Vodafone) Και η χρέωση γίνεται με κάθε είσοδο στο GPS?

 

Το υποβοηθούμενο gps είναι ασφαλώς το πιο οικονομικό. κατεβάζει μόνο 4-5 kb, η χρέωση είναι ελάχιστη, δες τον τιμοκατάλογο του παροχου σου.

ναι, η χρέωσει γίνεται κάθε φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα (μαζι του φυσικα ανοιγει και το gps) μετά όσο το έχεις ανοικτο δεν χρεώνεσαι τίποτα άλλο.

αξ΄ζει να εχεις ενεργοποιημένο το A-gps κερδίζεις πάρα πολύ χρόνο έτσι και συμφέρει σε σχέση με το κόστος.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το υποβοηθούμενο gps είναι ασφαλώς το πιο οικονομικό. κατεβάζει μόνο 4-5 kb, η χρέωση είναι ελάχιστη, δες τον τιμοκατάλογο του παροχου σου.

ναι, η χρέωσει γίνεται κάθε φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα (μαζι του φυσικα ανοιγει και το gps) μετά όσο το έχεις ανοικτο δεν χρεώνεσαι τίποτα άλλο.

αξ΄ζει να εχεις ενεργοποιημένο το A-gps κερδίζεις πάρα πολύ χρόνο έτσι και συμφέρει σε σχέση με το κόστος.

 

Και από πού ενεργοποιώ το A-gps (nokia 5800) ?

Το A-gps ουσιαστικά παίρνει κάποια στοιχεία από την κυψέλη που χρησιμοποιεί το δίκτυο της κινητής, και με αυτό το τρόπο εντοπίζει το GPS πιο εύκολα το που βρίσκεσαι?

Και ο "Διακομιστής εντοπισμού θέσης" είναι άλλο? Πως λειτουργεί? Έχει και αυτό άλλη χρέωση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και από πού ενεργοποιώ το A-gps (nokia 5800) ?

Το A-gps ουσιαστικά παίρνει κάποια στοιχεία από την κυψέλη που χρησιμοποιεί το δίκτυο της κινητής, και με αυτό το τρόπο εντοπίζει το GPS πιο εύκολα το που βρίσκεσαι?

Και ο "Διακομιστής εντοπισμού θέσης" είναι άλλο? Πως λειτουργεί? Έχει και αυτό άλλη χρέωση?

 

πήγαινε εφαρμογες-τοποθεσια-εντοπισμος θέσης-μεθοδοι εντοπισμου και κάνε ενεργοποίηση υποβοηθούμενου gps

 

στον διακομιστή ναι χρεώνεσαι και αρκετά μάλιστα οπότε αστο απενεργοποιημένο

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα ένα Garmin από το γνωστό μαγαζάκι, που λέει ότι δουλεύει στο 5800 χωρίς virtual keyboard κλπ αλλά λέει να περάσουμε κάποιους φακέλους στην κάρτα μνήμης.

Περνάω τους περισσότερους αλλά δεν μου περνάει τους φακέλους Resource και Private... Λέει ότι είναι γεμάτη η μνήμη... (που δεν είναι)

 

CardReader δεν έχω οπότε κάποια άλλη λύση;;

 

(έχω δοκιμάσει να το hackάρω με 2-3 τρόπους που έχει εδώ αλλά δεν το κατάφερα.)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Mηπως η καρτα μνημης σου ειναι γεματη?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα ένα Garmin από το γνωστό μαγαζάκι, που λέει ότι δουλεύει στο 5800 χωρίς virtual keyboard κλπ αλλά λέει να περάσουμε κάποιους φακέλους στην κάρτα μνήμης.

Περνάω τους περισσότερους αλλά δεν μου περνάει τους φακέλους Resource και Private... Λέει ότι είναι γεμάτη η μνήμη... (που δεν είναι)

 

CardReader δεν έχω οπότε κάποια άλλη λύση;;

 

(έχω δοκιμάσει να το hackάρω με 2-3 τρόπους που έχει εδώ αλλά δεν το κατάφερα.)

 

Και εγω το ιδιο προβλημα μου εγραφε οτι ηταν γεματη και το περασα με ανταπτορα για την καρτα μνημης και ολα καλα.πηγαινε αγορασε καλυτερα ενα ανταπτορακι και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε εφαρμογες-τοποθεσια-εντοπισμος θέσης-μεθοδοι εντοπισμου και κάνε ενεργοποίηση υποβοηθούμενου gps

 

στον διακομιστή ναι χρεώνεσαι και αρκετά μάλιστα οπότε αστο απενεργοποιημένο

 

Να είσαι καλά φίλε μου. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mηπως η καρτα μνημης σου ειναι γεματη?

 

To έγραψα κι όλας ότι δεν είναι γεμάτη. Έχω 6.1GB ελεύθερα...

Τώρα για ανταπτοράκι δεν ξέρω...

Κάτι άλλο ίσως;; αν το περάσω με άλλο όνομα και μέσω του κινητού (xplore) το περάσω εκεί θα πιάσει;

 

(απλά δεν μου είχαν δουλέψει τα hack που είδα εδώ)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

To έγραψα κι όλας ότι δεν είναι γεμάτη. Έχω 6.1GB ελεύθερα...

Τώρα για ανταπτοράκι δεν ξέρω...

Κάτι άλλο ίσως;; αν το περάσω με άλλο όνομα και μέσω του κινητού (xplore) το περάσω εκεί θα πιάσει;

 

(απλά δεν μου είχαν δουλέψει τα hack που είδα εδώ)

 

Διαλεξε τη δευτερη επιλογη στο κινητο οταν συνδεσεις το usb, οχι το pc suite.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την περιπετεια που ειχα με την καρτα μνημης και αφου εβαλα την <<μαμα>> περασα το garmin.Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει αναφερθει,αν ναι συγνωμη:sorry:,κρατησα ομως τα unl που ειχα κανει με το imei για την προηγουμενη καρτα και με τα ιδια εγινε ενεργοποιηση.Λιγο ασχοληθηκα προς το παρον,περισσοτερα σε λιγες μερες,αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τωρα με την <<μαμα>> καρτα παει πιο γρηγορα μεσα στο μενου απο οτι με την 12αρα sandisk class2:rocket:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχες παρει τους κωδικους απο το κιτζεν που βαζεις στο .unl χρησιμοποιησες τον αριθμο ESN η τον αριθμο imei που υπαρχει μεσα στις πληροφοριες?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχες παρει τους κωδικους απο το κιτζεν που βαζεις στο .unl χρησιμοποιησες τον αριθμο ESN η τον αριθμο imei που υπαρχει μεσα στις πληροφοριες?

 

Τον αριθμο imei.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λειτουργουν τα .unl ο αριθμος ESN ειναι διαφορετικος σε καθε καρτα εαν ειχες χρησιμοποιησει τον ESN θα επρεπε να περασεις καινουριους κωδικους..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λειτουργουν τα .unl ο αριθμος ESN ειναι διαφορετικος σε καθε καρτα εαν ειχες χρησιμοποιησει τον ESN θα επρεπε να περασεις καινουριους κωδικους..

 

Το γνωριζω αδελφε.Ο λογος που το ανεφερα ειναι για οσους εχουν δημιουργησει τα unl ετσι να μην παιδευονται απο την αρχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε τη δευτερη επιλογη στο κινητο οταν συνδεσεις το usb, οχι το pc suite.

 

Αυτό μου δούλεψε και ήταν απλό τελικά... Ούτε που το σκέφτηκα...

Το "αγόρασα" και λειτουργεί και το εσωτερικό GPS.

 

Τώρα μου μένει να περάσω και τον χάρτη της Ελλάδας και να το λειτουργήσω κανονικά για να είμαστε οκ.

 

Τις άλλες γλώσσες (φωνητικά) μπορώ να τις σβήσω; επιρρεάζουν καθόλου;

 

Για χάρτες Ελλάδας στα γνωστά μαγαζάκια; (αυτό δεν το έψαξα...)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να διαγραψεις τις αλλες γλωσσες που δεν θα χρειαστεις. Εγω εχω κρατησει μονο τα ελληνικα και τα αγγλικα.

 

Για τους χαρτες εαν εαν διαβασεις προσεκτικα το 1 ποστ του παροντος γραφουμε απο που μπορεις να τους κατεβασεις. Μην ζητησεις περισσοτερες λεπτομεριες απαγορευεται να δινονται απο τους κανονες του forum.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι οκ.. Είμαι καλυμένος.. Περιμένω να φορτίσει το κινητό γιατί το USB, ρουφάει την ζωή από το κινητό.

 

Αλήθεια υπάρχει τρόπος να γίνει edit στις γλώσσες (φωνητικές οδηγίες) και να περάσεις είτε δικές σου ηχογραφίσεις είτε άλλες;

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια υπάρχει τρόπος να γίνει edit στις γλώσσες (φωνητικές οδηγίες) και να περάσεις είτε δικές σου ηχογραφίσεις είτε άλλες;

 

 

Και ομως αυτο μαλλον γινεται...!!!

 

http://www.pocketgpsworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=52344&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

εχω φαει τον τοπο πώς περναμε δικους μας ηχους για τα POI και κατα λαθος επεσα πανω στη διαδικασια που περιγραφεται στο παραπανω link...

 

 

 

Αλλα πώς περναμε δικους μας ηχους για ειδοποιησεις στα POI δεν εχω καταφερει να βρω...

 

Αποτι εχω καταλαβει ομως αυτη η λειτουργια του POI Loader δεν πρεπει να υποστηριζεται απο το Garmin Mobile XT, παρα μονο απο τις συσκευες Garmin... Νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα ένα Garmin από το γνωστό μαγαζάκι, που λέει ότι δουλεύει στο 5800 χωρίς virtual keyboard κλπ αλλά λέει να περάσουμε κάποιους φακέλους στην κάρτα μνήμης.

Περνάω τους περισσότερους αλλά δεν μου περνάει τους φακέλους Resource και Private... Λέει ότι είναι γεμάτη η μνήμη... (που δεν είναι)

 

CardReader δεν έχω οπότε κάποια άλλη λύση;;

 

(έχω δοκιμάσει να το hackάρω με 2-3 τρόπους που έχει εδώ αλλά δεν το κατάφερα.)

 

Αν έχεις συνδέσει το USB μέσω της επιλογής PC Suite βγάζει αυτό το πρόβλημα... Πρέπει να έχεις επιλέξει στο κινητό την επιλογή "Μαζική αποθήκευση"

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα φίλε μου. Να σαι καλά. Στην αρχή της σελίδας μου το ανέφερε άλλος ένας φίλος. Ευχαριστώ και πάλι!!!

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω διεγραψα τον φακελο garmin και την εφαρμογη εβαλα ξανα απο την αρχη οπως λεει στην αρχικη σελιδα το φακελο garmin και την εφαρμογη απο την 5.00.20 μετα εβαλα το φακελο και την εφαρμογη απο το 5.00.30 ανοιγω την εφαρμογη και μου το ανοιγει πολυ μπερδεμενο το garmin βαζω ελληνικα και στα δυο αλλα δεν μπορω να βρω ακρη για να ξεκλειδωσω το gps μου τα γραφει μπερδεμενα τι λαθος κανω?please help!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω διεγραψα τον φακελο garmin και την εφαρμογη εβαλα ξανα απο την αρχη οπως λεει στην αρχικη σελιδα το φακελο garmin και την εφαρμογη απο την 5.00.20 μετα εβαλα το φακελο και την εφαρμογη απο το 5.00.30 ανοιγω την εφαρμογη και μου το ανοιγει πολυ μπερδεμενο το garmin βαζω ελληνικα και στα δυο αλλα δεν μπορω να βρω ακρη για να ξεκλειδωσω το gps μου τα γραφει μπερδεμενα τι λαθος κανω?please help!

 

Εβαλες τον φακελο και την εφαρμογη απο την 5.00.20 μετα τον φακελο και την εφαρμογη απο την 5.00.30 και ρωτας γιατι μπερδευεται το garmin;Που το ειδες στην πρωτη σελιδα οτι το λεει αυτο;διεγραψε τα ολα και βαλε κατευθειαν την 5.00.30.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες τον φακελο και την εφαρμογη απο την 5.00.20 μετα τον φακελο και την εφαρμογη απο την 5.00.30 και ρωτας γιατι μπερδευεται το garmin;Που το ειδες στην πρωτη σελιδα οτι το λεει αυτο;διεγραψε τα ολα και βαλε κατευθειαν την 5.00.30.

την 5.00.30 που κατεβαζω λεει οτι ειναι update τις 5.00.20 μονη της σαν εφαρμογη μου φαινετε πολυ μικρη..ευχαριστω για την απαντηση σου θα προσπαθησω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

την 5.00.30 που κατεβαζω λεει οτι ειναι update τις 5.00.20 μονη της σαν εφαρμογη μου φαινετε πολυ μικρη..ευχαριστω για την απαντηση σου θα προσπαθησω και θα σου πω!

 

Οταν λες πολυ μικρη,τι μεγεθος εχει;Αν θες με pm πες απο που κατεβασες και τι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απο τα μαγαζακια την .30 διεγραψε πληρως την .20 και περασε την .30 απο την αρχη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...