Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτό το θέμα θα συμφωνούσα και γω, μονο όμως αν διαβάσω τους "original" διαλόγους στα Αγγλικά, διότι έχουν δει πολλά τα ματάκια μου (και από Ελληνες, και από τους Κινέζους...)[/quote

 

Σωστη η τοποθετηση.

Και να συμπηρωσω και το ποιο και το πως ανεκυψε το πραγματικο προβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια,απο κανενα καταστημα,και ποτε,δεν εχασα καποιο χρηματικο ποσο,(οκ καποια μικροποσα απο ebay-ali αλλα δεν αξιζε το ψαξιμο)ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο παντα βρισκεις ακρη,αρκει βεβαια να εχεις παρει καποιες προφυλαξεις.Απλα σε καποια καταστηματα που βλεπεις καποια πραματα,απομακρινεσαι.Τωρα μαθαινουν περι p.r στην Κινα μαλλον.

Προβληματα παντα βγαινουν σε ολες τις αγορες μας,(ακομα και απο την Ελλαδα)αλλα η ανταποκριση απο το εκαστοτε καταστημα μετραει,και ας παει και 5 μερες αργοτερα.:)

Και μετοχες δεν εχω απο κανενα καταστημα,οπως μου εχουν πει ξανα εδω........

 

νομιζω οτι το μειζον θεμα ειναι οχι η συναλλαγη στην πωληση απο καποιο μαγαζι αλλα το θεμα της καλυψης της εγγυησης μετα.

 

Κωστα οταν λες για 400+ αγορες σε κινητα συμαινει οτι εχεις κανει το χομπι επαγγελμα και συνεπως ειναι λογικο να σε αντιμετωπιζει διαφορετικα ενα καταστημα απο Κινα οταν του εχεις κανει 30, 40 και πλεον αγορες.

Δεν εισαι το αντιπροσωπευτικο παραδειγμα του ατομικου αγοραστη που θα παρει 1-2 συσκευες και ειναι ευλογο να σε προσεξουν αν καποια στιγμη χρειαστεις κατι.

Πιθανον ομως στον αντιποδα αυτος που εχει παρει καποια στιγμη μια συσκευη ο ενας χρονος "δωρεαν " εγγυηση που του λεει ο κινεζος να τελειωνει σε πολλες περιπτωσεις στην πραγματικοτητα με το χρονικο οριο του dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι το παρατραβάς .....

2 απλές ερωτήσεις έκανα.

Εσένα δηλαδή Δεν σου φαίνεται περίεργο που στα περισσότερα ποστ του μιλάει κυρίως για το coolicool; Και είναι προφανές ότι γίνεται προς προώθηση.

 

Νομίζω απάντησα, χωρίς να ειμαι υποχρεωμένος, αλλά να το ξαναπούμε....όχι, όχι. Εσύ ομως δεν απαντησες σε αυτα που ρωτώ....

1) θέλεις να παραπληροφούρουμε ένα μελος προτεινοντας του ακυρα μαγαζιά, με φόβο να χάσει τα λεφτά του!?

2) Ότι έχεις ποτέ προτείνει, το είχες στην κατοχη σου!?

3) Ζητησες εσύ ποτέ δωρεάν συσκευή ή να ξέρεις κάποιον άλλον με σκοπό το κερδος!?

 

Και κατι άλλο...στην τελευταια μου παραγγελία από το coolicool, τον ρουτερ, άργησε πολύ να φυγει γιατι ενω έλεγε στο sit ότι το είχαν, ξέμειναν. Μετά από 5-6 ημέρες παρέλαβαν και σε 8 ημερες ήρθε αθηνα ( εχω ποστάρει το τρακινγκ). Δεν γκρινιαξα γιατί ηξερα ότι αργουν λίγο. Όλοι όσοι εχουμε αγοράσει από εκει το λένε. Αλλά ξέρουμε ότι θα ερθουν εντάξει και δεν θα χάσω τα λεφτά μου. Βασικό αυτό, αφού πρέπει να δουλέψω για να τα βγάλω και το ελληνικό κράτος με πληρωνει 3€ την ώρα οταν εγώ εφημερεύω στο νοσοκομειο!

 

ΥΣ2. Καλό είναι τις ιδιες ερωτησεις α κανεις και σε αυτούς που προτεινουν το vickmall....μην ξεχνιόμαστε ;)

Γιατί αλλιώς θα φανεί σαν προσωπική επίθεση, εφοσον με ρωτάς προσωπικά ότι ρωτησες με τον τόνο που ρωτησες, που εγώ τουλαχιστον δεν σου εχω κάνει κάτι....

1. Μην αλλάζεις την κουβέντα.

Δεν είπαμε ότι λες καλό ένα ελαττωματικό προϊόν.

Αλλά πώς να το κάνουμε, δεν είσαι αντικειμενικός χρήστης. Άλλο να είσαι απλός πελάτης ενός μαγαζιού και άλλο να σου στέλνουν προϊόντα προς δοκιμή.

Εννοείται όταν είναι για προώθηση θα σε προσέξουν παραπάνω.

2. Εκτός και αν το αναφέρω, ναι. Και το έχω πληρώσει για να το πάρω

3. Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, αλλά φαντάζομαι κέρδος είναι για κάποιον να του στέλνουν δωρεάν συσκευές που του μένουν μετά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το θέμα θα συμφωνούσα και γω, μονο όμως αν διαβάσω τους "original" διαλόγους στα Αγγλικά, διότι έχουν δει πολλά τα ματάκια μου (και από Ελληνες, και από τους Κινέζους...)[/quote

 

Σωστη η τοποθετηση.

Και να συμπηρωσω και το ποιο και το πως ανεκυψε το πραγματικο προβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

νομιζω οτι το μειζον θεμα ειναι οχι η συναλλαγη στην πωληση απο καποιο μαγαζι αλλα το θεμα της καλυψης της εγγυησης μετα.

 

Κωστα οταν λες για 400+ αγορες σε κινητα συμαινει οτι εχεις κανει το χομπι επαγγελμα και συνεπως ειναι λογικο να σε αντιμετωπιζει διαφορετικα ενα καταστημα απο Κινα οταν του εχεις κανει 30, 40 και πλεον αγορες.

Δεν εισαι το αντιπροσωπευτικο παραδειγμα του ατομικου αγοραστη που θα παρει 1-2 συσκευες και ειναι ευλογο να σε προσεξουν αν καποια στιγμη χρειαστεις κατι.

Πιθανον ομως στον αντιποδα αυτος που εχει παρει καποια στιγμη μια συσκευη ο ενας χρονος "δωρεαν " εγγυηση που του λεει ο κινεζος να τελειωνει σε πολλες περιπτωσεις στην πραγματικοτητα με το χρονικο οριο του dispute στο paypal.

Οχι βρε καμια σχεση με επαγγελμα αλλα στο γραφειο ειμαστε πολλα ατομα......και ενας φερνει τον αλλο οπως ξερεις και εσυ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε καμια σχεση με επαγγελμα αλλα στο γραφειο ειμαστε πολλα ατομα......και ενας φερνει τον αλλο οπως ξερεις και εσυ.

 

Ναι εχεις δικιο ισως την λεξη επαγγελμα επρεπε να την βαλω σε εισαγωγικα , δεν εννοουσα για βιοποριστικους λογους, αλλα σαν ποσοτικο αριθμο που θα εκανε καποιος με επαγγελματικη ενασχοληση.

 

Αλλα επι της ουσιας στην καλυψη εγγυησης σε αυτο που παρεθεσα δεν απαντησες. :)

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι εχεις δικιο ισως την λεξη επαγγελμα επρεπε να την βαλω σε εισαγωγικα , δεν εννοουσα για βιοποριστικους λογους, αλλα σαν ποσοτικο αριθμο που θα εκανε καποιος με επαγγελματικη ενασχοληση.

 

Αλλα επι της ουσιας στην καλυψη εγγυησης σε αυτο που παρεθεσα δεν απαντησες. :)

Εκει θα φανει το σωστο καταστημα ειτε με μια αγορα ειτε με 100.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά επειδή...

εγώ την έφαγα απο το meri.. και ανέβασα τις φωτογραφίες με το ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ κινητο τσιμπησα/ενοχλήθηκα και θέλω να σου πω οτι μπορούσες να πεις αυτο που ήθελες με πολλούς τρόπους..

 

Μα δεν αναφερομουν στην δικια σου περιπτωση(ειπα γενικα) , που στο κατω κατω σε υποστηριξα λιγες σελιδες πριν...την εχω πατησει και εγω και ξερω πως ειναι. Απλα ειναι ευκολο μεσα απο την ανωνυμια του διαδικτυου να συμβαινουν πολλα και για αυτο πρεπει να ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι πριν αποδεχτουμε το τι λεει/γραφει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

To coolicool τι χρεωση εχει για αποστολη με ταχυδρομειο γνωριζουμε ??

Γιατι δεν δινει πληροφορηση αν δεν εχεις account.

 

ενα που εφερα ηταν δωρεαν με singpost,δεν προσεξα τις υπολοιπες μεταφορικες τι χρεωνε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο vickmall υπαρχει κανεις δυσαρεστημενος; εχει τυχει καμια στραβη σε κανεναν; γιατι πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο την εξυπηρετηση και την ταχυτητα στις αποστολες τους σε 3-4 συναλλαγες που ειχα μαζι τους
Link to comment
Share on other sites

To coolicool τι χρεωση εχει για αποστολη με ταχυδρομειο γνωριζουμε ??

Γιατι δεν δινει πληροφορηση αν δεν εχεις account.

Ότι έχω πάρει έχει έρθει με NL και δεν είχε μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο vickmall υπαρχει κανεις δυσαρεστημενος; εχει τυχει καμια στραβη σε κανεναν; γιατι πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο την εξυπηρετηση και την ταχυτητα στις αποστολες τους σε 3-4 συναλλαγες που ειχα μαζι τους

 

εγώ αν και είχα ακούσει και γω τα καλύτερα κοντεύει ένα μήνα τώρα και το κινητό άφαντο, έτυχε σε μένα δεν ξέρω ίσως

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το θέμα θα συμφωνούσα και γω, μονο όμως αν διαβάσω τους "original" διαλόγους στα Αγγλικά, διότι έχουν δει πολλά τα ματάκια μου (και από Ελληνες, και από τους Κινέζους...)

Φιλαράκι επειδή αναφέρεσαι σε μένα γιατί ο φίλος που έκανες παράθεση σε δικό μου post την έκανε,εγώ πολύ απλά έκανα μια συζήτηση στο τσατ με το vickmall και της ρώτησα κάποια πράγματα και μετέφερα ότι μου είπε!

Δεν έχω κάποιον λόγο να πω κάτι για αυτό το μαγαζί και πίστεψέ με αν με κάλυπτε σε αυτό που τους ρώτησα θα αγόραζα το κινητο απο αυτούς!Απλα όταν άρχισα να τους κάνω λόγο για αντικατάσταση συσκευης μου άρχισε τα ''κινεζικα''! Εγώ δεν ειπα να μην αγοράσει κάποιος απο εκει,ούτε πχ να αγοράσει απο το ταδε μαγαζι!Ειμαι ένας απλός καταναλωτής που έκανε γνωστό στο ευρύ κοινο τι παίζει με τις εγγυήσεις αυτων των μαγαζιών,από εκεί και πέρα όποιος δεν πιστεύει αυτό που έγραψα, μπορεί πολύ απλά να ρωτήσει στο τσατ αυτα που έγραψα και να κρίνει αν αυτα που λέω είναι αλήθεια ή ψέματα!!

Φιλικα αναφερομαι χωρίς διαθεση διαμαχης :)

Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

εγώ αν και είχα ακούσει και γω τα καλύτερα κοντεύει ένα μήνα τώρα και το κινητό άφαντο, έτυχε σε μένα δεν ξέρω ίσως

 

Απο την στιγμη που φευγει απο το καταστημα μετα ειναι θεμα ταχυδρομειου Singapore post ή ΕΛΤΑ. Τι σου λεει το tracking?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που φευγει απο το καταστημα μετα ειναι θεμα ταχυδρομειου Singapore post ή ΕΛΤΑ. Τι σου λεει το tracking?

 

εδώ και βδομάδες λέει "Despatched to overseas (Country code: GR)"

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

οκ φυσιολογικο, στις 40 ημερες να ανησυχησεις πολυ. Υπαρχει ομως ξεχωριστο νημα για αυτα τα θεματα.

άλλη μία βδομάδα το πολυ 10 μέρες θα περιμένω μετά dispute θα κάνω...δεν ήξερα ότι υπάρχει ξεχωριστό νήμα δεν το είδα κάπου μπορεις να μου πεις ποιο είναι?

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι επειδή αναφέρεσαι σε μένα γιατί ο φίλος που έκανες παράθεση σε δικό μου post την έκανε,εγώ πολύ απλά έκανα μια συζήτηση στο τσατ με το vickmall και της ρώτησα κάποια πράγματα και μετέφερα ότι μου είπε! Δεν έχω κάποιον λόγο να πω κάτι για αυτό το μαγαζί και πίστεψέ με αν με κάλυπτε σε αυτό που τους ρώτησα θα αγόραζα το κινητο απο αυτούς!Απλα όταν άρχισα να τους κάνω λόγο για αντικατάσταση συσκευης μου άρχισε τα ''κινεζικα''! Εγώ δεν ειπα να μην αγοράσει κάποιος απο εκει,ούτε πχ να αγοράσει απο το ταδε μαγαζι!Ειμαι ένας απλός καταναλωτής που έκανε γνωστό στο ευρύ κοινο τι παίζει με τις εγγυήσεις αυτων των μαγαζιών,από εκεί και πέρα όποιος δεν πιστεύει αυτό που έγραψα, μπορεί πολύ απλά να ρωτήσει στο τσατ αυτα που έγραψα και να κρίνει αν αυτα που λέω είναι αλήθεια ή ψέματα!!

Φιλικα αναφερομαι χωρίς διαθεση διαμαχης :)

Καμία αντιπαράθεση/διαμάχη!

Το μονο που λέω, ξεκάθαρα, είναι οτι αν δεν διαβάζω τους διαλόγους, δεν πιστεύω τίποτα, διότι έχω δει ΠΟΛΛΟΥΣ Ελληνες να γράφουν ΤΑ απίστευτα (λόγω "κακών" Αγγλικών) και αντίστοιχα, τους Κινέζους να απαντάνε "χαζομάρες" (επίσης, λογω κακής αντιληψης Αγγλικών)

Φυσικά, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, δεν σε γνωρίζω, ούτε τα "Αγγλικά" σου

 

Από την άλλη, αυτό που λες για "αντικατάσταση" συσκευής, το έχω δει μόνο σε iphone, οπου βέβαια σε τηλέφωνο των 700 ευρώ (και πελάτες με πάγιο 100ε/μήνα), σπεύδουν όλοι να λύσουν άμεσα οποιοδήποτε πρόβλημα.

Οταν ομως εσυ/εγώ αγοράζουμε κινητό των 150ε, η "αντικατάσταση" είναι το τελευταίο που θα σου προτείνει ο (κάθε) Κινεζος έμπορος, πριν εξαντλήσει όλα τα περιθώρια.-

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ αν και είχα ακούσει και γω τα καλύτερα κοντεύει ένα μήνα τώρα και το κινητό άφαντο, έτυχε σε μένα δεν ξέρω ίσως

εδώ και βδομάδες λέει "Despatched to overseas (Country code: GR)"

εμένα 19/9 λέει ότι έφυγε από sg post από vickmall έκανα την παραγγελία

Δεν είναι αφυσικο να κάνει 25-30 μέρες - εσένα (από 19/9 ως σήμερα) είναι 21 μέρες...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

εδώ και βδομάδες λέει "Despatched to overseas (Country code: GR)"

 

φιλε τι να σου πω, καμια φορα συμβαινει, εμενα οτι μου στειλανε παρελαβα το πολυ σε 10 εργασιμες, και μαλιστα με free αποστολη, γι'αυτο εχω παθει πλακα με το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι να σου πω, καμια φορα συμβαινει, εμενα οτι μου στειλανε παρελαβα το πολυ σε 10 εργασιμες, και μαλιστα με free αποστολη, γι'αυτο εχω παθει πλακα με το καταστημα

 

Μήπως οφείλεται σ αυτό?

 

asot 462 σελ."Για να μην ξεχνιόμαστε, Chinese National Day holiday (Sept. 30 - Oct. 06) is around the corner..."

 

Eίπα κι εγώ...Μέχρι στιγμής, είναι ο πιό αξιόπιστος καί γρήγορος πωλητής μακράν...

Χρήστος.
Link to comment
Share on other sites

Κωστα οταν λες για 400+ αγορες σε κινητα συμαινει οτι εχεις κανει το χομπι επαγγελμα και συνεπως ειναι λογικο να σε αντιμετωπιζει διαφορετικα ενα καταστημα απο Κινα οταν του εχεις κανει 30, 40 και πλεον αγορες.

Δεν εισαι το αντιπροσωπευτικο παραδειγμα του ατομικου αγοραστη που θα παρει 1-2 συσκευες και ειναι ευλογο να σε προσεξουν αν καποια στιγμη χρειαστεις κατι.

Πιθανον ομως στον αντιποδα αυτος που εχει παρει καποια στιγμη μια συσκευη ο ενας χρονος "δωρεαν " εγγυηση που του λεει ο κινεζος να τελειωνει σε πολλες περιπτωσεις στην πραγματικοτητα με το χρονικο οριο του dispute στο paypal.

 

 

Το ιδιο ηθελα να γραψω και γω. ο kostas πανω κατω συντηρει το μισθο ενος υπαλληλου τους με τις αγορες του! Αν του κανουν και αυτου στραβες δε πανε καλα...

 

Νομιζω παντως οτι οι κινεζοι δεν νοιάζονται πραγματικά ουτε για p.r. , ουτε για service ,ουτε για customer service... πονταρουν στον ογκο και στο οτι τους εχουμε αναγκη.

Αν τους κατσει βεβαια κραχτης σιγουρα ενδιαφερονται. Αλλο να πληρωνεις για μια σταλια μπανερ σε μια γωνια και αλλο με $100 να σε διαφημιζει καποιος λαιβ συνεχως.

 

Πλέον μετα το ποστ για το vickmall θεωρω σχεδον σα δεδομενο οτι δεν υπαρχει στανταρ "εγγυηση" απο κινα. Ειναι οτι σου κατσει, και πως θα το χειριστεις.

Ισως θα πρεπε να απαγορευτουν και τα link μαγαζιων εδω μεσα να τελειωνει αυτο το θεμα;

Edited by ipal
Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να δημιουργηθει ενα post με ψηφοφορια απο ολους γι αυτα τα κινεζικα σαιτ?

ετσι για να ξερουμε και εμεις..πιστευω πως καθε αγορα και ψηφος καθενος θα εδειχνε τι συμβαινει..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα μαγαζιά που λένε ότι έχουν stock in Europe , ποιό είναι αξιόπιστο , και πέρα από τις ανεβασμένες τιμές πως είναι η συναλλαγή .

Υπάρχει προσωπική εμπειρία ?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα μαγαζιά που λένε ότι έχουν stock in Europe , ποιό είναι αξιόπιστο , και πέρα από τις ανεβασμένες τιμές πως είναι η συναλλαγή .

Υπάρχει προσωπική εμπειρία ?

Πήρα πρόσφατα 2 πραγματάκια από την Αγγλική αποθήκη του Bangood.

2 βδομάδες ακριβώς για Αθήνα.

Δεν το λες και πολύ γρήγορο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο vickmall υπαρχει κανεις δυσαρεστημενος; εχει τυχει καμια στραβη σε κανεναν; γιατι πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο την εξυπηρετηση και την ταχυτητα στις αποστολες τους σε 3-4 συναλλαγες που ειχα μαζι τους

Υπάρχουν, αλλά είναι λίγοι. Σαν τα ζωάκια του WWF, είναι σπάνιο είδος :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...