Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν λες έχει λεφτά η κάρτα δεν νομίζω να εννοείς οτι έχει το ποσό που χρειάζεται συν 2-3 ευρώ, γιατί μπορεί να χρειάζεται το πόσο συν 10 ευρώ ανεξάρτητα πόσο θα κρατήσει στο τέλος.

 

Αυτο. Μην υπολογιζετε 2-3 ευρω περιθωριο, αφηνετε αερα τουλαχιστον 10 ευρω. Πολλες φορες κατι προμηθειες, κατι μετατροπες συναλλαγματος δεν τις υπολογιζουμε και ξεπερνανε τα 2-3 ευρω που νομιζουμε οτι εχουμε αερα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχε πάνω από 10 ευρώ αέρα..

 

Πότε τα έβαλες τα χρήματα? Πολλές φορές χρήματα που βάζεις το πρωί είναι διαθέσιμα μετά τις 12:00 το μεσημέρι. Αν τα βάλεις μετά το μεσημέρι συνήθως είναι διαθέσιμα την επόμνεη ημέρα. Μήπως έχεις τέτοιο θέμα?

Εγώ πάντως προχθές πήγα να κάνω συναλλαγή και δεν είχα το ποσό, με το που το έβαλα την άλλη μέρα το πρωί, έκανα τη συναλλαγή μια χαρά το απόγευμα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει παραγγείλει από b2cbuying υπάρχει; Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την παραγγελία του;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα λύθηκε! Το πρωί επικοινώνησα με την τράπεζα Πειραιώς και μια εξυπηρετικότατη κοπέλα με ενημέρωσε ότι χτες έγιναν 3 ανεπιτυχείς προσπάθειες από το paypal να τραβήξει λεφτά από την κάρτα. Η συναλλαγή δεν έγινε καθώς το ποσό ήταν μεγαλύτερο από αυτό που υπήρχε στον λογαριασμό και βέβαια μεγαλύτερο από αυτό που αναγράφει το Vickmall στην ιστοσελίδα του! Το Redmi Note 4g γράφει ότι το έχει στα 150 ευρώ, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι έχουν παλιότερες ισοτιμίες νομισμάτων, καθώς με βάση το γεγονός ότι έχει 198$ αυτά αντιστοιχούν σε 156 ευρώ και όχι σε 150. Επομένως μαζί με τις προμήθειες και το tempered glass που είχα βάλει στην παραγγελία προσπαθούσε να τραβήξει 174 ευρώ, ενώ μέσα υπήρχαν 173 και κάτι.. Συνολικά για το κινητό, μια Nillkin hard case και το Nillkin tempered glass πλήρωσα λοιπόν 218$, ήτοι 180 ευρώ. Ενημέρωσα το vickmall για το πρόβλημα αλλά από αυτά που έγραφε ο/η Selina δεν έβγαλα άκρη.. Πάντως όπως μου είπε και η κοπέλα, η οποία ήξερε πέντε πράγματα, όταν ψωνίζουμε από Κίνα κοιτάζουμε πάντα τα δολλάρια και κάνουμε εμείς την μετατροπή σε ευρώ, γιατί είχαν παρόμοια θέματα. Στα 180 ευρώ να ξέρετε ότι συμπεριλαμβάνονται και τα 7 ευρώ από την προμήθεια για την μετατροπή του νομίσματος.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειναι 7 στα 180 (γυρω στα 2 θα ειναι)...

Τεσπα, πάντα αυτο ειναι το προβλημα. Μία στο εκατομμύριο να ειναι απατεωνια ή άλλο ζητημα

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κρατάει τόσα η τράπεζα, καλύτερα να αφήσω το paypal να παίρνει την προμήθεια, πιό λίγα είναι .... :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις το έχω να κάνει το paypal την μετατροπή, αλλά δεν ξέρω τελικά ποιο συμφέρει.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ας μας πεί κάποιος που ξέρει καλύτερα, πάντως σήμερα το paypal λέει ότι το ευρώ έχει "1 EUR = 1.26303 USD" και όταν πληρώνεις το μετατρέπει σε 1.21 ... οπότε δεν ξέρω ποιά είναι η συνολική κράτηση στα 180 ευρώ.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως τη μετατροπη την εκανε το paypal με ισοτιμια 1.21. Δηλαδη, 218$/1.21=180€. Αν τη μετατροπη την εκανε η τραπεζα θα πληρωνε 218$/1.263=172.6€ + την προμηθεια που κρατα η τραπεζα. Με μια προμηθεια 2% (ισχυει για τις περισσοτερες τραπεζες), το συνολικο ποσο θα ηταν περιπου 176€. Επομενως πρεπει να γνωριζει κανεις την προμηθεια που κρατα η τραπεζα για να υπολογισει ποιος τον συμφερει να κανει την μετατροπη. Συνηθως συμφερει η τραπεζα και οχι το paypal ή το καταστημα γιατι η ισοτιμια που προσφερουν το paypal και τα καταστηματα ειναι μικροτερη απο την επισημη ισοτιμια. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σημερινη δικη μου αγορα απο gearbest

Εχω 74.65 ευρω. Αγοραζω το thl t6 με το κουπονι εβγαινε 84.6 κ μου το μετατρεπει με σημερινη ισοτιμια 67 ευρω+ 2 ευρω προμηθεια (την μετατροπη την κανει η τραπεζα κ παντα πληρωνω σε δολλαρια)

Πηρα κ μια θηκη απο ali 5.04 $ κ τωρα εχω ευρω κ κατι μεσα

Link to comment
Share on other sites

Προφανως τη μετατροπη την εκανε το paypal με ισοτιμια 1.21. Δηλαδη, 218$/1.21=180€. Αν τη μετατροπη την εκανε η τραπεζα θα πληρωνε 218$/1.263=172.6€ + την προμηθεια που κρατα η τραπεζα. Με μια προμηθεια 2% (ισχυει για τις περισσοτερες τραπεζες), το συνολικο ποσο θα ηταν περιπου 176€. Επομενως πρεπει να γνωριζει κανεις την προμηθεια που κρατα η τραπεζα για να υπολογισει ποιος τον συμφερει να κανει την μετατροπη. Συνηθως συμφερει η τραπεζα και οχι το paypal ή το καταστημα γιατι η ισοτιμια που προσφερουν το paypal και τα καταστηματα ειναι μικροτερη απο την επισημη ισοτιμια.

Ναι, αλλά από όσα κατάλαβα, τα περι 7 ευρώ προμήθεια του τα είπε η υπάλληλος της Πειραιώς ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/elephone-g6-mt6592-17ghz-octa-core-5-inch-hd-ogs-screen-android-44-3g-smartphone-g-34531

 

συγνωμη αν ειναι ασχετο το post μου αλλα με ενδιαφερει πολλη αυτο το τηλ ξερει κανεις τι παιζει αν εχει google play?αν ειναι αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/elephone-g6-mt6592-17ghz-octa-core-5-inch-hd-ogs-screen-android-44-3g-smartphone-g-34531

 

συγνωμη αν ειναι ασχετο το post μου αλλα με ενδιαφερει πολλη αυτο το τηλ ξερει κανεις τι παιζει αν εχει google play?αν ειναι αξιοπιστο?

Το μαγαζί είναι πολύ αξιόπιστο. Επίσης αν προσέξεις τις φωτό, σε μία οθόνη έχει το εικονίδιο του google playstore.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά από όσα κατάλαβα, τα περι 7 ευρώ προμήθεια του τα είπε η υπάλληλος της Πειραιώς ....

 

 

Όχι, δεν μου το είπε αυτή, εγώ το φαντάστηκα, αλλά τελικά έκανα λάθος. Κοιτάζοντας την ανάλυση της αγοράς στο paypal βλέπω ότι κατά την μετατροπή από δολλάρια σε ευρώ μου έχει ως ισοτιμία το 1 ευρώ = 1,21 δολλάρια και όχι 1,25. Οπότε ισχύει αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω, 219 δολλάρια = 180,κάτι ευρώ.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις το έχω να κάνει το paypal την μετατροπή, αλλά δεν ξέρω τελικά ποιο συμφέρει.

φιλε πως το εχεις κανει αυτο ακριβως?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

φιλε πως το εχεις κανει αυτο ακριβως?

 

 

Κάνεις login στον λογαριασμό σου. Πάνω δεξιά έχει το Help -> Settings -> Payment Preferences -> πατάς το Update στο My preapproved payments -> Set available funding sources -> βλέπεις τις κάρτες σου, επιλέγεις σε όποια κάρτα θέλει το Conversion Options και βλέπεις τις δύο διαθέσιμες επιλογές σου.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν συμφέρει να κάνει το paypal την μετατροπή του νομίσματος.

Αυτές τις μέρες πχ η ισοτιμία είναι 1$ = 0.79 Euro ή αλλιώς 1 euro = 1.26 $

 

Εγώ που χρησιμοποιώ χρεωστική Πειραιώς, πληρώνω ακριβώς όσο είναι η ισοτιμία της ημέρας και δεκάρα παραπάνω. Γι αυτό και έχω ορίσει να κάνει την μετατροπή η Τράπεζα και όχι το Paypal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε πως το εχεις κανει αυτο ακριβως?

 

Διάβασε το post 4409 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911&page=294

και στην επόμενη σελίδα το post 4414 όπου έχω ανεβάσει και κάποιες φωτο.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια κινητου απο Vickmall, σε 2 μερες (Παρασκευη) θα συμπληρωθουν 3 εβδομαδες απο την ημερα αποστολης και δεν εχω παραλαβει ακομα. Στο singpost.com δεν εχει γινει update της αποστολης απο την ημερα που εφυγε, λεει ακομα 19/09 dispatched to overseas country code:GR.

 

Θα πρεπε να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

.....

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις login στον λογαριασμό σου. Πάνω δεξιά έχει το Help -> Settings -> Payment Preferences -> πατάς το Update στο My preapproved payments -> Set available funding sources -> βλέπεις τις κάρτες σου, επιλέγεις σε όποια κάρτα θέλει το Conversion Options και βλέπεις τις δύο διαθέσιμες επιλογές σου.

ευχαριστω πολυ:)

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, δεν συμφέρει να κάνει το paypal την μετατροπή του νομίσματος.

Αυτές τις μέρες πχ η ισοτιμία είναι 1$ = 0.79 Euro ή αλλιώς 1 euro = 1.26 $

 

Εγώ που χρησιμοποιώ χρεωστική Πειραιώς, πληρώνω ακριβώς όσο είναι η ισοτιμία της ημέρας και δεκάρα παραπάνω. Γι αυτό και έχω ορίσει να κάνει την μετατροπή η Τράπεζα και όχι το Paypal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Διάβασε το post 4409 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911&page=294

και στην επόμενη σελίδα το post 4414 όπου έχω ανεβάσει και κάποιες φωτο.

 

 

Αν είδες έχουν αλλάξει το ui στο paypal και δεν υπάρχει πλέον my money στο profile. Εγώ δεν μπόρεσα να το κάνω αλλιώς, πέρα από τον τρόπο που αναφέρω.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια κινητου απο Vickmall, σε 2 μερες (Παρασκευη) θα συμπληρωθουν 3 εβδομαδες απο την ημερα αποστολης και δεν εχω παραλαβει ακομα. Στο singpost.com δεν εχει γινει update της αποστολης απο την ημερα που εφυγε, λεει ακομα 19/09 dispatched to overseas country code:GR.

 

Θα πρεπε να ανησυχω?

 

Ειναι αρκετες οι μερες,παρε τα ελτα τηλεφωνο και ρωτα,συνηθως απο την ημερα που φευγει ερχεται το πολυ σε 15 μερες,υπαρχουν και οι εξαιρεσεις φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια κινητου απο Vickmall, σε 2 μερες (Παρασκευη) θα συμπληρωθουν 3 εβδομαδες απο την ημερα αποστολης και δεν εχω παραλαβει ακομα. Στο singpost.com δεν εχει γινει update της αποστολης απο την ημερα που εφυγε, λεει ακομα 19/09 dispatched to overseas country code:GR.

 

Θα πρεπε να ανησυχω?

 

Εχει ειπωθει κατα κορον οτι ολη η προηγουμενη εβδομαδα ηταν αργια στην Κινα.

Συνεπως λογικο ειναι να εχει μεγαλυτερη καθυστερηση παραγγελια που ειναι μεσα στισ αργιες τους.

Πιθανολογω οτι δεν ειχε φυγει ακομα απο Κινα στο τελος του μηνα που αρχισε το national holiday τους.

Μπες στο site των elta και βαλε το tracking no , θα το εμφανισει μολις φθασει ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια κινητου απο Vickmall, σε 2 μερες (Παρασκευη) θα συμπληρωθουν 3 εβδομαδες απο την ημερα αποστολης και δεν εχω παραλαβει ακομα. Στο singpost.com δεν εχει γινει update της αποστολης απο την ημερα που εφυγε, λεει ακομα 19/09 dispatched to overseas country code:GR.

Θα πρεπε να ανησυχω?

Όχι, είσαι στα φυσιολογικά όρια, και μην ξεχνάς ότι τίποτα δεν δούλευε στην Κίνα επί 7 ημέρες ...

Ειναι αρκετες οι μερες,παρε τα ελτα τηλεφωνο και ρωτα,συνηθως απο την ημερα που φευγει ερχεται το πολυ σε 15 μερες,υπαρχουν και οι εξαιρεσεις φυσικα.

Διάβασε σε παρακαλώ τον οδηγό, 19 ημέρες δεν είναι πολλές .....

Εξαίρεση είναι να έλθει το δέμα σε λίγες ημέρες.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...