Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικό, αλλά επειδή έχω "χαθεί" ψάνωντας για ένα καλό και σχετικά φθηνό κινητό από Κίνα, θα ήθελα την βοήθεια όλων των φίλων εδώ του myphone.gr! :lost:

Σίγουρα από την εμπειρία σας από ήδη αγορασμένα κινητά ή από τρελό ψάξιμο στο ίντερνετ έχετε καταλάβει ποιες είναι οι καλύτερες κατασκευάστριες εταιρίες κινέζικων κινητών.

Ψάχνωντας, ξέρω πως οι Xiaomi, Meizu έιναι ίσως από τις καλύτερες.

Κυκλοφορούν όμως και άλλες εταιρίες μικρότερες (με φθηνότερα κινητά) που ίσως είναι εξίσου καλές για κάποιον ερασιτέχνη (όπως εγώ) που δεν θέλει να δώσει πολλά λεφτά! Θα ήθελα την βοήθειά σας σε αυτόν τον τομέα αν γίνεται! Ευχαριστώ προκαταβολικά! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσατε να μου πείτε μερικές μικρότερες εταιρίες που αξίζουν τον κόπο? Π.χ. ακούω πως η cubot είναι καλή εταιρία με απροβλημάτιστα κινητά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα μπορούσατε να μου πείτε μερικές μικρότερες εταιρίες που αξίζουν τον κόπο? Π.χ. ακούω πως η cubot είναι καλή εταιρία με απροβλημάτιστα κινητά!

 

Φερέγγυα μαγαζιά για αγορά κινητού βρήκα....μάρκες καλών κινητών θα ήθελα να μάθω! Thnx

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από vickmall στην 01/10 αλλά ακόμα δεν έγινε κάποια κίνηση, γιατί απ' ότι διάβασα στο φόρουμ έχουν κάποια γιορτή εκεί.

Για να καταλάβω βρε παιδιά, για να μου στείλουν σωστή συσκευή, πρέπει να τους ζητήσω να τσεκάρουν το τηλέφωνο πριν το στείλουν; είναι και κάτι άλλο που πρέπει να τους ζητήσω;

 

Και χωρις να ζητησεις κατι φιλε μου,πριν το στειλουν το τσεκαρουν,και εσυ.Και οπως λεει και ο φιλος απο επανω.....κατα το unboxing του κουτιου οταν θα ερθει,να τραβηξεις και ενα video τις ολης διαδικασιας,και να δειξεις καλα την συσκευη περιμετρικα,και φυσικα να την βαλεις σε λειτουργια.

Τυπικα ολα αυτα ,αλλα ποτε δεν ξερεις..........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό το λόγο υπάρχει το thread. Όταν κυκλοφορεί κάτι, να λέμε απόψεις.

 

Δεν υπάρχει στανταρντ. Κοιτάς κάτι που σε ενδιαφέρει, ψάχνεις να δεις αν έχει τόπικ εδώ αλλιώς ανοίγεις εσυ ένα στα πρότυπα των π ερισσοτέρων εδώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια η γνωμη σας γι αυτο το καταστημα; http://www.2lenovo.com/ Edited by kalvar
Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρέλαβα πριν λίγες μέρες απο το merimobiles και μου έστειλαν μεταχειρισμένο κινητό!!

Κάποιος το έστειλε πίσω και μου το έστειλαν εμένα στεγνά.

Ειναι φως φανάρι οτι είναι μεταχειρισμένο γιατί έχει λίγα σημάδια στο μεταλλικό frame και πάρα πολλές μικρές γραντζουνιες στην κάμερα.

Σίγουρα ο προηγούμενος του φόραγε προστασία οθόνης και κάτι σε θήκη.

κοιτάξτε θράσος λένε ότι δεν στέλνουν μεταχειρισμένα κινητά ενώ το έχω και το βλέπω μπροστά μου. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5659261#post5659261

Δεν υπαρχοuν ...

Μου προτείνουν να τους εμπιστευτώ εγώ ξανά και να ΑΓΟΡΑΣΩ ΔΕΥΤΕΡΟ κινητο.

Μετά λέει θα στείλω το παλιό πίσω για να μου κάνουν refund...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχοuν ...

Μου προτείνουν να τους εμπιστευτώ εγώ ξανά και να ΑΓΟΡΑΣΩ ΔΕΥΤΕΡΟ κινητο.

Μετά λέει θα στείλω το παλιό πίσω για να μου κάνουν refund...

 

claim και στειλε το μεηλ τους στο paypal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε πότε ξαναξεκινουν παραγγελίες οι Κινέζοι, γιατί είχαν αργία αυτές τις μέρες;;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια η γνωμη σας γι αυτο το καταστημα; http://www.2lenovo.com/

 

κανεις βρε παιδια δεν ξερει?

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε πότε ξαναξεκινουν παραγγελίες οι Κινέζοι, γιατί είχαν αργία αυτές τις μέρες;;

Το coolicool ξέρω σίγουρα από αύριο, τα άλλα από τις 7 του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε εδώ γιά να μην λέει ο καθένας τα δικά του ..... :p

http://portalseven.com/calendar/Holidays_China.jsp#page=holiday-list

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε πότε ξαναξεκινουν παραγγελίες οι Κινέζοι, γιατί είχαν αργία αυτές τις μέρες;;

απο αυριο κανονικα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαβάζοντας τις τελευταιες 15 σελιδες, καταλαβαινει κανείς οτι μονο για το coolicool δεν εχει υποθει τιποτα κακο ή εμενα μου ξέφυγε? Ολα πρεπει να χουν και ενα στραβο. Απο οτι αντιλαμβανομαι τα λιγοτερο κακα ειναι το coolicool , το vickmall και το minideal.

Αν ασχολείστε με το στοίχημα , μπείτε στην παρέα μας . :)

 

http://whitefenix.co/captainbook/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαβάζοντας τις τελευταιες 15 σελιδες, καταλαβαινει κανείς οτι μονο για το coolicool δεν εχει υποθει τιποτα κακο ή εμενα μου ξέφυγε? Ολα πρεπει να χουν και ενα στραβο. Απο οτι αντιλαμβανομαι τα λιγοτερο κακα ειναι το coolicool , το vickmall και το minideal.

Για τα 2 πρώτα θα συμφωνήσω. Το 3ο δεν ξέρω....:)

Link to comment
Share on other sites

Κλασική τακτική τα σαΐνια του merimobiles, τώρα αποκαλούν εμένα απατεώνα επειδή δεν το στέλνω rma και έχω την απαίτηση να αντιμετωπίσουν αλλιώς την περίπτωσή μου.

Δηλαδή να τους εμπιστευτώ και να μπλέξω όπως τα παιδιά με το pandawill ?

Δεν είναι DOA το τηλέφωνο είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.

Έτσι το έστειλαν γιατί το έχουν υπολογίσει πως ότι και να συμβεί δεν βγουν χαμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Κλασική τακτική τα σαΐνια του merimobiles, τώρα αποκαλούν εμένα απατεώνα επειδή δεν το στέλνω rma και έχω την απαίτηση να αντιμετωπίσουν αλλιώς την περίπτωσή μου.

Δηλαδή να τους εμπιστευτώ και να μπλέξω όπως τα παιδιά με το pandawill ?

Δεν είναι DOA το τηλέφωνο είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.

Έτσι το έστειλαν γιατί το έχουν υπολογίσει πως ότι και να συμβεί δεν βγουν χαμένοι.

Το ερώτημα είναι, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση!? Εσύ έκανες καταγγελία στο paypal και όπως λένε δεν έχουν πληρωθεί. Εσύ κρατάς στα χέρια σου ένα μεταχειρισμένο τηλέφωνο. Τι ζητάς από αυτούς, να σου γυρίσουν τα λεφτά χωρίς να τους γυρίσεις το τηλέφωνο!? Αυτό δεν έχω καταλάβει με την όλη ιστορία. Εννοείται και εγώ μαζί σου ειδικά για το meri και έχω δηλώσει πολλάκις ότι ΠΟΤΕ δεν θα αγοράσω ξανά από εκεί, αλλά να καταλάβω το σκεπτικό σου.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,έχω κάνει παραγγελία απο coolicool(απο warehouse γερμανίας)το κινητό έχει φύγει 30/9 εχω tracking nubmer κανονικά της dhl παρολ αυτά είναι κολλημένο απο τις 1/6 κάπου στη γερμανία.Να ανησυχώ?Να κάνω κάτι ή απλά να περιμένω?
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση!? Εσύ έκανες καταγγελία στο paypal και όπως λένε δεν έχουν πληρωθεί. Εσύ κρατάς στα χέρια σου ένα μεταχειρισμένο τηλέφωνο. Τι ζητάς από αυτούς, να σου γυρίσουν τα λεφτά χωρίς να τους γυρίσεις το τηλέφωνο!? Αυτό δεν έχω καταλάβει με την όλη ιστορία. Εννοείται και εγώ μαζί σου ειδικά για το meri και έχω δηλώσει πολλάκις ότι ΠΟΤΕ δεν θα αγοράσω ξανά από εκεί, αλλά να καταλάβω το σκεπτικό σου.... :confused:

Έπρεπε να το έχω γυρίσει πίσω χωρίς δεύτερη κουβέντα κάνοντας claim στο paypal και ζητώντας τα χρήματα πίσω.

 

Άλλα όταν το είδα τσαντίστηκα και δεν σκέφτηκα ορθά.

 

Διάβασα και το περιστατικό με το pandawill και σκέφτηκα οτι θα μπλέξω περισσότερο στέλνοντας το πίσω πληρώνοντας πολλά χρήματα σε μεταφορικά για να καταφέρω να έχω και αν θα έχω μετά απο 2-3 μήνες το ίδιο κινητό πίσω στην καλύτερη με άκυρες δικαιολογίες από αυτούς.

 

Από την στιγμή που μπήκαν στην διαδικασία και μου έστειλαν αυτό το κινητό φαντάστηκα ότι θα το συνεχίσουν.

 

Υπολογισμένο το έχουν γιατί ακόμα και κάποιος να το αντιληφθεί και να απαιτήσει κάτι αυτό που θα έχουν στην χειρότερη περίπτωση είναι την αξία που έχει πραγματικά το κινητό σαν μεταχειρισμένο συν ένα μικρο κέρδος έναντι του μεγάλου που θα πάρουν απο τους περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζήτησα είναι απλό.

Εγώ δεν είναι λογικό να εμπιστευτώ για δεύτερη φορά αυτούς που

με περνάνε για 2 χρονών παιδί και με ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ότι το κινητό μπορεί να γρατζουνιστικε κατά τον έλεγχο.

Τι έλεγχος ήταν αυτός και γιατί αφού έγινε έλεγχος το κινητό έφτασε έτσι?

Τι ελέγξανε δηλαδή αφού μόλις το άνοιξα το είδα αμέσως.

ΟΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ αυτές δεν γίνονται μέσα σε μια μέρα επάνω σε ένα τραπέζι η όπου αλλού μπορεί να το ακούμπησαν

Οι γρατζουνιες αυτές είναι πάρα πολλές και μικρές, πρέπει να το έχεις 1 μήνα στην τσέπη με διάφορα αντικείμενα για να γίνει έτσι.

 

Για το λόγο αυτό το κινητό δεν είναι DOA/ άτυχες γεγονος που μπορώ να το σεβαστώ.

 

Για αυτό ζήτησα από αυτούς τους "κυρίους" να μου αποστείλουν ένα καινούργιο κινητό και να τους αποστείλω αφού παραλάβω το με δόλο απεσταλμένο σε μένα μεταχειρισμένο κινητό με την απόδειξη μέσα για να μου πληρώσουν και τα μεταφορικά.

Πολύ ρομαντικό ακούγετε αλλά κάποιος πρέπει να τους πάει κόντρα και πρέπει όταν κάνουν μια τέτοια Μ@λακι@ να την διορθώνουν αυτοί και όχι εγώ.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Κραξε τους οσο μπορεις, θα επρεπε με το που τους εστειλες video και φωτο να αναλαβουν αμεσα την ευθυνη. Μεγαλο ξενερωμα που διωχνει τον κοσμο που διαβαζει εδω απο τετοια μαγαζια, αυτοι θα χασουν στο τελος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...