Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας σημείωσουμε βέβαια πως, σύμφωνα με τους όρους χρήσης του iTunes Store, δεν επιτρέπεται η χρήση του iTunes Store μιας χώρας όταν δεν βρισκόμαστε εντός των ορίων της. Σε αφήνει να το κάνεις βέβαια...

Λεπτομέρειες μωρέ. Και jailbreak δε μας επιτρέπουν να κάνουμε και το κάνουμε. Κι εγώ έχω δύο λογαριασμούς στο Itunes store. Μια στο Βέλγιο που μένω κανονικά και μπορώ να αγοράσω και μια στο ελληνικό που έχω ανοίξει για τις δωρεάν εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο Βέλγικο (βλέπε wikitude) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε μπρίζα φορτίζει κανονικά δηλαδή; Δοκίμασες σε άλλον υπολογιστή;

 

Αν έχεις κάποιον γνωστό σου από Ελλάδα μπορεί να σου στείλει μία iTunes gift card και να δημιουργήσεις λογαριασμό στο ελληνικό κατάστημα. Ή μπορείς να ζητήσεις μέσω του Buy&Sell στο forum, υποθέτω ότι επιτρέπεται.

 

Διαφορετικά, μπορείς να αγοράσεις μία iTunes gift card από το eBay για το Αμερικανικό κατάστημα και να φτιάξεις σε αυτό τον λογαριασμό. Για διεύθυνση χρησιμοποίησε κάποια των McDonald's, Starbucks, Apple Store κλπ. Φρόντισε μόνο να είναι έγκυρη γιατί διαφορετικά δεν σε αφήνει να ολοκληρώσεις την εγγραφή.

 

 

 

 

 

 

 

carpe, μαλλον δεν καταλαβες, εννοω οτι οταν συνδεω το κινηστο στο laptop δεν θελω να φορτιζεται:).

 

 

 

lol καταλαβα περικλη, ετσι καναμε στην αρχη και για το psn store, αν θυμαμαι ειχα δηλωσει την κεντρικη τραπεζα της usa....:O google is my friend:lol:

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση.. εγω το πηρα χθες και δεν το φορτισα. η μπαταρια ηταν στο 80% περιπου.ειπα να το αδειασω και μετα να το φορτισω πληρως... ομως το βραδυ μπηκα συγχρονισα για να περασω κατι τραγουδια και ξεχασα οτι φορτιζε... αποτελεσμα να μην εχει αδειασει ακομα και να μην του χω κανει ακομα την πληρη πρωτη φορτιση.. λετε να μην ανοιξει πληρως η μπαταρια(οι ποροι) επειδη το φορτισα καμια ωρα οταν ηταν συγχρονισμενο?
Link to comment
Share on other sites

carpe, μαλλον δεν καταλαβες, εννοω οτι οταν συνδεω το κινηστο στο laptop δεν θελω να φορτιζεται:).

Συγγνώμη. Όντως κατάλαβα λάθος. Θα κοιτάξψω να δω μήπως υπάρχει κάποιο application που να σου δίνει αυτή την επιλογή γιατί από τις επιλογές του itunes ή του iphone δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα προτιμουσα απο καταστημα αλλα απο οτι βλεπω απο τι συζητηση δυσκολα θα μου το δωσουν χωρις συνδεση!!!

 

Απο την εμπειρια μου παντως ειμαστε λιγο "απιστευτοι"..... και εξηγω, γκρινιαζουμε που δεν μας το δινουν καποιοι σαν σκετη συσκευη και που δεν το βρισκουμε αμεσως, αλλα αν σου το πουλαει ενας ιδιωτης οπως εγω π.χ.(που ετυχε και βρεθηκα με δυο λογο μεγαλης αναβαθμισης), ααα τοτε "θελω να μου κανεις καλυτερη τιμη" λες και εγω το αγορασα φθηνοτερα απο 569:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη. Όντως κατάλαβα λάθος. Θα κοιτάξψω να δω μήπως υπάρχει κάποιο application που να σου δίνει αυτή την επιλογή γιατί από τις επιλογές του itunes ή του iphone δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.

Δε νομίζω να γίνεται αυτό... Θα ήταν καλό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση???Υπαρχει περιπτωση να βαλουμε στο iphone 3GS το πισω μερος/καπακι του iphone 2g που ειναι απο μεταλλο????!!!!Αυτη η πλαστικουρα με ενοχλει στα κινητα και θα ηθελα να μου φυγει αυτη η απορια πριν το αποκτησω!!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση???Υπαρχει περιπτωση να βαλουμε στο iphone 3GS το πισω μερος/καπακι του iphone 2g που ειναι απο μεταλλο????!!!!Αυτη η πλαστικουρα με ενοχλει στα κινητα και θα ηθελα να μου φυγει αυτη η απορια πριν το αποκτησω!!!

 

Την περιπτωση να σου επηρεαζει το μεταλλικο καπακι το σημα GPS και GSM την εχεις σκεφτει καθολου ? :worry:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση???Υπαρχει περιπτωση να βαλουμε στο iphone 3GS το πισω μερος/καπακι του iphone 2g που ειναι απο μεταλλο????!!!!

Μακαρι να γινοταν αλλα ... δυστυχως δεν ταιριαζουν οι "υποδοχες" και οι "τρυπες" στα πλαινα για τους διακοπτες κτλ, το δοκιμασα γι αυτο στο λεω.

 

Αυτη η πλαστικουρα με ενοχλει

Εμενα να δεις :mad: :mad:, μου θυμιζει τα Trabant με το σασι απο πεπιεσμενο χαρτι, παρ ολα αυτα τελευταια συλλεγονται μανιωδως ως communist memorabilia collectables :lol: :lol:.

Ποιος ξερει, στο μακρινο μελλον ισως κι αυτα να αποτελουν συλλεκτικα vintage capitalist symbols ... γι αυτο, μεχρι τοτε, απλα ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΠΟΛΥ και κρατα το οπως ειναι τωρα :lol: :lol:.

 

Την περιπτωση να σου επηρεαζει το μεταλλικο καπακι το σημα GPS και GSM την εχεις σκεφτει καθολου ? :worry:

Ολες οι microstrip κεραιες βρισκονται ακριβως στο ιδιο μερος (εκει που ειναι το μαυρο πλαστικο τμημα στο καπακι του 2G), αλλα ακομη και αν τις καλυψεις με το αλουμινιο βαζοντας αναποδα το καπακι δεν υπαρχει κανενα προβλημα ληψης/συνδεσης (το δοκιμασα). Το μονο προβλημα ειναι οτι απλα δεν "κουμπωνει" σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μέσω vodafone.gr το κινητό παραδόθηκε μία ημέρα μετά την παραγγελία. Το ίδιο και σε φίλο, που το παρείγγειλε χθες. :happy:
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Μετά από 45 μέρες αναμονής ήρθε. Το έχω στα χέρια μου και τώρα αρχίζει το ψάξιμο. Μήπως μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια θήκη και το ποιές θα πρέπει να είναι οι πρώτες ενέργειες που θα πρέπει να κάνω

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Μετά από 45 μέρες αναμονής ήρθε. Το έχω στα χέρια μου και τώρα αρχίζει το ψάξιμο. Μήπως μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια θήκη και το ποιές θα πρέπει να είναι οι πρώτες ενέργειες που θα πρέπει να κάνω

 

Ρίξε ένα μάτι αν θες στο Θέμα: Accessories: προτάσεις :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Μετά από 45 μέρες αναμονής ήρθε. Το έχω στα χέρια μου και τώρα αρχίζει το ψάξιμο. Μήπως μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια θήκη και το ποιές θα πρέπει να είναι οι πρώτες ενέργειες που θα πρέπει να κάνω

 

δες στους netimes και στο expansys.... Εγω απο netimes θα παρω. Αλλα από όσο έχω ακούσει να βάλω ΕΛΤΑ για παράδωση.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάθει τίποτα. Απλά βάλε το να φορτίζει και θα είναι οκ. Όταν το παίρνουμε δεν είναι ανάγκη να αδειάσει ούτε να το έχουμε 8 ώρες στο ρεύμα. Απλά το βάζεις και περιμένεις μέχρι να φορτιστεί πλήρως.

Τώρα όσο αφορά τον συγχρονισμό να ξέρεις ότι πάντα όταν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή φορτίζει και αυτό δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη βράδυ με ειδοποιήσανε οτι παρασκευή(σήμερα) πρωί θα το πάρω μετά απο μιας βδομάδας αναμονή - κατάστημα oteshop αιγαλέου. Πήγα στις 10:30 περίπου, και πηρα το τελευταίο(!!!) τους. Και κάναμε κάποιο χαβαλέ με την κοπέλα και μεσα στην κουβέντα μου είπε πως δεν ήξεραν καν οτι ειχαν παραλάβει απο το πρωί και ερχόντουσαν άτομα με ενεργοποιημένες συνδέσεις κτλ και τους έδιωχναν... (!!!). Οκ για την δικιά μου κωλοφαρδία δεν το συζητώ.

 

Όμως το κινητό έχει 3.1 :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σχετικά με το αν δεν λειτουργεί καθόλου το GPS όταν δεν υπάρχει σήμα και γενικά data connection; Αν ναι, τότε απλά λένε ανοησίες οι φιλοι του mactech. Με εξαίρεση το maps και τα άλλα "Γκουγκλο-Μπινγκ-οειδή" που απαιτούν σύνδεση για τους χάρτες, το GPS αυτό καθεαυτό λειτουργεί μια χαρά. Την προηγούμενη εβδομάδα για παράδειγμα, στην περιοχή Αργιθέας στα σύνορα Καρδίτσας - Ν.Άρτας και συγκεκριμένα στην ορεινή διάβαση των τούνελ της εκτροπής του Αχελώου, περιοχή που η Vodafone οπου και ανήκω δεν έχει ίχνος σήμα το Navigon λειτουργούσε μια χαρά, το ίδιο και το iGO.

 

Αντίστοιχα το καλοκαίρι σε σκάφος στην περιοχή δυτικά του Κ.Κουφονησίου και συγκεκριμένα μεταξύ Κέρου και Ικαρίας για όποιον γνωρίζει, όπου οι πλησιέστερες κεραίες της Vodafone (αυτές της Νάξου) κουφαίνονται, το GPS του iPhone σε συνεργασία με το Navionics Marine:Mediterranean καθώς και τα MotionX και Harry's Sailor (εκτός των χαρτών) λειτουργούσαν μια χαρά παρόλο που η συσκευή ήταν συνεχώς σε (μάταιη) αναζήτηση σήματος. Και για να πω την αλήθεια όχι απλά λειτουργούσε άψογα το GPS αλλά ανταγωνιζόταν σε ακρίβεια και response το πανάκριβο Garmin plotter του σκάφους.

 

Θα μπορούσα να αναφέρω αρκετές ακόμα περιοχές όπου έτυχε να χρησιμοποιήσω απόλυτα επιτυχώς το GPS του iPhone και όπου δεν υπήρχε ίχνος σήματος Vodafone (ή άλλου), όπως π.χ. την παλιά σιδηροδρομική παραποτάμια διάβαση του Νέστου, την περιοχή Ανδράκι - Αμμοληψία του Ολύμπου Πιερίας, το Βρυσοχώρι - περιοχή φράγματος στο Ζαγόρι και αρκετές ακόμα.

 

Σε όλες αυτές τις περιοχές, υπάρχει όπως είναι φυσικό μια κάπως μεγαλύτερη καθυστέρηση lock (στο πρώτο ON) λόγω έλλειψης της βοήθειας του A-GPS, αλλά στη συνέχεια κανένα σπολύτως πρόβλημα. Να προσθέσω, πως ακόμα και αυτή η αρχική καθυστέρηση ήταν πολύ μικρή και μόνο στην πρώτη χρήση από οποιοδήποτε πρόγραμμα εντός της ευρύτερης περιοχής. Οι διαδοχικές εκκινήσεις οποιονδήποτε εφαρμογών, και εφόσον δεν είχα απομακρυνθεί αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα, ήταν ταχύτατες και ο χρόνος κλειδώματος κάτι λίγα δευτερόλεπτα (ελέω καθαρού ουρανού). :)

 

 

 

καλημερα ξανα μετα απο παρα πολυ καιρο...

 

καταρχην περι gps και αλλων δορυφορικων μεσων ευρεσεως και καθορισης

θεσης επι της γης.

 

το συστημα λειτουργει πολυ απλα και θα προσπαθησω να

το εξηγησω οσο γινεται πιο απλα...

 

1ον και βασικοτερο ολοι οι δορυφοροι παραμενουν ακινητοι γεωγραφικα

σε σχεση με την γη η ασ πουμε πιο απλα εχουν την ιδια γωνιακη ταχυτητα

και ως απολυτο αριθμο αλλα και ως γωνιακο διανησμα.

 

2ον η ευρεση της θεσεως προκυπτει απο τον υπολογσμο χρονου εκπομπης-ληψης

σηματος απο τουλαχιστον 3 δορυφορους

 

3ον οι δορυφοροι του συστηματος gps ειναι προιον του αμερικανικου

στρατου και περιεχουν λογιστικο λαθος περιπου 3 μετρων στην καλυτερη περιπτωση,

επειδη ειναι μεταβαλωμενο λογιστικα λαθος η διορθωση ειναι μεν εφικτη αλλα ουχι ακριβης

 

4ον dgps, agps, guick-gps κτλ ειναι εφαρμογες που εντοπιζουν πιθανη θεση αναμετρησης

και βοηθουν το gps να βρει και να αναγνωρισει πιο γρηγορα τους πλεον καταλληλους

δορυφορους για την πιο ακριβη μετρηση για υπολογισμο θεσης, ενταξει το dgps κανει και

αλλα πραγματα.

 

5ον το srf star3 ειναι απλως ενα τσιπ σετ για gps και ουχι συσκευη gps το οποιο παρολο

που υπολογιζει νθεση πολυ ευκολα δεν υπολογιζει με απολυτη ακριβεια την πορεια,

επειδη αυτι αλουγετε ιεροσυλο φανταστηται να υπολογιζε μεταβολες πορειων προς

μια διευθηνση του μεγεθους εστω των 30 εκατοστων...

καντε απλως το εξης μικρο πειραμα ενω ειστε σε φαναρη σταματημενοι στριψατε το τιμονι

ολο δεξια και κινηστε το αμαξι επι 30 εκατοστα, αποτελεσα το στιγμα αλλαξε αλλα δεν εγινε

αλλαγη διαδρομης, αλλο πειραμα βαλτε το μηχανημα ποτε δεξια ποτε αριστερα ποτε στο

κεντρο του παρμπριζ και καντε την ιδια διαδρομη και δειτε τι γινεται με υπολογισμους

διαδρομων...

ελπιζω να μην σας ζαλησα...

 

α ναι ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω το τζι ες

 

σορρυ τωρα ειδα οτι δεν ειχα βαλει παραθεση

siemens s25/ericsson r320e/Nokia 6210/Nokia 8310/Nokia 6610/Nokia 7110/nokia 6670/nokia 6680/Motorola RAZR2 V8/nokia 6220 classic/Μιο701/ HTC P3350/HTC Touch HD/nokia e66
Link to comment
Share on other sites

Να μην ειναι πανω απο 30sec...

 

Και λιγοτερο που εβαλα παλι δεν μου τα δειχνει....μονο ενα, οποιο γουσταρει αυτο βγαζει!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Δεν γίνεται μέσα από τα μηνύματα να κάνουμε κλήση σε μία επαφή που μας έχει στείλει μήνυμα?? :confused: (Ψηλο-απαράδεκτο εάν όχι... :ninja: )

 

EDIT:

Ok. Το βρήκα :) Απλά έπρεπε να πάω πάνω-πάνω στο ιστορικό του διαλόγου. Και ένα tip για να το κάνετε γρήγορα αυτό χωρίς scrolling είναι απλά πατώντας μία φορά στην ώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το πακετάκι που περιέχει οδηγίες κλπ. Το "εργαλείο" είναι αυτό το μικρό μεταλλικό αντικείμενο, σαν μεγάλη καρφίτσα με λαβή που είναι περασμένο πάνω στα δυο "αυτάκια" του πακέτου αυτού.
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το πακετάκι που περιέχει οδηγίες κλπ. Το "εργαλείο" είναι αυτό το μικρό μεταλλικό αντικείμενο, σαν μεγάλη καρφίτσα με λαβή που είναι περασμένο πάνω στα δυο "αυτάκια" του πακέτου αυτού.

 

Επί πλέον, τη δουλειά κάνει ωραιότατα και ένας "ισιωμένος" απλός συνδετήρας χαρτιών :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρειάζεται να φορτιστεί όταν το βάλουμε για πρώτη φορά;

Όση όρα χρειαστεί. Δεν χρειάζεται ώρες απλά όταν σου δείξει ότι τελείωσε τότε βγάλε του τα μάτια έξω :p

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την κάρτα SIM από ένα ΝΟΚΙΑ που ειχα και ενώ μπορώ να πάρει τηλέφωνο και να δεχτεί κλήσεις δεν μπορώ να βρω πουθενά τις επαφές που έχω στη SIM.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την κάρτα SIM από ένα ΝΟΚΙΑ που ειχα και ενώ μπορώ να πάρει τηλέφωνο και να δεχτεί κλήσεις δεν μπορώ να βρω πουθενά τις επαφές που έχω στη SIM.

 

Settings / General / Mail, Contacts, Calendar / Import SIM Contacts !

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...