Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι μόνο τα 1000 λεπτά όπως είχα ήδη άλλα ίσως βλακεία που δε σκέφτηκα να το ζητήσω μη τυχόν...

Link to comment
Share on other sites

Για τα 15 GB λες; Πρώτη φορά το ακούω, γιατί όχι;

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don_VitoCorleone said:

Για τα 15 GB λες; Πρώτη φορά το ακούω, γιατί όχι;

Κι όμως δεν τα δίνουν. Πρόσφατα έκανα φορητότητα σε Q για να βάλω τα 1000 λεπτα+15GB (και να μπορώ να ανανεώνω με 8€) και μου έβαλαν μόνο τα 1000.

Μετά από ερωτήσεις στο τσατ και αιτήματα στη φόρμα επικοινωνίας, με ενημέρωσαν με email ότι τα 15GB αποδίδονται μόνο σε νούμερο F2G. Το γιατί δεν το ξέρω . Οπότε τώρα είμαι στη φάση μετατροπής από Q σε F2G.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gpapas640 said:

Πρόσφατα έκανα φορητότητα σε Q για να βάλω τα 1000 λεπτα+15GB (και να μπορώ να ανανεώνω με 8€) και μου έβαλαν μόνο τα 1000.

Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και 13€ να βάλεις βγάζεις 4μηνο χωρίς ανανέωση και αν δεν έχεις και φόρο κινητής βάζεις 14€ (η 15€ αν έχεις) και περνάς 5μηνο με το πακέτο 4,5€/3γβ + το χαράτσι μπόνους. Σύνολο 4€ τον μήνα. Αντίθετα το χαράτσι 0,30 Q χρεώνεται στο 8ευρο.

Edit

Τώρα διάβασα το σχόλιο του @hercoulis και είναι λάθος αυτά που έγραψα. Ξέχασα πάλι.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι, γιατί ζητάνε και το 1€ κάθε δίμηνο, το οποίο πρέπει να προκύπτει από ανανέωση. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και 13€ να βάλεις βγάζεις 4μηνο χωρίς ανανέωση και αν δεν έχεις και φόρο κινητής βάζεις 14€ (η 15€ αν έχεις) και περνάς 5μηνο με το πακέτο 4,5€/3γβ + το χαράτσι μπόνους. Σύνολο 4€ τον μήνα. Αντίθετα το χαράτσι 0,30 Q χρεώνεται στο 8ευρο.

Edit

Τώρα διάβασα το σχόλιο του @hercoulis και είναι λάθος αυτά που έγραψα. Ξέχασα πάλι.

Τα 1000 λεπτά και 15GB είναι υπέρεπαρκή. Απλως θα μαζευεται το υπολοιπο στην καρτα απο τις ανανεωσεις και οταν καταργηθει ή καταστει ασυμφορο το buy more θα τα παρουμε μετρητα στο IBAN με την αντιστοιχη διαδικασια.

Δε χρειαζεται το overthinking.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην μαζεύεις εκεί λεφτά. Γιατί μπορεί εύκολα να τα χάσεις αν παραβλέψεις για κάποιο λόγο 1 ανανέωση, αλλά είναι και ψυχοφθόρα η όλη διαδικασία επιστροφής χρημάτων από αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gpapas640 said:

Δε χρειαζεται το overthinking.

Εντάξει 78€ τον χρόνο είναι. 96 πληρώνω εγώ που έχω το "ΠΑΚΕΤΟ" οπότε μικρό το κέρδος. Αν (αν) καταφέρεις να τα πάρεις πίσω μετά από 3 χρόνια...... Αυτή η υπερανάλυση που κάνουμε είναι το χαρακτηριστικό του φόρουμ, έτσι για να περνάει η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, hercoulis said:

Προσπάθησε να μην μαζεύεις εκεί λεφτά. Γιατί μπορεί εύκολα να τα χάσεις αν παραβλέψεις για κάποιο λόγο 1 ανανέωση, αλλά είναι και ψυχοφθόρα η όλη διαδικασία επιστροφής χρημάτων από αυτούς. 

Έχει τύχει να χάσω μεγάλο υπόλοιπο λόγω μη ανανέωσης και με λίγη γκρίνια μου το επέστρεψαν.

Όσο για το άλλο ναι είναι όντως ψυχοφθόρα διαδικασία αλλά για ποιο λόγο να ξοδέψω χρήματα χωρίς λόγο αν δεν τα χρειάζομαι; Και να πεις ότι μπορείς να τα ξοδέψεις όπως το smart Pocket να πω οκ.

5 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Εντάξει 78€ τον χρόνο είναι. 96 πληρώνω εγώ που έχω το "ΠΑΚΕΤΟ" οπότε μικρό το κέρδος. Αν (αν) καταφέρεις να τα πάρεις πίσω μετά από 3 χρόνια...... Αυτή η υπερανάλυση που κάνουμε είναι το χαρακτηριστικό του φόρουμ, έτσι για να περνάει η ώρα. 

Εσύ πληρώνεις, εγώ κάποια στιγμή θα τα πάρω πίσω (δεν υπάρχει "αν" όσο ισχύει ο νόμος της επιστροφής υπολοίπου). Αλλά ακόμη κι αν δε τα πάρω , μπορώ να τα χρησιμοποιήσω (όταν κοπεί το buy more) για να αγοράζω πακέτα. Όποτε η διαφορά δεν είναι αυτή που λες, ειδικά αν κάποιος ανανεώνει με 8€ μέσω καταστήματος το ετήσιο κόστος πέφτει στα 48€. Αυτό μέχρι να το καταργήσουν φυσικά 

Δεύτερον το πακέτο των απεριόριστων δεν ισχύει σε όλους και μπορεί να κοπεί ή να ακριβύνει ανά πάσα στιγμή. Άρα η σύγκριση είναι άστοχη.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gpapas640 said:

Όποτε η διαφορά δεν είναι αυτή που λες, ειδικά αν κάποιος ανανεώνει με 8€ μέσω καταστήματος το ετήσιο κόστος πέφτει στα 48€. Αυτό μέχρι να το καταργήσουν φυσικά 

Μίλησα για τα 13€ . Εννοείται ότι τα 8 € και ονλαιν είναι οικονομικότερο. Τώρα αν νοιώθεις οκ να βάζεις λεφτά κάθε μήνα και να μαζευτούν μερικά κατοσταρικα, για μένα είναι το ίδιο αν αναγκάζεσαι να τρως σουβλάκια με το ζόρι. Κατά την γνώμη μου προτιμώ να δίνω 8€ τον μήνα να αγοράζω το ΠΑΚΕΤΟ και να μπορώ ανά πάσα στιγμή να φύγω χωρίς στεναχώρια. Γιατί στην ουσία αυτά τα λεφτά κάβα, είναι κάτι σαν συμβόλαιο για μερικά χρόνια.

Χάνεται η αξία του καρτοκινητού.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gpapas640 said:

Όσο για το άλλο ναι είναι όντως ψυχοφθόρα διαδικασία αλλά για ποιο λόγο να ξοδέψω χρήματα χωρίς λόγο αν δεν τα χρειάζομαι; Και να πεις ότι μπορείς να τα ξοδέψεις όπως το smart Pocket να πω οκ.

Εσύ πληρώνεις, εγώ κάποια στιγμή θα τα πάρω πίσω (δεν υπάρχει "αν" όσο ισχύει ο νόμος της επιστροφής υπολοίπου). Αλλά ακόμη κι αν δε τα πάρω , μπορώ να τα χρησιμοποιήσω (όταν κοπεί το buy more) για να αγοράζω πακέτα. Όποτε η διαφορά δεν είναι αυτή που λες, ειδικά αν κάποιος ανανεώνει με 8€ μέσω καταστήματος το ετήσιο κόστος πέφτει στα 48€. Αυτό μέχρι να το καταργήσουν φυσικά 

Δεύτερον το πακέτο των απεριόριστων δεν ισχύει σε όλους και μπορεί να κοπεί ή να ακριβύνει ανά πάσα στιγμή. Άρα η σύγκριση είναι άστοχη.

 

53 minutes ago, dimitroula10 said:

Μίλησα για τα 13€ . Εννοείται ότι τα 8 € και ονλαιν είναι οικονομικότερο. Τώρα αν νοιώθεις οκ να βάζεις λεφτά κάθε μήνα και να μαζευτούν μερικά κατοσταρικα, για μένα είναι το ίδιο αν αναγκάζεσαι να τρως σουβλάκια με το ζόρι. Κατά την γνώμη μου προτιμώ να δίνω 8€ τον μήνα να αγοράζω το ΠΑΚΕΤΟ και να μπορώ ανά πάσα στιγμή να φύγω χωρίς στεναχώρια. Γιατί στην ουσία αυτά τα λεφτά κάβα, είναι κάτι σαν συμβόλαιο για μερικά χρόνια.

Χάνεται η αξία του καρτοκινητού.

 
Όπως το βλεπω εγώ και οι δύο δίκιο έχετε!  :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2024 at 3:45 ΜΜ, kmpatra said:

Η πρακτική λύση πάντως στο ζήτημα αυτό είναι η χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου όταν βρίσκεσαι σε τέτοιες περιοχές. Τα πακέτα περιαγωγής καλώς ή κακώς ενεργοποιούνται αυτόματα, και δεν αφορούν μόνο το ίντερνετ αλλά και την ομιλία.

Όχι μόνο. Προσωπικά ζητάω από την εξυπηρέτηση, να απενεργοποιήσουν εκείνοι την περιαγωγή και ησυχάζει το κεφάλι μου

5 ώρες πριν, dimitroula10 said:

αναγκάζεσαι να τρως σουβλάκια με το ζόρι.

Υπάρχει τέτοιος άνθρωπος; 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Μίλησα για τα 13€ . Εννοείται ότι τα 8 € και ονλαιν είναι οικονομικότερο. Τώρα αν νοιώθεις οκ να βάζεις λεφτά κάθε μήνα και να μαζευτούν μερικά κατοσταρικα, για μένα είναι το ίδιο αν αναγκάζεσαι να τρως σουβλάκια με το ζόρι. Κατά την γνώμη μου προτιμώ να δίνω 8€ τον μήνα να αγοράζω το ΠΑΚΕΤΟ και να μπορώ ανά πάσα στιγμή να φύγω χωρίς στεναχώρια. Γιατί στην ουσία αυτά τα λεφτά κάβα, είναι κάτι σαν συμβόλαιο για μερικά χρόνια.

Χάνεται η αξία του καρτοκινητού.

Όλα έχουν να κάνουν με το μηνιαίο κόστος*.

Σκέψου το ως εξής: Με ανανέωση 8€ έως 13€ το δίμηνο (κόστος από 4€ έως 6,5€ το μηνα) έχω παροχές που καλύπτουν τις ανάγκες μου και παίρνω δώρο και μια καβατζα 10,81€ (το υπόλοιπο της κάρτας με αφαίρεση φόρων και τέλους buy more).

Εσύ που ενεργοποιείς το πακέτο των 7€, δηλαδή 14€ το δίμηνο πρέπει να βάζεις 16€ το δίμηνο για σου φτάνουν. Δηλαδή τελικό κόστος 8€ το μηνα, άρα και ξοδεύω λιγότερα από σενα και παίρνω δώρο την καβατζα! Άρα είσαι δίπλα χαμένος!

Από τα παραπάνω συνάγεται ότι ακόμα και το όλο το υπόλοιπο της κάρτας να χαθεί, πάλι την έχω βγάλει οριακά πιο φθηνά από σένα.

Και το πιο βασικό: το buy more είναι σταθερό. Αν είναι να αλλάξει κάτι θα βγεί σίγουρα ανακοίνωση νωρίτερα άρα θα έχω χρόνο αντίδρασης και για ένα διάστημα θα καλύπτομαι από την καβατζα και μάλιστα χωρίς επιπλέον ανανέωση αφού θα παρατείνεται η διάρκεια λήξης του υπόλοιπου όσο ενεργοποιώ πακέτο. Το δε πακέτο των 7€ αύριο (που λέει ο λόγος) καταργείται ή αυξάνεται η τιμή του ή αλλάζει και πάντως θα κοπεί σίγουρα αν βάζεις τακτικά κάρτα ή αν το ενεργοποιείς συνεχεια ή αν αλλάξει ο αλγόριθμος. Και όλα αυτά χωρίς καμία προειδοποίηση.

*Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι δεν ξέρουν να υπολογίσουν το πραγματικό κόστος μιας υπηρεσίας και συχνά παρασύρονται από το συναίσθημα ή από λογικές πλάνες. Αυτό ειναι κλασικο μειονεκτήμα του καταναλωτή που εκμεταλλευονται τα τμήματα marketing των εταιριών.

6 ώρες πριν, opmgls said:

 

 
Όπως το βλεπω εγώ και οι δύο δίκιο έχετε!  :classic_smile:

Επομένως δε βλέπω να έχει κάπου δίκιο η dimitroula 😁

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...