Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, DITS said:

Με χρέωσαν 2 ευρώ για έξτρα δεδομένα επειδή έληξε πακέτο που είχα κι ενώ βρισκόμουν σε wifi .

Διαμαρτυρήθηκα και μου επέστρεψαν τα χρήματα αλλά από τότε δεν έλαβα ξανά καμμιά προσφορά.

Είδες για να είσαι αχάριστος; Τι σε πείραζε να χαρίσεις τα 2€; Τόσα δις επένδυση γίνεται για εσένα!!

(πλάκα κάνω..)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DITS said:

Διαμαρτυρήθηκα και μου επέστρεψαν τα χρήματα αλλά από τότε δεν έλαβα ξανά καμμιά προσφορά.

Θα έλεγα ότι απλά έπεσες στην τρύπα των προσφορών όπως όλοι κατά καιρούς και δεν έχει σχέση με την αντιστροφή της χρέωσης.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spiliot said:

Θα έλεγα ότι απλά έπεσες στην τρύπα των προσφορών όπως όλοι κατά καιρούς και δεν έχει σχέση με την αντιστροφή της χρέωσης.

 Τελικά μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών και είχαν απενεργοποίησει τις ενημερώσεις των προσφορών. Ζήτησα να τις ενεργοποιήσουν ξανά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενεργοποιήθηκε ο αριθμός του πατέρα μου αλλά θυμάμαι παλιά που είχα κ εγώ Q για ένα Q fee που σου έκοβε χρήματα. Υπάρχει ακόμα; δεν έχω βάλει την κάρτα ακόμα γιατί θυμήθηκα ότι υπήρχε αυτό. Στο σάιτ κάπου που το κοίταξα το αναφέρει. Υπάρχει ακόμα ή είναι ξεχασμένη ανάρτηση στο σάιτ που δεν την έχουν κατεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Lyricmyth19 said:

Καλημέρα. Ενεργοποιήθηκε ο αριθμός του πατέρα μου αλλά θυμάμαι παλιά που είχα κ εγώ Q για ένα Q fee που σου έκοβε χρήματα. Υπάρχει ακόμα; δεν έχω βάλει την κάρτα ακόμα γιατί θυμήθηκα ότι υπήρχε αυτό. Στο σάιτ κάπου που το κοίταξα το αναφέρει. Υπάρχει ακόμα ή είναι ξεχασμένη ανάρτηση στο σάιτ που δεν την έχουν κατεβάσει;

Υπάρχει ακόμα. Μπορείς να στείλεις στο messenger , για να σου το απενεργοποιήσουν

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω φορητότητα από vodafone και σε κατροκινητό nova/q (ή cosmote/frog). πιο πρόγραμμα μου προτείνετε ;

Δεν χρειάζομαι εξερχόμενες/internet, μόνο εισερχόμενες χρειάζομαι και διατήρηση αριθμού με χαμηλό κόστος. Αν τώρα παίζουν και προσφορές δεν θα με χάλαγε😉

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, macovet said:

Θέλω να κάνω φορητότητα από vodafone και σε κατροκινητό nova/q (ή cosmote/frog). πιο πρόγραμμα μου προτείνετε ;

Δεν χρειάζομαι εξερχόμενες/internet, μόνο εισερχόμενες χρειάζομαι και διατήρηση αριθμού με χαμηλό κόστος. Αν τώρα παίζουν και προσφορές δεν θα με χάλαγε😉

Αν δεν θέλεις καθόλου εξερχόμενες, πας σε Q. Προς το παρόν η φραγή αργεί να μπει κάνα χρόνο οπότε και δουλεύουν κανονικά οι εισερχόμενες. Οικονομικότατη.

Στη Frog δεν τη γλυτώνεις την 8€ ανανέωση το δίμηνο αλλά σου δίνει ειδικά τον πρώτο χρόνο και δωρεάν κάποιες εξερχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Από το νέο έτος η ανανέωση θα είναι από 13€ από ότι κατάλαβα και στην a και στο f2go


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αλλαγές σε nova, free to go και Q.
https://nova.gr/anakoinoseis/genikes-anakoinwseis/anakoinwsh-nova-19-12-2023


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Από 17 Ιανουαρίου δεν θα υπάρχει καμιά δυνατότητα ανανέωσης με 8€ ΟΥΤΕ σε κατάστημα. 
Κατάλαβα καλά?
Oh yes


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, s93060 said:

Που να πάμε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μετά από πολλά χρόνια στη Q, έφυγα πέρσι κ πήγα cu. Νομίζω έχει τις περισσότερες επιλογές για κάθε χρήση. Τσεκαρε πάντως γενικά δες στα νήματα εδώ, εμένα με βοήθησαν πολύ είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, s93060 said:

Που να πάμε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μένουμε Q για 4+ λόγους.

1_ αν βάλουμε 13 € πληρώνουμε μία φορά 0,30 € προμήθεια. Εμείς πάντα βάζαμε 30€ αντί 8€.

2_ Η Q δίνει επέκταση λήξης υπολοίπου μέχρι την λήξη του πακέτου αν λήγει αργότερα. Αντίθετα οι άλλοι στο δίμηνο σου τρώνε τα λεφτά σου, ακόμα και είναι αρκετά να αγοράσεις πακέτα.

3_ Έχει πολύ συμφέρουσες προσωπικές προσφορές (εντάξει όχι για όλους αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία). 5€ για απεριόριστα+1000' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. 3€ 3γβ για 30 ημέρες. Πακέτα για ΗΠΑ, Αυστραλία, κλπ και δουλεύει στην ΕΕ με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

4_ Με μηδενικό υπόλοιπο δέχεται εισερχόμενες και ΣΜΣ για 1 έτος από την τελευταία ανανέωση. Ίσως να το κόψουν αλλά ακόμα παίζει.

Το δίκτυο της δεν είναι φορτωμένο γιατί οι συνδρομητές δεν είναι πεινασμένοι, γιατί δεν δίνει τζάμπα απεριόριστα. Οπότε παντού έχει σήμα και ειδικά σε δύσκολες περιοχές το 2G που έχει βγάζει κλήσεις.

Ακόμα και χωρίς πακέτο έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο που μπορείς να κάνεις μία κλήση λίγων δευτερολέπτων για κάποια ανάγκη.

Από εκεί και μετά σαφώς είναι επιχείρηση που προσπαθεί να βγάλει λεφτά και να εκμεταλλευτεί τους συδρομητές της και αυτό συμβαίνει σε όλους.

Θα δούμε πως θα αντιδράσει στα νέα μέτρα. Αν δεν μας βολεύει φεύγουμε. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του καρτοκινητού.

Το πακέτο του f2g 1€ απεριόριστα για 2 ημέρες είναι ασυναγώνιστο πάντως. Μακάρι να έλθει στην Q

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Μένουμε Q για 4+ λόγους.
1_ αν βάλουμε 13 € πληρώνουμε μία φορά 0,30 € προμήθεια. Εμείς πάντα βάζαμε 30€ αντί 8€.
2_ Η Q δίνει επέκταση λήξης υπολοίπου μέχρι την λήξη του πακέτου αν λήγει αργότερα. Αντίθετα οι άλλοι στο δίμηνο σου τρώνε τα λεφτά σου, ακόμα και είναι αρκετά να αγοράσεις πακέτα.
3_ Έχει πολύ συμφέρουσες προσωπικές προσφορές (εντάξει όχι για όλους αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία). 5€ για απεριόριστα+1000' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. 3€ 3γβ για 3 ημέρες. Πακέτα για ΗΠΑ, Αυστραλία, κλπ και δουλεύει στην ΕΕ με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.
4_ Με μηδενικό υπόλοιπο δέχεται εισερχόμενες και ΣΜΣ για 1 έτος από την τελευταία ανανέωση. Ίσως να το κόψουν αλλά ακόμα παίζει.
Το δίκτυο της δεν είναι φορτωμένο γιατί οι συνδρομητές δεν είναι πεινασμένοι, γιατί δεν δίνει τζάμπα απεριόριστα. Οπότε παντού έχει σήμα και ειδικά σε δύσκολες περιοχές το 2G που έχει βγάζει κλήσεις.
Ακόμα και χωρίς πακέτο έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο που μπορείς να κάνεις μία κλήση λίγων δευτερολέπτων για κάποια ανάγκη.
Από εκεί και μετά σαφώς είναι επιχείρηση που προσπαθεί να βγάλει λεφτά και να εκμεταλλευτεί τους συδρομητές της και αυτό συμβαίνει σε όλους.
Θα δούμε πως θα αντιδράσει στα νέα μέτρα. Αν δεν μας βολεύει φεύγουμε. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του καρτοκινητού.
Το πακέτο του f2g 1€ απεριόριστα για 2 ημέρες είναι ασυναγώνιστο πάντως. Μακάρι να έλθει στην Q
τωρα θα που θα μεινεις μονη σου θα ειναι ακομα καλυτερο το δικτυο
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, azuli said:

τωρα θα που θα μεινεις μονη σου θα ειναι ακομα καλυτερο το δικτυο

Αφενός δεν είναι μόνη της, αφετέρου το ειρωνικό σου σχόλιο σε χαρακτηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι στην Q, το μπόνους ανανέωσης θα είναι πλέον 1gb, για ανανέωση μέχρι 19 ευρώ, ενώ στο f2go θα είναι 2gb για 13,14 ευρώ και 3.5gb για ανανέωση 14-19 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dimitroula10 said:

1_ αν βάλουμε 13 € πληρώνουμε μία φορά 0,30 € προμήθεια. Εμείς πάντα βάζαμε 30€ αντί 8€.

Δεν κατάλαβα με τι συγκρίνεις. Με το παλιό f2g που χρεώνει και αυτό 0.30 σε κάθε ανανέωση (το νέο free2go δεν το κάνει) αλλά και πάλι και εκεί μπορείς να βάλεις 30 ευρώ ή με τους άλλους που δεν χρεώνουν καν τέτοια χρέωση. Δηλαδή από που και που η έξτρα χρέωση είναι πλεονέκτημα για να το αναφέρεις;

Quote

2_ Η Q δίνει επέκταση λήξης υπολοίπου μέχρι την λήξη του πακέτου αν λήγει αργότερα. Αντίθετα οι άλλοι στο δίμηνο σου τρώνε τα λεφτά σου, ακόμα και είναι αρκετά να αγοράσεις πακέτα.

3_ Έχει πολύ συμφέρουσες προσωπικές προσφορές (εντάξει όχι για όλους αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία). 5€ για απεριόριστα+1000' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. 3€ 3γβ για 30 ημέρες. Πακέτα για ΗΠΑ, Αυστραλία, κλπ και δουλεύει στην ΕΕ με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα για όσους παίρνουν προσφορές που χρειάζονται και εφ' όσον κρατάνε μεγάλο υπόλοιπο. Αν όμως βάζεις όσα χρειάζεσαι (στους άλλους) ή δεν πάρεις καθόλου προσφορές ή αυτή που θες, αναγκάζεσαι είτε να βάλεις κάτι που δε χρειάζεσαι είτε κάποιο πανάκριβο πακέτο για να μη χάσεις λεφτά. Στην πράξη λοιπόν ναι μεν δεν μηδενίζουν αλλά τα χαρίζεις στην nova αλλιώς. Τουλάχιστον σε εμένα τον τελευταίο καιρό μέχρι και πέρυσι που έφυγα συνέβαινε πολύ συχνά στα νούμερα που διαχειριζόμουν. Έβαζα ας πούμε τη προσφορά με τα 8 ευρώ που δεν χρειαζόμουν για να μη χάσω το υπόλοιπο ή ακόμα λίγο χειρότερα το 8.9 πακέτο ή τα 3ευρώ 3GB δεδομένα όταν είχα δεδομένα από το κονέ και ήθελα ομιλία, δηλαδή 3 ευρώ πέταμα. Αν μάλιστα τύχαινε και δεύτερο συνεχόμενο μήνα, τότε εκτός από ασύμφορο δεν έκανες και δουλειά όπως ήθελες. Εκεί που είμαι τώρα δεν έχω καμία έγνοια να χρησιμοποιήσω το τηλ όπως θέλω, ξέχασα και τα voip και το να σκέφτομαι να απαντήσω σε ένα sms για να μη μου φάει 50λεπτο (όταν δεν είχα τζάμπα).

Quote

4_ Με μηδενικό υπόλοιπο δέχεται εισερχόμενες και ΣΜΣ για 1 έτος από την τελευταία ανανέωση. Ίσως να το κόψουν αλλά ακόμα παίζει.

Η περίπτωση χρήσης "βάζω 30 ευρώ και όσο κρατήσει" που περιέγραψες στην αρχή σαν πλεονέκτημα είναι διαφορετική από την "δεν βάζω τίποτα και όσο δουλέψει". Αλλά ναι, για τις παλιές sim που κρατάει 13 μήνες με εισερχόμενες και εφ' όσον διατηρηθεί η nova έχει το πλεονέκτημα. Που παίζει πια να είναι και το μόνο.

Ακόμα και η χρέωση ανά δευτερόλεπτο σαν πλεονέκτημα δεν συγκρίνεται με την χρέωση ανά λεπτό στο liquid που είναι... μικρότερη, δηλαδή 60+ φορές πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το λεπτό του λικουιντ είναι το φτηνότερο της αγοράς. Αλλά εκτός αυτού, η βονταφον έχει πολλές υπηρεσίες τις οποίες η νοβα δεν δίνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spiliot said:

Δηλαδή από που και που η έξτρα χρέωση είναι πλεονέκτημα για να το αναφέρεις

Είναι οδηγός επιβίωσης και οικονομίας, όχι πλεονέκτημα.

2 ώρες πριν, spiliot said:

Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα για όσους παίρνουν προσφορές που χρειάζονται και εφ' όσον κρατάνε μεγάλο υπόλοιπο.

Είναι τρόπος να υπερασπιστεί ο εισόδημα, αν αυτό είναι ο στόχος.

Δεν είναι λύση να σου φάει τα λεφτά το σουβλατζίδικο αντί η εταιρεία.

Σε 3 Q που διαχειρίζομαι οι προσφορές έρχονται ανελλιπώς 2 χρόνια σχεδόν. Ίσως είναι τυχαίο αλλά δεν είναι δυνατόν να δίνεται μόνο σε εμένα.

2 ώρες πριν, spiliot said:

Αλλά ναι, για τις παλιές sim που κρατάει 13 μήνες με εισερχόμενες και εφ' όσον διατηρηθεί η nova έχει το πλεονέκτημα. Που παίζει πια να είναι και το μόνο.

Δεν κάνω διαφήμιση πουθενά. Αναφέρω την εμπειρία μου κι εσύ την δική σου, χωρίς συναισθηματική αντίδραση όμως εγώ. Ο χρήστες διαβάζουν τις γνώμες όλων και αποφασίζουν.

Εσύ όμως έχεις ένα θέμα, όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα, που λέγεται "γνωστική ασυμφωνία". Ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν την ατομική προσφορα των 5 ευρώ που δίνει 1000 λεπτά και απεριόριστο ίντερνετ ειναι, κατά τη γνώμη μου, οι μοναδικοι που έχουν λόγο να παραμενουν στην Q

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Πράγματι το λεπτό του λικουιντ είναι το φτηνότερο της αγοράς. Αλλά εκτός αυτού, η βονταφον έχει πολλές υπηρεσίες τις οποίες η νοβα δεν δίνει καθόλου.

Εξαρτάται που καλείς. Η Q πχ. Δίνει 200' με χρέωση ανά δευτερόλεπτο και ρολοβερ για Αμερική, Αυστραλία, Ε Ε, κλπ. Πόσο χρεώνει το λεπτό το λικουιντ για ΕΕ ή Αυστραλία?

Επομένως πρέπει να βλέπουμε και άλλα στοιχεία? Αν πάρεις Πακιστάν ή Αίγυπτο? 

Επομένως υπάρχουν αυτά τα πακέτα σε όλες τις εταιρείες γιατί δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες ούτε τρώνε σουβλάκια με το ζόρι.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...