Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Να υποθέσω ότι αποφεύγεις τα νούμερα που έχουν από 5 και πάνω για να μην αργεί να επανέλθει το πληκτρολόγιο; 😂😂😂

IMG_1972.jpg

Χα χα χα χα

 

για εμένα δεν είναι θέμα, αλλά σκέψου ότι έχουν φίλους που είναι της ιδιας ηλικίας και άντε να τρέχουν να αλλάζουν τα νούμερα που τούς καλούν. Υπάρχει ένα domino effect. Φορητότητα κι άγιος ο Θεός... την χρησιμοποιούμε όταν μάς χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία, που απέκτησα σήμερα με την Q. Ισως να έχει αναφερθεί ξανά, εγώ πάντως το ανακάλυψα σήμερα.

Τέλη Ιουνίου ενεργοποίησα για πρώτη φορά το πακέτο Q DATA STAR, που δίνει 300' και 600 ΜΒ , και τα δύο με Rollover, με σκοπό να καβατζάρω ΜΒ , μια και δεν κάνω πολύ χρήση.

Τέλη Ιουλίου , λίγο πρίν την λήξη του πακέτου Ιουνίου , κάνω online ανανέωση με 12 € , οπότε και παίρνω το Bonus του 1GB για 30 ημέρες . Αμέσως μετά , ενεργοποιώ εκ νέου το πακέτο Q DATA STAR και παίρνω +600 ΜΒ . Ημερομηνία λήξης του Bonus και του πακέτου 25/8 .

Λέω , " Πήρα 1 GB Bonus , μου φτάνουν και περισσεύουν , οπότε θα παραμείνουν άθικτα τα Rollover ( 600 MB + 600 MB ) "
ΑΜ ΔΕ ......
Κάνοντας κάποιες δοκιμές με τα mobile data , παρατήρησα έκπληκτος , οτι αντί να μου καταναλώνει από το Bonus ( που είχε ενεργοποιηθεί πρίν από το πακέτο )  μου κατανάλωνε από το Rollover.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα " εξυπηρέτησης "  αναφέρθηκαν εν συντομία τα εξής:

Εγώ: Γιατί μου καταναλώνει από το Rollover και όχι από το Bonus ?
Q : Καταναλώνει από αυτά που λήγουν πρώτα.
Εγώ: Ναί αλλά εγώ πρώτα πήρα το Bonus και μετά ενεργοποίησα πακέτο. Και τα δύο έχουν βέβαια την ίδια ημ/νία λήξης.Χρονικά όμως , πρώτα λήγει το Bonus.
Q : Το λογικό είναι αυτό. Το σύστημα όμως θεωρεί σαν πακέτο που λήγει πρώτα , τα MB από την πρώτη ενεργοποίηση του πακέτου , επειδή είναι Rollover. Ετσι λειτουργούσε πάντα !!!!!

Εν ολίγοις ..... Μαζεύω ΜΒ από Rollover , κάνω ανανέωση 12 € για να πάρω το άδωρο δώρο του 1 GB , αλλά για να μπορέσω να το χαρώ, πρέπει να καταναλώσω όλα μου τα Rollover .
Τα συμπεράσματα δικά σας. Ευχαριστώ για την φιλοξενία και συγνώμη για το σεντόνι.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε ανάλογη συζήτηση στο νήμα του f2g.

Προφανώς το σύστημα τους δεν βλέπει ώρα ενεργοποίησης αλλά ημέρα ενεργοποίησης. Για να μπορέσει λοιπόν να τρώει πρώτα από το μπόνους θα έπρεπε το πακέτο να μην ενεργοποιηθεί άμεσα την ημέρα της ανανέωσης αλλά την επόμενη μέρα.

Τώρα βέβαια και αυτό που σου λέει με το ρολόβερ η εξυπηρέτηση θέλει μια περαιτέρω εξήγηση...μηπως βλέπει τα rollover ως παλιότερα πακέτα καθότι ενεργοποιήθηκαν αρχικά νωρίτερα (να βλέπει δηλαδή ποιο ενεργοποιήθηκε πρώτο) και να δίνει προτεραιότητα σε αυτό.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, tecview2051 said:

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία, που απέκτησα σήμερα με την Q. Ισως να έχει αναφερθεί ξανά, εγώ πάντως το ανακάλυψα σήμερα.

Τέλη Ιουνίου ενεργοποίησα για πρώτη φορά το πακέτο Q DATA STAR, που δίνει 300' και 600 ΜΒ , και τα δύο με Rollover, με σκοπό να καβατζάρω ΜΒ , μια και δεν κάνω πολύ χρήση.

Τέλη Ιουλίου , λίγο πρίν την λήξη του πακέτου Ιουνίου , κάνω online ανανέωση με 12 € , οπότε και παίρνω το Bonus του 1GB για 30 ημέρες . Αμέσως μετά , ενεργοποιώ εκ νέου το πακέτο Q DATA STAR και παίρνω +600 ΜΒ . Ημερομηνία λήξης του Bonus και του πακέτου 25/8 .

Λέω , " Πήρα 1 GB Bonus , μου φτάνουν και περισσεύουν , οπότε θα παραμείνουν άθικτα τα Rollover ( 600 MB + 600 MB ) "
ΑΜ ΔΕ ......
Κάνοντας κάποιες δοκιμές με τα mobile data , παρατήρησα έκπληκτος , οτι αντί να μου καταναλώνει από το Bonus ( που είχε ενεργοποιηθεί πρίν από το πακέτο )  μου κατανάλωνε από το Rollover.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα " εξυπηρέτησης "  αναφέρθηκαν εν συντομία τα εξής:

Εγώ: Γιατί μου καταναλώνει από το Rollover και όχι από το Bonus ?
Q : Καταναλώνει από αυτά που λήγουν πρώτα.
Εγώ: Ναί αλλά εγώ πρώτα πήρα το Bonus και μετά ενεργοποίησα πακέτο. Και τα δύο έχουν βέβαια την ίδια ημ/νία λήξης.Χρονικά όμως , πρώτα λήγει το Bonus.
Q : Το λογικό είναι αυτό. Το σύστημα όμως θεωρεί σαν πακέτο που λήγει πρώτα , τα MB από την πρώτη ενεργοποίηση του πακέτου , επειδή είναι Rollover. Ετσι λειτουργούσε πάντα !!!!!

Εν ολίγοις ..... Μαζεύω ΜΒ από Rollover , κάνω ανανέωση 12 € για να πάρω το άδωρο δώρο του 1 GB , αλλά για να μπορέσω να το χαρώ, πρέπει να καταναλώσω όλα μου τα Rollover .
Τα συμπεράσματα δικά σας. Ευχαριστώ για την φιλοξενία και συγνώμη για το σεντόνι.

 

Έτσι έχουν τα πράγματα όπως τα λες. Το είχαμε σχολιάσει καιρό πριν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο και πρέπει να διορθωθεί άμεσα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tecview2051 said:

Το σύστημα όμως θεωρεί σαν πακέτο που λήγει πρώτα , τα MB από την πρώτη ενεργοποίηση του πακέτου , επειδή είναι Rollover. Ετσι λειτουργούσε πάντα !!!!!

Δυστυχώς έτσι είναι η Q. Καταρχάς τα ρολόβερ είναι κοροϊδία, γιατί αφού δεν μπορεί κάποιος να καταναλώσει το κανονικό πακέτο τι νόημα έχει να προστεθεί άλλο ένα? Παγίδα είναι από όλες τις εταιρείες. Πάντα αγοράζουμε πακέτα που χρειάζονται και τα τρώμε. Το πλεονέκτημα της Q πλέον είναι μόνο οι εισερχόμενες με μηδενικό υπόλοιπο και το πακέτο 5€ απεριόριστα. Με τα 15ημερα καουντντάουν έγινε κοροϊδία. Καλύτερα f2g με 1€ ανανέωση και WiFi.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kmpatra said:

..μηπως βλέπει τα rollover ως παλιότερα πακέτα καθότι ενεργοποιήθηκαν αρχικά νωρίτερα (να βλέπει δηλαδή ποιο ενεργοποιήθηκε πρώτο) και να δίνει προτεραιότητα σε αυτό.

Ακριβώς αυτό. Ετσι το βλέπει το σύστημα .( Σύμφωνα με την εξυπηρέτηση .Δεν είναι δικό μου συμπέρασμα και ούτε έχω πειστεί γι' αυτό )

Edited by tecview2051
Διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tecview2051 said:

Ακριβώς αυτό. Ετσι το βλέπει το σύστημα .

Όχι. Το σύστημα βλέπει πάντα το τελευταίο πακέτο που δίνει και επέκταση. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος. Απάτη είναι γιατί έχουν βάλει τα κανονικά πακέτα να έχουν προτεραιότητα στην κατανάλωση. Μην πιστεύετε τις αστείες δικαιολογίες τους. Πίσω από τις απαντήσεις όλοι γελούν και κοροϊδεύουν τους συνδρομητές. Το λέω γιατί έχω γνωστούς σε όλες τις εταιρείες. Αν ακούγατε το σχόλια θα παθαίνατε κατάθλιψη.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kmpatra said:

 

Προφανώς το σύστημα τους δεν βλέπει ώρα ενεργοποίησης αλλά ημέρα ενεργοποίησης. Για να μπορέσει λοιπόν να τρώει πρώτα από το μπόνους θα έπρεπε το πακέτο να μην ενεργοποιηθεί άμεσα την ημέρα της ανανέωσης αλλά την επόμενη μέρα.

Στην επόμενη ανανέωση θα το κάνω έτσι . Είμαι περίεργος να δω τι θα προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2023 at 4:32 ΜΜ, dimitroula10 said:

... Καταρχάς τα ρολόβερ είναι κοροϊδία, γιατί αφού δεν μπορεί κάποιος να καταναλώσει το κανονικό πακέτο τι νόημα έχει να προστεθεί άλλο ένα? ....

Ετσι κι αλλιώς πρέπει να ενεργοποιήσω πακέτο για να έχω Ομιλία και Data . Τα Countdown είναι πλέον για να γελάνε και τα τσιμέντα! Τα 1000' και απεριόριστα Data με 5,00 € , μια μακρινή ανάμνηση !

Το φθηνότερο πακέτο αυτή την στιγμή έχει , νομίζω, 8,00 € , χωρίς Rollover . Οπότε θεωρώ το συγκεκριμένο, με 8,90 €, πιο συμφέρουσα αγορά .

Εντάξει , αυτόν τον μήνα μπορεί να μην καταναλώσω όλο τον χρόνο ομιλίας και τα Data , αλλά τουλάχιστον δεν χάνονται με την λήξη του πακέτου. Μπορεί να χρειαστούν τον επόμενο μήνα. Οπως είχα προαναφέρει, δεν πολυ-χρησιμοποιώ τα Data , μόνο χρόνο ομιλίας . Οπότε , άστα να υπάρχουν τουλάχιστον.

Edited by tecview2051
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια εξυπνάδα είναι αυτή πάλι; Βλέπω άλλαξαν οι όροι και για αυτόματη ανανέωση του q star auto θέλει 12 ευρώ το μήνα.

Το οποίο είναι το ποσό που θα χρειαζόταν να δώσεις αν πλήρωνες q fee.

Μέχρι τον περασμένο μήνα με ανανέωση 10 ευρώ το μήνα το q star auto ανανεωνόταν κανονικά.

Με 10 ευρώ ανανέωση έμεναν μέσα 10/1.1 - 0.3 = 8.79. Το q star auto θέλει 8.90, οπότε ήσουνα μείον 0.11 το μήνα. Αρκούσε να κάνεις μια ανανέωση 11 ευρώ κάθε 9 μήνες για να καλύψει τη διαφορά.

Τώρα αναγκαστικά 12 ευρώ το μήνα και θα σου μένει ένα υπόλοιπο 12/1.1 - 0.3 - 8.9 = 1.70 το μήνα το οποίο είναι βασικά άχρηστο. Πρακτικά σε υποχρεώνουν να πληρώσεις q fee, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις απεγγραφεί από το q fee δεν μπορεί να στο χρεώσει. Αν μαζευτεί υπόλοιπο κάνεις απεγγραφή και εκ νέου εγγραφή στο q star auto ώστε την στιγμή της εγγραφής να ενεργοποιηθεί αυτόματα το πακέτο από το υπόλοιπο χωρίς ανανέωση.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2023 at 5:21 ΜΜ, tecview2051 said:

Τα 1000' και απεριόριστα Data με 5,00 € , μια μακρινή ανάμνηση !

Ευτυχώς μου το δίνει σα δώρο κάθε μήνα. 

Ελπίζω να μη σταματήσει 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kmpatra said:

Αν εχεις απεγγραφεί από το q fee δεν μπορεί να στο χρεώσει. Αν μαζευτεί υπόλοιπο κάνεις απεγγραφή και εκ νέου εγγραφή στο q star auto ώστε την στιγμή της εγγραφής να ενεργοποιηθεί αυτόματα το πακέτο από το υπόλοιπο χωρίς ανανέωση.

Ενδιαφέρον αυτό. Μια φορά το 6μηνο δωρεάν ανανέωση δηλαδή πρακτικά. 

Ξέρει κανείς τι ημερομηνία λήξης έχουν (αν έχουν) τα λεφτά που μένουν υπόλοιπο στο λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες αν δεν γίνει ανανέωση. Πρακτικά δεν θα έχεις προβλημα αφου θα έχεις το αυτόματο πακέτο ή/και αυτόματη ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τελικά. Δοκίμασα για την επιστήμη ανανέωση 10 ευρώ και το q star auto ενεργοποιήθηκε αυτόματα.

Απ' ότι φαίνεται αλλάξανε μεν τους όρους αλλά δεν τους εφαρμόζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω 7 μέρες τώρα που ενεργοποίησα το πακέτο 1000 λεπτα με απεριόριστο ίντερνετ με 5 ευρω. 

Το ειχα πάρει και παλιότερα πολλές φορές και πήγαινε σφαίρα.

Αλλά αυτές τις μέρες το ίντερνετ σέρνετε σε σημείο που μου σπάει τα νεύρα. Δεν ανοίγει τίποτα... Μόνο μετά από πολύ ώρα. Φταίει που είναι Αυγούστος; φταίει που είμαι Ανδρο; παλιότερα πως δουλεύε μια χαρά; 

Το ίδιο και στης γυναίκας μου το τηλέφωνο. Και εκεί πολύ αργό... Άρε Q τι μας κάνεις 

Εχει κάνεις άλλος θέμα στα δεδομένα με αυτό το πρόγραμμα; 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι θέμα προγράμματος αλλά να έχει πρόβλημα η κεραία που συνδέεστε. Ρωτα στο ανάλογο νήμα (nova 4g/5g) μηπως έχει κάποιος άποψη από την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, adi32 said:

Ευτυχώς μου το δίνει σα δώρο κάθε μήνα. 

Ελπίζω να μη σταματήσει 

Είσαι από τους λίγους τυχερούς ! Εγώ , δυστυχώς, δεν είμαι 😒

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, patrik said:

Αλλά αυτές τις μέρες το ίντερνετ σέρνετε σε σημείο που μου σπάει τα νεύρα. Δεν ανοίγει τίποτα... Μόνο μετά από πολύ ώρα. Φταίει που είναι Αυγούστος; φταίει που είμαι Ανδρο; παλιότερα πως δουλεύε μια χαρά; 

Το ίδιο και στης γυναίκας μου το τηλέφωνο. Και εκεί πολύ αργό... Άρε Q τι μας κάνεις 

Εχει κάνεις άλλος θέμα στα δεδομένα με αυτό το πρόγραμμα; 

και σ' εμένα το ίδιο εδώ Βόλο.

Η ταχύτητα είναι τόσο αργή που είναι σαν να γίνεται disconnect.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το voLTE στην Q δεν υπαρχει ακομα (τουλαχιστον στους πιο πολλους συνδρομητες) το ρωταω αυτο γιατι η ξαδερφη μου εχει q ενω εγω cu προς το παρον και δεν απολαμβλανουμε την "κλησταλινη κληση" θεωριτικα με της καινουριες 4G sim (πορτοκαλη background με πλε λογοτιπο) θα ηχαμε voLTE) και η ξαδερφη μου απο της καονουριες καρτες 4G εχει 1816658145_q.jpg.aedc428fbca553eaaa3be49b59673720.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η κάρτα δεν εμφανίζει το σήμα του R(oaming) επάνω, η συσκευή θεωρείται συμβατή και ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ https://www.myq.gr/gr/support/asfalia-rithmisis-kinitou/pos-chrisimopio-tin-technologia-volte-sto-kartokinito#energopoihsh και δεν δεις κάτι ίσως θα πρέπει να μιλήσεις με την υποστήριξη να το ενεργοποιήσουν στην γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, eridion25 said:

Γιατι το voLTE στην Q δεν υπαρχει ακομα (τουλαχιστον στους πιο πολλους συνδρομητες) το ρωταω αυτο γιατι η ξαδερφη μου εχει q ενω εγω cu προς το παρον και δεν απολαμβλανουμε την "κλησταλινη κληση" θεωριτικα με της καινουριες 4G sim (πορτοκαλη background με πλε λογοτιπο) θα ηχαμε voLTE) και η ξαδερφη μου απο της καονουριες καρτες 4G εχει 1816658145_q.jpg.aedc428fbca553eaaa3be49b59673720.jpg

Είσαι σίγουρος ότι τα κινητά σας υποστηρίζουν το volte για q και cu αντίστοιχα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Είσαι σίγουρος ότι τα κινητά σας υποστηρίζουν το volte για q και cu αντίστοιχα;

Εγω στο cu εχω volte 

8 minutes ago, spiliot said:

Εφόσον η κάρτα δεν εμφανίζει το σήμα του R(oaming) επάνω, η συσκευή θεωρείται συμβατή και ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ https://www.myq.gr/gr/support/asfalia-rithmisis-kinitou/pos-chrisimopio-tin-technologia-volte-sto-kartokinito#energopoihsh και δεν δεις κάτι ίσως θα πρέπει να μιλήσεις με την υποστήριξη να το ενεργοποιήσουν στην γραμμή.

Στην ξαδερφη μου δεν ξερω αν εμφανιζεται το R αλλα στο δικο μου Q  εμφανιζει το R και εγω της καινουριες πορτοκαλι 4G sim εχω αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει στην δικια μου καρτα γιατι την q θα το κανω φοιτιτικο whats up αλλα το R λογικα θα το βγαζει σε ολες της Q sim γιατι κανει  εσωτερικο roaming. Διοτι απο το εψαξα πριν η Wind (nova) αγορασε την Q επεξε με το δικτυο της vodafone σαν nvmo οπτε η καρτα sik της q εχει ως home δοκτυο το vodafone για backword combatibility (μαλον)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...