Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τι ακριβώς είναι το hard-spl?

 

Πρέπει να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου για να είναι σε θέση να δεχτεί οποιαδήποτε ROM που προορίζεται για τη συσκευή σου (εάν δεν έχει γίνει ήδη). Αναλυτικές πληροφορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχήν ευχαριστώ γαι την υπόδειξη.Θα με ενδιέφερε όμως πρίν μπώ σ'αυτή τη διαδικασία να έχω όσο γίνεται περισσότερη πληροφόρηση από το forum για το πόσο κρατάει η μπαταρία.Π.χ από χθές 8μ.μ φορτισμένο,με ένα 5λεπτο τηλ. σήμερα η μπαταρία(ανοιχτό όλο το βράδυ)βρίσκεται στο 8ο απο τα 10 επίπεδα(που είναι η πλήρης φόρτιση).

-Κατι άλλο:Οταν κάνω κλήση με ξεκινάει πάντοτε με ένδειξη βιντεοκλήση και όχι νορμάλ.Πρέπει να σετάρω κάτι ώστε να με στέλνει σε απλή κλήση(προφανώς η άλλη διαδικασία και να πηγαίνεις μετά σε απλή κλήση είναι σπαστική)και..

-Δουλεύω το Destinator για GPS και είναι άψογο.Από τα POIS μπορείς να προσθέσεις και κατηγορίες έλα όμως που κεί τα DL files e;inai se morf;h .dat και .csv όταν λοιπόν κάνω το οποιοδήποτε αρχείο download αυτό κατεβαίνει ζιπαρισμένο.Το ξεζιπάρω με προορισμό το φάκελλο Dest8 που είναι ΄΄καθισμένος΄΄ στο τηλ.(μέσω της ένδειξης να το βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο ο υπολογιστής)και μετά από αυτό το οποιοδήποτε καινούργιο POI δεν ΄΄τρέχει΄΄(ασύμβατα αρχεία).Απ'οτι είδα τα αρχεία μέσα στο Dest8 e;inai .dll

Εξακολουθώ να ρωτάω κι'αν μπορεί κάποιος να μου πεί.Εβαλα το ariel(ωραιότατο) και από τις 7 το πρωϊ, τώρα η μπαταρία είναι στο 49% με κυριολεκτικά ελάχιστη χρήση(3-4 τηλέφωνα).Οι εφαρμογές είναι κλειστές.Είναι λογικό ή φταίει η μπαταρία του;;THX

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί το ηχείο του ακουστικού.

Το εξωτερικό ηχείο ακούγεται μια χαρά όπως επίσης και με τα hands-free.

Του έκανα hard reset, ξαναπέρασα την ROM αλλά τελικά είναι hardwarικό το πρόβλημα.

Το είχα αγοράσει από το Expansys.

Θα πρέπει να το πάω στην ACE για να το τσεκάρουν και να αντικαταστήσουν το ηχειάκι, σωστά;

Γνωρίζει κάποιος το κόστος στο περίπου καθώς και πόσες μέρες θα χρειασθεί ν'αφήσω το τηλέφωνο;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί το ηχείο του ακουστικού.

Το εξωτερικό ηχείο ακούγεται μια χαρά όπως επίσης και με τα hands-free.

Του έκανα hard reset, ξαναπέρασα την ROM αλλά τελικά είναι hardwarικό το πρόβλημα.

Το είχα αγοράσει από το Expansys.

Θα πρέπει να το πάω στην ACE για να το τσεκάρουν και να αντικαταστήσουν το ηχειάκι, σωστά;

Γνωρίζει κάποιος το κόστος στο περίπου καθώς και πόσες μέρες θα χρειασθεί ν'αφήσω το τηλέφωνο;

κατα πασα πιθανοτητα δεν καλυπτεσαι απο την ACE με εγγυηση.....κοιταξε το...επειδη οι συσκευες απο το Expansys ηταν παραεισαγωγης και οχι ευρωπαικες.

Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα δεν καλυπτεσαι απο την ACE με εγγυηση.....κοιταξε το...επειδη οι συσκευες απο το Expansys ηταν παραεισαγωγης και οχι ευρωπαικες.

To γνωρίζω αυτό, γι'αυτό άλλωστε ρώτησα στο προηγούμενο post αν γνωρίζει κάποιος το κόστος;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου για να είναι σε θέση να δεχτεί οποιαδήποτε ROM που προορίζεται για τη συσκευή σου (εάν δεν έχει γίνει ήδη). Αναλυτικές πληροφορίες.

 

 

Κατάφερα και τη πέρασα οπότε μάλλον έχει γίνει hard-spl. Μπορώ τώρα να περάσω και το τελείως ελληνικό μενού; Ξέρετε που το βρίσκω;

 

Ευχαριστώ για την εώς τώρα βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και τη πέρασα οπότε μάλλον έχει γίνει hard-spl. Μπορώ τώρα να περάσω και το τελείως ελληνικό μενού; Ξέρετε που το βρίσκω;

 

Ευχαριστώ για την εώς τώρα βοήθειά σας.

αυτο σου είπε ο athanaso77 πιο πανω.Αν η συσκευή σου δεν είναι τις αντιπροσωπειας ACE Hellas δεν μπορεις να εχεις το ελληνικο μενου,επισημα. Αν θελεις ελληνικο μενου πρεπει να περασεις καποια ''μαγειρεμενη'' ROM (coocked),και για να το κανεις αυτο πρεπει να εχεις κανει hardSPL.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορώ τώρα να περάσω και το τελείως ελληνικό μενού; Ξέρετε που το βρίσκω;

 

Όπως είπε και ο φίλος userkkk, αυτό στην επίσημη ROM το ξεχνάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να ρωτάω κι'αν μπορεί κάποιος να μου πεί.Εβαλα το ariel(ωραιότατο) και από τις 7 το πρωϊ, τώρα η μπαταρία είναι στο 49% με κυριολεκτικά ελάχιστη χρήση(3-4 τηλέφωνα).Οι εφαρμογές είναι κλειστές.Είναι λογικό ή φταίει η μπαταρία του;;THX

 

Με 3-4 τηλεφωνα, μου φαινεται πολυ μικρη η διαρκεια της μπαταριας. Ποσο καιρο το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό όντως, σε καμία περίπτωση δεν χαρακτηρίζεται φυσιολογική συμπεριφορά και μπορεί να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως τι άλλο έχει εγκατασταθεί στη συσκευή. Θα συνιστούσα hard reset και έλεγχος της μπαταρίας χωρίς να εγκατασταθούν extra προγράμματα. To Ariel πάντως δεν είναι μπαταριοφάγος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να ρωτάω κι'αν μπορεί κάποιος να μου πεί.Εβαλα το ariel(ωραιότατο) και από τις 7 το πρωϊ, τώρα η μπαταρία είναι στο 49% με κυριολεκτικά ελάχιστη χρήση(3-4 τηλέφωνα).Οι εφαρμογές είναι κλειστές.Είναι λογικό ή φταίει η μπαταρία του;;THX

 

Απενεργοποιησε το 3g, αμα εισαι σε σημειο που μια πιανει μια δεν πιανει ετσι καταπηνει την μπαταρια, + αυτα που σου ειπαν οι υπολοιποι.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με 3-4 τηλεφωνα, μου φαινεται πολυ μικρη η διαρκεια της μπαταριας. Ποσο καιρο το εχεις?

Eυχαριστώ για τα σχόλια.Το έχω από 15/4 είναι VODAFONE.Oι εφαρμογές είναι ΟΛΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ συμπεριλαμβανομένου και του 3G, παρότι ειδικότερη ρύθμιση δεν είδα πλήν απανεργοποίησης του HSP......To ΠΛΑΙΣΙΟ μούπε τιμή μπαταρίας 34 €.Το μόνο που έχω φορτώσει και δουλέυε μόνον όταν το ενεργοποιούσα είναι το DESTINATOR 8.Eλεγχο Ελληνικής version του ROM δεν βλέπω από κάπου να μπορεί να τσεκαρισθεί;!Η ace μούπε πως (φυσικόν άλλωστε) έχει και υποδομή και μπορεί να τεστάρεικαι μπαταρία αλλά και ενεργοβόρα προγράμματα, δεν ακουμπάνε όμως γιατι είναι VOD brand.Καμμιά ιδέα για μπαταρία σε κάπως φυσιολογικότερη τιμή;!

 

 

Α και κάτι άλλο.Ο ήχος κλήσεως στο max είναι για τα πανηγύρια.να φταίει το ηχείο;;(Πρέπει νάχει σχετική ησυχία για να τον ακούσεις άνετα).Μακράν κάτω άλλων κινητών!!

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο.Ο ήχος κλήσεως στο max είναι για τα πανηγύρια.να φταίει το ηχείο;;(Πρέπει νάχει σχετική ησυχία για να τον ακούσεις άνετα).Μακράν κάτω άλλων κινητών!!

Για τον ηχο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=428170

και για μπαταρια:

http://www.amazon.co.uk/HTC-Touch-Diamond-Extended-Battery/dp/B001D842OS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1242143916&sr=8-1

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τα σχόλια.Το έχω από 15/4 είναι VODAFONE.Oι εφαρμογές είναι ΟΛΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ συμπεριλαμβανομένου και του 3G, παρότι ειδικότερη ρύθμιση δεν είδα πλήν απανεργοποίησης του HSP......To ΠΛΑΙΣΙΟ μούπε τιμή μπαταρίας 34 €.Το μόνο που έχω φορτώσει και δουλέυε μόνον όταν το ενεργοποιούσα είναι το DESTINATOR 8.Eλεγχο Ελληνικής version του ROM δεν βλέπω από κάπου να μπορεί να τσεκαρισθεί;!Η ace μούπε πως (φυσικόν άλλωστε) έχει και υποδομή και μπορεί να τεστάρεικαι μπαταρία αλλά και ενεργοβόρα προγράμματα, δεν ακουμπάνε όμως γιατι είναι VOD brand.Καμμιά ιδέα για μπαταρία σε κάπως φυσιολογικότερη τιμή;!

 

netimes.com

Όπως έχει αναφερθεί επανειλημμένως, αν και κινέζική μαιμού, διαρκεί ~25% περισσότερο και κοστίζει 5€. 8 μήνες τώρα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Την χρησιμοποιούν κι άλλοι φίλοι από εδώ, ας πουν κι αυτοί την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η μπαταρία από netimes όντως είναι δοκιμασμένη και κανένας δεν είχε παράπονο. Απεναντίας υπάρχουν αναφορές για καλύτερη απόδοση από την original.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως έχω πει κ πιο πάνω,έχω πάρει αυτές τις μπαταρίες απο το απο το ebay και μια μια δεκαριά μέρες που τις χρησιμοποιώ τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος!

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία από netimes όντως είναι δοκιμασμένη και κανένας δεν είχε παράπονο. Απεναντίας υπάρχουν αναφορές για καλύτερη απόδοση από την original.

Kατ'αρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση.Οπως είδα στο site της netimes τα αναγραφόμενα στοιχεία πάνω στη μπαταρία είναι τα ίδια με αυτά, αυτής που ΄΄φοράει΄΄ τώρα(της μάνας της).Παρόλα αυτά κάποιοι ειδικότεροι στο γραφείο μου είπαν να μην μπλέξω με παραγγελία καθ'όσον παρά την τιμή της και το 1,5 περίπου € για αποστολή (με συστημένο)θα την πατήσω διότι θα επιβαρυνθώ με εκτελωνισμό (αρκετά €)ως αντικείμενο προερχόμενο απο Hong Kong.Υπάρχει καμία ΄΄τρύπα΄΄ εδώ στην Αθήνα;;

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση.Οπως είδα στο site της netimes τα αναγραφόμενα στοιχεία πάνω στη μπαταρία είναι τα ίδια με αυτά, αυτής που ΄΄φοράει΄΄ τώρα(της μάνας της).Παρόλα αυτά κάποιοι ειδικότεροι στο γραφείο μου είπαν να μην μπλέξω με παραγγελία καθ'όσον παρά την τιμή της και το 1,5 περίπου € για αποστολή (με συστημένο)θα την πατήσω διότι θα επιβαρυνθώ με εκτελωνισμό (αρκετά €)ως αντικείμενο προερχόμενο απο Hong Kong.Υπάρχει καμία ΄΄τρύπα΄΄ εδώ στην Αθήνα;;

 

Δυστυχώς πάντα υπάρχουν αυτοί οι "ειδικότεροι"!

Έχω παραγείλει κ έχω λάβει αρκετά πράγματα απο Hong Kong κ όχι μόνο κ ποτέ δεν έχω πληρώσει εκτελωνισμό!

Τώρα τι να σου πω!

Ψάξε πάντως κ σε αγγελίες όλο κ κάποια θα βρείς!

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kατ'αρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση.Οπως είδα στο site της netimes τα αναγραφόμενα στοιχεία πάνω στη μπαταρία είναι τα ίδια με αυτά, αυτής που ΄΄φοράει΄΄ τώρα(της μάνας της).Παρόλα αυτά κάποιοι ειδικότεροι στο γραφείο μου είπαν να μην μπλέξω με παραγγελία καθ'όσον παρά την τιμή της και το 1,5 περίπου € για αποστολή (με συστημένο)θα την πατήσω διότι θα επιβαρυνθώ με εκτελωνισμό (αρκετά €)ως αντικείμενο προερχόμενο απο Hong Kong.Υπάρχει καμία ΄΄τρύπα΄΄ εδώ στην Αθήνα;;

 

Δεν περνάνε τελωνείο δέματα με τόσο μικρό κόστος. Τελωνείο περνάνε όσα έρχονται με FedEx και μεγαλύτερης αξίας προϊόντα. Απ' όσο γνωρίζω, όσοι έχουν αγοράσει από netimes (και είναι πολλοί από εμάς εδώ) δεν έχουν πληρώσει τελωνείο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

στο ptravel alarm το νουμερο μεσα στον κυκλο τι δειχνει;

τρωει μπαταρια αυτο το προγραμμα;

ποιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο προγραμμα για ξυπνητηρι;

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=13970&stc=1&d=1242243792

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στο ptravel alarm το νουμερο μεσα στον κυκλο τι δειχνει;

 

Τίποτα το ουσιώδες, την ώρα σε internet format.

 

τρωει μπαταρια αυτο το προγραμμα;

 

Όχι.

 

ποιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο προγραμμα για ξυπνητηρι;

 

Mετά από πολύ καιρό με το pTravelAlarm προτείνω πλέον το G-Alarm γιατί είναι πιο κοντά στο touch περιβάλλον των τελευταίων HTC και φαίνεται το ξυπνητήρι και στο home του TF3D.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά (και ειδικότερα οι ποίο advanced users), μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Έχω 1 diamond και είναι τελείως "νεκρό"!

Δεν ανταποκρίνετε σε τπτ,ούτε το κεντρικό πλήκτρο ανάβει όταν φορτίζει,ούτε ανοίγει,ούτε τπτ!

Μήπως γνωρίζετε κάποια λύση για να το "αναστήσουμε"?

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τι έκανες και το κατάφερες αυτό;

 

Σε bootloader μπαίνει; (*)

 

Εάν βγάλεις την μπαταρία και την ξαναβάλεις κάνει τίποτα;

 

Έχεις περάσει cooked ROM στη συσκευή σου ή την έχεις ξεκλειδώσει με hard-spl;

 

(*) Για να μπείς στο bootloader

Κράτησε πατημένο το volume down button και πάτησε το power button. Εάν όλα πάνε καλά θα δείς την οθόνη με τα τρία χρώματα

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Spb Traveler 2.5.0....

Όταν κάνω reboot εμφανίζει αυτόματα το windows calendar και μένει εκεί.

Μόνο όταν το κλείσω (το calendar) συνεχίζει και φορτώνει το touch flo 3d......

Υπάρχει λύση για αυτό...?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...