Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν το  έχω , αλλά έχει απαράδεκτα υψηλό επιτόκιο.
Θα προτίμαγα αυτό https://www.atticabank.gr/el/individuals/loans/consumer-loans#attica-symferon  
ή το αντίστοιχο της Πειραιώς. 
 
Της Πειραιώς ποιο είναι το αντίστοιχο δάνειο; Γιατί από για γρήγορη αναζήτηση που έκανα από το κινητό, βρήκα δάνειο ιδιωτών με 15% επιτόκιο.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 3:29 ΜΜ, testatos said:

[...]

Όχι! Στην Eurobank και στην Πειραιώς χρειάζεται να τα ελέγξει υπάλληλος για τα ανανεωθούν στην καρτέλα σου

Μόνο στην Εθνική περνιούνται απευθείας (Δεν γνωρίζω για Alpha Bank) 

Τα στοιχεία όταν αντλούνται μέσω του gov.gr από το e-KYC τότε γίνεται αμέσως η αλλαγή σε όλες τις τράπεζες. Αν δεν γίνει αμέσως, τότε δεν θα γίνει καθόλου και θα πρέπει να επαναλάβεις την διαδικασία επικαιροποίησης. Παρέμβαση ανθρώπινου παράγοντα χρειάζεται μόνο αν κάνεις upload ένα αρχείο π.χ. pdf όπου ακόμα κι αν υπήρχε λογισμικό OCR δεν θα ήταν 100% επιτυχής η άντληση των στοιχείων.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GraveDigger said:

Τα στοιχεία όταν αντλούνται μέσω του gov.gr από το e-KYC τότε γίνεται αμέσως η αλλαγή σε όλες τις τράπεζες. Αν δεν γίνει αμέσως, τότε δεν θα γίνει καθόλου και θα πρέπει να επαναλάβεις την διαδικασία επικαιροποίησης. Παρέμβαση ανθρώπινου παράγοντα χρειάζεται μόνο αν κάνεις upload ένα αρχείο π.χ. pdf όπου ακόμα κι αν υπήρχε λογισμικό OCR δεν θα ήταν 100% επιτυχής η άντληση των στοιχείων.

Τι εννοείς για όλες τις τράπεζες; Δεν πρέπει να δώσεις χωριστή εξουσιοδότηση για κάθε τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση γίνεται μόνο για όσα στοιχεία επιλέξεις εσύ να δώσεις στην εκάστοτε τράπεζα. Δεν δίνεις καμία εξουσιοδότηση σε στυλ πάγιας εντολής, είναι ενέργεια που γίνεται άπαξ κάθε φορά.

Όταν λέω "όλες τις τράπεζες" εννοώ πως τα στοιχεία που δίνεις από το Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας τα επικαιροποιεί αμέσως οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση υπαλλήλου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, GraveDigger said:

 

Όταν λέω "όλες τις τράπεζες" εννοώ πως τα στοιχεία που δίνεις από το Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας τα επικαιροποιεί αμέσως οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση υπαλλήλου.

Πριν ανέφερες "γίνεται αμέσως αλλαγή σε όλες τις τράπεζες", αφήνοντας να εννοηθεί πως από τη στιγμή που αντλούνται τα στοιχεία τότε αυτομάτως την ίδια στιγμή σε όλες τις τράπεζες γίνεται η αλλαγή. Ορθώς ο @minast αναφέρει πως πρέπει να γίνει ξεχωριστή εξουσιοδότηση για κάθε τράπεζα, καθώς θα πρέπει να κάνεις την άντληση σε κάθε τράπεζα ξεχωριστά. Η αλλαγή γινεται χωρίς παρέμβαση υπαλλήλου όπως αναφέρεις, απλά λεκτικά φάνηκε πως εννοούσες αυτό που είπα στην αρχή (και εγώ αυτό κατάλαβα) 🙂

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Απαντούσα στον @testatos και θεωρώ πως καταλαβαίνουμε όλοι πώς δουλεύει η πρόσβαση στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας. Η συζήτηση ήταν σχετικά με την υλοποίηση των τραπεζών και όχι από την πλευρά του κράτους. Χαίρομαι που το διευκρινίσαμε!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Νέο λογότυπο και ταυτότητα για την Eurobank. Πολύ άσχημη η θέση του νέου λογοτύπου στις κάρτες.. 

 

FBDF3A19-EC08-4D39-B519-7A87994C37F2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, paanos said:

Νέο λογότυπο και ταυτότητα για την Eurobank. Πολύ άσχημη η θέση του νέου λογοτύπου στις κάρτες.. 

Κοντράρεται στα ίσια με τη χρεωστική της Πειραιώς  ως προς την ασχήμια. Δε μου αρέσει ούτε το "όρθιο" format ούτε το νέο λογότυπο, ούτε η θέση του.

Της Πειραιώς δε, λευκα γράμματα σε χρυσοκίτρινο background... απορώ ποιος γραφίστας το υλοποίησε χωρίς να διαμαρτυρηθεί στα στελέχη που το επέλεξαν! 😄

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω να αρχίσω να βάζω κανένα από αυτά τα sticker που διαφημίζουν στο ίντερνετ για τις κάρτες... Έτσι για την ομορφιά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσεξα την αλλαγή και στο λογότυπο του προγράμματος €πιστροφή με καμπύλες και με αριστερόστροφο βέλος σε σύγκριση με το παλιό.

Όσον αφορά για την θέση, δεν σχεδιάστηκε εκ νέου η κάρτα. Απλά αλλάξανε τα λογότυπα.

Την μόδα με τις κάρτες κατακόρυφου προσανατολισμού ποιο fintech την ξεκίνησε; Θυμάται κανείς πού το είδαμε για πρώτη φορά; Υποτίθεται πως είναι για να ταιριάζει καλύτερα στις οθένες των κινητών, αλλά τόσο στo Google Pay όσο και στο Curve app μου φαίνονται μια χαρά οι κλασικές κάρτες οριζόντιου προσανατολισμού.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Και η εφαρμογή εχει το νεο λογότυπο,Ολες οι κάρτες έτσι θα  γίνονται μάλλον.Και η monese και η virgin και η wise αν δεν κάνω λάθος ετσι είναι.Και τα στοιχεία της καρτας στο πίσω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Και η εφαρμογή εχει το νεο λογότυπο,Ολες οι κάρτες έτσι θα  γίνονται μάλλον.Και η monese και η virgin και η wise αν δεν κάνω λάθος ετσι είναι.Και τα στοιχεία της καρτας στο πίσω μέρος.
Τα στοιχεία της κάρτας πρώτη φορά στην πίσω πλευρά τα είδα στην Curve.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα πράγματι έχει ένα+ χρόνο που κυκλοφόρησε, απλώς δεν ταιριάζει το εικαστικό με το νέο λογότυπο 🙂 

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

 

Την μόδα με τις κάρτες κατακόρυφου προσανατολισμού ποιο fintech την ξεκίνησε;

Με ένα γρήγορο google φαίνεται ότι ξεκίνησε από την Starling Bank της Αγγλίας 

Link to comment
Share on other sites

πότε αλλαξαν οι χρεωσεις στις (περισσοτερες)παγιες εντολες στη Πειραιως;

0,40 νομιζω ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νέο τιμολόγιο προμηθειών με ημερομηνία 9/11/2021

https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_09-11-2021.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 7:24 ΜΜ, alfeios said:

Για καποιους δικους μου λογους χρησιμοποιω την Revolut για τις αγορες μου με καρτα

Την εχω φορτωσει με το ποσό των 100€ και όταν κανω με αυτην μια αγορά π.χ 45€ αμεσως κανω top up από πιστωτική της Alpha Bank με το ποσό της αγοράς δηλαδη 45€ ετσι ωστε να εχει παλι η Revolut 100€

Αυτο το κανω απο την αρχη του 2020

Μεχρι πριν από 10 μερες για καθε φόρτιση που εκανα με καρτα bonus της Alpha Bank επαιρνα τους αντιστοιχους πόντους bonus

Δηλαδη ανεβαζα στην Revolut τα 45€ που ειπαμε και επαιρνα 45 bonus

Η φορτιση της Revolut αντιμετωπιζοταν σαν αγορα

Εδω και δεκα μερες σταματησε να αποδιδονται πονοι bonus για τις φορτισεις

Ξερει καποιος αν αλλαξε κατι στους κανονες των bonus ή ειναι απλα μια δυσλειτουργια, που εχει ξαναγινει για ολες τις αγορες μου αλλες δυο φορες;

Εχει παρατηρησει καποιος κατι ;

On 6/10/2020 at 10:28 ΠΜ, oasisAthens said:

Λοιπόν κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με alphabank, με ενημέρωσαν ότι πλέον η συναλλαγή εμπίπτει στην κατηγορία τραπεζικές συναλλαγές οπότε δεν πιστώνουν πόντους από εδώ και πέρα.

Ξεθάβω παλιά συζήτηση διότι κάτι έχει αλλάξει:

Έχει φορτίσει κανείς πρόσφατα Revolut με κάρτα bonus της Alpha Bank να μας πει αν αποδόθηκαν bonus πόντοι;

Εγώ έκανα πρόσφατα μια δοκιμή με φόρτιση Rovolut με κάρτα Curve η οποία συνδέεται με κάρτα bonus της Alpha Bank και τελικά αποδόθηκαν bonus πόντοι! 🤔

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Revolut δεν αποδόθηκαν bonus πόντοι. Φορτίζει η Revolut από Curve; Αν ναι μήπως το κάνω έτσι για να παίρνω τους πόντους 🙂

Edited by gvard

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gvard said:

Στην Revolut δεν αποδόθηκαν bonus πόντοι. Φορτίζει η Revolut από Curve; Αν ναι μήπως το κάνω έτσι για να παίρνω τους πόντους 🙂

Κανονικά φορτίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω παλιά συζήτηση διότι κάτι έχει αλλάξει:
Έχει φορτίσει κανείς πρόσφατα Revolut με κάρτα bonus της Alpha Bank να μας πει αν αποδόθηκαν bonus πόντοι;
Εγώ έκανα πρόσφατα μια δοκιμή με φόρτιση Rovolut με κάρτα Curve η οποία συνδέεται με κάρτα bonus της Alpha Bank και τελικά αποδόθηκαν bonus πόντοι! 
εξωφρενικά ευφυές.
συγχαρητήρια από εμένα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Σκέφτηκα πως ίσως η Curve χρησιμοποιεί κάποιο γενικό MCC και δεν μεταφέρει το ίδιο MCC με τον αρχικό έμπορο. Η διακοπή απόδοσης των πόντων είχε συμβεί όταν είχε αλλάξει έδρα η Revolut.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως φόρτισα και εγώ, να δούμε αν θα μπουν πόντοι. Έτσι και μπουν όντως είναι πολύ καλό νέο!

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 9:20 ΜΜ, GraveDigger said:

Ξεθάβω παλιά συζήτηση διότι κάτι έχει αλλάξει:

Έχει φορτίσει κανείς πρόσφατα Revolut με κάρτα bonus της Alpha Bank να μας πει αν αποδόθηκαν bonus πόντοι;

Εγώ έκανα πρόσφατα μια δοκιμή με φόρτιση Rovolut με κάρτα Curve η οποία συνδέεται με κάρτα bonus της Alpha Bank και τελικά αποδόθηκαν bonus πόντοι! 🤔

Μέσω Curve δίνει κανονικά bonus. 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...