Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Την revolut την φορτίζω συνήθως με όσα χρειάζομαι πάνω κάτω, αλλά μπορεί και να έχω ένα μικρό ποσό μέσα για να υπάρχει γίνετε πραγματικά πολύ γρήγορα με την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Ποιά σχήματα επιβράβευσης έχεις;

Εγώ €πιστροφή και Yes από Eurobank, Bonus από Alpha, και με χρωστικές (διότι δεν μου δίνουν δωρεάν πιστωτικές) go4more και Yellow από Εθική και Πειραιώς αντίστοιχα.

Σε όποια επιχείρηση δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα επιβράβευσης (π.χ. top-up σε Revolut) χρησιμοποιώ την Yes και με το 1% (πέραν των συνεργαζόμενων στα malls) βγαίνει ένα αξιοπρεπές ποσό για εξαργύρωση σε καύσιμα στην ΕΚΟ.

 

Έχω μια miles and more (είναι και η πρώτη μου πιστωτική από το 2009 νομίζω) την οποία χρησιμοποιώ τελευταία για τις πληρωμές στο δημόσιο με άτοκες δόσεις και γενικά σε ότι δεν συμμετέχει σε κάποιο πρόγραμμα επιστροφής.

Military club της eurobank σε πρατήρια ΕΚΟ και Σκλαβενίτη όπου έχω 5% επιστροφή, Μασούτης visa για Μασούτη 4% και 1% παντου την οποία έβγαλα όταν έδεινε διπλή δώροεπιταγή(40€),ΑΒ plus από Πειρεως για αγορές από ΑΒ και αυτή είχε δώροεπιταγή όταν την έβγαλα, την Dinners (αντικατάσταση της Dynamic American express ) την χρησιμοποιούσα μέχρι και τέλους του χρόνου σε όλα τα Σούπερ μάρκετ γιατί έδεινε εκτός από τους διπλούς πόντους και κάθε μήνα έξτρα πόντους για αγορές από Σούπερ μάρκετ,τώρα μόνο αν χρειαστεί κάτι από κανέναν Κωτσόβολο.

Προσφατα μου έβγαλε και η Εθνική μια χρυσή mastercard χωρίς να κάνω κάποια αίτηση, απλά τηλεφωνικά (έχω ένα στεγαστικό εκεί) κάτι που με ξάφνιασε να πω την αλήθεια και θα την χρησιμοποιώ κυρίως στα πρατήρια Shell τις μέρες των προσφορών.

Η αλήθεια είναι ότι όλες οι συναλλαγές της οικογένειας μου γίνονται με κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια miles and more (είναι και η πρώτη μου πιστωτική από το 2009 νομίζω) την οποία χρησιμοποιώ τελευταία για τις πληρωμές στο δημόσιο με άτοκες δόσεις και γενικά σε ότι δεν συμμετέχει σε κάποιο πρόγραμμα επιστροφής.

Military club της eurobank σε πρατήρια ΕΚΟ και Σκλαβενίτη όπου έχω 5% επιστροφή, Μασούτης visa για Μασούτη 4% και 1% παντου την οποία έβγαλα όταν έδεινε διπλή δώροεπιταγή(40€),ΑΒ plus από Πειρεως για αγορές από ΑΒ και αυτή είχε δώροεπιταγή όταν την έβγαλα, την Dinners (αντικατάσταση της Dynamic American express ) την χρησιμοποιούσα μέχρι και τέλους του χρόνου σε όλα τα Σούπερ μάρκετ γιατί έδεινε εκτός από τους διπλούς πόντους και κάθε μήνα έξτρα πόντους για αγορές από Σούπερ μάρκετ,τώρα μόνο αν χρειαστεί κάτι από κανέναν Κωτσόβολο.

Προσφατα μου έβγαλε και η Εθνική μια χρυσή mastercard χωρίς να κάνω κάποια αίτηση, απλά τηλεφωνικά (έχω ένα στεγαστικό εκεί) κάτι που με ξάφνιασε να πω την αλήθεια και θα την χρησιμοποιώ κυρίως στα πρατήρια Shell τις μέρες των προσφορών.

Η αλήθεια είναι ότι όλες οι συναλλαγές της οικογένειας μου γίνονται με κάρτες.

 

Για συναλλαγές σε μη συνεργαζόμενα να υποθέσω χρησιμοποιείς την κάρτα του Μασούτη;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,ναι την Μασουτη χρησιμοποιώ γιατί και το 1% παντού κέρδος είναι (εξαργύρωση μόνο στα καταστήματα του Μασούτη).

Βέβαια κοιτάω να έχω τις ανάλογες κινήσεις σε όλες για να τις έχω με δωρεαν συνδρομή εκτός την dinners και την military club που είναι δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Εχω 99 διαθεσιμα για αγορες ( λογω πλυντηριου που πηρα πριν 2 μηνες) και -60 μεσα υπολοιπο που ειναι για την δοση που θα κρατησουν τωρα. Αν παρω να παρω κατι τωρα με 70Ε πχ ( χωρις δοσεις εννοειται) θα δεσμευτούν τα 60 αυτα που ειναι για την δοση;

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,ναι την Μασουτη χρησιμοποιώ γιατί και το 1% παντού κέρδος είναι (εξαργύρωση μόνο στα καταστήματα του Μασούτη).

Βέβαια κοιτάω να έχω τις ανάλογες κινήσεις σε όλες για να τις έχω με δωρεαν συνδρομή εκτός την dinners και την military club που είναι δωρεάν

 

Εχω και εγω την military club απο Eurobank.. τι παροχες εχει σαν καρτα military?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω την military club απο Eurobank.. τι παροχες εχει σαν καρτα military?

 

Έχοντας την κάρτα είσαι και αυτόματα μέλος του military club. Υπάρχει δυνατότητα αγοράς επιταγών στα ΑΒ με έκπτωση 10%, 5%εκπτωση στα public σε προϊόντα τεχνολογίας και 10% σε όλα τα άλλα(με ειδική καρτουλα που σου στέλνουν) και διάφορα ακόμα προνόμια τα οποία τα αναφέρει στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να δημιουργήσω e-banking σε εθνική και πειραιώς. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει επιβάρυνση ή συνδρομή σε αυτά;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

 

 

Θέλω να δημιουργήσω e-banking σε εθνική και πειραιώς. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει επιβάρυνση ή συνδρομή σε αυτά;

Καμία επιβάρυνση .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σε alpha έχει χρέωση 8 ευρώ εφάπαξ

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

παλια στην alpha bank εφτιαχνες interne banking δωρεαν και πληρωνες εφαπαξ ενα ποσο 8 ή 10 ευρω μονο για τις μεταφορες σε αλλες τραπεζες . Τελικα οποτε χρειαζομουνα μεταφορα σε αλλη τραπεζα επαιρνα δωρεαν το alpha phone banking και το εκανα απο εκει και δεν χρειαστηκε να πληρωσω αυτο το ποσο. Τωρα που εγινε υποχρεωτικος ο κωδικος my alpha sms / viber παλι το ενεργοποιησα δωρεαν μεσω του alpha e-banking, αλλα ημουνα παλιος χρηστης.

παντως που μπηκα και κοιταξα τον τιμοκαταλογο το εχουνε αλλαξει και μονο στις επιχειρησεις ειναι δωρεαν το ιντερνετ banking ενω στους ιδιωτες εχει χρεωση 8 ευρω εφαπαξ οπως προαναφερατε.

Θα το δειτε εδω https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1 δειτε στην σελιδα 35

και ενα αλλο κουλο που ειδα στις επιχειρησεις ειναι : << Χρήση υπηρεσιών / πραγματοποίηση

συναλλαγών μέσω myAlpha Code Πάγιο 12 Εισπράττεται ετησίως >> γιατι; ετησιο τελος 12 ευρω; .

 

Τελος εχω μαθει απο επιχειρησεις που εχουνε alpha bank λογαριασμο για την επιχειρηση τους δεν υποστηριζει alert sms ( με εξτρα χρεωση 1,90 ευρω ) ή και δωρεαν μεσω email αλλα μονο στους ιδιωτες λογαριασμους υπαρχει . Πολυ φαουλ και αυτο για την alpha bank και για τις επιχειρησεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στην Alpha Bank αν πάρεις για πρώτη φορά κωδικούς e-banking από το κατάστημα τους πληρώνεις €8, ενώ αν είσαι ήδη πελάτης της τράπεζας και κατεβάσεις το mobile app και γραφτείς από εκεί τότε αποκτάς κωδικούς δωρεάν!
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το γνώριζα για την alpha ότι από κατάστημα πληρώνεις 8 ευρώ γιατί σου ενεργοποιούν το alpha code, για νέους συνδρομητές. Αν καταφέρεις και το κάνεις από smartphone δε σε χρεώνουν. Eurobank είχα κάνει πιο παλιά και δεν ήξερα αν οι άλλες 2 χρεώνουν κάτι...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

 

Έπειτα από μια συναλλαγή στο ιντερνετ και μετά την χρέωση της χρεωστικής μου κάρτας με τη συγκατάθεση μου φυσικά, υποθέτω ότι έχω πέσει θύμα απάτης εκ των υστέρων... Δεν καταφέρνω να επικοινωνήσω με κανέναν, για την επιστροφή των χρημάτων. Πηγαίνοντας στην τράπεζα για να κάνω την αμφισβήτηση συναλλαγής. Μου είπαν ότι πολύ απλά , εάν είναι απά τη, να τα κλάψω τα χρήματα, αφου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ισχύει; Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

 

Έπειτα από μια συναλλαγή στο ιντερνετ και μετά την χρέωση της χρεωστικής μου κάρτας με τη συγκατάθεση μου φυσικά, υποθέτω ότι έχω πέσει θύμα απάτης εκ των υστέρων... Δεν καταφέρνω να επικοινωνήσω με κανέναν, για την επιστροφή των χρημάτων. Πηγαίνοντας στην τράπεζα για να κάνω την αμφισβήτηση συναλλαγής. Μου είπαν ότι πολύ απλά , εάν είναι απά τη, να τα κλάψω τα χρήματα, αφου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ισχύει; Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

 

Τράπεζα;;;

Link to comment
Share on other sites

Εθνική! Έχει καμία σημασία , ως προς τη διαδικασία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εθνική , έχει σημασία ως προς την διαδικασία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τράπεζα;;;

Στην Εθνική......

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

thodoris85 εεεε; καμία εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για το αίτημα αντιλογισμου ετήσιας συνδρομής φοιτητικης πιστωτικής κάρτας.

Δυστυχώς ήταν αρνητικό, με το σκεπτικό ότι μου παρείχαν δωρεάν συνδρομή τα προηγούμενα δύο χρόνια.

Προσπάθησα να μεταπεισω τον υπάλληλο βάσει συγκεκριμένου σκεπτικού(πχ συνολικές συναλλαγές στην κάρτα περίπου 3κ), δίχως επιτυχία.

Εφόσον για την φετινή συνδρομή δεν μπορώ να κάνω κάτι, θα την κρατήσω και θα την κατάργησω το 2021.

Κουράζουν άνευ λόγου και αιτίας.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο ενώ θέλουν πλέον όλα να γίνονται με πλαστικό χρήμα σε αναγκάζουν να καταργείς τις κάρτες ...

Ας βγάλουν μια online χρεωστική /πιστωτική και να την χρησιμοποιούμε για αγορές online και να υποστηρίξουν και ανέπαφες με το κινητό αφού του κοστίζει τόσο ένα πλαστικό κομμάτι ...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εθνική! Έχει καμία σημασία , ως προς τη διαδικασία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εθνική , έχει σημασία ως προς την διαδικασία;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Εθνική......

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

thodoris85 εεεε; καμία εμπειρία;

 

Η διαφορά θα είναι στη διαδικασία υποθέτω.

Είχα στην Alpha παρόμοια εμπειρία.

 

Τα βήματα ήταν:

  • να πάρω τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο (γενικά για τέτοια θέματα μην μπλέκεις με φυσικό κατάστημα).
  • Μου έστειλαν με email το αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής.
  • Το έστειλα μαζί με διάφορα αποδεικτικά
  • Αναμονή λίγο λιγότερο από 40 εργάσιμες (40 είναι το όριο αν θυμάμαι καλά).

Πάρε στο τηλεφωνικό και μίλησε με κάποιον υπάλληλο εκεί για να σου πει τι μπορεί να γίνει.

 

Μια άλλη φορά που είχα παρόμοιο περιστατικό, επικοινώνησε ο δικηγόρος μου με το κατάστημα (ο Θεός να το κάνει) και το "έλυσαν" μέσα σε 2 μέρες ενώ με βασάνιζαν κοντά δυο μήνες.

 

Αν είναι ελληνικό το κατάστημα, μπορείς να το δεις και με το ΣτΚ.

 

 

Γενικά δίνεις λίγα στοιχεία, οπότε μπορεί να μην ισχύει κάτι από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και τα φώτα σας, σας παρακαλώ.

 

Έπειτα από μια συναλλαγή στο ιντερνετ και μετά την χρέωση της χρεωστικής μου κάρτας με τη συγκατάθεση μου φυσικά, υποθέτω ότι έχω πέσει θύμα απάτης εκ των υστέρων... Δεν καταφέρνω να επικοινωνήσω με κανέναν, για την επιστροφή των χρημάτων. Πηγαίνοντας στην τράπεζα για να κάνω την αμφισβήτηση συναλλαγής. Μου είπαν ότι πολύ απλά , εάν είναι απά τη, να τα κλάψω τα χρήματα, αφου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ισχύει; Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

 

Υποθέτεις ; Απλά υποθέτεις ;

Να μην μιλάμε άδικα

Πόσα σε χρέωσαν ; Μήπως υπεγραψες για συνδρομή αυτόματα ανανεούμενη;

Το πρώτο που κάνεις είναι να ακυρώσεις την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία που ποτέ δεν έλαβα και άφαντοι, δεν τους βρίσκεις πουθενά!!! Δεν υπέγραψα τίποτα και δεν έχω αλληλογραφία να παρουσιάσω,αφού όλα έγινα μέσω του website της εταιρίας. Ο θεός να την κάνει! Τηλεφωνικώς πάντως μου είπαν μόνο από το κατάστημα της Εθνικής και με φυσική παρουσία. Τι εννοείς να το δω με ΣτΚ; Το σίγουρο είναι ότι έχω ηχογραφημένες συνομιλίες... αλλά και τι με αυτό που δεν βρίσκω κανένα από αυτούς μήπως και βρώ το δίκιο μου έστω και με εκφοβισμό. το ποσό ανέρχεται στα 250 Ευρώ. Η αλήθεια είναι έότι μου είπαν από την τράζετα να τα κλάψω σε περιπτωση απάτης! Μάλιστα αυτήν την έκφραση χρησιμοποίησε αυτολεξεί. Δεν υπάρχει τρόπος μονάχα λέει αν έχει την καλή διάθεση να μου τα επιστρέψει η εταιρία. Δεν υπάρχει λέει τρόπος η τράπεζα τους να μου τα επιστρέψει, γιατί λέει δεν πάει έτσι!Και ουσιαστικά το μόνο μου γίνεται με την αμφισβήτηση είναι να διαπιστωθεί από την τράπεζα εάν όντως πρόκειται για απάτη.

Αυτά.... τι συμβουλεύεις;;;;

Edited by Lmv15
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο κατάστημα, ακύρωσε την κάρτα, κάνε αίτηση αμφισβήτησης των συναλλαγών και πάρε αντίγραφο της.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

250 μου θυμίζει Forex.

Σε κάθε περίπτωση τα χρήματα δόθηκαν με την συνέναισή σου ; δηλαδή έδωσες 250 ή όχι;

Από κει και πέρα αν αγόρασε υπηρεσίες αεροπορικά εισητήρια ξενοδοχεία . ξέχασε τα .

Αν αγόρασες κάτι που έρχεται ταχυδρομικα και δεν το έστειλαν μπορείς να αμφισβητήσεις την συναλλαγή.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα την ακύρωσα , με παρότρυνση δική σας. Από το κατάστημα αύτε που αναφέρθηκε καν! Μέσα είσαι δυστυχώς. Την έχουν πατήσει πολλοί σαν και εμένα;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το γεγονός ότι μιλάμε για εταιρία φάντασμα , δεν μετράει; έχει κανένας εμπειρία σχετική;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κοιτάξεις τα hostory στον browser που χρησιμοποιείς δεν θα την βρείς ;

Δεν γνωρίζω τον ορισμό της εταιρείας φάντασμα. Αν είναι αδειοδοτημένη για τις υπηρεσίες που προσφέρει από κεντική εποπτική αρχή χώρας μέλους Ε.Ε. δεν μπορεις να την θεωρείς φάντασμα.

Αν σου έταξε κέρδη και έβγαλες ζημιές , μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Οι επενδύσεις έχουν και κέρδη και ζημιές πόσο μάλλον η αγορά FOREX. Αν ολοι οι πελάτες της κάθε εταιρείας κέρδιζαν η εταιρεία θα κατέβαζε ρολλά σε 24 ώρες.

Φαντάζεσαι από που βγαίνουν τα κέρδη ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...