Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε ποια κατηγορία του αφορολόγητου εμφανίζονται;

Από την Revolut το top-up με χρήση κάρτας δεν μετράει στο αφορολόγητο (και ορθώς κατ' εμέ) διότι ο κωδικός που χρησιμοποιούν δεν συμπεριλαμβάνεται στο χτίσιμο δαπανών. Από την Revolut μπορείς τα χρήματα να τα στείλεις με έμβασμα ή να τα κάνεις ανάληψη μέσω ATM, οπότε είναι λογικό ο κωδικός τους να είναι εκτός των κωδικών που εμπίπτουν στην σχετική διάταξη νόμου.

 

 

Λογικά όσα αναφέρεις. Μόνο για την συναλλαγή στο φυσικό κατάστημα θεωρώ πως θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για να ελέγξετε αν ο κωδικός του συγκεκριμένου POS συμπεριλαμβάνεται στις κατηγορίες που μετρούν στο χτίσιμο δαπανών αφορολόγητου.

 

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

τα 25,50 ευρω θα πρεπει το συστημα online της eurobank να κανει αποστολη πακετου και τοτε θα φανουνε στο δικο σου αφορολογητο.

 

τωρα σου δειχνει οτι ειναι δεσμευμενα τα 25,50 ευρω , την αποστολη πακετου δεν μπορει να την ξερεις ποτε θα γινει συνηθως 3-5 εργασιμες ημερες. οποτε μην ανυσηχεις θα υπολογιστει. οσο για τον αντιλογισμο θα πρεπει να γινει κανονικα απλα θελει και αυτο καποιο χρονο να φανει στο συστημα.

Πες την αλήθεια, δεν διάβασες τίποτα απ' όσα εγραψα έτσι; :ρ
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια κατηγορία του αφορολόγητου εμφανίζονται;

Από την Revolut το top-up με χρήση κάρτας δεν μετράει στο αφορολόγητο (και ορθώς κατ' εμέ) διότι ο κωδικός που χρησιμοποιούν δεν συμπεριλαμβάνεται στο χτίσιμο δαπανών. Από την Revolut μπορείς τα χρήματα να τα στείλεις με έμβασμα ή να τα κάνεις ανάληψη μέσω ATM, οπότε είναι λογικό ο κωδικός τους να είναι εκτός των κωδικών που εμπίπτουν στην σχετική διάταξη νόμου.

.

Εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να μετραει

Εχω φορτισει με καρτα της AlphaBank και δεν μετραει

Με καρτα της Eurobank συμπεριλαμβανεται στην κατηγορια Φορτισεις προπληρωμενων καρτων

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να μετραει

Εχω φορτισει με καρτα της AlphaBank και δεν μετραει

Με καρτα της Eurobank συμπεριλαμβανεται στην κατηγορια Φορτισεις προπληρωμενων καρτων

Κι εγώ με κάρτες Alpha και Eurobank έχω φορτίσει την Revolut. Με την πιστωτική Eurobank Yes Visa στις 7/11 έβαλα €100 και δεν συμπεριλαμβάνεται στις συναλλαγές του Αφορολόγητου. :worry:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με επιστροφή eurobank

Έκανα αγορά αξίας 460 ευρώ από Γερμανό που υποτίθεται έχει επιστροφή 15% και ενώ η χρέωση εμφανίστηκε σήμερα, στην επιστροφή δεν έχει εμφανιστεί κάτι ξέρετε αν καθυστερεί ή να επικοινωνήσω με την τράπεζα;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με επιστροφή eurobank

Έκανα αγορά αξίας 460 ευρώ από Γερμανό που υποτίθεται έχει επιστροφή 15% και ενώ η χρέωση εμφανίστηκε σήμερα, στην επιστροφή δεν έχει εμφανιστεί κάτι ξέρετε αν καθυστερεί ή να επικοινωνήσω με την τράπεζα;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Μετα απο 4-5 εργασιμες μερες θα εμφανιστει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4-5 εργασιμες μερες θα εμφανιστει

 

 

 

Αρα δεν μπορεις να κανεις σημερα μια αγορα και αυριο πχ, να συμψηφισεις το ποσο της επιστροφης με μια νεα αγορα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με επιστροφή eurobank

Έκανα αγορά αξίας 460 ευρώ από Γερμανό που υποτίθεται έχει επιστροφή 15% και ενώ η χρέωση εμφανίστηκε σήμερα, στην επιστροφή δεν έχει εμφανιστεί κάτι ξέρετε αν καθυστερεί ή να επικοινωνήσω με την τράπεζα;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Την συναλλαγή την έκανες σε φυσικό κατάστημα ή μέσω e-shop?

 

Μετα απο 4-5 εργασιμες μερες θα εμφανιστει

Αυτό αναφέρει πως ισχύει μόνο για αγορές από το e-shop: https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/prosfores-gia-esas/prosfora-germanos

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Την συναλλαγή την έκανες σε φυσικό κατάστημα ή μέσω e-shop?

 

Αυτό αναφέρει πως ισχύει μόνο για αγορές από το e-shop: https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/prosfores-gia-esas/prosfora-germanos

Από το link που έβαλες... ee6bb1afebfe6a8ba7f8e1e69933773a.jpg

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από το link που έβαλες... ee6bb1afebfe6a8ba7f8e1e69933773a.jpg

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Για να μην παρεξηγούμαστε, εγώ καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω στους όρους και προϋποθέσεις:

- άμεσα σε φυσικά καταστήματα

- 4-5 μέρες για το e-shop

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγούμαστε, εγώ καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω στους όρους και προϋποθέσεις:

- άμεσα σε φυσικά καταστήματα

- 4-5 μέρες για το e-shop

Α ΟΚ, δεν κατάλαβα σωστά, νόμιζα αναφερόσουν γενικά ότι το 15% ισχύει μόνο στο eshop.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγούμαστε, εγώ καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω στους όρους και προϋποθέσεις:

- άμεσα σε φυσικά καταστήματα

- 4-5 μέρες για το e-shop

 

 

 

Σημερα το πρωι εοικοινωνησα με την Eurobank.

Μου ειπαν πως το ποσο της επιστροφης θα εκαθαριστει μετα την ληξη της προσφορας (30/11) και αφου τους στειλει ο Γερμανος λιστα αγοραστων.

Η εξηγηση αυτου ηταν πως παρατηρησαν πολλα κρουσματα αγορων που μετα την πιστωση του ποσου της επιστροφης, πηγαιναν στο καταστημα και επέστρεφαν το προιον ξαναπαιρνοντας τα χρήματα τους πισω.

 

Αυριο θα ξερω τι ισχυει, αφου θα παω για αγορα στον Γερμανό. Μαλιστα θελω 2 προιοντα και σκοπευα να αγορασω πρωτα το ένα και μετά να εξαργυρωσω την επιστροφη στην αγορα του δευτερου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω μια βοηθεια

https://imgur.com/a/7F4EXHW

Βασικά το κατάστημα φαίνεται να κάνει έντοκες δόσεις και όχι άτοκες .

Απο κει και πέρα το ποσό των τόκων είναι υπερβολικά για δύο δόσεις.

Καλύτερα πλήρωσε με μία δόση και πλήρωσε στην τράπεζα τις δύο έντοκες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κατάστημα φαίνεται να κάνει έντοκες δόσεις και όχι άτοκες .

Απο κει και πέρα το ποσό των τόκων είναι υπερβολικά για δύο δόσεις.

Καλύτερα πλήρωσε με μία δόση και πλήρωσε στην τράπεζα τις δύο έντοκες.

 

το ξερω,το θεμα μου ειναι πως προκυπτει το 11,41 στις χρεωσεις...πως πρεπει να το υπολογισω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογικό τρόπο υπολογισμού.

είναι 8% σε έναν μήνα για τα μισά χρήματα δηλαδή 192% τον χρόνο.

ΊΣως να έχουν στάνταρ τόκους είτε κάνεις 2 ίτε κα΄νεις 12 δόσεις Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογικό τρόπο υπολογισμού.

είναι 8% σε έναν μήνα για τα μισά χρήματα δηλαδή 192% τον χρόνο.

ΊΣως να έχουν στάνταρ τόκους είτε κάνεις 2 ίτε κα΄νεις 12 δόσεις Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

 

για εξοφληση με δοσεις εχει επιβαρυνση 9,6%

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει εξαργύρωση alpha bonus πόντων online σε αγορά από το site του Κωτσόβολου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει εξαργύρωση alpha bonus πόντων online σε αγορά από το site του Κωτσόβολου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, μπορεί να γίνει εξαργύρωση. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2020, το επιτόκιο του Λογαριασμού Live που τηρείτε στην Τράπεζά μας αναπροσαρμόζεται σε 0,20%* για ολόκληρο το ποσό, αρκεί να διατηρείτε στο λογαριασμό σας τουλάχιστον €3.000 ευρώ.

 

H καταβολή των τόκων γίνεται σε μηνιαία βάση, αυξάνοντας έτσι την απόδοση των κεφαλαίων σας και τα διαθέσιμα υπόλοιπά σας.

 

Επιτόκια Λογαριασμού που θα ισχύσουν από την Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2020

 

- 0,20%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα 3.000 € και άνω

- 0,02%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα κάτω από 3.000 €

 

*Το επιτόκιο είναι μικτό. Οι τόκοι των καταθέσεων υπόκεινται σε φορολόγηση 15%

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές επιτοκιων καταθεσεων απο 1/12/2019 και απο 1/1/2020

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/eurorates-gr.pdf

 

Και η Πειραιως θα κανει μειωσεις επιτοκιων καταθέσεων

 

τα επιτόκια ανοιχτών λογαριασμών σε Ευρώ και Ξένο Νόμισμα που θα ισχύουν από 01/02/2020.

https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Epitokia-Deltia-Timon/Epitokia_katathetikon_logariasmon_29112019update.pdf

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνουμε ότι από την Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2020, το επιτόκιο του Λογαριασμού Live που τηρείτε στην Τράπεζά μας αναπροσαρμόζεται σε 0,20%* για ολόκληρο το ποσό, αρκεί να διατηρείτε στο λογαριασμό σας τουλάχιστον €3.000 ευρώ.

 

H καταβολή των τόκων γίνεται σε μηνιαία βάση, αυξάνοντας έτσι την απόδοση των κεφαλαίων σας και τα διαθέσιμα υπόλοιπά σας.

 

Επιτόκια Λογαριασμού που θα ισχύσουν από την Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2020

 

- 0,20%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα 3.000 € και άνω

- 0,02%* σε όλο το ποσό εφόσον διατηρείτε υπόλοιπα κάτω από 3.000 €

 

*Το επιτόκιο είναι μικτό. Οι τόκοι των καταθέσεων υπόκεινται σε φορολόγηση 15%

 

Με λίγα λογια αν ενας εχει σταθερα ολο τον χρονο 3001€ θα παρει τοκους 6€ μικτα ή 5,10€ καθαρά για ολοκληρο το χρονο. (0,43€ τον μηνα) Δηλαδη ουτε την αξια της ανανεωσης της χρεωστικής του καρτας

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια επιτυχία των ελληνικών τραπεζών!...

Τελικά γιατί αξίζει να έχεις λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα; Για να δίνει αναφορά στην εφορία πότε πλήρωσες το οτιδήποτε, να μπορεί να στα παίρνει όποτε θελει η για να πληρώνεις ακόμα και τον αέρα που αναπνέεις στα καταστήματα τους που λειτουργούν μέχρι της 2 πλέον και από τα ταμεία (βλ. Eurobank) δεν δέχονται συναλλαγές κάτω από 300 ευρώ;...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...