Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να ρωτήσω του 2000 bonus Πόντους τους πήρατε; έκανα ενεργοποίηση πήρα για κάθε ευρώ 500 πόντους (Πήρα και αναλογία πόντων για το μη ακέραιο πόσο)

Άλλα τους 2000 πόντους δεν τους έχω πάρει - μήπως πρέπει να κάνω και μια συναλλαγή να να μπουν λογικά και αυτοί.

Η επιστολή που είχα πάρει έλεγε και 2000 πόντους δώρο με την ενεργοποίηση της κάρτας

 

Ενεργοποίηση δεν έχω κάνει ακόμα. Νομίζω προς τα μέσα με τέλος του μήνα είναι να "λήξει" ο μήνας, και τότε θα κάνω ενεργοποίηση της νέας κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την πρωτη συναλλαγη με την diners

 

Δεν εχω παρει τους 2000 ποντους που εγραφε η επιστολη καλοσωρισματος.

Ενα αλλο προβλημα δεν περασε η ανεπαφη συναλλαγη και εγινε αναγκαστικα η συναλλαγη βαζοντας την καρτα στην υποδοχη.

 

Επισης στην mywallet εφσρμογη δεν εχει επιλογη tap&pay για την diners.

 

Εχετε αλλοι παρομοια προβληματα με την νεα diners?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την πρωτη συναλλαγη με την diners

 

Δεν εχω παρει τους 2000 ποντους που εγραφε η επιστολη καλοσωρισματος.

Ενα αλλο προβλημα δεν περασε η ανεπαφη συναλλαγη και εγινε αναγκαστικα η συναλλαγη βαζοντας την καρτα στην υποδοχη.

 

Επισης στην mywallet εφσρμογη δεν εχει επιλογη tap&pay για την diners.

 

Εχετε αλλοι παρομοια προβληματα με την νεα diners?

 

Έχουν βγει κάρτες diners ανέπαφες;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η νεα καρτα που πηρα diners εχει το σημα ανεπαφο.

 

Αλλα στην πρωτη συναλλαγη δεν μπορουσα να την κανω ανεπαφα.. αυτο γραφω και ρωταω τι γινετε

Link to comment
Share on other sites

Η νεα καρτα που πηρα diners εχει το σημα ανεπαφο.

 

Αλλα στην πρωτη συναλλαγη δεν μπορουσα να την κανω ανεπαφα.. αυτο γραφω και ρωταω τι γινετε

Δεν ήξερα ότι έχουν βγει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει μια αγορά με δόσεις..με 10 άτοκες..και τώρα είναι να βάλω δόση..αλλά δε ξέρω πόσο να βάλω..γτ δε μου δείχνει ανεξοφλητο πόσο..μου δείχνει πιστωτικό όριο 1500 όσο είναι δηλαδή το όριο..δε μου δείχνει ότι χρωστάω
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την πρωτη συναλλαγη με την diners

 

Δεν εχω παρει τους 2000 ποντους που εγραφε η επιστολη καλοσωρισματος.

Ενα αλλο προβλημα δεν περασε η ανεπαφη συναλλαγη και εγινε αναγκαστικα η συναλλαγη βαζοντας την καρτα στην υποδοχη.

 

Επισης στην mywallet εφσρμογη δεν εχει επιλογη tap&pay για την diners.

 

Εχετε αλλοι παρομοια προβληματα με την νεα diners?

 

νομίζω η 1η συναλλαγή γίνεται μέσα στο POS και από κει και πέρα ανέπαφα αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η λειτουργία σε κάρτα και τράπεζα (διότι μπορεί και να απενεργοποιηθεί)

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει μια αγορά με δόσεις..με 10 άτοκες..και τώρα είναι να βάλω δόση..αλλά δε ξέρω πόσο να βάλω..γτ δε μου δείχνει ανεξοφλητο πόσο..μου δείχνει πιστωτικό όριο 1500 όσο είναι δηλαδή το όριο..δε μου δείχνει ότι χρωστάω

 

πληρώνεις πάντα ότι γράφει το statement

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω του 2000 bonus Πόντους τους πήρατε; έκανα ενεργοποίηση πήρα για κάθε ευρώ 500 πόντους (Πήρα και αναλογία πόντων για το μη ακέραιο πόσο)

Άλλα τους 2000 πόντους δεν τους έχω πάρει - μήπως πρέπει να κάνω και μια συναλλαγή να να μπουν λογικά και αυτοί.

Η επιστολή που είχα πάρει έλεγε και 2000 πόντους δώρο με την ενεργοποίηση της κάρτας

Από εμπειρεία με κάρτες add-on σας λέω πως θα μπουν με την πρώτη συναλλαγή σε POS που διαβάζει το bonus. Στην ανάλυση θα το γράφει ως bonus καλωσορίσματος.

Εκανα την πρωτη συναλλαγη με την diners

 

Δεν εχω παρει τους 2000 ποντους που εγραφε η επιστολη καλοσωρισματος.

Ενα αλλο προβλημα δεν περασε η ανεπαφη συναλλαγη και εγινε αναγκαστικα η συναλλαγη βαζοντας την καρτα στην υποδοχη.

 

Επισης στην mywallet εφσρμογη δεν εχει επιλογη tap&pay για την diners.

 

Εχετε αλλοι παρομοια προβληματα με την νεα diners?

Η νεα καρτα που πηρα diners εχει το σημα ανεπαφο.

 

Αλλα στην πρωτη συναλλαγη δεν μπορουσα να την κανω ανεπαφα.. αυτο γραφω και ρωταω τι γινετε

Η πρώτη συναλλαγή πρέπει να είναι Chip&PIN για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα contactless.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρεία με κάρτες add-on σας λέω πως θα μπουν με την πρώτη συναλλαγή σε POS που διαβάζει το bonus. Στην ανάλυση θα το γράφει ως bonus καλωσορίσματος.

 

Η πρώτη συναλλαγή πρέπει να είναι Chip&PIN για να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα contactless.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα δοκιμάσω στην επόμενη συναλλαγή να πάω σε συνεργαζομενο κατάστημα πχ ΑΒ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει κάρτες diners ανέπαφες;

Ναί αλλά είναι πρόσφατη αναβάθμιση στα πλαστικά των καρτών και δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμα το λογισμικό σε πολλά POS με αποτέλεσμα να περνάνε προσωρινά σε ελάχιστα POS ανέπαφα...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα την diners σε αντικαταςταση της dynamic amex.

Μετα επο παραπονα που εκανα στο καταστημα μου ειπαν αν θελω να μου αντικαταστησουν την diners με χρυση mastercard.

 

Τι γνωμη εχετε ;

 

Υγ. Βλεπω υπαρχει και χρυση visa , να ζητησω αυτη μια και εχω ηδη μια bonus mastercard ; Τι διαφορα εχουν για τον καταναλωτη η visa απο την master ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα την diners σε αντικαταςταση της dynamic amex.

Μετα επο παραπονα που εκανα στο καταστημα μου ειπαν αν θελω να μου αντικαταστησουν την diners με χρυση mastercard.

 

Τι γνωμη εχετε ;

 

Υγ. Βλεπω υπαρχει και χρυση visa , να ζητησω αυτη μια και εχω ηδη μια bonus mastercard ; Τι διαφορα εχουν για τον καταναλωτη η visa απο την master ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν η χρυσή συνεχίσει με μηδενική συνδρομή για πάντα, με κλειστά μάτια κατά την γνώμη μου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν η χρυσή συνεχίσει με μηδενική συνδρομή για πάντα, με κλειστά μάτια κατά την γνώμη μου.

 

 

Και να μην ισχυσει η δωρεαν συνδρομη ακολουθωντας την αρχικη amex, οι κινησεις μου ειναι πανω απο τις 4500€ τον χρονο που απαιτουνταη για να μην χρεωνεται συνδρομη.

 

Βεβαια θα ζητησω να ισχυσει κατ´εξαιρεση η δωρεαν συνδρομη ανεξαρτητων κινησεων για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα την diners σε αντικαταςταση της dynamic amex.

Μετα επο παραπονα που εκανα στο καταστημα μου ειπαν αν θελω να μου αντικαταστησουν την diners με χρυση mastercard.

 

Τι γνωμη εχετε ;

 

Υγ. Βλεπω υπαρχει και χρυση visa , να ζητησω αυτη μια και εχω ηδη μια bonus mastercard ; Τι διαφορα εχουν για τον καταναλωτη η visa απο την master ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για πες μας τι τους είπες ακριβώς για να πάμε κι εμείς! :lol:

Σε ποιο κατάστημα πήγες που ήταν ανοιχτό σήμερα;

 

Επειδή δεν έχω ιδέα για την diners, είναι χειρότερη από την amex στην αποδοχή στα καταστήματα (φυσικά και ηλεκτρονικά);

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχουν σε όλες τις τράπεζες καταστήματα ανοιχτά το Σάββατο. Στην eurobank τουλάχιστον ισχύει αυτό. Ένα κατάστημα είναι ανοιχτό κάθε Σάββατο και κάθε 2 μήνες πχ αλλάζει αυτό το κατάστημα.. Σήμερα ομόνοια τον άλλο μήνα Πειραιά μετά Περιστέρι και πάει λέγοντας.
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας τι τους είπες ακριβώς για να πάμε κι εμείς! :lol:

Σε ποιο κατάστημα πήγες που ήταν ανοιχτό σήμερα;

 

Επειδή δεν έχω ιδέα για την diners, είναι χειρότερη από την amex στην αποδοχή στα καταστήματα (φυσικά και ηλεκτρονικά);

 

 

 

Δεν πηγα Σαββατο.

Πηγα προ ημερων οταν ενημερωθηκα μεσω μαιλ οτι τελικα ειχε εκδοθει diners προς αντικατασταση της amex.

Θεωρω πως ειναι πολυ χειροτερη απο την amex.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχουν σε όλες τις τράπεζες καταστήματα ανοιχτά το Σάββατο. Στην eurobank τουλάχιστον ισχύει αυτό. Ένα κατάστημα είναι ανοιχτό κάθε Σάββατο και κάθε 2 μήνες πχ αλλάζει αυτό το κατάστημα.. Σήμερα ομόνοια τον άλλο μήνα Πειραιά μετά Περιστέρι και πάει λέγοντας.

Για Eurobank ξερω οτι λειτουργει και σαββατο

Στη Θεσσαλονικη ομως ειναι το καταστημα στο εμπορικο Meditteranean Cosmos.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχουν σε όλες τις τράπεζες καταστήματα ανοιχτά το Σάββατο. Στην eurobank τουλάχιστον ισχύει αυτό. Ένα κατάστημα είναι ανοιχτό κάθε Σάββατο και κάθε 2 μήνες πχ αλλάζει αυτό το κατάστημα.. Σήμερα ομόνοια τον άλλο μήνα Πειραιά μετά Περιστέρι και πάει λέγοντας.

Αναφορικά με την Eurobank έχουν αλλάξει πολιτική η οποία ισχύει εδώ και 4 χρόνια περίπου (μετά την λειτουργική συγχώνευση με το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο) και έχουν κρατήσει στην Αττική μόνο το κατάστημα στο The Mall Athens με διευρυμένο ωράριο:

  • Δευτέρα έως Παρασκευή 10:45-17:00
  • Σάββατο 10:15-16:30

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια φετος εχω εισοδημα 10.800 και δαπανες με πιστωτικες 11.800 θα εχω θεμα με την εφορια ? ειμαι Αμεα και διαχειρζομαι το επιδομα που παιρνω πολλα εξοδα του σπιτιου τα μοιραζομαι με τον αδερφο και θα μηνα μου στελνει μεσω e-banking το μεριδιο του οποτε μπορω να δικαιολογσω αυτη την διαφορα. επσιης δεν καταναλωνω ολο το μηνιατικο πολλες φορες μπορει να χρειαστει κατι για το σπιτι να το πληρωσω με την καρτα και να μου δωθουν τα λεφτα μετα απο ενα μηνα και παλι μεσω e-banking τις περισοττερες φορες. Απλα λογω αναπηριας το 95% των αγορωνω μου ειναι ηλεκτρονικες και με καρτα.
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Ακόμα και αν υπήρχε τεκμήριο , θα εφαρμοζόταν πάνω στο πόσα πλήρωσες και όχι στο πόσα αγόρασες ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μου ήρθε ένα μήνυμα ότι σε ένα μηνα θα τραβήξουν 25€ για την ανανέωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου κλάδου Διαφόρων Χρηματικών Απωλειών σας.Πέρυσι τέτοιο καιρό είχα βγάλει νέα χρεωστική στην Πειραιώς και μου είχαν ζητήσει πάλι 25€.Αυτο δεν μπορώ κάπως να το σταματήσω;Αξίζει τον κόπο 25€ κάθε χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μου ήρθε ένα μήνυμα ότι σε ένα μηνα θα τραβήξουν 25€ για την ανανέωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου κλάδου Διαφόρων Χρηματικών Απωλειών σας.Πέρυσι τέτοιο καιρό είχα βγάλει νέα χρεωστική στην Πειραιώς και μου είχαν ζητήσει πάλι 25€.Αυτο δεν μπορώ κάπως να το σταματήσω;Αξίζει τον κόπο 25€ κάθε χρόνο;

Φυσικά και μπορείς. Στείλε από τώρα mail στην ασφαλιστική και ζήτησε την ακυρωση του συμβολαίου σου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μου ήρθε ένα μήνυμα ότι σε ένα μηνα θα τραβήξουν 25€ για την ανανέωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου κλάδου Διαφόρων Χρηματικών Απωλειών σας.Πέρυσι τέτοιο καιρό είχα βγάλει νέα χρεωστική στην Πειραιώς και μου είχαν ζητήσει πάλι 25€.Αυτο δεν μπορώ κάπως να το σταματήσω;Αξίζει τον κόπο 25€ κάθε χρόνο;

 

Ισως πρέπει να πας σε κατάστημα για να το σταματήσεις. Το αν αξίζει τον κόπο το κρίνεις εσυ με βάση τις ανάγκες σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...