Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι σε λιγο καιρό να αγοράσω το iPhone 4 με δόσεις με την κάρτα που βγάζει ο Γερμανός (Την οποία δεν έχω βγάλει ακόμα). Τι θα χρειαστεί για να βγάλω αυτη την κάρτα? Ευχαριστώ!!!

 

φαντάζομαι ότι για όλες τις κάρτες εκκαθαριστικό, ταυτότητα, και να μην έχεις πολλά χρέη-δάνεια.

Αν την θέλεις μόνο για αυτό πάντως δεν νομίζω ότι αξίζει αλλά σίγουρα εσυ ξέρεις καλύτερα!

Και κάτι για την κάρτα της Cοsmote eurobank ο λογαριασμός της δεν λογίζεται στην αφαίρεση του 2% από τον ιούνιο του 2010.. :-( βέβαια μέχρι τον σεπτέμβριο δεν κατάφεραν να το αναφέρουν στο σαΐτ τους ούτε η CΟΤΕ ούτε η τράπεζα.. Αντιθέτως αναφέρουν το ακριβώς αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Απλά λόγο του ότι είμαι φοιτιτής δεν θα μπορώ να βγάλω Cosmote Πιστοτική. Θέλω απλά να αγοράσω με δόσεις τις οποίες να πηγαίνω να πληρώνω στην τράπεζα η σε κάποιο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι για την κάρτα της Cοsmote eurobank ο λογαριασμός της δεν λογίζεται στην αφαίρεση του 2% από τον ιούνιο του 2010.. :-( βέβαια μέχρι τον σεπτέμβριο δεν κατάφεραν να το αναφέρουν στο σαΐτ τους ούτε η CΟΤΕ ούτε η τράπεζα.. Αντιθέτως αναφέρουν το ακριβώς αντίθετο...

 

αυτό τελικά μάλλον δεν ισχύει... :wacko: αν και ετσι είπαν στο 1212 μετα που ξαναπηρα το αναίρεσαν.. το επιβεβαίωσα και με την τράπεζα οποτε ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι για την κάρτα της Cοsmote eurobank ο λογαριασμός της δεν λογίζεται στην αφαίρεση του 2% από τον ιούνιο του 2010.. :-( βέβαια μέχρι τον σεπτέμβριο δεν κατάφεραν να το αναφέρουν στο σαΐτ τους ούτε η CΟΤΕ ούτε η τράπεζα.. Αντιθέτως αναφέρουν το ακριβώς αντίθετο...

 

<<Από 25/06/2010 η έκπτωση 2% του "Προγράμματος επιβράβευσης" θα υπολογίζεται μόνο στις αγορές που κάνετε με την κάρτα σας. >>

Αύτο το κείμενο υπάρχει στους λογαριασμούς της COSMOTE VISA, του Ιουλίου και Αυγούστου.

Άρα, από 25/6/2010 δεν παίρνεις 2% στις αναλήψεις μετρητών με την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες ημέρες πρόκειται να ταξιδέψω στην Ουγγαρία, όπου το τοπικό νόμισμα είναι φιορίνι (όχι ευρώ). Σχετικά με τα χρήματα που θα έχω μαζί μου και τις πληρωμές που θα κάνω τι με συμφέρει περισσότερο?

 

- Να κάνω συνάλλαγμα πριν αναχωρήσω για Ουγγαρία? Σε ταξίδι που είχα κάνει παλαιότερα στη Δανία δεν υπολόγισα σωστά το ποσό μετατροπής, με αποτέλεσμα να επιστρέψω με αρκετές κορώνες, από τις οποίες έχασα πάλι χρήματα κατά τη μετατροπή σε ευρώ...

 

- Να πληρώνω με χρεωστική/πιστωτική, αφήνοντας το θέμα της μετατροπής στην VISA? Έμαθα ότι στην Ουγγαρία οι χρεωστικές κάρτες είναι ευρέως αποδεκτές.

 

- Να σηκώσω χρήματα από τοπικό ATM? Γίνεται αυτό με κάρτες electron visa που έχω (π.χ. Πειραιώς, Αγροτική) η με την Εθνοcash (Maestro)?

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου , σε συμφέρει να σηκώσεις χρήματα από τοπικό ATM .Οι χρεώσεις είναι πολύ μικρώτερες από ότι να πληρώσεις εδώ προμήθεια συναλλάγματος στην τράπεζα
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο,καλύτερα να ρωτήσει κανείς όταν αφορά μετρητά και σε ιδιωτικά ανταλλακτήρια (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) τις χρεώσεις.

 

Καλύτερη λύση βλέπω την χρεωστική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες ημέρες πρόκειται να ταξιδέψω στην Ουγγαρία, όπου το τοπικό νόμισμα είναι φιορίνι (όχι ευρώ). Σχετικά με τα χρήματα που θα έχω μαζί μου και τις πληρωμές που θα κάνω τι με συμφέρει περισσότερο?

 

- Να κάνω συνάλλαγμα πριν αναχωρήσω για Ουγγαρία? Σε ταξίδι που είχα κάνει παλαιότερα στη Δανία δεν υπολόγισα σωστά το ποσό μετατροπής, με αποτέλεσμα να επιστρέψω με αρκετές κορώνες, από τις οποίες έχασα πάλι χρήματα κατά τη μετατροπή σε ευρώ...

 

- Να πληρώνω με χρεωστική/πιστωτική, αφήνοντας το θέμα της μετατροπής στην VISA? Έμαθα ότι στην Ουγγαρία οι χρεωστικές κάρτες είναι ευρέως αποδεκτές.

 

- Να σηκώσω χρήματα από τοπικό ATM? Γίνεται αυτό με κάρτες electron visa που έχω (π.χ. Πειραιώς, Αγροτική) η με την Εθνοcash (Maestro)?

 

Επειδη ειχα παει πριν δυο χρονια, εγω και η παρεα επιλεξαμε να αλλαξουμε τα ευρω οταν θα φταναμε, και οχι σε κεντρικα σημεια οπως το αεροδρομιο που δεν συμφερε και πολυ η ισοτιμια.

Υπαρχουν μερικα μαγαζια σε διαφορα μερη στη πρωτευουσα και αλλου, που θα τα μετατρεψεις με καλη τιμη, σε αυτα θελει λιγο ψαξιμο. Χρεωστικη δεν χρησιμοποιησαμε καθολου τελικα για να σου προτεινω κατι. Απλα για να μην σου μεινει μεγαλο ποσο στο τελος, δεν θα τα αλλαξεις ολα απο τη πρωτη μερα, θα βρισκεις γενικα μαγαζακια που μετατρεπουν.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό.ποια τράπεζα έχει το μεγαλύτερο επιτόκιο;

είδα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο ότι έχει λογαριασμούς μισθοδοσίας μέχρι 3000 ευρώ με 5% ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό.ποια τράπεζα έχει το μεγαλύτερο επιτόκιο;

είδα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο ότι έχει λογαριασμούς μισθοδοσίας μέχρι 3000 ευρώ με 5% ισχύει;

 

Aν είσαι δημόσια υπάλληλος, υπάρχουν και καλύτερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει prepaid card που να μην τραβάει προμήθεια κάθε φορά που τη γεμίζουμε;

αν όχι έχετε να προτείνετε κάποια prepaid card με τη μικρότερη προμήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει prepaid card που να μην τραβάει προμήθεια κάθε φορά που τη γεμίζουμε;

αν όχι έχετε να προτείνετε κάποια prepaid card με τη μικρότερη προμήθεια;

 

η προμήθεια σε κάθε γεμίσμα είναι το μέσο με το οποίο κερδίζει η κάθε τράπεζα που προσφέρει προπληρώμενη κάρτα. Άρα το αποκλείω να υπάρχει κάρτα χωρίς προμήθεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό.ποια τράπεζα έχει το μεγαλύτερο επιτόκιο;

είδα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο ότι έχει λογαριασμούς μισθοδοσίας μέχρι 3000 ευρώ με 5% ισχύει;

 

Aν είσαι δημόσια υπάλληλος, υπάρχουν και καλύτερα

 

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι,οι λογαριασμοι μισθοδοσίας δεν είναι όταν αυτόματα οι επιχειρήσεις/οργανισμοί βάζουν τους μισθούς των υπαλλήλων; οπότε δε θα μπορώ να παω εγω ως ιδιώτης να τους πω να ανοίξω τον συγκεκριμένο λογαριασμό που έχει 5% επιτόκιο και να μεταφέρω το μισθό από τη μία τράπεζα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο.ή μήπως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει prepaid card που να μην τραβάει προμήθεια κάθε φορά που τη γεμίζουμε;

αν όχι έχετε να προτείνετε κάποια prepaid card με τη μικρότερη προμήθεια;

 

Δεν νομίζω να υπάρχει. Η δική μου πάντως (Κύπρου) έχει 1 εύρω.

 

Το θεωρώ πάντως ψιλοανήθικο. Είτε 5 ευρώ βάλω είτε 500, θα μου κόψει 1 ευρώ. Αναγκάζομαι λοιπόν, για να έχω την λιγότερο χασούρα, να βάζω πολλά λεφτά, όποτε έχω (δεν βάζω ας πούμε 5 ευρώ, βάζω 100). Θα μπορούσαν να υιοθετήσουν κάτι άλλο, όπως για παράδειγμα να σε χρεώνει 1 ευρώ για κάθε 500 που βάζεις ή κάτι άλλο. 1 ευρώ για κάθε κατάθεση είναι... άσε δεν λέω τι είναι, θα μας κόψουν.. Όπως πάντα, οι τράπεζες πρέπει να αισχροκερδούν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι,οι λογαριασμοι μισθοδοσίας δεν είναι όταν αυτόματα οι επιχειρήσεις/οργανισμοί βάζουν τους μισθούς των υπαλλήλων; οπότε δε θα μπορώ να παω εγω ως ιδιώτης να τους πω να ανοίξω τον συγκεκριμένο λογαριασμό που έχει 5% επιτόκιο και να μεταφέρω το μισθό από τη μία τράπεζα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο.ή μήπως γίνεται;

 

γίνεται. Όταν θα ανοίξεις τον λογαριασμό θα αναφέρεις ότι πρόκειται για λογαριασμό μισθοδοσίας. Και ίσως σου ζητήσουν κάποια αποδεικτικά για να επιβεβαιώσουν τα λεγόμενα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι,οι λογαριασμοι μισθοδοσίας δεν είναι όταν αυτόματα οι επιχειρήσεις/οργανισμοί βάζουν τους μισθούς των υπαλλήλων; οπότε δε θα μπορώ να παω εγω ως ιδιώτης να τους πω να ανοίξω τον συγκεκριμένο λογαριασμό που έχει 5% επιτόκιο και να μεταφέρω το μισθό από τη μία τράπεζα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο.ή μήπως γίνεται;

 

Δεν ξέρω για το Τ.Τ., αλλά στην Γενική και την Πειραιώς σε πρώτη φάση σου ζητάνε να αποδείξεις ότι είσαι μισθωτός. Δεν ξέρω αν στη συνέχεια ζητάνε και κάτι άλλο, γιατί εγώ δεν πέρασα αυτό το στάδιο, αφού αν και μισθωτός είμαι με μπλοκάκι. Πάντως παίξτο τρελίτσα και δοκίμασέ το. Εμείς είχαμε πάει 3 (όλοι με μπλοκάκι) σε 3 διαφορετικούς υπαλλήλους της Γενικής και ενώ στους 2 μας είπανε ότι δεν γίνεται να ανοίξουμε λογαριασμό μισθοδοσίας αφού δεν θεωρούμαστε μισθωτοί, στον 3ο άνοιξαν. Οπότε είναι θέμα και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Τ.Τ., αλλά στην Γενική και την Πειραιώς σε πρώτη φάση σου ζητάνε να αποδείξεις ότι είσαι μισθωτός. Δεν ξέρω αν στη συνέχεια ζητάνε και κάτι άλλο, γιατί εγώ δεν πέρασα αυτό το στάδιο, αφού αν και μισθωτός είμαι με μπλοκάκι. Πάντως παίξτο τρελίτσα και δοκίμασέ το. Εμείς είχαμε πάει 3 (όλοι με μπλοκάκι) σε 3 διαφορετικούς υπαλλήλους της Γενικής και ενώ στους 2 μας είπανε ότι δεν γίνεται να ανοίξουμε λογαριασμό μισθοδοσίας αφού δεν θεωρούμαστε μισθωτοί, στον 3ο άνοιξαν. Οπότε είναι θέμα και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.

 

Στην αλφα, δεν χρειαστηκε κανενα χαρτι. Απλα ειπα οτι προκειται για λογαριασμο μισθοδοσιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Αlpha τα κάνει αυτά για να σε πιάσει πελάτη και τα ζητάει μετά το 6μηνο (δήθεν οδηγία της ΕΕ για προστασία του πελάτη) μαζί ενα σωρό άλλα στοιχεία από τα παραπάνω, που μάλλον φακέλωμα συνθέτουν.

 

 

Δεν νομίζω να υπάρχει. Η δική μου πάντως (Κύπρου) έχει 1 εύρω.

 

Το θεωρώ πάντως ψιλοανήθικο. Είτε 5 ευρώ βάλω είτε 500, θα μου κόψει 1 ευρώ. Αναγκάζομαι λοιπόν, για να έχω την λιγότερο χασούρα, να βάζω πολλά λεφτά, όποτε έχω (δεν βάζω ας πούμε 5 ευρώ, βάζω 100). Θα μπορούσαν να υιοθετήσουν κάτι άλλο, όπως για παράδειγμα να σε χρεώνει 1 ευρώ για κάθε 500 που βάζεις ή κάτι άλλο. 1 ευρώ για κάθε κατάθεση είναι... άσε δεν λέω τι είναι, θα μας κόψουν.. Όπως πάντα, οι τράπεζες πρέπει να αισχροκερδούν.

 

Γράφουν γιατί χρεώνουν, στο φυλλάδιο που δίνουν,και στην αίτηση που αποδέχεσαι.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η Αlpha τα κάνει αυτά για να σε πιάσει πελάτη και τα ζητάει μετά το 6μηνο (δήθεν οδηγία της ΕΕ για προστασία του πελάτη) μαζί ενα σωρό άλλα στοιχεία από τα παραπάνω, που μάλλον φακέλωμα συνθέτουν.

 

 

Εμένα δεν μου ζήτησαν κανένα χαρτί και εχω τόσα χρόνια λογαριασμό μισθοδοσίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν τα στοιχεία σου από άλλη υπόθεση παλαιότερα,μπορεί και να τα ζήτησαν από τον εργοδότη σου:)
Link to comment
Share on other sites

χρεωστικη τραπεζας κυπρου...

παιδια μου κλειδωσαν το λογαριασμο στο paypal λογου οτι βρηκα και καλα παραξενες χρεωσεις ... το μονο που εκανα ηταν να αγορασω για τεστ ενα προιον απο το ημπει γιατι πριν απο αυτο ειχα 2 μερες που ειχα βγαλει την χρεωστικη... με σκοπο να μου ζητανε (proof of address - name - id - μεχρι και αδεια οδηγησης! ) τους τα εστειλα με καλυμενα τα "απορρητα" στοιχεια και αφησα τα ονοματα-διευθυνσεις κλπ που ειχα και στο account toy paypal .. μετα απο 2 μερες μου εστειλαν μειλ οτι πρεπει να τους ξανα στειλω λογαριασμο με τα στοιχεια μου πανω (οπως λογαριασμο νερου-τηλεφωνου-ΔΕΗ κλπ) ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

η μλκια πρεπει να εγινε οταν εκανα το account επειδη εγραψα τα στοιχεια μου με greeklish και οσο και αν προσπαθησα να τα αλλαξω αυτοι συνεχιζουν και εχουν της εγγραφης τα στοιχεια...

 

αναμεσα σε ολα αυτα ειχα προηγηθει email που τους ρωτουσα για ποιο λογο συγκεκριμενα μου το κλειδωσαν ... φυσικα καθοντουσαν και με εστελναν ρομποτικα email με τα ιδια και τα ιδια ... πλεον εχω σιχαθει το pAYPAL με αυτα που κανει ...

 

για πειτε τι να κανω τωρα?

ειναι ευκολο να σηκωσω τα ~15 ευρω που εχω μεσα στην καρτα και μετα να την ακυρωσω??

 

ευχαριστω προκαταβολικα και σορρυ για το "μεγαλο" κειμενο... !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,θελω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα επειδη υπαρχουν καποια πραγματα που θελω να παρω και να τα πληρωνω με δωσεις.Δεν εχω ιδεα απο καρτες.Ειδα στο site της Eurobank καμια 20αρια αλλα ολες ιδιες μου φανηκαν.Τι θα μου προτεινατε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,θελω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα επειδη υπαρχουν καποια πραγματα που θελω να παρω και να τα πληρωνω με δωσεις.Δεν εχω ιδεα απο καρτες.Ειδα στο site της Eurobank καμια 20αρια αλλα ολες ιδιες μου φανηκαν.Τι θα μου προτεινατε?

 

Δύο βασικά πράγματα να προσέξεις:

 

1. Να μην έχει συνδρομή για πάντα (και όχι για τον πρώτο χρόνο μόνο)

 

2. Να είναι VISA ή MASTERCARD (VISA θα έλεγα εγώ) και όχι κάποια άλλη όπως π.χ. AMERICAN EXPRESS ώστε να γίνεται αποδεκτή σε όσο το δυνατόν περισσότερες επιχειρήσεις.

 

Από εκεί και πέρα κοιτάς κάποια προνόμια ή bonus που σου δίνει η κάθε κάρτα. Άλλες σου επιστρέφουν δωροεπιταγές, άλλες σου δίνουν πόντους που τους εξαργυρώνεις σε συγκεκριμένα καταστήματα και είδη, άλλες σου μειώνουν το λογαριασμό κινητής κλπ. Ότι εξυπηρετεί καλύτερα εσένα.

 

Δεν ξέρω αν ανέφερες τη Eurobank τυχαία ή έχεις καταλήξει σ' αυτήν, αλλά αν δεν έχεις καταλήξει διάλεξε μια τράπεζα που να σου δίνει online ενημέρωση για την κάρτα σου. Δεν ξέρω τι ισχύει για άλλες τράπεζες, αλλά Eurobank, Alpha και Πειραιώς έχουν πολύ καλά online συστήματα.

 

Και τελευταίο: Πρόσεξε με τις πιστωτικές και τις δόσεις. Μπορούν πολύ εύκολα να σου γίνουν βραχνάς και έρχονται δύσκολα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

χρεωστικη τραπεζας κυπρου...

παιδια μου κλειδωσαν το λογαριασμο στο paypal λογου οτι βρηκα και καλα παραξενες χρεωσεις ... το μονο που εκανα ηταν να αγορασω για τεστ ενα προιον απο το ημπει γιατι πριν απο αυτο ειχα 2 μερες που ειχα βγαλει την χρεωστικη... με σκοπο να μου ζητανε (proof of address - name - id - μεχρι και αδεια οδηγησης! ) τους τα εστειλα με καλυμενα τα "απορρητα" στοιχεια και αφησα τα ονοματα-διευθυνσεις κλπ που ειχα και στο account toy paypal .. μετα απο 2 μερες μου εστειλαν μειλ οτι πρεπει να τους ξανα στειλω λογαριασμο με τα στοιχεια μου πανω (οπως λογαριασμο νερου-τηλεφωνου-ΔΕΗ κλπ) ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

η μλκια πρεπει να εγινε οταν εκανα το account επειδη εγραψα τα στοιχεια μου με greeklish και οσο και αν προσπαθησα να τα αλλαξω αυτοι συνεχιζουν και εχουν της εγγραφης τα στοιχεια...

 

αναμεσα σε ολα αυτα ειχα προηγηθει email που τους ρωτουσα για ποιο λογο συγκεκριμενα μου το κλειδωσαν ... φυσικα καθοντουσαν και με εστελναν ρομποτικα email με τα ιδια και τα ιδια ... πλεον εχω σιχαθει το pAYPAL με αυτα που κανει ...

 

για πειτε τι να κανω τωρα?

ειναι ευκολο να σηκωσω τα ~15 ευρω που εχω μεσα στην καρτα και μετα να την ακυρωσω??

 

ευχαριστω προκαταβολικα και σορρυ για το "μεγαλο" κειμενο... !

 

Αν και δεν κατάλαβα τον λόγο που σου κλείδωσαν τον λογαριασμό του Paypal, η κάρτα δεν έχει καμία σχέση με τον λογαριασμό σου σε αυτό, γιατί να την ακυρώσεις;

 

Δεν θυμάμαι πόσο όριο αναλήψεων έχει. Για την δική μου προπληρωμένη νομίζω πως είναι κάπου στα 15 ευρώ. Κάτω από αυτό το ποσό, δεν μπορείς να σηκώσεις. Μπορεί να είναι και διαφορετικό στην χρεωστική όμως.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...