Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ενδιαφερομαι και γω για να βγαλω μια πιστωτικη...κατι ακουσα οτι πολλες τις κοβουν και οτι γενικα δεν δινουν ευκολα...εβγαλε κανενας προσφατα???ισχυει κατι τετοιο???

 

ευχαριστω.

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,θελω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα επειδη υπαρχουν καποια πραγματα που θελω να παρω και να τα πληρωνω με δωσεις.Δεν εχω ιδεα απο καρτες.Ειδα στο site της Eurobank καμια 20αρια αλλα ολες ιδιες μου φανηκαν.Τι θα μου προτεινατε?

 

Πειραιώς Visa Classic!

Να ζητήσεις να σου βάλουν και alert στο κινητό σου για τις κινήσεις της κάρτας σου σε Ελλάδα και εξωτερικό! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να βάλεις alert? Εγώ όταν είχα βγάλει την κάρτα δεν μου είχαν αναφέρει κάτι τέτοιο. Έχει κάποια χρέωση?
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να βάλεις alert? Εγώ όταν είχα βγάλει την κάρτα δεν μου είχαν αναφέρει κάτι τέτοιο. Έχει κάποια χρέωση?

Βασικά είναι ανάλογα τη τράπεζα. Κάποιες δεν παρέχουν καν την υπηρεσία. Ας πούμε Εθνική και Αλφα δεν εχουν αλερτς.

Citibank την χρεώνει 1 Ευρώ το μήνα

Εμπορική κοντά 2 Ευρώ το μήνα

Η Eurobank αν δεν κάνω λάθος τη παρέχει δωρεάν (το ενεργοποιείς μέσω του ebanking)

Link to comment
Share on other sites

Δύο βασικά πράγματα να προσέξεις:

 

1. Να μην έχει συνδρομή για πάντα (και όχι για τον πρώτο χρόνο μόνο)

 

2. Να είναι VISA ή MASTERCARD (VISA θα έλεγα εγώ) και όχι κάποια άλλη όπως π.χ. AMERICAN EXPRESS ώστε να γίνεται αποδεκτή σε όσο το δυνατόν περισσότερες επιχειρήσεις.

 

Από εκεί και πέρα κοιτάς κάποια προνόμια ή bonus που σου δίνει η κάθε κάρτα. Άλλες σου επιστρέφουν δωροεπιταγές, άλλες σου δίνουν πόντους που τους εξαργυρώνεις σε συγκεκριμένα καταστήματα και είδη, άλλες σου μειώνουν το λογαριασμό κινητής κλπ. Ότι εξυπηρετεί καλύτερα εσένα.

 

Δεν ξέρω αν ανέφερες τη Eurobank τυχαία ή έχεις καταλήξει σ' αυτήν, αλλά αν δεν έχεις καταλήξει διάλεξε μια τράπεζα που να σου δίνει online ενημέρωση για την κάρτα σου. Δεν ξέρω τι ισχύει για άλλες τράπεζες, αλλά Eurobank, Alpha και Πειραιώς έχουν πολύ καλά online συστήματα.

 

Και τελευταίο: Πρόσεξε με τις πιστωτικές και τις δόσεις. Μπορούν πολύ εύκολα να σου γίνουν βραχνάς και έρχονται δύσκολα χρόνια.

 

 

Εχω λογαριασμο στη eurobank γιαυτο και εψαξα εκει.Θα ψαξω να δω ποια καρτα με συμφερει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κατάλαβα τον λόγο που σου κλείδωσαν τον λογαριασμό του Paypal, η κάρτα δεν έχει καμία σχέση με τον λογαριασμό σου σε αυτό, γιατί να την ακυρώσεις;

 

Δεν θυμάμαι πόσο όριο αναλήψεων έχει. Για την δική μου προπληρωμένη νομίζω πως είναι κάπου στα 15 ευρώ. Κάτω από αυτό το ποσό, δεν μπορείς να σηκώσεις. Μπορεί να είναι και διαφορετικό στην χρεωστική όμως.

 

 

νομιζεις καταλαβα εγω γιατι παγωσαν το account? τους εστειλα email και με εστελναν οτι αυτο ειναι πολιτικη τις paypal για την ασφαλεια των μελων ... χωρις να μου πουν λογο ... πηγα σημερα το πρωι και εβγαλα το 15 ευρω που ειχα μεσα και την ακυρωσα... (να την κρατουσα τη να την κανω?) αφου κανω αγορες στο ebay και το paypal ειναι οτι ποιο ασφαλες... :) και εννοείται δεν μπορεις να κλεισεις τον λογαριασμο που ειχες στο paypal και ουτε να κανεις remove την καρτα αμα δεν φακελωθεις με αυτα που ζητουσαν .... οποτε ειναι αχρηστη η καρτα...

 

Κ***ο paypal!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ανάλογα τη τράπεζα. Κάποιες δεν παρέχουν καν την υπηρεσία. Ας πούμε Εθνική και Αλφα δεν εχουν αλερτς.

Citibank την χρεώνει 1 Ευρώ το μήνα

Εμπορική κοντά 2 Ευρώ το μήνα

Η Eurobank αν δεν κάνω λάθος τη παρέχει δωρεάν (το ενεργοποιείς μέσω του ebanking)

 

Εννοώ για την τράπεζα Πειραιώς που ανέφερε ο sparky. Γίνεται να το ενεργοποιήσω μέσω ίντερνετ? Τηλεφωνικώς? Ή πρέπει να πάω από την τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για την τράπεζα Πειραιώς που ανέφερε ο sparky. Γίνεται να το ενεργοποιήσω μέσω ίντερνετ? Τηλεφωνικώς? Ή πρέπει να πάω από την τράπεζα?

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=242538&lang=1&nt=96&from=links&fromsearch=241799&tid=241799&sid=

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να βάλεις alert? Εγώ όταν είχα βγάλει την κάρτα δεν μου είχαν αναφέρει κάτι τέτοιο. Έχει κάποια χρέωση?

 

Τα alerts για κινήσεις λογαριασμών κοστίζουν 0,12€/SMS. Υποθέτω ότι θα ισχύει η ίδια χρέωση και για τις κινήσεις πιστωτικών. Μπορείς να έχεις alerts και με email, το οποίο είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απαντήσει κάποιος γνώστης

Όταν επιλέξω δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, οι περισσότερες τράπεζες το συνδυάζουν με το τρίμηνο Euribor και ένα περιθώριο δικό τους

Το Euribor διαμορφώνεται και αλλάζει καθημερινά

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Πίστευα ότι μια τράπεζα που έχει δικό της περιθώριο 3% στο κυμαινόμενο (+ το τρίμηνο Euribor φυσικά), το διατηρεί για όλη την διάρκεια του δανείου σταθερό 3%

Σήμερα, στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μου είπαν ότι εκτός από το Euribor, μπορεί να αλλάζει και το περιθώριο της τράπεζας κατά την διάρκεια του δανείου

Σε κάποιες τράπεζες το λέει ρητά ότι το περιθώριο της τράπεζας θα είναι σταθερό

 

Αυτό ισχύει για το Ταχυδρομικό ταμιευτήριο ή δεν ήξερε η υπάλληλος;

Ουσιαστικά, η διακύμανση του κυμαινόμενου αφορά μόνο το Euribor όπως νόμιζα, ή και το περιθώριο της τράπεζας;

Link to comment
Share on other sites

Αφορά και το περιθώριο της τράπεζας ,γιατί είναι θέμα πόσο κοστολογεί η τράπεζα την επένδυση που κάνει σε σένα.
Link to comment
Share on other sites

όταν καθυστερείς να πληρώνεις το λογαριασμό της πιστωτικής οι τόκοι δεν αρχίζουν να μπαίνουν από την ημερομηνία λήξης λογαριασμού;;

 

για καθυστέρηση πληρωμής του λογαριασμού μιας μέρας ήρθε ένας λογαριασμός με 4 ευρώ περίπου τόκο.σε αντίστοιχη παλαιότερη καθυστέρηση πάλι μίας μονο μέρας ο τόκος ήταν μερικά λεπτά,λιγότερο από 1 ευρώ. Πώς έγινε αυτό;

σε επικοινωνία με την τράπεζα έλεγαν ότι οι τόκοι υπολογίζονται από την ημερομηνία που έγινε η αγορά με την κάρτα!!καλά ισχύει αυτό;; και αν ισχύει τη προηγούμενη φορά για καθυστέρηση πάλι μιας μέρα γιατί χρέωσαν μόνο μερικά λεπτά; ερώτηση που δεν μου απάντησαν φυσικά. και αν γενικά άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού ο πελάτης δεν πρέπει να ενημερωθεί;

ξέρει κάποιος τι ισχύει; όχι για τα 4 ευρώ απλά άρχισα να ανησυχώ μήπως αρχίζουν και βάζουν τίποτα επιπλέον κρυφές χρεώσεις με την ελπίδα ότι δε θα γίνει αντιληπτό!

Link to comment
Share on other sites

οι τόκοι υπολογίζονται από την ημέρα που έγινε η αγορά ή από την ημέρα που πέρασε η συναλλαγή στα βιβλία της τράπεζας ή στην καλύτερη περίπτωση από την ημέρα που βγήκε ο λογαριασμός .

Εξαρτάται πια τράπεζα έχεις

Ορισμένες τράπεζες έχουν έναν όρο που λέει ότι την πρώτη φορά υπολογίζεται από την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού και από την δεύτερη φορά από την ημερομηνία αγοράς.

Εν πάσει περιπτώσει επειδή όλες οι τράπεζες δεν είναι ίδιες , θα ήταν καλύτερα να αναφέρεις για το πια τράπεζα ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

στην εμπορική αναφέρομαι. ποια περίπτωση ισχύει απο αυτές για τον υπολογισμό των τόκων;

https://www.emporiki.gr/CombankSiteForms/jsps/cards/terms/CreditCard.pdf

 

25. Για τις αγορές που

αναλύονται για πρώτη φορά στο Aντίγραφο, η Tράπεζα έχει ορίσει ελάχιστη άτοκη περίοδο χάριτος 24

ημερών από την ημερομηνία έκδοσης αυτού.

Aν το σύνολο του ως άνω υπολοίπου αγορών εξοφληθεί στην

περίοδο αυτή, δεν καταλογίζονται τόκοι.

Σε περίπτωση που εξοφληθεί μέρος, δεν υπολογίζονται τόκοι επί

του ποσού που εξοφλήθη εντός της περιόδου των 24 ημερών.

Σε αντίθετη περίπτωση, οι αγορές

εκτοκίζονται από την ημερομηνία έκδοσης του Aντιγράφου. Oι αναλήψεις μετρητών με χρέωση του

λογαριασμού της Kάρτας, είναι κατ’ εξαίρεση τοκοφόρες από την ημερομηνία ανάληψης και προσαυξάνονται

ανάλογα, με προμήθεια για κάθε πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου. Ξέρω πως το συγκεκριμένο site δεν πολυειδικεύεται για τέτοιες ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει μια ερώτηση σχετικα με ένα στεγστικό δάνειο που θέλω να πάρω. Καταρχάς ήμουν και είμαι 100% κατά των δανείων και των τοκογλυφικών τραπεζών:p, αλλά δυστυχώς θα αναγκαστώ να πάρω στεγαστικό δάνειο για αγορά πρώτης κατοικίας. Το ύψος του δανείου που θέλω δεν θα είναι υψηλό (το πολύ κοντά στα 60.000 ευρώ υπολογίζω, τα υπολοιπα τα χρηματα για το σπίτι τα έχω) απλά η ερώτηση μου έχει σχέση με το πόσο γρήγορα εγκρίνεται και πάιρνεις τα λεφτά στο χέρι. Δουλεύω σταθερά σε μια εταιρία 4 χρόνια, είμαι 32 χρονών, και το δάνειο θα το βάλω για 25 με 30 χρόνια (τα λέω μήπως παίζουν κανένα ρόλο). Σας ευχαριστώ!!!:)
Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ θα επρεπε να σε νοιαζει ποιο ειναι το πιο καλο στεγαστικο...

μπες στα σιτε ολων των τραπεζων και δες τι επιτοκια εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές δεν μπορεί να πάρει κανείς από ένα φορουμ ή site,όταν τα δάνεια πλέον δίνονται με πολύ αυστηρές πρυποθέσεις και είναι άκρως διαπραγματεύσιμα.:!:
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι θέλει ψάξιμο από ποιά τράπεζα θα πάρω το δάνειο, απλά θεωρώ ότι δεν είναι υψηλό το ποσό και δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Απλά ρώτησα αν σε περιπτώσεις σαν αυτές το στεγαστικό βγαίνει γρήγορα ή θέλει καιρό για να εγκριθεί και τελικά να δωθεί. Και επειδή θα ακολουθήσω ψιλοπερίπλοκη διαδικασια (μένω ήδη σε ενοίκιο, θα πουλήσω ένα μικρό διαμέρισμα που έχω και με κάποιο ποσό που έχω στην άκρη συν το δάνειο, θα πάω για αγορά σπιτιού) γι αυτό ρώτησα αν γενικά δίνονται γρήγορα ψιλομικροποσά της τάξεως 40 με 60 χιλιάρικα.
Link to comment
Share on other sites

Το τι θεωρείται μικροποσό για μια τράπεζα να δανείσει και πότε,το κρίνει αυτή με τα στοιχεία που έχει από τον ενδιαφερόμενο.

 

Γενικά πάντως 2 στις 10 αιτήσεις για δάνεια εγκρίνονται πλέον σύμφωνα με τον οικονομικό Τύπο και πολλές φορές τα χρήματα εκταμιεύονται σε δόσεις,ανάλογα την πορεία των σχεδίων που έχουν παρουσιαστεί....και όλα σαν συμφωνία γενικά είναι πλέον αρκετά διαπραγματεύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι θεωρείται μικροποσό για μια τράπεζα να δανείσει και πότε,το κρίνει αυτή με τα στοιχεία που έχει από τον ενδιαφερόμενο.

 

Γενικά πάντως 2 στις 10 αιτήσεις για δάνεια εγκρίνονται πλέον σύμφωνα με τον οικονομικό Τύπο και πολλές φορές τα χρήματα εκταμιεύονται σε δόσεις,ανάλογα την πορεία των σχεδίων που έχουν παρουσιαστεί....και όλα σαν συμφωνία γενικά είναι πλέον αρκετά διαπραγματεύσιμα.

 

Σωστά τα λες. Η αλήθεια είναι ότι είχε παραγίνει αυτό με τα δάνεια. Ο καθε πικραμένος έπαιρνε ένα δάνειο πολύ ψηλό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το αποπληρώσει. Μεγαλοπιαστήκανε όλοι και ήθελε ο καθένας να πάρει από ένα σπίτι στη Γλυφάδα χωρίς να το "αντέχει" η τσέπη του. Εγώ θα δω τι ύψος σε ποσό θα χρειαστώ να πάρω (αν χρειαστεί βέβαια) θα προσπαθήσω να αποφύγω το δάνειο, αλλά αν είναι θα κοιτάξω να έχω δάνειο της τάξεως max 300 ευρώ το μήνα. Στην εποχή που βιώνουμε καλό είναι να έχει τουλάχιστον ο καθένας ένα σπίτι να μένει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η δουλειά μου είναι τα στεγαστικά δάνεια, δυστυχώς ακριβή μέσο όρο ημερών δεν μπορώ να σου δώσω, καθώς εγώ εμπλέκομαι από την έγκριση και μετά...

Υπολόγισε πάντως ότι πρέπει να μαζέψεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά, να πάνε για προέγκριση, μετά να πάει εκτιμητής στο σπίτι να βγάλει τις αξίες, να πάει δικηγόρος να κάνει έλεγχο τίτλων για να διαπιστωθεί τι άλλα βάρη έχει, και αν εγκριθεί μετά από όλα αυτά, να γραφτεί η προσημείωση. Μετά υπογράφονται οι συμβάσεις και εκταμιεύεται το δάνειο (σταδιακή εκταμίευση που αναφέρθηκε παραπάνω υφίσταται μόνο σε δάνεια για ανέγερση ή επισκευή ακινήτου). Αν δεν παρουσιαστούν προβλήματα με την καρτέλα σου στον τειρεσία, με τα αποδεικτικά εισοδήματος που θα παρουσιάσεις και με το ακίνητο για το οποίο ενδιαφέρεσαι, υπολόγισε 2-3 εβδομάδες, αλλιώς παραπάνω.

 

Αν εσύ ο ίδιος πιστεύεις πως με το σταθερό νόμιμο μηνιαίο εισόδημα σου δεν θα έχεις πρόβλημα με τη δόση, έχεις ελπίδες για έγκριση.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...