Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

αυτό με προβλημάτισε λίγο. πώς θα γίνει η ενεργοποίηση;

την κάνουν αν πάρει η αδερφή μου τηλέφωνο από Γερμανία;

γιατί αν απαιτείται η φυσική της παρουσία στο κατάστημα δεν έχει νόημα.

 

Η ενεργοποιηση γινεται συνηθως στο ατμ της τραπεζας αρκει να γνωριζεις το πιν. Αρα δεν απαιτειται η φυσικη παρουσια της αδερφης σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και αν όχι στο ατμ, τότε στις περισσότερες περιπτώσεις με ένα τηλεφώνημα του κατόχου. Νομίζω ότι θα ήταν ακραίο γνωρίζοντας ότι βρίσκεται στη Γερμανία να απαιτήσουν να περάσει από κατάστημα για την ενεργοποίηση.

 

Btw όταν σπούδαζα Γερμανία θυμάμαι ότι υπήρχε κατάστημα της Εμπορικής στη Φρανκφούρτη. Αν είναι σε κάποια κοντινή πόλη ίσως να την εξυπηρετεί (πάντως κι εκεί είχε κάποια σχετικά μικρή προμήθεια για αναλήψεις)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν ειναι εφικτη η αναληψη μετρητων μεσω ATM απο την prepaid της eurobank?

 

και αν ναι υπαρχει καποια προμηθεια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μια student citibank visa που εχω, αλλα δεν την χρησιμοποιω και ειχα σκοπο να τη διακοψω μην πληρωνω χωρις λογο συνδρομη, στην τελευταια αναλυση λογαριασμου ειδα οτι μου εβαλαν 50 ευρω δωρο απο την καρτα μου.

 

Την οποια καρτα παλι δεν την ειχα χρησιμοποιησει ποτε, και ουτε την ενεργοποιησα και ποτε, τελος παντων. Αυτα τα 50 ευρω μπορω να τα καταναλωσω κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνανε και στον γυιό μου που δεν την είχε χρησιμοποιήσει ποτέ ( αλλά 30 ευρώ) . Του στείλανε και μια επιστολή που έλεγε ότι του κάνουν δώρο 30 ευρώ και 3% επιστροφή για αγορές στους επόμενους 6 μήνες.

Τελικά με τέοτιο κίνητρο αρχίσαμε να την χρησιμοποιούμε

Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνανε και στον γυιό μου που δεν την είχε χρησιμοποιήσει ποτέ ( αλλά 30 ευρώ) . Του στείλανε και μια επιστολή που έλεγε ότι του κάνουν δώρο 30 ευρώ και 3% επιστροφή για αγορές στους επόμενους 6 μήνες.

Τελικά με τέοτιο κίνητρο αρχίσαμε να την χρησιμοποιούμε

Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τα χρήματα.

 

Ευχαριστω, αυτο θα κανω, θα τα χρησιμοποιησω και μετα απο καποιο καιρο θα τη διακοψω.

Link to comment
Share on other sites

με χρεωσανε 25Ε συνδρομη χρονου σε καρτα της μαρφιν την οποια δεν εχω ενεργοποιησει, ισχυει κατι τετοιο?

μου ειπαν οτι βαζουν συνδρομη επειδη εκανα αιτηση για να την παρω. ε και αφου δεν την εχω ενεργοποιησει!

Link to comment
Share on other sites

με χρεωσανε 25Ε συνδρομη χρονου σε καρτα της μαρφιν την οποια δεν εχω ενεργοποιησει, ισχυει κατι τετοιο?

μου ειπαν οτι βαζουν συνδρομη επειδη εκανα αιτηση για να την παρω. ε και αφου δεν την εχω ενεργοποιησει!

 

αφου δεν την χρησιμοποιεις ακυρωσε την. Ετσι δεν θα χρειαστει να πληρωσεις και την συνδρομη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αφου δεν την χρησιμοποιεις ακυρωσε την. Ετσι δεν θα χρειαστει να πληρωσεις και την συνδρομη.

 

Και να δεις για πότε στην πιστώνουν και σου δίνουν και δωρεάν συνδρομή για πάντα.....!!!!!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Και να δεις για πότε στην πιστώνουν και σου δίνουν και δωρεάν συνδρομή για πάντα.....!!!!!

 

ακριβως. Ειναι αδιανοητο στις μερες μας να πληρωνεις συνδρομη για πιστωτικη καρτα. Δωρεαν και για παντα. Αυτο πρεπει να αιτηθει ο φιλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακριβως. Ειναι αδιανοητο στις μερες μας να πληρωνεις συνδρομη για πιστωτικη καρτα. Δωρεαν και για παντα. Αυτο πρεπει να αιτηθει ο φιλος.

 

μολις μου ειπαν για συνδρομη ακυρωσα την μια. την αλλη δεν την ειχα ακυρωσει και νομιζα οτι αφου δεν την εχω ενεργοποιησει ειναι σαν να εχει ακυρωθει.

τους το ειπα αν θελετε να την κρατησω αντιλογισμος και την κραταω με δωρεαν συνδρομη . να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ειπαν για συνδρομη ακυρωσα την μια. την αλλη δεν την ειχα ακυρωσει και νομιζα οτι αφου δεν την εχω ενεργοποιησει ειναι σαν να εχει ακυρωθει.

τους το ειπα αν θελετε να την κρατησω αντιλογισμος και την κραταω με δωρεαν συνδρομη . να δω τι θα μου πουν.

 

ειμαι βεβαιος οτι θα ικανοποιησουν το αιτημα σου. Παντα ετσι κανουν οι τραπεζες σε τετοιες περιπτωσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των τεστ αντοχής (stress tests) των ευρωπαϊκών τραπεζών. Από τις 91 που συμμετείχαν στα τεστ, απέτυχαν οι 7. Η μόνη ελληνική τράπεζα που απέτυχε είναι η ΑΤΕ ΒΑΝΚ (αγροτική).

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1846769

 

Η τράπεζα θα χρειαστεί να προχωρήσει σε αύξηση του μετοχικού της κεφαλαίου. Σύμφωνα με το πόρισμα του τεστ, υπάρχει έλλειμμα 242,6 εκατομμυρίων ευρώ...

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1846764

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτες, θα ήθελα τη γνώμη σας:

Έχω έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου στην τράπεζα Πειραιώς και μια cash card συνδεδεμένη με τον λογαριασμό αυτόν.

Πήγα στο κατάστημα για να ρωτήσω για χρεωστική συνδεδεμένη με λογαριασμό για να την χρησιμοποιήσω για αγορές από το ιντερνετ και μου απάντησαν ότι αυτή η κάρτα που ήδη έχω, και γράφει VISA, είναι η χρεωστική μου.

Συμφωνούμε μέχρι εδώ;

Μετά, τους είπα ότι ο λογαριασμός από τον οποίο θα αφαιρούνται τα χρήματα κατά τις αγορές από το ιντερνετ, θέλω να είναι σχεδόν μηδενικός, ώστε να βάζω εγώ πριν την κάθε αγορά το ποσό που θέλω και που αντιστοιχεί στην αγορά που θέλω να κάνω κάθε φορά, για λόγους ασφαλείας. Τα χρήματα στον εν λόγω λογαριασμό θέλω να μπαίνουν μέσω μεταφοράς από άλλον, δεύτερο λογαριασμό που θα ανοίξω και στον οποίο θα έχω πάντα κάποιο επαρκές (κατά τη γνώμη μου) υπόλοιπο.

Και τους δύο αυτούς λογαριασμούς θα τους βλέπω μέσα από το winbank, και όταν πχ θέλω να αγοράσω κάτι που κοστίζει 100 ευρώ, θα μπαίνω στο winbank και θα μεταφέρω τα 100 ευρώ από τον "γεμάτο" λογαριασμό στον "άδειο" λογαριασμό και μετά θα κάνω την αγορά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι, λένε, ΔΕΝ μπορώ να έχω 2 ξεχωριστές cash card για κάθε έναν από τους δύο λογαρισμούς μου και έτσι,

α) είτε θα είναι συνδεδεμένοι στην ίδια cash card και οι 2 λογαριασμοί και άρα πάλι θα είμαι εκτεθημένη σε περίπτωση ηλεκτρονικής κλοπής της κάρτας μου

β) είτε θα είναι συνδεδεμένος στην cash card μόνο ο "άδειος" λογαριασμός, αλλά τότε δεν θα μπορώ να κάνω ανάληψη από τον "γεμάτο" λογαριασμό μου από ΑΤΜ!

 

Τι γνώμη έχετε; Τι μπορώ να κάνω; Εσείς τι κάνετε σχετικά με αυτό θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάρεις μία κανονική πιστωτική κάρτα, με χαμηλό όριο.

Επίσης μπορείς να πάρεις μία προπληρωμένη κάρτα όπως η Webuy της Πειραιώς

http://www.webuy.gr

Μία άλλη λύση είναι το άνοιγμα ενός δεύτερου λογαριασμού κοινού με κάποιο άλλο πρόσωπο .

Η δεύτερη Cashcard Θα εκδοθεί κανονικά στο δεύτερο πρόσωπο , και ο λογαριασμός θα διαχειρίζεται κανονικά από εσένα αφου θα είναι και στο όνομα σου

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτες, θα ήθελα τη γνώμη σας:

Έχω έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου στην τράπεζα Πειραιώς και μια cash card συνδεδεμένη με τον λογαριασμό αυτόν.

Πήγα στο κατάστημα για να ρωτήσω για χρεωστική συνδεδεμένη με λογαριασμό για να την χρησιμοποιήσω για αγορές από το ιντερνετ και μου απάντησαν ότι αυτή η κάρτα που ήδη έχω, και γράφει VISA, είναι η χρεωστική μου.

Συμφωνούμε μέχρι εδώ;

Μετά, τους είπα ότι ο λογαριασμός από τον οποίο θα αφαιρούνται τα χρήματα κατά τις αγορές από το ιντερνετ, θέλω να είναι σχεδόν μηδενικός, ώστε να βάζω εγώ πριν την κάθε αγορά το ποσό που θέλω και που αντιστοιχεί στην αγορά που θέλω να κάνω κάθε φορά, για λόγους ασφαλείας. Τα χρήματα στον εν λόγω λογαριασμό θέλω να μπαίνουν μέσω μεταφοράς από άλλον, δεύτερο λογαριασμό που θα ανοίξω και στον οποίο θα έχω πάντα κάποιο επαρκές (κατά τη γνώμη μου) υπόλοιπο.

Και τους δύο αυτούς λογαριασμούς θα τους βλέπω μέσα από το winbank, και όταν πχ θέλω να αγοράσω κάτι που κοστίζει 100 ευρώ, θα μπαίνω στο winbank και θα μεταφέρω τα 100 ευρώ από τον "γεμάτο" λογαριασμό στον "άδειο" λογαριασμό και μετά θα κάνω την αγορά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι, λένε, ΔΕΝ μπορώ να έχω 2 ξεχωριστές cash card για κάθε έναν από τους δύο λογαρισμούς μου και έτσι,

α) είτε θα είναι συνδεδεμένοι στην ίδια cash card και οι 2 λογαριασμοί και άρα πάλι θα είμαι εκτεθημένη σε περίπτωση ηλεκτρονικής κλοπής της κάρτας μου

β) είτε θα είναι συνδεδεμένος στην cash card μόνο ο "άδειος" λογαριασμός, αλλά τότε δεν θα μπορώ να κάνω ανάληψη από τον "γεμάτο" λογαριασμό μου από ΑΤΜ!

 

Τι γνώμη έχετε; Τι μπορώ να κάνω; Εσείς τι κάνετε σχετικά με αυτό θέμα;

η θα ανοιξεις εναν λογαριασμο σε αλλη τραπεζα και πριν καθε αγορα θα μεταφερεις χρηματα απο τον γεματο λογαριασμο στον αδειο λογαριασμο της τραπεζας πειραιως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θέλω να βγάλω πιστωτική κάρτα άμεσα (θα πάμε ταξιδάκι και δεν μασ βλέπω καλά!)

πόσο καιρό παίρνει? και σε ποια κάνει πιο σύντομα?

please help! :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως εγιναν τα πραγματα, πραγματικα δε ξερω ποια θα το κανει.αλλα ως συνηθως η εγκριση παιρνει 1-2 εργασιμες και οι καρτα για να ερθει στο χερι χαλαρα κανει τις 20 μερες αν οχι εργασιμες. Για διακοπες δεν θα συνιστουσα να βγαλεις καρτα μεγαλυτερη των 1000-1500 αντε 2000€....μετα απο αυτα και ακομα με αυτα η φυλακη ειναι κοντα <--- χουμορ... :D

Δες το αν και κατα την γνωμη μου μην μπλεξεις για τετοιο σκοπο με τραπεζα...

 

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Vasileios και pexths!

 

Κι εγώ αυτό που λέει Vasileios είχα σκεφτεί, με δύο κάρτες σε δύο συνδικαιούχους δύο λογαριασμών, με μόνο έναν λογαριασμό συνδεδεμένο στην κάθε κάρτα.

Έτσι κι αλλιώς είναι και η αδερφή μου ήδη συνδικαιούχος στον λογαριασμό μου, θα την στείλω να βγάλει κι εκείνη cash card για τον άλλο λογαριασμό και θα τις έχω εγώ και τις δύο, τελικά.

 

Όλο αυτό θέλω να το κάνω κατόπιν προτροπών που διάβασα εδώ, στο νήμα αυτό, για να έχω και ασφάλεια αλλά και μηδενικά κόστη για κάθε αγορά -και να μην έχω φορτίσεις προπληρωμένων καρτών που έχουν χρέωση. Πιστωτική έχω, με όριο 1000€, δεν ξέρω αν θεωρείται χαμηλό, εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο ασήμαντο να χάσω 1000 ευρώ σε περίπτωση κλοπής...

 

Να αναφέρω, ακόμα, ότι πήγα και στην Alpha και ρώτησα για χρεωστική, και μου είπαν ότι αν τυχόν ο λογαριασμός μου [ο συνδεδεμάνος με την χρεωστική] έχει μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο κάτω από 300€ τότε θα χρεώνομαι 9 ευρώ το εξάμηνο για έξοδα λογαριασμού! :mad: Δεν χάρηκα καθόλου, φυσικά, και τους είπα απλώς "καλά, πάω κι απέναντι στην Πειραιώς να ρωτήσω και αν είστε συμφερότεροι θα με ξαναδείτε, αλλιώς γεια σας!" :rolleyes:.

Αυτός ακριβώς, τα έξοδα, ήταν άλλωστε και ο λόγος που είχα κλείσει πριν μερικά χρόνια ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου που είχα στην Alpha, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξανανοίξω ταμιευτήριο εκεί, όσο περνάει από το χέρι μου!

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα μου είναι ότι, λένε, ΔΕΝ μπορώ να έχω 2 ξεχωριστές cash card για κάθε έναν από τους δύο λογαρισμούς μου και έτσι,

α) είτε θα είναι συνδεδεμένοι στην ίδια cash card και οι 2 λογαριασμοί και άρα πάλι θα είμαι εκτεθημένη σε περίπτωση ηλεκτρονικής κλοπής της κάρτας μου

β) είτε θα είναι συνδεδεμένος στην cash card μόνο ο "άδειος" λογαριασμός, αλλά τότε δεν θα μπορώ να κάνω ανάληψη από τον "γεμάτο" λογαριασμό μου από ΑΤΜ!

 

Τι γνώμη έχετε; Τι μπορώ να κάνω; Εσείς τι κάνετε σχετικά με αυτό θέμα;

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει βάση αυτό που σου είπαν. Εγώ έχω δύο λογαριασμούς στην τράπεζα πειραιώς έναν μισθοδοσίας και έναν cash manager που είναι συνδεδεμένοι στην ίδια κάρτα. Όταν κάνω συναλλαγές στο διαδίκτυο η χρέωση γίνεται απευθείας στον πρώτο συνδεδεμένο λογαριασμό (στην περίπτωσή μου τον cash manager) ενώ δεν επηρεάζεται ο δεύτερος, τον οποίο μπορώ να διαχειριστώ μόνο μέσω ΑΤΜ της πειραιώς ή μέσω winbank, όχι όμως από ΑΤΜ άλλης τράπεζας ή σε ΠΟΣ (εμπορικά καταστήματα). Άρα αν βάλεις ως πρώτο συνδεδεμένο λογαριασμό έναν με χαμηλό υπόλοιπο και μεταφέρεις από τον δεύτερο στον πρώτο μέσω winbank δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα.

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει βάση αυτό που σου είπαν. Εγώ έχω δύο λογαριασμούς στην τράπεζα πειραιώς έναν μισθοδοσίας και έναν cash manager που είναι συνδεδεμένοι στην ίδια κάρτα. Όταν κάνω συναλλαγές στο διαδίκτυο η χρέωση γίνεται απευθείας στον πρώτο συνδεδεμένο λογαριασμό (στην περίπτωσή μου τον cash manager) ενώ δεν επηρεάζεται ο δεύτερος, τον οποίο μπορώ να διαχειριστώ μόνο μέσω ΑΤΜ της πειραιώς ή μέσω winbank, όχι όμως από ΑΤΜ άλλης τράπεζας ή σε ΠΟΣ (εμπορικά καταστήματα). Άρα αν βάλεις ως πρώτο συνδεδεμένο λογαριασμό έναν με χαμηλό υπόλοιπο και μεταφέρεις από τον δεύτερο στον πρώτο μέσω winbank δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα.

 

Και μενα η περιπτωση, ειναι ιδια με την tseapis.

Εχω στην Πειραιως εναν cash manager που ποτε δεν εβγαλα καρτα για τον συγκεκριμενο, τον παρακολουθω και μεταφερω οποτε χρειαστω, μεσω web banking, στον δευτερο λογαριασμο ταμιευτηριου, που τον εχω μονο για αγορες απο ιντερνετ, και για αναληψεις απο ΑΤΜ. Παντα εχω για ωρα αναγκης μικρο ποσο μονιμα (100-200 ευρω) στον ταμιευτηριου.

 

Πριν λιγο καιρο εγινε αντικατασταση της καρτας μου, την οποια μου προτεινε η ιδια η τραπεζα μεσω τηλεφωνου, λογω υποπτης κινησης λογαριασμου, κατι τετοιο. Η καινουρια καρτα λειτουργει κανονικα οπως η προηγουμενη μεσω ΑΤΜ, εννοω ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο που εχω μονο για αγορες απο internet,και αναληψεις. Αλλα οταν χρειαστηκε να περασω τα καινουρια στοιχεια στο paypal, πηρε το 1,5 ευρω απο τον cash manager. Τελικα την αγορα την εκανα εκτος paypal, με τα στοιχεια κανονικα, και πηρε τα λεφτα απο τον cash manager, κατι που μου το αφησε εντελως εκτεθειμενο χωρις να το ηξερα.

Μπορει να διορθωθει, ή παλι εκδοση καινουριας καρτας και να τους το επισημανω μην γινει το ιδιο λαθος?

 

Ημουν που ημουν ανησυχος που ηταν και οι δυο λογαριασμοι κοινοι μεσω web b. τωρα ειναι και στην ιδια καρτα..

Αν τα μεταφερω σε αλλη τραπεζα, υπαρχει χρεωση στην μεταφορα απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον μεσω web banking?

Link to comment
Share on other sites

Tελευταια δεν μας τα λεει καλα η τραπεζα Πειραιως. Καμια σχεση με περυσι. Φετος πολλα νουμερα μας κανει. Ολο υποπτες κινησεις σε λογαριασμους βλεπουν και ακυρωνουν καρτες χωρις ειδοποιηση. Ακουστε τι επαθα. Ειχα παει διακοπες στο εξωτερικο πριν λιγες μερες και ειχα ενα σεβαστο ποσο στην χρεωστικη μου. Παω σε καποια φαση να την χρησημοποιησω, δεν γινοταν συναλλαγη. Λεω αφου εχω υπολοιπο, τι γινεται? Τεσπα, παιρνω τηλ μετα την εξυπηρετηση πελατων και λεει οτι ακυρωσαμε την καρτα επειδη ειδαμε υποπτη κινηση στον λογαριασμο. Ζηταω να μου ανοιξουν τον λογαριασμο γιατι στο νετ σε 1-2 εμπιστα site την χρησημοποιησα και ισως σε μια ακομη συναλλαγη οπου δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε στραβη απο αυτα. Η λυση ηταν να παω σε ατμ και να μου ανοιξει την καρτα, να τραβηξω οσα λεφτα χρειαζομουν και μετα ξανα ακυρη. Για να εβγαζα καινουργια καρτα επρεπε να παρουσιαστω με ταυτοτητα σε καταστημα Πειραιως στην ελλαδα. Το υποκαταστημα Πειραιως που ηταν μπροστα μου δεν τους εκανε. Επρεπε οπωσδηποτε στην Ελλαδα. Οταν εκανα την συναλλαγη, χρεωθηκα και 1.1ε ετσι για το ευχαριστω. Εξοδα συναλλαγης. Αφου τραβηξα απο ατμ της ιδιας τραπεζας απλα ηταν στο εξωτερικο. Γιατι να με χρεωσει? Πολυ ταλαιπωρια παιδια για μια υποπτη κινηση στο λογαριασμο που αμφιβαλλω πολυ οτι υπηρξε. Οταν ζητησα διευκρινησεις, λενε, εμεις δεν ξερουμε τπτ, μας ηρθε ειδοποιηση απο την visa αρα εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να την κλεισουμε την καρτα. Ετσι απλα. Χωρις ενα τηλ πρωτα, χωρις να μπορεις να αρνηθεις ακυρωση.

Σημερα βλεπω στην winbank οτι μου κρατανε 1 ευρω χωρις να ξερω το γιατι. Εχω διαθεσιμο υπολοιπο ας πουμε 99 ευρω και λογιστικο 100 ευρω, ενω το υπολοιπο μου (απο την καταθεση) ειναι 100 ευρω. Αν ηθελα να κανω μια συναλλαγη με το ακριβες ποσο αυτο που εχω μεσα, δεν μπορω γιατι φαινεται οτι το ενα ευρω ειναι στον αερα. Μηπως ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

Πραγματικα οσο λιγοτερο ασχολουμαστε με τις τραπεζες τοσο περισσοτερο εχουμε την ησυχια μας. Μεγαλες ευκολιες αλλα και πολλα προβληματα που πρεπει παντα να ρωταμε για να βρουμε ακρη με τετοια ορολογια.

Link to comment
Share on other sites

Tελευταια δεν μας τα λεει καλα η τραπεζα Πειραιως. Καμια σχεση με περυσι. Φετος πολλα νουμερα μας κανει. Ολο υποπτες κινησεις σε λογαριασμους βλεπουν και ακυρωνουν καρτες χωρις ειδοποιηση. Ακουστε τι επαθα. Ειχα παει διακοπες στο εξωτερικο πριν λιγες μερες και ειχα ενα σεβαστο ποσο στην χρεωστικη μου. Παω σε καποια φαση να την χρησημοποιησω, δεν γινοταν συναλλαγη. Λεω αφου εχω υπολοιπο, τι γινεται? Τεσπα, παιρνω τηλ μετα την εξυπηρετηση πελατων και λεει οτι ακυρωσαμε την καρτα επειδη ειδαμε υποπτη κινηση στον λογαριασμο. Ζηταω να μου ανοιξουν τον λογαριασμο γιατι στο νετ σε 1-2 εμπιστα site την χρησημοποιησα και ισως σε μια ακομη συναλλαγη οπου δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε στραβη απο αυτα. Η λυση ηταν να παω σε ατμ και να μου ανοιξει την καρτα, να τραβηξω οσα λεφτα χρειαζομουν και μετα ξανα ακυρη. Για να εβγαζα καινουργια καρτα επρεπε να παρουσιαστω με ταυτοτητα σε καταστημα Πειραιως στην ελλαδα.

Πολυ ταλαιπωρια παιδια για μια υποπτη κινηση στο λογαριασμο που αμφιβαλλω πολυ οτι υπηρξε. Οταν ζητησα διευκρινησεις, λενε, εμεις δεν ξερουμε τπτ, μας ηρθε ειδοποιηση απο την visa αρα εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να την κλεισουμε την καρτα. Ετσι απλα. Χωρις ενα τηλ πρωτα, χωρις να μπορεις να αρνηθεις ακυρωση.

Προκειμένου να γλυτώσω από έναν απατεώνα που πιθανόν να έχει τα στοιχεία της κάρτας μου, πιστεύω πως αξίζει αυτή η ταλαιπωρία. Φαντάσου να τραβούσε κάποιος χρήματα, 3000€, από τη Νιγηρία πχ, και να αποδεχόταν τη συναλλαγή ή να μην μπλόκαρε την κάρτα. Φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά...

 

Το υποκαταστημα Πειραιως που ηταν μπροστα μου δεν τους εκανε. Επρεπε οπωσδηποτε στην Ελλαδα. Οταν εκανα την συναλλαγη, χρεωθηκα και 1.1ε ετσι για το ευχαριστω. Εξοδα συναλλαγης. Αφου τραβηξα απο ατμ της ιδιας τραπεζας απλα ηταν στο εξωτερικο. Γιατι να με χρεωσει?

Η τράπεζα του εξωτερικού που τυχαίνει να έχει το ίδιο/παρόμοιο όνομα με Ελληνική Τράπεζα και η οποία ανήκει σε στον ίδιο όμιλο με Ελληνική τράπεζα, είναι διαφορετικό νομικό πρόσωπο και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ. Συνήθως έχει μειωμένες προμήθειες για συναλλαγές που αφορούν πελάτες άλλων τραπεζών του ομίλου, αλλά εξακολουθεί να είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

 

 

Σημερα βλεπω στην winbank οτι μου κρατανε 1 ευρω χωρις να ξερω το γιατι. Εχω διαθεσιμο υπολοιπο ας πουμε 99 ευρω και λογιστικο 100 ευρω, ενω το υπολοιπο μου (απο την καταθεση) ειναι 100 ευρω. Αν ηθελα να κανω μια συναλλαγη με το ακριβες ποσο αυτο που εχω μεσα, δεν μπορω γιατι φαινεται οτι το ενα ευρω ειναι στον αερα. Μηπως ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

Πραγματικα οσο λιγοτερο ασχολουμαστε με τις τραπεζες τοσο περισσοτερο εχουμε την ησυχια μας. Μεγαλες ευκολιες αλλα και πολλα προβληματα που πρεπει παντα να ρωταμε για να βρουμε ακρη με τετοια ορολογια.

Αυτά είναι χρήματα που δεσμεύτηκαν για κάποιο λόγο στην κάρτα σου, επειδή πήγες να κάνεις μια συναλλαγή. Θα πρέπει να περιμένεις να εκκαθαριστεί η συναλλαγή οπότε και θα αφαιρεθεί και από το λογιστικό υπόλοιπο, οπότε και θα δεις στο description τι αφορά - δεν θα μείνει για πάντα έτσι. Ένα πιθανό σενάριο είναι το γεγονός ότι μερικά site, όταν εισάγουμε την πιστωτική μας για να τσεκάρουν ότι όντως υπάρχει τέτοια κάρτα, προσπαθούν να κάνουν μια μικρή χρέωση του 1€ περίπου, για να δούν αν πάρουν ΟΚ. Φυσικά ποτέ δεν ζητάνε να εκκαθαριστεί, τα λεφτά δεσμεύονται προσωρινά και μετά αποδεσμεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να γλυτώσω από έναν απατεώνα που πιθανόν να έχει τα στοιχεία της κάρτας μου, πιστεύω πως αξίζει αυτή η ταλαιπωρία. Φαντάσου να τραβούσε κάποιος χρήματα, 3000€, από τη Νιγηρία πχ, και να αποδεχόταν τη συναλλαγή ή να μην μπλόκαρε την κάρτα. Φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά...

 

Συναλλαγη μεσω paypal ειχα κανει και συναλλαγη στο αεροδρομιο. Αρα δεν μεσολαβει καποιος ασχετος με την καρτα μου. Σιγουρα δεν τρεχει λογος ανησυχιας απο την δικια μου χρηση. Πως γινεται με το που πατησα το ποδι μου στο εξωτερικο, εκεινη την μερα να μου ακυρωσαν την καρτα, χωρις καν να την βγαλω απο το πορτοφολι μ? Εκεινη την μερα, ηθελα να αγορασω κατι απο το ιντερνετ και ετσι το καταλαβα επειδη δεν μου δεχοταν την καρτα. Πρωτη μερα στο εξωτερικο ηταν τοτε. Αρα λενε, του κλεψανε την καρτα. Αν εχουν υποψιες, ας με κανουν ενα τηλεφωνο. Να με παρουν τηλ και να μου πουνε, συγνωμη μας κλεψανε τα στοιχεια (h4f) και θελουμε να σας βγαλουμε νεα καρτα ή βλεπουμε οτι επιχειρει να γινει συναλλαγη απο την ταδε χωρα και αν την αποδεχομαι. Απλα ρε παιδια δεν εχει νοημα να πας ενα ταξιδακι, να βασιζεσαι σε καποια χρηματα σε μια visa και να στην ακυρωνουν λογω πιθανης κλοπης. Με ξενερωσε παρα πολυ.

 

Η τράπεζα του εξωτερικού που τυχαίνει να έχει το ίδιο/παρόμοιο όνομα με Ελληνική Τράπεζα και η οποία ανήκει σε στον ίδιο όμιλο με Ελληνική τράπεζα, είναι διαφορετικό νομικό πρόσωπο και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ. Συνήθως έχει μειωμένες προμήθειες για συναλλαγές που αφορούν πελάτες άλλων τραπεζών του ομίλου, αλλά εξακολουθεί να είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

 

Στο site της Πειραιως την ειχε κανονικα στο δικτυο της. Ιδιο ονομα, ιδια εμφανιση. Μου ειπαν οτι ειναι υποκαταστημα της. Οποτε δεν ειναι διαφορετικη τραπεζα. Αρα γιατι να χρεωθω εξοδα συναλλαγης?

 

 

Αυτά είναι χρήματα που δεσμεύτηκαν για κάποιο λόγο στην κάρτα σου, επειδή πήγες να κάνεις μια συναλλαγή. Θα πρέπει να περιμένεις να εκκαθαριστεί η συναλλαγή οπότε και θα αφαιρεθεί και από το λογιστικό υπόλοιπο, οπότε και θα δεις στο description τι αφορά - δεν θα μείνει για πάντα έτσι. Ένα πιθανό σενάριο είναι το γεγονός ότι μερικά site, όταν εισάγουμε την πιστωτική μας για να τσεκάρουν ότι όντως υπάρχει τέτοια κάρτα, προσπαθούν να κάνουν μια μικρή χρέωση του 1€ περίπου, για να δούν αν πάρουν ΟΚ. Φυσικά ποτέ δεν ζητάνε να εκκαθαριστεί, τα λεφτά δεσμεύονται προσωρινά και μετά αποδεσμεύονται.

 

Εκανα μια αγορα στις 26 ιουλιου μεσω paypal. Το paypal δεν δειχνει να μου κραταει κατι. Το 1 ευρω παραμενει δεσμευμενο λοιπον υστερα απο τοσες μερες. Αναρωτιεμαι γιατι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το e-banking(alphabank) μετραει?ειναι επιφοβο απο θεμα ασφαλειας κτλ η οχι?τι χρειαζεται για να το χρησιμοποιησεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...