Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κέρδος έχει όμως ο καταστηματάρχης από την χρήση πιστωτικής για μικρά ποσά όταν τα έξοδα να τα εισπράξει είναι μεγάλα να αξίζει τον κόπο ; ;)

 

Οσο αφορά τι έχετε δεί στο εξωτερικό για σαντουιτς,είστε σίγουροι ότι δεν είναι χρεωστικές κάρτες (ίδια χαρακτηριστικά έχουν πχ Visa)

 

κατά 99,9 % αυτές που χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό είναι Debit.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Debit και εδώ το ίδιο λέγονται,εγώ τις μετέφρασα Ελληνικά.

 

Φυσικά υπάρχει .πολλές κάρτες δίνουν τουλάχιστον 1 % επιστροφή.

1% Χ 5 ευρώ = 0.05

Μηδαμινό βέβαια το κέρδος αλλά κέρδος είναι

 

Σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες ισχύουν οι επιστροφές.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες ισχύουν οι επιστροφές.

 

Όχι απαραίτητα.

 

Οι Dynamic για παράδειγμα όταν ήταν Visa έδιναν 1% παντού, 2% σε σούπερ μάρκετ και ακόμη περισσότερο σε επιλεγμένα καταστήματα (συνήθως καταστήματα με μεγάλα περιθώρια κέρδους όπως καλλυντικών, επώνυμων ρούχων κλπ). Τώρα έχει γίνει AMEX και δίνει 1.5% παντού, 3% σε σούπερ μάρκετ, αλλά δεν τη δέχονται όλες οι επιχειρήσεις.

 

Οι κάρτες Bonus της Alpha σου δίνουν πόντους όπουδήποτε κι αν τις χρησιμοποιήσεις, τους οποίους μπορείς να εξαργυρώσεις σε επιλεγμένες επιχειρήσεις και με συγκεκριμένους τρόπους (εδώ ισχύει αυτό που λες, αλλά για την εξαργύρωση). Αυτό το σύστημα είναι σαφώς λιγότερο ωφέλιμο για τον χρήστη.

 

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει τρόπος να κερδίσεις από τις κάρτες ακόμη κι από αγορές μικρών ποσών γιατί φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί υπάλληλοι δεν είναι τόσο εξοικιωμένοι με πληρωμές με πιστωτικές (ειδικά σε καταστήματα που δεν χρησιμοποιούνται συχνά πιστωτικές), με αποτέλεσμα να καθυστερείς υπερβολικά στο ταμείο. Έτσι για μικροποσά δεν αξίζει η ταλαιπωρία. Μου έχει τύχει σε κατάστημα ΚΟΥΚΟΥ για συναλλαγή 25€ να χάσω πάνω από μισή ώρα για πληρωμή με πιστωτική Bonus visa επειδή ήταν μεσημέρι και οι 2 υπάλληλοι που ήταν εκεί δεν ήξεραν τις διαδικασίες. Και να σκεφτείς ότι τα ΚΟΥΚΟΥ είναι συνεργάτης του προγράμματος bonus.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες Bonus της Alpha σου δίνουν πόντους όπουδήποτε κι αν τις χρησιμοποιήσεις, τους οποίους μπορείς να εξαργυρώσεις σε επιλεγμένες επιχειρήσεις και με συγκεκριμένους τρόπους (εδώ ισχύει αυτό που λες, αλλά για την εξαργύρωση). Αυτό το σύστημα είναι σαφώς λιγότερο ωφέλιμο για τον χρήστη.

 

Oι κάρτες alpha bonus έχουν προϋπόθεση ελάχιστη αγορά 4 ευρώ για να σου δώσουν μπούνους πόντους. Νομίζω ότι είναι και οι μόνες που έχουν τέτοιο όριο.

 

Οσο αφορά τι έχετε δεί στο εξωτερικό για σαντουιτς,είστε σίγουροι ότι δεν είναι χρεωστικές κάρτες (ίδια χαρακτηριστικά έχουν πχ Visa)

 

Αν διάβαζες πιο προσεκτικα το ποστ μου θα έβλεπες ότι χρησιμοποίησα τον όρο κάρτες γενικά. Πιστωτικές ή χρεωστικές, το θέμα είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις με πλαστικό χρήμα και όχι με μετρητά. Εδώ και με χρεωστική να πας, θα σε κοιτάξουν σαν εξωγήινο αν πρόκειται για ποσά 2-3-4 ευρώ.

 

Σε άλλες χώρες πάντως είναι κάτι το φυσιολογικό. Νομίζω πως κι εδώ κάπως έτσι θα γίνει σε λίγο καιρό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κι εδώ κάπως έτσι θα γίνει σε λίγο καιρό.

 

Δεν θα φοβάσαι να κυκλοφορήσεις κιόλας και σε σκοτώσουν για 100 ευρώ.

Το πολύ πολύ να σου πάρουν την κάρτα να την ακυρώσεις και να βγάλεις καινούργια.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

 

Αν διάβαζες πιο προσεκτικα το ποστ μου θα έβλεπες ότι χρησιμοποίησα τον όρο κάρτες γενικά. Πιστωτικές ή χρεωστικές, το θέμα είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις με πλαστικό χρήμα και όχι με μετρητά. Εδώ και με χρεωστική να πας, θα σε κοιτάξουν σαν εξωγήινο αν πρόκειται για ποσά 2-3-4 ευρώ.

 

Σε άλλες χώρες πάντως είναι κάτι το φυσιολογικό. Νομίζω πως κι εδώ κάπως έτσι θα γίνει σε λίγο καιρό.

 

Αν όμως κράταγες σε συνέχεια τι γράφεται,θα έβλεπες ότι ο πληθυντικός πήγαινε για όλους που μετέχουν στην συζήτιση.....και αν εξαιρέσουμε ότι ειμαστε σε θέμα για πιστωτικές κάρτες εσύ απαντάς για το θέμα πιστωτικής σε άλλον.:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3293694#post3293694

 

Όχι απαραίτητα.

 

Οι Dynamic για παράδειγμα όταν ήταν Visa έδιναν 1% παντού, 2% σε σούπερ μάρκετ και ακόμη περισσότερο σε επιλεγμένα καταστήματα (συνήθως καταστήματα με μεγάλα περιθώρια κέρδους όπως καλλυντικών, επώνυμων ρούχων κλπ). Τώρα έχει γίνει AMEX και δίνει 1.5% παντού, 3% σε σούπερ μάρκετ, αλλά δεν τη δέχονται όλες οι επιχειρήσεις.

 

Οι κάρτες Bonus της Alpha σου δίνουν πόντους όπουδήποτε κι αν τις χρησιμοποιήσεις, τους οποίους μπορείς να εξαργυρώσεις σε επιλεγμένες επιχειρήσεις και με συγκεκριμένους τρόπους (εδώ ισχύει αυτό που λες, αλλά για την εξαργύρωση). Αυτό το σύστημα είναι σαφώς λιγότερο ωφέλιμο για τον χρήστη.

 

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει τρόπος να κερδίσεις από τις κάρτες ακόμη κι από αγορές μικρών ποσών γιατί φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί υπάλληλοι δεν είναι τόσο εξοικιωμένοι με πληρωμές με πιστωτικές (ειδικά σε καταστήματα που δεν χρησιμοποιούνται συχνά πιστωτικές), με αποτέλεσμα να καθυστερείς υπερβολικά στο ταμείο. Έτσι για μικροποσά δεν αξίζει η ταλαιπωρία. Μου έχει τύχει σε κατάστημα ΚΟΥΚΟΥ για συναλλαγή 25€ να χάσω πάνω από μισή ώρα για πληρωμή με πιστωτική Bonus visa επειδή ήταν μεσημέρι και οι 2 υπάλληλοι που ήταν εκεί δεν ήξεραν τις διαδικασίες. Και να σκεφτείς ότι τα ΚΟΥΚΟΥ είναι συνεργάτης του προγράμματος bonus.

 

Μόνος σου απαντάς σε ότι έγραψα " Σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες ισχύουν οι επιστροφές" γιατί μιλάμε για τώρα, όχι τι γινόταν ή τι θα γίνει.Δεν διαβάζω κάτι περισσότερο.:)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου απαντάς σε ότι έγραψα " Σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες ισχύουν οι επιστροφές" γιατί μιλάμε για τώρα, όχι τι γινόταν ή τι θα γίνει.Δεν διαβάζω κάτι περισσότερο.:)

Η απάντηση που είχες δώσει (σε συνδυασμό με το κείμενο που είχες παραθέσει) δεν ήταν ξεκάθαρη. Μπορεί να εννοούσες ότι επιστροφή δικαιούσαι μόνο για αγορές σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες ή μπορεί να εννοούσες ότι η εξαργύρωση του ποσού της επιστροφής γίνεται σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες. Εγώ θεώρησα ότι εννοούσες το πρώτο και γι' αυτό έδωσα την απάντηση που έδωσα.

 

Πάντως το να πρέπει να εξαργυρώσεις την επιστροφή σε επιλεγμένα είδη ή συνεργάτες δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω τι θεωρησες,αλλά εγώ απαντώ σε συγκεκριμένο παράδειγμα:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3294646#post3294646

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Γνωρίζει κανείς αν κάποια τράπεζα έχει κάποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα σε μηνιαία βάση; Δηλαδή κάθε μήνα να καταθέτεις Χ ποσό ή να το παίρνει από το λογαριασμό σου και να το δεσμεύει, ώστε να μπορείς να συγκεντρώσεις ένα Υ ποσό μετά από χρόνια;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Γνωρίζει κανείς αν κάποια τράπεζα έχει κάποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα σε μηνιαία βάση; Δηλαδή κάθε μήνα να καταθέτεις Χ ποσό ή να το παίρνει από το λογαριασμό σου και να το δεσμεύει, ώστε να μπορείς να συγκεντρώσεις ένα Υ ποσό μετά από χρόνια;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. :)

 

Το αποταμίευση για όλους της millenium bank ξέρω, αλλά δε το συνιστώ, μπορείς να βρεις πολύ καλύτερο επιτόκιο αλλού

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δες το Live - bank της eurobank

 

μιας και αναφερθηκε η eurobank, έχετε ακούσει το κουφό που κάνει εδώ και μερικές μέρες; Κρατηθείτε, χρεώνει έξοδα κλεισίματος λογαριασμού! 'Ημαρτον :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαιρό ήταν αυτό.....απλά φαίνεται υπάρχουν διακρίσεις σε "καλούς" πελάτες δεν το εφαρμόζουν πάντα όπως και το παρακάτω : και 0 υπόλοιπο να έχεις,μπορούν να σου ζητήσουν έξοδα διατήρισης του λογ/μού ανάλογα τον χρόνο (συνήθως τα αφαιρούν μόλις κάνεις κατάθεση).

 

Αφού "κάποιοι" αφήνουν χρόνια τις τράπεζες να είναι "καθεστώς" τι να πεί κανείς :X

Link to comment
Share on other sites

Kαιρό ήταν αυτό.....απλά φαίνεται υπάρχουν διακρίσεις σε "καλούς" πελάτες δεν το εφαρμόζουν πάντα όπως και το παρακάτω : και 0 υπόλοιπο να έχεις,μπορούν να σου ζητήσουν έξοδα διατήρισης του λογ/μού ανάλογα τον χρόνο (συνήθως τα αφαιρούν μόλις κάνεις κατάθεση).

 

Αφού "κάποιοι" αφήνουν χρόνια τις τράπεζες να είναι "καθεστώς" τι να πεί κανείς :X

 

Μην τα συγχέεις, η προμήθεια στο κλείσιμο λογαριασμού είναι καινούργιο φρούτο. Έξοδα τήρησης και παρακολούθησης, έξοδα αδράνειας υπήρχαν, αλλά καταργήθηκαν με δικαστικές αποφάσεις. Η προμήθεια για το κλείσιμο χρεώνεται εδώ και περίπου ένα μήνα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας λόγος να κλείσεις ένα λογαριασμό ? Και μάλιστα να πληρώσεις για αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Μην τα συγχέεις, η προμήθεια στο κλείσιμο λογαριασμού είναι καινούργιο φρούτο. Έξοδα τήρησης και παρακολούθησης, έξοδα αδράνειας υπήρχαν, αλλά καταργήθηκαν με δικαστικές αποφάσεις. Η προμήθεια για το κλείσιμο χρεώνεται εδώ και περίπου ένα μήνα...

 

Η αλητεια σε ολο της το μεγαλειο. Αφου το κρατος αφηνει τις τραπεζες να αλωνιζουν, καλα μας κανουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έπαθε συνάδελφος, πήγε να κλείσει ένα λογαριασμό και όταν διαπίστωσε ότι είχαν κρατηθεί έξοδα κλεισίματος (χωρίς να την ενημερώσουν) διαμαρτυρήθηκε στο ταμείο και της είπαν ότι από τη στιγμή που το έχουν ανακοινώσει στα σχετικά έντυπα μέσα στο κατάστημα θεωρείται ότι έχει λάβει γνώση :wacko:

 

Δείτε εδώ το τιμολόγιο βασικών εργασιών της τράπεζας με ισχύ από 6-8-2010

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας λόγος να κλείσεις ένα λογαριασμό ? Και μάλιστα να πληρώσεις για αυτό ?

 

Θα στα παρουν καποια στιγμη στο μελλον οταν θα πας να ανοιξεις αλλο λογαριασμο. Θα βρουνε τροπο οι τραπεζες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Γνωρίζει κανείς αν κάποια τράπεζα έχει κάποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα σε μηνιαία βάση; Δηλαδή κάθε μήνα να καταθέτεις Χ ποσό ή να το παίρνει από το λογαριασμό σου και να το δεσμεύει, ώστε να μπορείς να συγκεντρώσεις ένα Υ ποσό μετά από χρόνια;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. :)

 

Υπάρχει και στην Πανελλήνια Τράπεζα απ'όσο ξέρω, και είναι συνταξιοδοτικό-αποταμιευτικό πρόγραμμα. Δες εδώ για πιο πολλά ... http://www.panelliniabank.gr/cms/createpage.aspx?pageid=110

Link to comment
Share on other sites

Μην τα συγχέεις, η προμήθεια στο κλείσιμο λογαριασμού είναι καινούργιο φρούτο. Έξοδα τήρησης και παρακολούθησης, έξοδα αδράνειας υπήρχαν, αλλά καταργήθηκαν με δικαστικές αποφάσεις. Η προμήθεια για το κλείσιμο χρεώνεται εδώ και περίπου ένα μήνα...

 

Το έπαθε συνάδελφος, πήγε να κλείσει ένα λογαριασμό και όταν διαπίστωσε ότι είχαν κρατηθεί έξοδα κλεισίματος (χωρίς να την ενημερώσουν) διαμαρτυρήθηκε στο ταμείο και της είπαν ότι από τη στιγμή που το έχουν ανακοινώσει στα σχετικά έντυπα μέσα στο κατάστημα θεωρείται ότι έχει λάβει γνώση :wacko:

 

Δείτε εδώ το τιμολόγιο βασικών εργασιών της τράπεζας με ισχύ από 6-8-2010

 

 

 

Για ψάχτο καλύτερα ......εκτός αν δεν σου τα είπαν σωστά....:)

 

Η προμήθεια στο κλείσιμο λογαριασμού δεν είναι καινούριο φρούτο ....(και σε αρκετές τράπεζες) ,και δεν είναι θέμα επειδή άλλαξε κάποιος τιμοκατάλογος σε μια τράπεζα .....

 

Απλά εφαρμόζεται επιλεκτικά (αυτό, και το παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω,είναι τα πιό συχνά) . Το πιθανό λοιπόν για τον γνωστό σου, είναι δεν τον θεώρησαν "καλό πελάτη".

 

Το αναφέρω,γιατί γνωρίζω παράδειγμα για χρέωση πρίν λίγους μήνες 50 ευρώ για λογ/μο όψεως που δεν κινείτο, και άλλος (συνεργάτης του) δεν πλήρωσε μια, γιατί είχε 10 λογ/μούς στο κατάστημα και θεωρείτο "καλός" πελάτης (άσχετα αν κινούσε 2-3 μόνο).

 

Τα "εξοδα τήρησης και παρακολούθησης, έξοδα αδράνειας υπήρχαν, αλλά καταργήθηκαν με δικαστικές αποφάσεις" δεν ισχύει στην πράξη ,όπως πολλά άλλα ,καθώς δικαστικές αποφάσεις κατά των τραπεζών για διάφορες υποθέσεις, είναι εκατοντάδες.....

 

Οι περισσότερες όμως εκρεμμοδικούν (καθώς η τράπεζα έχει την οικονομική δυνατότητα να το τραβήξει δικαστικά 10-15 έτη όπως λειτουργεί η Δικαιοσύνη )....αλλά και όταν βγεί συγκεκριμένη απόφαση που δεν την συμφέρει, δεν την εφαρμόζει για να πρέπει ο παθώντας να κάνει άλλα τόσα δικαστήρια, χρόνια, για να γίνει εκτελεστή μια απόφαση για το θέμα του .

 

Οπότε στην τελική χαμένος είσαι ,αν πχ για 50 ευρώ θες να πας δικαστικά :X

Δυστυχως έτσι είναι το σύστημα και σωστά αναφέρθηκε...

 

Η αλητεια σε ολο της το μεγαλειο. Αφου το κρατος αφηνει τις τραπεζες να αλωνιζουν, καλα μας κανουν.
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οτι η καρτα εξυπηρετει, αλλα οχι να φτανουμε και στην υπερβολη. Να την χρησιμοποιουμε για ποσα των 5 ευρω. Δεν εχει καμια λογικη νομιζω.

 

διαφωνώ γιατί υπάρχει για παράδειγμα η VΙSΑ της Εurobank Cosmote που εφόσον έχεις πάγια εντολή εξόφλησης του λογαριασμού σου στην κάρτα αυτή σου δίνει 2% πίσω από όλες τις αγορές σου χωρίς κανένα όριο και αν η πίστωση (το 2%) είναι μεγαλύτερο από το πόσο του λογαριασμού σου αυτό πάει στον επόμενο.. Οπότε αν έχεις 100€ αγορές και 100€ λογαριασμο Cote, 2% απο 200€ πίσω.. Αν λοιπόν μπορούσαμε κάνουμε όλες τις αγορές μας μέσω της κάρτας (βενζίνες, λογαριασμοί, φαγητό, ψώνια, καφέδες κλπ) θα είχαμε τσάμπα κινητό.. ;-)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι πραγματικα πολυ θυμωμενος. Παω χθες με τον αδερφο μου στο υποκαταστημα της τραπεζας Κυπρου εδω στην Κααστορια. Οι υπαλληλοι εκει νομιζαν οτι εχω νοητικη στερηση επειδη εχω κινητικα προβληματα. Πηραν τον αδερφο μου στην ακρη και αρχησαν να τον ρωτανε εαν εχω νοητικη στερηση και τετοια πηραν μαλιστα και στοην νομικη υπηρεσια της τραπεζας για να τους πουν οτι δεν σημαινει οτι επειδη εχω κινητικο προβλημα εχω και νοητικη στερηση. Μετα οταν τους εκραξε ο αδερφος μου του διαβασαμε μια εγκυκλιο σχετικα με τα ατομα με ειδικες αναγκες. Εγω δεν συναντησα τετοια συμπεριφορα ουτε στην Εθνικη αλλα ουτε και στην eurobank.Eν τελει δεν εκανα δουλεια γιατι ο αστυνομικος που μου εβγαλε την ταυτοτητα εχει γραψει αδυναμια υπογραφης. ενω εγω υπογραφω κανονικα Τελικα δεν με αφησαν να υπογραψω για να ανοιξω λογαριασμο οταν τους ειπα οτι στην Εθνικη και την eurobank υπεγραψα κανονικα μου ειπε οτι αυτοι δεν ειναι νομοταγεις. Εμενα με ξενησε το αρχικο γςεγονος και δεν προκειται να ξαναπατησω στην Κυπρου ειναι απαραδεκτο αυτο.
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι πραγματικα πολυ θυμωμενος. Παω χθες με τον αδερφο μου στο υποκαταστημα της τραπεζας Κυπρου εδω στην Κααστορια. Οι υπαλληλοι εκει νομιζαν οτι εχω νοητικη στερηση επειδη εχω κινητικα προβληματα. Πηραν τον αδερφο μου στην ακρη και αρχησαν να τον ρωτανε εαν εχω νοητικη στερηση και τετοια πηραν μαλιστα και στοην νομικη υπηρεσια της τραπεζας για να τους πουν οτι δεν σημαινει οτι επειδη εχω κινητικο προβλημα εχω και νοητικη στερηση. Μετα οταν τους εκραξε ο αδερφος μου του διαβασαμε μια εγκυκλιο σχετικα με τα ατομα με ειδικες αναγκες. Εγω δεν συναντησα τετοια συμπεριφορα ουτε στην Εθνικη αλλα ουτε και στην eurobank.Eν τελει δεν εκανα δουλεια γιατι ο αστυνομικος που μου εβγαλε την ταυτοτητα εχει γραψει αδυναμια υπογραφης. ενω εγω υπογραφω κανονικα Τελικα δεν με αφησαν να υπογραψω για να ανοιξω λογαριασμο οταν τους ειπα οτι στην Εθνικη και την eurobank υπεγραψα κανονικα μου ειπε οτι αυτοι δεν ειναι νομοταγεις. Εμενα με ξενησε το αρχικο γςεγονος και δεν προκειται να ξαναπατησω στην Κυπρου ειναι απαραδεκτο αυτο.

 

κατέστρεψε την ταυτότητα σου πήγαινε σε ένα αστυνομικό τμήμα δήλωσε ότι την έχασες και στην νέα (που θα βγάλεις εκείνη την ώρα) υπέγραψε εφόσον είπες ότι μπορείς για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον με υπαλλήλους με νοητική στέρηση... ;-)

Link to comment
Share on other sites

κατέστρεψε την ταυτότητα σου πήγαινε σε ένα αστυνομικό τμήμα δήλωσε ότι την έχασες και στην νέα (που θα βγάλεις εκείνη την ώρα) υπέγραψε εφόσον είπες ότι μπορείς για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον με υπαλλήλους με νοητική στέρηση... ;-)

 

Δεν είναι λύση αυτό, αν κάποιοι στην Αστυνομία ,σε μια τράπεζα ή αλλού, δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους .....κάλλιστα μπορεί να ξαναγίνει κάτι παρόμοιο:)

 

Επίσης η αλλαγή ταυτότητας περιλαμβάνει να την δηλώσεις από την αρχή σε όλες τις υπηρεσίες κλπ που έχεις συνεργασία,και είναι ταλαιπωρία:X

 

 

διαφωνώ γιατί υπάρχει για παράδειγμα η VΙSΑ της Εurobank Cosmote που εφόσον έχεις πάγια εντολή εξόφλησης του λογαριασμού σου στην κάρτα αυτή σου δίνει 2% πίσω από όλες τις αγορές σου χωρίς κανένα όριο και αν η πίστωση (το 2%) είναι μεγαλύτερο από το πόσο του λογαριασμού σου αυτό πάει στον επόμενο.. Οπότε αν έχεις 100€ αγορές και 100€ λογαριασμο Cote, 2% απο 200€ πίσω.. Αν λοιπόν μπορούσαμε κάνουμε όλες τις αγορές μας μέσω της κάρτας (βενζίνες, λογαριασμοί, φαγητό, ψώνια, καφέδες κλπ) θα είχαμε τσάμπα κινητό.. ;-)

 

Mια εξαίρεση στο κανόνα ...(που μπορεί εύκολα ν'αλλαξει αν θελήσει η τράπεζα με την Cosmote)....δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν επιχειρηματία να μην συνεργάζεται με όποιον και ότι κρίνει τον συμφέρει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι σε λιγο καιρό να αγοράσω το iPhone 4 με δόσεις με την κάρτα που βγάζει ο Γερμανός (Την οποία δεν έχω βγάλει ακόμα). Τι θα χρειαστεί για να βγάλω αυτη την κάρτα? Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...