Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω ένα λογαριασμό στην Πειραιώς όπου κατά διαστήματα βάζω κάποια χρήματα για να κάνω online αγορές από ebay κλπ. Πριν μερικούς μήνες μου είχαν στείλει μία δεύτερη "πράσινη" κάρτα αλλά τόσο καιρό βρισκόταν στο συρτάρι.

Σήμερα λοιπόν που πήγα να βάλω χρήματα, την πήρα μαζί μου αλλά ενώ έβαζα pin, έβαζα και τα χρήματα.. στο τελευταίο βήμα μου επέστρεφε τα χρήματα. Την πρώτη φορά έβγαλε ότι δεν είναι ενεργοποιημένη την κάρτα. Έβαλα την παλιά κάρτα και έκανε πάλι το ίδιο.. μου επέστρεψε τα χρήματα.

Τί μπορεί να φταίει? Κάποια λύση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λογαριασμό στην Πειραιώς όπου κατά διαστήματα βάζω κάποια χρήματα για να κάνω online αγορές από ebay κλπ. Πριν μερικούς μήνες μου είχαν στείλει μία δεύτερη "πράσινη" κάρτα αλλά τόσο καιρό βρισκόταν στο συρτάρι.

Σήμερα λοιπόν που πήγα να βάλω χρήματα, την πήρα μαζί μου αλλά ενώ έβαζα pin, έβαζα και τα χρήματα.. στο τελευταίο βήμα μου επέστρεφε τα χρήματα. Την πρώτη φορά έβγαλε ότι δεν είναι ενεργοποιημένη την κάρτα. Έβαλα την παλιά κάρτα και έκανε πάλι το ίδιο.. μου επέστρεψε τα χρήματα.

Τί μπορεί να φταίει? Κάποια λύση? :confused:

 

Πιθανότατα ξέχασες να ενεργοποιήσεις την νέα κάρτα (την «πράσινη»). Όταν παίρνεις μία καινούργια κάρτα στην τράπεζα πειραιώς πρέπει για λόγους ασφαλείας να την ενεργοποιήσεις με κλήση στο τηλεφωνικό τους κέντρο όπου γίνεται μία επιβεβαίωση των στοιχείων σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι δεν έγραφε στο χαρτί κάτι τέτοιο. Έλεγε ότι απλά με την πρώτη χρήση της κάρτας θα ενεργοποιηθεί αυτόματα (αν δεν κάνω λάθος.. πέταξα και το χαρτί). Το θέμα όμως είναι ότι ούτε την παλιά κάρτα πλέον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Θα περάσω κάποια στιγμή από κάποιο κατάστημα να δω τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούσες να την ενεργοποιήσεις κάνοντας κάποια κίνηση. Με μία ερώτηση υπολοίπου εγώ την ενεργοποίησα. Τώρα παίζουν 2 περιπτώσεις, είτε να πρέπει να κάνεις κάποια άλλη κίνηση προτού κάνεις κατάθεση για να την ενεργοποιήσεις, είτε να την ενεργοποιήσεις τηλεφωνικά επειδή πέρασε αρκετός καιρός...
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι δεν έγραφε στο χαρτί κάτι τέτοιο. Έλεγε ότι απλά με την πρώτη χρήση της κάρτας θα ενεργοποιηθεί αυτόματα (αν δεν κάνω λάθος.. πέταξα και το χαρτί). Το θέμα όμως είναι ότι ούτε την παλιά κάρτα πλέον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Θα περάσω κάποια στιγμή από κάποιο κατάστημα να δω τί γίνεται.

 

Επιβεβαιώνω ότι είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη νέα "πράσινη" κάρτα, παρότι την είχα ενεργοποιήσει (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) με ερώτηση υπολοίπου. Μόλις πήγα να καταθέσω χρήματα, η κάρτα δεν γινόταν δεκτή.

 

Επικοινώνησα με την υπηρεσία καρτών της τράπεζας Πειραιώς και μου έκαναν ηλεκτρονικά την ενεργοποίηση, αφού στο σύστημα δεν φαινόταν ενεργοποιημένη... πέντε λεπτά υπόθεση ήταν πάντως.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη νέα "πράσινη" κάρτα, παρότι την είχα ενεργοποιήσει (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) με ερώτηση υπολοίπου. Μόλις πήγα να καταθέσω χρήματα, η κάρτα δεν γινόταν δεκτή.

 

Επικοινώνησα με την υπηρεσία καρτών της τράπεζας Πειραιώς και μου έκαναν ηλεκτρονικά την ενεργοποίηση, αφού στο σύστημα δεν φαινόταν ενεργοποιημένη... πέντε λεπτά υπόθεση ήταν πάντως.

 

Η δικιά μου πράσινη έλεγε να πάρω τηλέφωνο για να ενεργοποιηθεί. Και όντως ενεργοποιήθηκε, απλά δεν είχαν συνδέσει τους δύο λογαριασμούς μου (ένα μισθοδοσίας και ένα cash manager) είχαν βάλει μόνο τον ένα και έπρεπε να τρέχω εγώ μετά για να το διορθώσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα το απόγευμα που περνούσα έξω από ένα κατάστημα της περιαιώς είπα να κάνω μία δοκιμή μήπως και... και τελικά η κάρτα είχε ενεργοποιηθεί χωρίς να πάρω τηλέφωνο! Μάλλον έπρεπε να ελεγθεί.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η κάρτα American Express Wind της Alpha, μετατρέπει τους μπόνους σε μίλια όπως η Aegean ή απλά μαζεύεις πόντους για εκπτώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η κάρτα American Express Wind της Alpha, μετατρέπει τους μπόνους σε μίλια όπως η Aegean ή απλά μαζεύεις πόντους για εκπτώσεις?

 

μονο η ετζιαν μετατρεπει σε μιλια, ολες οι αλλες μπονους απλα μαζευουν ποντους. Αν θελεις ομως μπορεις να μεταφερεις τους ποντους απο την αμεξ στην ετζιαν βιζα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν κάπιες προσφορές εξαργύρωσης πόντων σε συγκεκριμένους προορισμούς , αλλά συνήθως αν τα κάνεις μίλια με μεταφορά στην κάρτα της AEGEAN BONUS εξαργυρώνεις λιγώτερα μίλια

 

Εξαργύρωση Bonus πόντων*Με 16.000 πόντους :1 εισιτήριο εσωτερικού μετ' επιστροφής (Economy class) για Κέρκυρα, Κω, Μυτιλήνη

Με 18.000 πόντους :1 εισιτήριο εσωτερικού μετ' επιστροφής (Economy Class) για όλο το δίκτυο

Αν τα κάνεις μίλια , ξοδεύεις μόνο 13000 για όλο το δίκτυο

 

Με 26.000 πόντους :1 εισιτήριο εξωτερικού μετ' επιστροφής (Economy Class) για όλο το δίκτυο

με μίλια θέλεις μόνο 22.000

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Άρα για μένα που θέλω να εξαργυρώνω ΜΟΝΟ σε μίλια/πτήσεις Aegean, ήταν προτιμότερο να βγάλω αυτή την κάρτα και όχι της WIND, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Άρα για μένα που θέλω να εξαργυρώνω ΜΟΝΟ σε μίλια/πτήσεις Aegean, ήταν προτιμότερο να βγάλω αυτή την κάρτα και όχι της WIND, σωστά?

 

ναι, μαλλον επελεξες λαθος καρτα. Εχε ομως υποψιν σου οτι η εξαργυρωση μιλιων για αεροπορικα εισιτηρια υποκειται σε πολλους περιορισμους που καλο ειναι να τους διαβασεις πριν αιτηθεις την καρτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για κάθε ενδιαφερόμενο:

 

Ενημερώθηκα ότι η κάρτα debit της FBBank δεν χρεώνει καμία προμήθεια σε αναλήψεις από οποιοδήποτε ATM εντός ευρωζώνης. Βολικό για όσους ταξιδεύουν στις χώρες που έχουν ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου είναι μόνιμα στη Γερμανία.

έχει στην εμπορική κάποια χρήματα τα οποία θέλει να πάρει.

πώς μπορεί να γίνει;

μπορεί να γίνει είτε με κάποια εντολή δική της από εκεί είτε να τα πάρω εγώ με εξουσιοδότησή της;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου είναι μόνιμα στη Γερμανία.

έχει στην εμπορική κάποια χρήματα τα οποία θέλει να πάρει.

πώς μπορεί να γίνει;

μπορεί να γίνει είτε με κάποια εντολή δική της από εκεί είτε να τα πάρω εγώ με εξουσιοδότησή της;

 

εχω την εντυπωση πως αν εχεις το βιβλιαριο και εξουσιοδοτηση απο αυτη μπορεις να τα παρεις...

Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου είναι μόνιμα στη Γερμανία.

έχει στην εμπορική κάποια χρήματα τα οποία θέλει να πάρει.

πώς μπορεί να γίνει;

μπορεί να γίνει είτε με κάποια εντολή δική της από εκεί είτε να τα πάρω εγώ με εξουσιοδότησή της;

 

να τα μεταφερει μεσω e banking σε αλλο δικο της λογαριασμο στον οποιο εχει αμεση προσβαση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δεν έχει ebanking δυστυχώς, διαφορετικά θα ήταν η καλύτερη λύση.

τελικά πήραμε τηλέφωνο στο κατάστημα και είπαν να στείλει με fax φωτοτυπία της ταυτότητάς της και θα της στείλουν πρώτα μια κάρτα και μετά το pin για να κάνει ανάληψη από Γερμανία.

 

τι προμήθεια να έχει άραγε; μάλλον θα είναι ποσοστό της ανάληψης με κάποιο άνω όριο στη χρέωση;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δεν έχει ebanking δυστυχώς, διαφορετικά θα ήταν η καλύτερη λύση.

τελικά πήραμε τηλέφωνο στο κατάστημα και είπαν να στείλει με fax φωτοτυπία της ταυτότητάς της και θα της στείλουν πρώτα μια κάρτα και μετά το pin για να κάνει ανάληψη από Γερμανία.

 

τι προμήθεια να έχει άραγε; μάλλον θα είναι ποσοστό της ανάληψης με κάποιο άνω όριο στη χρέωση;

 

Κατ αρχάς η κάρτα αναλήψεων έχει ημερήσιο όριο συναλλαγών. Ανάλογα με την τράπεζα συνήθως κυμαίνεται από 500 μέχρι 1500 ευρώ. Πρέπει να ρωτήσει για το όριο αναλήψεων στην τράπεζα (λογικά θα αναγράφεται και στη συνοδευτική επιστολή της κάρτας). Πρακτικά πάντως αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορέσει να σηκώσει όλο το ποσό, αλλά θα αναγκαστεί να τα πάρει λίγα λίγα, που σημαίνει περισσότερα έξοδα.

 

Μία πιθανή λύση με λιγότερα έξοδα, θα ήταν να στείλει την κάρτα στην Ελλάδα για να γίνει ανάληψη από ΑΤΜ της εμπορικής και να στείλετε τα χρήματα πχ με e-banking. Σε αυτή την περίπτωση αυτονόητο είναι ότι θα πρέπει να ληφθούν μέτρα ασφαλείας (αποστολή κάρτας χωρίς το πιν, ενεργοποίηση της κάρτας μόνο αφού την έχετε παραλάβει στην Ελλάδα, γνωστοποίηση πιν με εναλλακτικό μεσο πχ τηλέφωνο).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίηση της κάρτας μόνο αφού την έχετε παραλάβει στην Ελλάδα

 

αυτό με προβλημάτισε λίγο. πώς θα γίνει η ενεργοποίηση;

την κάνουν αν πάρει η αδερφή μου τηλέφωνο από Γερμανία;

γιατί αν απαιτείται η φυσική της παρουσία στο κατάστημα δεν έχει νόημα.

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...