Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Άρα αυτόν τον καιρό η citibank μειώνει το πιστωτικό όριο σε όσους κρίνει ότι δεν το χρειάζονται στο μέχρι στιγμής ύψος του. Φοβάται τις απάτες πχ κλεμμένοι κωδικοί καρτών ή κάτι άλλο παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτόν τον καιρό η citibank μειώνει το πιστωτικό όριο σε όσους κρίνει ότι δεν το χρειάζονται στο μέχρι στιγμής ύψος του. Φοβάται τις απάτες πχ κλεμμένοι κωδικοί καρτών ή κάτι άλλο παίζει;

 

οι κλεμμενοι κωδικοι ειναι ενα προβλημα που υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει. Δεν νομιζω οτι το κανει γιαυτο το λογο. Ποιος μπορει να κλεψει τους δικους μου κωδικους οταν εχω να χρησιμοποιησω την πιστωτικη τουλαχιστον 2 χρονια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

^ Οκ, τι να παίζει λοιπόν; Χωρίς να ξέρω τίποτα σχεδόν από τραπεζικά, με κοινή "πονηριά" και μόνο, να σκεφτώ μήπως η citibank φοβάται μην την αρχίσουμε στα φέσια τώρα με την κρίση; Μην πάω και ψωνίσω κουφώματα αλουμινίου 13.000 ευρώ και μετά κάνω μεταφορά υπολοίπου; what? Για πέστε κι εσείς οι "τραπεζίτες"... :)
Link to comment
Share on other sites

^ Οκ, τι να παίζει λοιπόν; Χωρίς να ξέρω τίποτα σχεδόν από τραπεζικά, με κοινή "πονηριά" και μόνο, να σκεφτώ μήπως η citibank φοβάται μην την αρχίσουμε στα φέσια τώρα με την κρίση; Μην πάω και ψωνίσω κουφώματα αλουμινίου 13.000 ευρώ και μετά κάνω μεταφορά υπολοίπου; what? Για πέστε κι εσείς οι "τραπεζίτες"... :)

 

Ή αυτό, ή ίσως να θέλει να προλάβει πιθανό πρόβλημα στην κεφαλαιακή της επάρκεια. Ή μήπως ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

θέλω να κόψω την πιστωτική Eurobank που έχω τόσα χρόνια (προτιμώ να δώσω τις οικονομίες μου και να γλιτώσω μια και καλή, παρά να ταλαιπωρούμαι κι άλλο, μιας και το βλέπω για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού) ..

Έστω ότι πληρώνω το ποσό τη Δευτέρα (14.6), ο επόμενος λογαριασμός - αναλυτική (όπως λέγεται) εκδίδεται μετά τις 28-29.6. Ωστόσο εγώ τότε θα έχω φύγει στο εξωτερικό πάλι κι άγνωστο αν θα έρθω στο επόμενο 4 μηνο.

Αν πληρώσω το ποσό και γύρω στις 20 του μήνα πάω στο υποκατάστημα και τους ζητήσω διακοπή, θα γίνει αμέσως η διακοπή, ή θα με "προωθήσουν" (με κάθε έννοια!);

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε πιο πανω για citibank. Να πω κι εγω οτι ειχα κανει αιτηση για φοιτητική πιστωτική και σημερα πληροφορήθηκα μεσω επιστολής οτι δεν εγκρίθηκε. Δεν χρωστάω πουθενά , και τη φοιτητική πιστωτική που είχα στην Εμπορική την ακύρωσα.

Στην Εμπορικη ειχα οριο 500 ευρώ. Αλλα με αυτα που διαβάζω... Στη citibank θα μου δίνανε (τα) 3! χε χε!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

θέλω να κόψω την πιστωτική Eurobank που έχω τόσα χρόνια (προτιμώ να δώσω τις οικονομίες μου και να γλιτώσω μια και καλή, παρά να ταλαιπωρούμαι κι άλλο, μιας και το βλέπω για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού) ..

Έστω ότι πληρώνω το ποσό τη Δευτέρα (14.6), ο επόμενος λογαριασμός - αναλυτική (όπως λέγεται) εκδίδεται μετά τις 28-29.6. Ωστόσο εγώ τότε θα έχω φύγει στο εξωτερικό πάλι κι άγνωστο αν θα έρθω στο επόμενο 4 μηνο.

Αν πληρώσω το ποσό και γύρω στις 20 του μήνα πάω στο υποκατάστημα και τους ζητήσω διακοπή, θα γίνει αμέσως η διακοπή, ή θα με "προωθήσουν" (με κάθε έννοια!);

Όποτε και να πάς θα σου την κόψουν.

Θα προσπαθήσουν σίγουρα πρώτα, να την κρατήσεις χαρίζοντας σου την συνδρομή.

Εναλακτικά αν δεν σε εξυπηρετήσουν ή αισθανθείς μεγάλη πίεση , μόλις γυρίσεις πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση και πες τους ότι η κάρτα σου χάθηκε, και ευχαριστώ πολύ μην μου την εκδόσετε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

θέλω να κόψω την πιστωτική Eurobank που έχω τόσα χρόνια (προτιμώ να δώσω τις οικονομίες μου και να γλιτώσω μια και καλή, παρά να ταλαιπωρούμαι κι άλλο, μιας και το βλέπω για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού) ..

Έστω ότι πληρώνω το ποσό τη Δευτέρα (14.6), ο επόμενος λογαριασμός - αναλυτική (όπως λέγεται) εκδίδεται μετά τις 28-29.6. Ωστόσο εγώ τότε θα έχω φύγει στο εξωτερικό πάλι κι άγνωστο αν θα έρθω στο επόμενο 4 μηνο.

Αν πληρώσω το ποσό και γύρω στις 20 του μήνα πάω στο υποκατάστημα και τους ζητήσω διακοπή, θα γίνει αμέσως η διακοπή, ή θα με "προωθήσουν" (με κάθε έννοια!);

 

και λαβε υποψιν σου οτι παροτι θα πληρωσεις ολο το ποσο στον επομενο λογαριασμο που θα εκδοθει θα κληθεις να πληρωσεις καποιους τελευταιους τοκους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και λαβε υποψιν σου οτι παροτι θα πληρωσεις ολο το ποσο στον επομενο λογαριασμο που θα εκδοθει θα κληθεις να πληρωσεις καποιους τελευταιους τοκους.

 

α έχει και τέτοια;;; για πες..δεν το ήξερα!!!

 

το ξέρω ότι σε πρήζουνε να μείνεις κτλ .. η κάρτα η δική μου έχει ούτως ή άλλως δωρεάν συνδρομή .. οπότε τι άλλο να μου προσφέρουν;; (να μου ξεπληρώσουν το ποσό θα ήταν το ιδανικό .. χαχα)

Από βδομάδα θα σας έχω ενημέρωση...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

α έχει και τέτοια;;; για πες..δεν το ήξερα!!!

 

το ξέρω ότι σε πρήζουνε να μείνεις κτλ .. η κάρτα η δική μου έχει ούτως ή άλλως δωρεάν συνδρομή .. οπότε τι άλλο να μου προσφέρουν;; (να μου ξεπληρώσουν το ποσό θα ήταν το ιδανικό .. χαχα)

Από βδομάδα θα σας έχω ενημέρωση...

 

οι τοκοι προκυπτουν ως εξης: εστω οτι χρωστας 1000 ευρω ας πουμε. Η εκκαθαριση καθε μηνα γινεται στις 10, ο λογαριασμος ερχεται στις 15 και εσυ τον πληρωνεις στις 20. Για το διαστημα που μεσολαβει απο την εκδοση του λογαριασμου μεχρι να τον πληρωσεις,δηλαδη το 10ημερο, το ποσο που χρωστας συνεχιζει να τοκιζεται. Αρα αφου πληρωσεις ολο το ποσο, στο παραδειγμα τα 1000 ευρω, τον επομενο μηνα θα σου ερθει ενας τελευταιος λογαριασμος με τους τοκους του 10ημερου. Αυτο εννοουσα. Αν θες να αποφυγεις ολο αυτο αποπληρωσε ολο το χρεος σου την ημερα που θα γινει η εκκαθαριση. Καθε μερα που περναει θα πληρωνεις καποιους τοκους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α έχει και τέτοια;;; για πες..δεν το ήξερα!!!

 

το ξέρω ότι σε πρήζουνε να μείνεις κτλ .. η κάρτα η δική μου έχει ούτως ή άλλως δωρεάν συνδρομή .. οπότε τι άλλο να μου προσφέρουν;; (να μου ξεπληρώσουν το ποσό θα ήταν το ιδανικό .. χαχα)

Από βδομάδα θα σας έχω ενημέρωση...

Αν δεν προλαβαίνεις κάνε ηλεκτρονικά το τσεκ σου...

Άφησε ένα 50άρικο σε λογαριασμό eurobank και πλήρωσε όσα μείνουν στην πιστωτική με μεταφορά...

Έχει καλο ηλεκτρονικό σύστημα η τράπεζα...

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα με αντίστοιχη της Πειραιώς που είχα κόψει.

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προλαβαίνεις κάνε ηλεκτρονικά το τσεκ σου...

Άφησε ένα 50άρικο σε λογαριασμό eurobank και πλήρωσε όσα μείνουν στην πιστωτική με μεταφορά...

Έχει καλο ηλεκτρονικό σύστημα η τράπεζα...

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα με αντίστοιχη της Πειραιώς που είχα κόψει.

 

Εννοείς καταθετικό; Δεν έχω ούτε θέλω να έχω βασικά καμία σχέση με την συγκεκριμένη τράπεζα..

 

όσο για το ηλεκτρονικό ... το Πάσχα είχα έρθει και είχα βγάλει κωδικούς .. και τους άλλαξα μετά από ξενύχτι .. και ξέχασα να τους γράψω .. το αποτέλεσμα το άλλο πρωί να μην τους θυμάμαι .. :lol:

Οπότε εγώ πρέπει να τσεκάρω αυτές τις ημερομηνίες που είπατε,ε; πως θα γίνει (αν όχι ηλεκτρονικά) ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! εκπεμπω ΣΟΣ λοιπον οταν ημουν φοιτητρια στην Ελλαδα (Κυπρο ειμαι )

ειχα βγαλει μια πιστωτικη καρτα ...δεν θυμαμαι οριο κτλ κτλ κτλ τον καιρο που επεστρεψα λογω αλλαγης περιβαλλοντος κτλ ξεχασα εντελως οτι έιχα καποιο υπολοιπο ουτε τηλεφωνο με πηραν εδω το οποιο το ειχαν !ουτε επιστολη ελαβα.!!!!!.....περασαν αρκετα χρονια απο τοτε (5 χρονια) τη καρτα την βρηκα τυχαια προχθες..... Ελλαδα δεν ξερω ποτε θα ερθω ξανα!πως θα την ξεπληρωσω ?να τους παρω καποιο τηλ?τι να πω?σημειωση το 2007 ειχα ερθει στη ελλαδα αλλα ουτε στο αεροδρομιο με σταματησαν ουτε τιποτα τωρα που το σκεφτομαι...αν και ημουν εντελως χαλαρη επειδη πραγματικα ειχα ξεχασει το ολο θεμα....

 

Τι με συμβουλευετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

To να σε σταματησουν στο αεροδρομιο δεν το καταλαβα.

 

οταν τα χρεη βεβαιωνονται στην εφορια, σε τσιμπανε οπου σε βρουνε. Ετσι ειχε γινει και με τον μπασκεμπολιστα τον παπαδοπουλο που δεν ειχε πληρωσει καποιες κλησεις της τροχαιας και τον συνελαβαν στο αεροδρομιο οταν ειχε επιστρεψει απο το εξωτερικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν θα επρεπει να το ειχαν κανει απο το 2007?γιατι δεν με σταματησαν και κυριως γιατι δεν μου εστειλαν μια πιπππππππππππππππππ επιστολη τα στοιχεια μου τα εχουν
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν θα επρεπει να το ειχαν κανει απο το 2007?γιατι δεν με σταματησαν και κυριως γιατι δεν μου εστειλαν μια πιπππππππππππππππππ επιστολη τα στοιχεια μου τα εχουν

 

Πόσο "μικρό" είναι αυτό το υπόλοιπο που είχες αφήσει σε αυτή τη ξεχασμένη κάρτα;

Πόσο χρονικό διάστημα πέρασε από τότε;

 

Αν απαντήσεις αυτές τις 2 ερωτήσεις νομίζω θα μπορέσουμε να κάνουμε μια καλή εκτίμηση βάζοντας ένα μέσο υποθετικό επιτόκιο πιστωτικής κάρτας. Πες μας για να υπολογίσουμε το τι χρωστάς τώρα (μια τάξη μεγέθους).

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πόσο "μικρό" είναι αυτό το υπόλοιπο που είχες αφήσει σε αυτή τη ξεχασμένη κάρτα;

Πόσο χρονικό διάστημα πέρασε από τότε;

 

Αν απαντήσεις αυτές τις 2 ερωτήσεις νομίζω θα μπορέσουμε να κάνουμε μια καλή εκτίμηση βάζοντας ένα μέσο υποθετικό επιτόκιο πιστωτικής κάρτας. Πες μας για να υπολογίσουμε το τι χρωστάς τώρα (μια τάξη μεγέθους).

 

 

Φιλε μου δεν θυμαμαι καθολου ποσα ειχα βαλει την τελευταια φορα.....το οριο της καρτας ηταν 700-800 ευρω αλλα δεν το ειχα ξεπερασει σιγουρα τωρα ακριβως δεν θυμαμαι...εχουν περασει 5 χρονια περιπου απο τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πίσω από την πιστωτική κάρτα υπάρχει το τηλέφρωνο εξυπηρέτησης πελατών.

πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα να μάθεις το υπόλοιπο σου .Μπορεί να είναι μικρό για να μην σε ενόχλησαν από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος ποιές είναι οι τράπεζες που δίνουν κάρτα ανάληψης από ATM χωρίς χρέωση από το σύστημα ΔΙΑΣ; Ήταν η PROBANK αλλά δεν προσφέρει πια δωρεάν αναλήψη σε περιοχές που υπάρχει υποκατάστημά τους. Μία άλλη που με ενδιαφέρει είναι η FBBank. Υπάρχει κάποια άλλη; Αναφέρομαι πάντα σε απλό καταθετικό λογαριασμό (όχι μισθοδοσίας).
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω μονο για την hsbc που μπορείς να χρησιμοποιήσεις δωρεάν εκτος απο το δίκτυό της και το Alphanet. (οχι ομως όλο το ΔΙΑΣ)
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω μονο για την hsbc που μπορείς να χρησιμοποιήσεις δωρεάν εκτος απο το δίκτυό της και το Alphanet. (οχι ομως όλο το ΔΙΑΣ)

 

δεν υπαρχει αλλη τραπεζα, δυστυχως. Και η μια που υπηρχε εκρινε σωστο να το κοψει. Την λογικη της αποφασης αυτης ακομα δεν την καταλαβα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αλλη τραπεζα, δυστυχως. Και η μια που υπηρχε εκρινε σωστο να το κοψει. Την λογικη της αποφασης αυτης ακομα δεν την καταλαβα.
ProBank: Ανέξοδη ανάληψη μετρητών όλο το 24-ωρο από τους συνδεδεμένους λογαριασμούς από όλα τα ΑΤΜς της PROBANK και των άλλων Τραπεζών που συνεργάζονται με το σύστημα ΔΙΑΣ σε όλη την Ελλάδα. :)
Link to comment
Share on other sites

ProBank: Ανέξοδη ανάληψη μετρητών όλο το 24-ωρο από τους συνδεδεμένους λογαριασμούς από όλα τα ΑΤΜς της PROBANK και των άλλων Τραπεζών που συνεργάζονται με το σύστημα ΔΙΑΣ σε όλη την Ελλάδα. :)

 

όπως έγραψα από 1η Ιουλίου δεν ισχύει αυτό καθώς σε πόλεις που έχουν υποκατάστημα θα πρέπει να πηγαίνεις μόνο σε ΑΤΜ της PROBANK διαφορετικά θα πληρώνεις προμήθεια. Μάλλον η μόνη λύση είναι η FFBANK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...