Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εχω μια καρτα της εμπορικης visa στην οποια μπαινει ο μισθος μου καθε μηνα. Ομως δε με αφηνει το paypal να την χρησιμοποιησω. Μπορω να κανω κατι;

 

Να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την κάρτα σου! Είναι χρεωστική ή πιστωτική? Το Paypal σου βγάζει κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα, και αν ναι, τι αναφέρει?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της εμπορικης visa στην οποια μπαινει ο μισθος μου καθε μηνα. Ομως δε με αφηνει το paypal να την χρησιμοποιησω. Μπορω να κανω κατι;

 

Οι χρεωστικές καρτούλες της Εμπορικής δεν γίνονται δεκτές για συναλλαγές μέσω ιντερνετ.

Δυστυχώς αυτή η πολιτική ισχύει εδώ και χρόνια και όλο λένε οτι "στο μέλλον θα αλλάξει" αλλά τίποτα δεν έχει αλλάξει. Είναι εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Γινονται πουθενα δεκτες; Για δοσεις κυριως ενδιαφερομαι. Μαλλον οχι, ε;

 

Αλλα ειναι βλακεια, να εχω τοσα λεφτα σε εκεινη τη καρτα και να πρεπει καθε φορα να τα μεταφερω απο την μια τραπεζα στην αλλη που εχω την προπληρωμενη.. Ελεος. Ευτυχως υπαρχουν και οι paysafecard.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εξηγηστε μου κατι, γιατι δε καταλαβαινω. Εφοσον απο τη στιγμη που δωσεις τη πιστωτικη στο καταστημα, αυτο παιρνει ολα τα λεφτα αμεσως και εσυ εχεις λογαριασμους μονο με την τραπεζα, γιατι μερικα καταστηματα δεν εχουν ατοκες δοσεις; Για online καταστηματα μιλαω. Πως ακριβως λειτουργει το ολο πραμα;
Link to comment
Share on other sites

Στις άτοκες δόεις το κατάστημα δίνει μεγαλύτερη προμήθεια στην τράπεζα, και αυτό δεν το αποδέχονται όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Και οταν κανονιζω τις δοσεις με το καταστημα, αυτο ειδοποιει την τραπεζα για τον αριθμο των δοσεων και το ποσο που θα καταβαλω καθε μηνα;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα χρειαστει να μου ξαναπαρουν εξοδα αναληψης μετρητων!

Εμαθα σημερα οτι το πιστωτικο οριο της καρτας μετατραπηκε απο την τραπεζα ως οριο αγορων αποκλειστικα και μονο.

Ακομα και ολο το ποσο του οριου να ειναι διαθεσιμο,δεν μπορω να κανω αναληψη.

Αληθεια,το εκαναν και σε αλλους κατοχους καρτων αυτο?

Για να κοιταξουν λιγο οσοι εχουν καρτα citibank visa μην χρειαστουν καποια στιγμη μετρητα και δεν μπορουν να βγαλουν.

 

Και η Γενικη Τραπεζα ακολουθει το παραδειγμα της citibank.

Πλεν οι φοιτητικες καρτες visa της Γενικης εχουν οριο διαθεσιμο για αγορες και μονο το 50% του οριου ειναι για αναληψεις

 

Αυτο κανω και εγω.0.30€ τα εξοδα αντι για 1.10 στο μηχανημα του ταχυδρομειου.

 

0,50 ειναι πλεον η προμηθεια που κραταει το easypay.

Απιστευτη αυξηση σχεδον 100% σε περιοδο κρισης.

Οι τραπεζες,απο οτι φαινεται, προσπαθουν να βγαλουν λεφτα απο παντου!

Edited by Nikos_s3
-
Link to comment
Share on other sites

λοιπον. θα παω διακοπες εξωτερικο το καλοκαιρι -μαλλον ιταλια και το σεπτεμβρη γερμανια για 2 χρονια μεταπτυχιακο. οποτε για site οπως το booking και για αεροπορικα θα χρειαστω να βγαλω μια καρτα. απο τις prepaid ξεχωρισα της probank η οποια δε σου κρατα προμηθεια αλλα δε μπορεις να κανεις αναληψη. εφοσων δε προκειται να παιξω στοιχημα η poker η κατι που πιθανα να μου δωσει λεφτα δε με πειραζει. σε ολες τις αλλες εταιριες που ρωτησα σου κρατανε μια προμηθεια. ειτε στην φορτιση και μερικες και στην αναληψη. δεν ειναι το 1-2 ευρο που σου κρατανε αλλα θεωρω κοροιδια να τους δινεις τα λεφτα σου να τα χειριστουν αυτοι μεχρι να τα χρειαστεις κ αυτοι να σε χρεωνουν κι ολας. ξερετε για τη συγκεκριμενη prepaid αν ειναι συμβατη με internet paypal κτλπ..? εχετε να προτεινετε καποια καλυτερη; επισης στις χρεωστικες ξερω πως δε σου κρατανε προμηθεια. αλλα ειναι συμβατες με αγορες μεσω ιντερνετ; και ειναι εξισου ασφαλεις; επίσης υπαρχει ενας τροπος να μου στελνουν οι δικοι μ λεφτα στη γερμανια; πως γινεται να χασουμε λιγοτερα λεφτα στις "μεταφορες"; εμβασμα; να ανοιξω λογαριασμο εκει; να σηκωνω απο κει απο ατμ απο λογαριασμο που θα χω καταθεσει λεφτα εδω; αν μπορειτε βοηθηστε! ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

απο τις prepaid ξεχωρισα της probank η οποια δε σου κρατα προμηθεια αλλα δε μπορεις να κανεις αναληψη.

 

Είσαι σίγουρος ότι η Probank έχει prepaid κάρτα? Στην ιστοσελίδα της δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο (μόνο Cashcard την Probank24 και "χρεωστική" την Maestro). :confused:

 

Όσο για το άλλο ερώτημα, αφού δεν εμπλέκεται συνάλλαγμα στη μέση, ίσως με λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα και με χρεωστική κάρτα (άσε τις prepaid στην άκρη, είναι για άλλες δουλειές), μπορείς να κάνεις τις πληρωμές σου καθημερινά με ελάχιστη επιβάρυνση ανά συναλλαγή και με μεγάλη ασφάλεια (δεν θα έχεις μετρητά). Εναλλακτικά μια στο τόσο μπορείς να κάνεις μια ανάληψη από τράπεζα για μεγάλο ποσό, ώστε να επιβαρυνθείς μία φορά τη χρέωση ανάληψης.

 

Αν καταλήξεις σε ποια χώρα σκοπεύεις να πάς, όλο και κάποιος θα βρεθεί με εμπειρία στη συγκεκριμένη χώρα και τις τράπεζές της.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι. Έχω μία Mastercard από την Εθνική. Το όριό της είναι 1000 ευρώ. Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω υπέρβαση ορίου 36 ευρώ. Μπορώ να πάω σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα και να κάνω αγορές ή μόλις περαστεί η κάρτα από το μηχάνημα θα φάω πόρτα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι. Έχω μία Mastercard από την Εθνική. Το όριό της είναι 1000 ευρώ. Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω υπέρβαση ορίου 36 ευρώ. Μπορώ να πάω σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα και να κάνω αγορές ή μόλις περαστεί η κάρτα από το μηχάνημα θα φάω πόρτα?

 

Ευχαριστώ.

 

Κανονικά δεν θα εγκρίνει τη συναλλαγή. Αλλά αν είναι μικρό το ποσό μπορεί και να την εγκρίνει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι. Έχω μία Mastercard από την Εθνική. Το όριό της είναι 1000 ευρώ. Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω υπέρβαση ορίου 36 ευρώ. Μπορώ να πάω σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα και να κάνω αγορές ή μόλις περαστεί η κάρτα από το μηχάνημα θα φάω πόρτα?

 

Ευχαριστώ.

 

αφου εχεις υπερβει το πιστωτικο σου οριο, κατα 99,9% δεν θα εγκριθει η συναλλαγη που θα προσπαθησεις να κανεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκκαθαριστικό εφορίας και ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ για να φένεται η διεύθυνση σου ( αν και αρκεί το εκκαθαριστικό για να φανεί η διεύθυνση ). Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το περσινο δε θυμαμαι που το εχω. Φετος δε το εχω παρει ακομα. Τι να κανω; Το χαρτι που γραφει ποσο εισοδημα εισεπραξα συνολικα περυσι, δε αρκει;
Link to comment
Share on other sites

Το περσινο δε θυμαμαι που το εχω. Φετος δε το εχω παρει ακομα. Τι να κανω; Το χαρτι που γραφει ποσο εισοδημα εισεπραξα συνολικα περυσι, δε αρκει;

 

συνηθως δεν δεχονται την βεβαιωση αποδοχων. Πολυ πιθανο να μην κανουν δεκτη την αιτηση σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι; λογω προμηθειας για αναληψη απο εξωτερικό κατεληξα οτι με συμφερουν οι χρεωστικες alpha visa-enter και η debit card της κυπρου. γνωριζει καποιος αν ειναι πληρως συμβατες με το ιντερνετ; οι ιδιοι με διαβεβαιωσαν πως ειναι. τις εχει χρησημοποιησει καποιος για paypal πχ , ebay, airtickets.gr; ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι; λογω προμηθειας για αναληψη απο εξωτερικό κατεληξα οτι με συμφερουν οι χρεωστικες alpha visa-enter και η debit card της κυπρου. γνωριζει καποιος αν ειναι πληρως συμβατες με το ιντερνετ; οι ιδιοι με διαβεβαιωσαν πως ειναι. τις εχει χρησημοποιησει καποιος για paypal πχ , ebay, airtickets.gr; ευχαριστω πολυ!

 

η εντερ βιζα της αλφα μπανκ ειναι σιγουρα. Την εχω δοκιμασει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά για τις φοιτιτικές πιστωτικές είχατε δίκιο... με παρεσυραν με το "προνομιακο επιτοκιο" του λογαριασμου younique της εμπορικής αλλα εκανα χαζομάρα τελικά... πληρωνω 4 Ε το μηνα δηλ κοντα 50ευρώ το χρόνο ενω μπορω να εχω και λογαριασμο με καλο επιτοκιο χωρις να μου επιβαλλουν "συμβολική χρέωση" αλλα κ πιστωτική καρτα δωρεαν.

Εβγαλα της citi μια φοιτιτικη glou δωρεαν κ με καποιο προγραμμα ανταμοιβής κιόλας και θα τη καταργήσω την εμπορική τελείως μου φαίνεται...

κακώς δεν σας ακουσα απ την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά για τις φοιτιτικές πιστωτικές είχατε δίκιο... με παρεσυραν με το "προνομιακο επιτοκιο" του λογαριασμου younique της εμπορικής αλλα εκανα χαζομάρα τελικά... πληρωνω 4 Ε το μηνα δηλ κοντα 50ευρώ το χρόνο ενω μπορω να εχω και λογαριασμο με καλο επιτοκιο χωρις να μου επιβαλλουν "συμβολική χρέωση" αλλα κ πιστωτική καρτα δωρεαν.

Εβγαλα της citi μια φοιτιτικη glou δωρεαν κ με καποιο προγραμμα ανταμοιβής κιόλας και θα τη καταργήσω την εμπορική τελείως μου φαίνεται...

κακώς δεν σας ακουσα απ την αρχη

 

πολυ κακως. Δεν ειναι το ποσο αλλα η κοροιδια. Αντι να εκμεταλλευομαστε εμεις τις τραπεζες μας εκμεταλλεύονται αυτες; δεν ακουστηκε πουθενα συνδρομη πιστωτικης καρτας 50 ευρω τον χρονο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ κακως. Δεν ειναι το ποσο αλλα η κοροιδια. Αντι να εκμεταλλευομαστε εμεις τις τραπεζες μας εκμεταλλεύονται αυτες; δεν ακουστηκε πουθενα συνδρομη πιστωτικης καρτας 50 ευρω τον χρονο.

 

Nai, υποτίθεται για το προνομιακό επιτόκιο στο καταθετικό λογαριασμό, αλλά υπάρχει οριο. Αυτό το επιτόκιο ισχύει μόνο μέχρι τα πρώτα 1500 Ευρώ. Μετά πέφτει.

Τελος παντων, επειδή καρτα και λογαριασμός πάνε μαζί, μαλλον θα παω παλι στο κατάστημα για να τα κλείσω κ τα 2. και μαλλον θα φύγω τελείως απο την Εμπορική. Εχω σπαστεί.

Μια χαρα ειναι κ της citibank η κάρτα, και μάλιστα χωρίς συνδρομή για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Nai, υποτίθεται για το προνομιακό επιτόκιο στο καταθετικό λογαριασμό, αλλά υπάρχει οριο. Αυτό το επιτόκιο ισχύει μόνο μέχρι τα πρώτα 1500 Ευρώ. Μετά πέφτει.

Τελος παντων, επειδή καρτα και λογαριασμός πάνε μαζί, μαλλον θα παω παλι στο κατάστημα για να τα κλείσω κ τα 2. και μαλλον θα φύγω τελείως απο την Εμπορική. Εχω σπαστεί.

Μια χαρα ειναι κ της citibank η κάρτα, και μάλιστα χωρίς συνδρομή για πάντα.

 

Με 1500 ευρω οριο στον καταθετικο λογαριασμο ποσους τοκους να παρεις πια; και οσους παιρνεις τους δινεις στην συνδρομη της καρτας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...