Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πόσο καιρό παίρνει η έκδοση της?

Υστερεί σε τίποτα σε σχέση με τις "μη-φοιτητικές" πιστωτικές που απαιτούν και φορολογική δήλωση και τα σχετικά?

Συμφέρουν αυτά που προσφέρει? Επιτόκια κλπ.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν!

Έχει χαμηλό επιτόκιο 13 %

Αλλά και χαμηλό όριο Μπορείς να χρωστάς μέχρι 500 ευρώ.

Αλλά αν σκεφτείς ότι για όριο 500 ευρώ πληρώνεις συνδρομή 48 ευρώ τον χρόνο μιλάμε για ένα 10% ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό παίρνει η έκδοση της?

Υστερεί σε τίποτα σε σχέση με τις "μη-φοιτητικές" πιστωτικές που απαιτούν και φορολογική δήλωση και τα σχετικά?

Συμφέρουν αυτά που προσφέρει? Επιτόκια κλπ.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν!

 

Λοιπόν.. ένα ενα! χε χε!

-Η εκδοση της, απο τη στιγμή που κάνεις αίτηση παίρνει λίγες μέρες (μου είπαν περίπου 1 εβδομάδα) και στη στέλνουν με ταχυδρομείο.

-Ειναι φοιτητική οποτε δεν χρειάζεσαι εκκαθαριστικό ΑΦΜ. Απλα όπως όλες οι φοιτητικές έχουν χαμηλό πιστωτικό όριο. Θα χρειαστείς ταυτότητα, εγγραφο που να φαίνεται ο αριθμός του ΑΦΜ σου, και φυσικά το πάσο σου η κάποια βεβαίωση σπουδών.

Το επιτόκιο της καρτας είναι χαμηλό, (και μεγαλύτερο να ήταν, αν εισαι συνεπης δεν θα εχεις προβλημα)

Εχει μια παγια συνδρομη 4 ευρώ το μήνα, η οποία ωστόσο δεν είναι για τη πιστωτική κάρτα, αλλά για το πακέτο συνολικά. Αυτό γίνεται γιατι σου ανοιγουν και λογαριασμό καταθέσεων με μεγάλο επιτόκιο (2,5% για ποσό εως 1500 ευρώ) και εχεις και καποιες επιπλέον παροχές τις οποίες μπορείς να δείς εδώ http://www.emporiki.gr/files/GR/Customers_Services/PrivateCustomers/unique/dff/prosimbatiki_YOUNIQUE.pdf

Γενικά αυτο το younique δεν ειναι μονο πιστωτική κάρτα, είναι ολοκληρο πακέτο.

 

Εναλλακτικές έχεις επίσης την Πειραιώς η οποία έχει τη university visa με όριο γυρω στα 800 ευρώ αν θυμάμαι καλά, την εθνική, την αγροτική που έχουν φοιτητικά πακέτα με πιστωτικές.

Προσωπικά τη citibank την απεχθάνομαι όσο δεν πάει, και γνώμη μου είναι αν μπορείς να την αποφεύγεις αυτη τη τράπεζα γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια τράπεζα που να δίνει υψηλό επιτόκιο σε καταθετικό λογαριασμό για νέους? Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να ανοίξω λογαριασμό για νεογέννητο, έτσι ώστε να μαζευτούν κάποια χρήματα εκεί μέχρι να τα χρειαστεί (μιλάμε για πολλά χρόνια από τώρα, χωρίς αναλήψεις στο ενδιάμεσο - μόνο καταθέσεις).
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια τράπεζα που να δίνει υψηλό επιτόκιο σε καταθετικό λογαριασμό για νέους? Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να ανοίξω λογαριασμό για νεογέννητο, έτσι ώστε να μαζευτούν κάποια χρήματα εκεί μέχρι να τα χρειαστεί (μιλάμε για πολλά χρόνια από τώρα, χωρίς αναλήψεις στο ενδιάμεσο - μόνο καταθέσεις).

 

Νομίζω οτι οι 2 καλύτερες επιλογές γι αυτο που θες ειναι :

 

Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο "Μεγαλώνω" 2%

http://ttbank.gr/default.asp?siteID=1&pageid=135&langid=1

 

Τράπεζα Κύπρου "Αποταμίευση Νέων" 2,5%

http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=5083

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε θα κάνεις κατάθεση? Κάθε μήνα, κάθε τρίμηνο, κάθε χρόνο?

 

Δεν ξερω αν εχει σημασια, αλλα θα προσοαθησω να καταθετω εστω ενα μικρο ποσο κάθε μηνα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα κοιτάξω προσεκτικά τα links!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το Α1 Τμήμα του Αρείου Πάγου με την υπ’ αριθμ. 652/2010 απόφασή του έκανε εν μέρει δεκτές αντίθετες αναιρέσεις της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος και της Ένωσης Καταναλωτών «Η Ποιότητα της Ζωής» (ΕΚΠΟΙΖΩ) κατά της 3499/2008 απόφασης του Εφετείου Αθηνών που αφορούσαν τους Γενικούς Όρους Συναλλαγών (ΓΟΣ) των πιστωτικών ιδρυμάτων.

 

Ο Άρειος Πάγος έκρινε παράνομους και καταχρηστικούς πέντε γενικούς όρους των συναλλαγών και τρεις νόμιμους.

 

Συγκεκριμένα, ο Άρειος Πάγος, έκανε δεκτή την εισήγηση του αρεοπαγίτη Ν. Λεοντή και έκρινε νόμιμους τους εξής όρους:

1) την επιβάρυνση του καταναλωτή που χρησιμοποιεί την πιστωτική κάρτα ως μέσο πίστωσης με τόκους αναδρομικά από την ημέρα διεξαγωγής της συναλλαγής και όχι με την πάροδο της προθεσμίας πληρωμής που αναγράφεται στο μηνιαίο λογαριασμό που του αποστέλλεται (γεγονός που συνεπάγεται την επιβάρυνση του καταναλωτή με τόκους κατά μέσο όρο 35 ημερών).

2) την καταστρατήγηση της διαφάνειας του κυμαινόμενου επιτοκίου στις πιστωτικές κάρτες με τη δυνατότητα της τράπεζας για μεγαλύτερη αναπροσαρμογή από αυτή που προκύπτει από την αύξηση των επιτοκίων της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

3) την μονομερή από την τράπεζα διαμόρφωση του επιτοκίου καταθέσεων, δίχως αναφορά σε εύλογα κριτήρια.

 

Αντίθετα, έκρινε παράνομους και καταχρηστικούς τους εξής όρους συναλλαγών:

1) την επιβολή εξόδων για τις αναλήψεις μετρητών από την ίδια τράπεζα μέσω πιστωτικής κάρτας που κλιμακώνονται ανάλογα με το ποσό της ανάληψης.

2) την επιβολή εξόδων αδράνειας (0,60 ή 1,00 ευρώ ανά μήνα) σε καταθετικούς λογαριασμούς που παραμένουν ακίνητοι για διάστημα μεγαλύτερο των 18 μηνών.

3) την επιβολή επιβάρυνσης στον δανειολήπτη 50 ευρώ για τη χορήγηση από την Τράπεζα βεβαίωσης οφειλών.

4) τον περιορισμό της ευθύνης της τράπεζας σε περίπτωση που γίνει παράνομη χρήση του απολεσθέντος ή κλαπέντος βιβλιαρίου καταθέσεως.

5) την επιβολή εξόδων τήρησης και παρακολούθησης στους λογαριασμούς καταθέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. ένα ενα! χε χε!

Εχει μια παγια συνδρομη 4 ευρώ το μήνα, η οποία ωστόσο δεν είναι για τη πιστωτική κάρτα, αλλά για το πακέτο συνολικά. Αυτό γίνεται γιατι σου ανοιγουν και λογαριασμό καταθέσεων με μεγάλο επιτόκιο (2,5% για ποσό εως 1500 ευρώ) και εχεις και καποιες επιπλέον παροχές τις οποίες μπορείς να δείς εδώ http://www.emporiki.gr/files/GR/Customers_Services/PrivateCustomers/unique/dff/prosimbatiki_YOUNIQUE.pdf

Γενικά αυτο το younique δεν ειναι μονο πιστωτική κάρτα, είναι ολοκληρο πακέτο.

 

τέλεια! βγάζεις δλδ 2,5% * 1500 -->> 30€ τόκους και πληρώνεις, 48€ συνδρομή. κελεπούρι. με λίγα λόγια δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση σε κάποιον που κάνει σωστή χρήση μιας πιστωτικής. μόνο σε κάποιον που είναι "αποφασισμένος" να την χρεώνει και να πληρώνει σε δόσεις ώστε να εκμεταλλευτεί το χαμηλό επιτόκιό της.

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, ο Άρειος Πάγος, έκανε δεκτή την εισήγηση του αρεοπαγίτη Ν. Λεοντή και έκρινε νόμιμους τους εξής όρους:

1) την επιβάρυνση του καταναλωτή που χρησιμοποιεί την πιστωτική κάρτα ως μέσο πίστωσης με τόκους αναδρομικά από την ημέρα διεξαγωγής της συναλλαγής και όχι με την πάροδο της προθεσμίας πληρωμής που αναγράφεται στο μηνιαίο λογαριασμό που του αποστέλλεται (γεγονός που συνεπάγεται την επιβάρυνση του καταναλωτή με τόκους κατά μέσο όρο 35 ημερών).

 

Εννοεί και αυτούς που εξοφλούν κανονικά όλο το ποσό στο μηνιαίο λογαριασμό;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί και αυτούς που εξοφλούν κανονικά όλο το ποσό στο μηνιαίο λογαριασμό;

 

Εννοεί αυτούς που δεν εξοφλούν μεχρι την λήξη προθεσμίας πληρωμής, που αναφέρεται στον μηνιαίο λογαριασμό. Σε περίπτωση μερικής εξόφλησης, η αναδρομικότητα εκτοκισμου αφορά το ληξιπρόθεσμο μέρος.

 

Απογοητευτική απόφαση. Αναίρεσε εν μέρει την ευνοϊκή για τους καταναλωτές απόφαση του Εφετείου.

 

Οι όροι που δέχθηκε ο Άρειος Πάγος ότι είναι καταχρηστικοί έχουν στην πράξη μικρότερη σημασία από τους όρους που δέχθηκε ως νόμιμους.

 

Ερωτηματικά προκαλεί το γεγονός ότι το Α1 τμήμα του ΑΠ δεν παρέψεμψε την υπόθεση στην ολομέλεια του δικαστηρίου, αφού με την απόφασή του ανατράπηκε η πάγια νομολογία του σχετικά με το επιτρεπτό ύψος των επιτοκίων, αλλά και λόγω του γενικότερου ενδιαφέροντος ενός ζητήματος που ήχθη στην κρίση του αφενός με συλλογική αγωγή καταναλωτικής οργάνωσης, αφετέρου κατά την κοινή αντίληψη, αλλά και σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που ανακοινώνονται, ταλανίζει και ενδιαφέρει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού.

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα διαγωνισμο η visa οπου μετα απο καθε αγορα περναμε τα στοιχεια στο site https://www.visapromotions.net/gr/ και δινουν διαφορα δωρα.

 

Προσωπικα κερδισα μια προπληρωμενη visa 100Ευρω!

 

Στους ορους λεει οτι δεν ισχυει για συναλλαγες μεσω ιντερνετ ή στο εξωτερικο αλλα η συναλλαγη που κερδισα ειχε γινει σε μαγαζι στη Κων/πολη και μου εστειλαν κανονικα τη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας. εχω την φοιτιτικη university απο την πειραιως. εχει πιστωτικο οριο 1000 ευρω και εκανα αγορα με δοσεις απο πλαισιο 820 ευρω και τα εβαλα για 16. Βγαινει η καθε δοση 51 ευρω και κατι. Απο παλιοτερες αγορεςπου ειχα κανει με δοσεις ηξερα οτι δευσμεαν ολο το ποσο που εβαζες για δοσεις και μολις αυτο εφευγε απο τις εγκρισεις το ξαναειχες διαθεσιμο στο υπολοιπο σου. Ετσι και εγω δεν θα επρεπε να εχω ξανα διαθεσιμα τα 820 ευρω; εκανα την αγορα απο τις 2 του μηνα και μεχρι σημερα το ποσο βρισκεται ακομα στις εγκρισεις!ρωτησα σε ενα καταστημα και μου ειπαν οτι το ποσο θα αφαιρεθει οταν το εξοφλησω ολοκληρο!τι γινεται εδω:;;;
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας. εχω την φοιτιτικη university απο την πειραιως. εχει πιστωτικο οριο 1000 ευρω και εκανα αγορα με δοσεις απο πλαισιο 820 ευρω και τα εβαλα για 16. Βγαινει η καθε δοση 51 ευρω και κατι. Απο παλιοτερες αγορεςπου ειχα κανει με δοσεις ηξερα οτι δευσμεαν ολο το ποσο που εβαζες για δοσεις και μολις αυτο εφευγε απο τις εγκρισεις το ξαναειχες διαθεσιμο στο υπολοιπο σου. Ετσι και εγω δεν θα επρεπε να εχω ξανα διαθεσιμα τα 820 ευρω; εκανα την αγορα απο τις 2 του μηνα και μεχρι σημερα το ποσο βρισκεται ακομα στις εγκρισεις!ρωτησα σε ενα καταστημα και μου ειπαν οτι το ποσο θα αφαιρεθει οταν το εξοφλησω ολοκληρο!τι γινεται εδω:;;;

 

Σωστά σου απάντησαν. Το πιστωτικό όριο θα αυξάνεται κάθε μήνα με το ποσό της δόσης που θα πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι σχετικα επειγον...

 

Σε alpha bank αν κανεις καταθεση σε ATM ενημερωνεται αμεσα ο λογαριασμος? γιατι εχω ΑΤΜ κοντα αλλα αν δν ενημερωνεται πρεπει να βρω καταστημα που να δουλευει απογευμα... :(

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι σχετικα επειγον...

 

Σε alpha bank αν κανεις καταθεση σε ATM ενημερωνεται αμεσα ο λογαριασμος? γιατι εχω ΑΤΜ κοντα αλλα αν δν ενημερωνεται πρεπει να βρω καταστημα που να δουλευει απογευμα... :(

 

Μόνο στα κέντρα αυτοματοποιημένων συναλλαγών, που βρίσκονται στο εσωτερικό ορισμένων καταστημάτων. Τα εξωτερικά ΑΤΜ απ όσο ξέρω είναι όλα με φάκελλο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως, με φακελο θα το εκανα.. φτου, πρεπει να τρεχω τωρα!!

 

μεσω ΔΙΑΣ περνει καταθεση?? να παω Εθνικη που εχει απο τα καινουρια ΑΤΜ που ρουφανε μετρητα οποτε θα ενημερωθει ο λογαριασμος αμεσα! Τι λετε??

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απάντησαν. Το πιστωτικό όριο θα αυξάνεται κάθε μήνα με το ποσό της δόσης που θα πληρώνεις.

 

μαλλον μπερδευτηκες.το πιστωτικο οριο δεν θα αυξηθει αλλα το διαθεσιμο υπολοιπο. Και δεν νομιζω να ξερουν τι μου λενε γιατι εφοσον εβαλα τα 820 ευρω να τα πληρωνω 51 ευρω το μηνα για 16 μηνες τοτε αυτοι εχουν κανει λαθος!ειδαλλως να μην εβαζα δοσεις και να χρεωνα ολο το ποσο που ειναι 820 ευρω!μονο ετσι θα εστεκε αυτο που μου ειπαν οτι δηλαδη οσα θα βαζω καθε μηνα τοσο θα αυξανεται και το διαθεσιμο υπολοιπο!απο ετσι ποιος ο λογος να εβαζα δοσεις τα 820 ευρω και να μου τα αφερουσαν απο το διαθεσιμο υπολοιπο;;;

 

Σημειωση οτι αυτο που παρατηρω απο οταν βλεπω την καρτα μου απο το ιντερνετ ειναι οτι ακομα η συναλλαγη απο το πλαισιο βρισκεται στις εγκρισεις και την μια μερα γραφει ημερομηνια εγγραφης 2/4 και την αλλα μερα γραφει ημερομηνια εγγραφης 3/4! Αρα ειμαι σιγουρος οτι καποιο λαθος εχει γινει! Και επισης δεν ειναι δυνατον να ειναι ακομα στις εγκρισεις οταν κοιταω απο το ιντερνετ την καρτα μου και να μου ερχεται λογαριασμος και να μου λεει οτι στις 2/4 εγινε εγγραφη και στις 7/4 περαστηκε στις τρεχουσες συναλλαγες και να παιρνω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και να μου λενε οτι ακομα δεν εχει περαστει τπτ! Ελεος με αυτο! Το μονο που μου μενει ειναι να παω στον διευθυντη και να γινει της ποπης εκει!ειναι 820 ευρω που θελω να τα πληρωνω 51 ευρω το μηνα για 16 μηνες!

 

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα τα ειπα αναλυτικα για να ξερετε και εσεις!σε οποιον εχει γινει κατι παρομοιο ασ πει κατι πριν παω στον διευθυντη!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπερδευτηκες.το πιστωτικο οριο δεν θα αυξηθει αλλα το διαθεσιμο υπολοιπο. Και δεν νομιζω να ξερουν τι μου λενε γιατι εφοσον εβαλα τα 820 ευρω να τα πληρωνω 51 ευρω το μηνα για 16 μηνες τοτε αυτοι εχουν κανει λαθος!ειδαλλως να μην εβαζα δοσεις και να χρεωνα ολο το ποσο που ειναι 820 ευρω!μονο ετσι θα εστεκε αυτο που μου ειπαν οτι δηλαδη οσα θα βαζω καθε μηνα τοσο θα αυξανεται και το διαθεσιμο υπολοιπο!απο ετσι ποιος ο λογος να εβαζα δοσεις τα 820 ευρω και να μου τα αφερουσαν απο το διαθεσιμο υπολοιπο;;;

 

Σημειωση οτι αυτο που παρατηρω απο οταν βλεπω την καρτα μου απο το ιντερνετ ειναι οτι ακομα η συναλλαγη απο το πλαισιο βρισκεται στις εγκρισεις και την μια μερα γραφει ημερομηνια εγγραφης 2/4 και την αλλα μερα γραφει ημερομηνια εγγραφης 3/4! Αρα ειμαι σιγουρος οτι καποιο λαθος εχει γινει! Και επισης δεν ειναι δυνατον να ειναι ακομα στις εγκρισεις οταν κοιταω απο το ιντερνετ την καρτα μου και να μου ερχεται λογαριασμος και να μου λεει οτι στις 2/4 εγινε εγγραφη και στις 7/4 περαστηκε στις τρεχουσες συναλλαγες και να παιρνω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και να μου λενε οτι ακομα δεν εχει περαστει τπτ! Ελεος με αυτο! Το μονο που μου μενει ειναι να παω στον διευθυντη και να γινει της ποπης εκει!ειναι 820 ευρω που θελω να τα πληρωνω 51 ευρω το μηνα για 16 μηνες!

 

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα τα ειπα αναλυτικα για να ξερετε και εσεις!σε οποιον εχει γινει κατι παρομοιο ασ πει κατι πριν παω στον διευθυντη!

 

έχεις δίκιο, έκανα λάθος.. το διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εννούσα.

 

Η λογική στις πιστωτικές είναι ότι σου δίνουν ένα πιστωτικό όριο χ.

 

Αν εσύ αγοράσεις κάτι με εφάπαξ χρέωση π.χ. αξίας 100 ευρώ, τότε μέχρι να εξοφλήσεις τον λογαριασμό των 100 ευρώ σου απομένει για αγορές διαθέσιμο υπόλοιπο χ-100.

 

Αν τώρα αγοράσεις κάτι αξίας 1000 ευρώ σε ν δόσεις, την επόμενη μέρα (η τη μέρα τέλος πάντων που θα δεσμευτεί το ποσό) θα σου απομένει για αγορές διαθέσιμο υπόλοιπο χ-1000.

 

Κάθε μήνα που θα πληρώνεις την δόση σου αξίας 1000/ν, το διαθέσιμό σου υπόλοιπο για αγοράς θα αυξάνει κατά την αξία της δόσης.

 

Επομένως σε ν μήνες που θα εξοφλήσεις το διαθέσιμο υπόλοιπο θα είναι πάλι χ.

 

Η λογική είναι ότι σου δίνουν ΑΤΟΚΕΣ δόσεις, δηλαδή αντί να πληρώσεις ντούκου 1000 ευρώ τα πληρώνεις π.χ. σε 12 μήνες άτοκα χωρίς να επιβαρύνεσαι κάποιον τόκο. Αυτή είναι η λογική.

 

Με το τρόπο που λες θα μπορούσε π.χ. κάποιος να έκανε αγορές 1000 ευρώ των Γενάρη με 10 άτοκες δόσεις των 100 ευρώ, 1000 ευρώ το Φλεβάρη με 10 άτοκες δόσεις των 100 ευρώ κ.ο.κ. για 5 μήνες και να πλήρωνες 500 ευρώ το μήνα για αγορές αξίας 5000 ευρώ! Σε αυτή τη περίπτωση δε θα είχε νόημα και το πιστωτικό όριο της κάρτας...

 

Οπότε το πιστωτικό όριο της κάρτας είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να χρεώσεις την κάρτα σου τόσο με εφάπαξ χρεώσεις όσο και με αγορές με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Οπότε το πιστωτικό όριο της κάρτας είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να χρεώσεις την κάρτα σου τόσο με εφάπαξ χρεώσεις όσο και με αγορές με δόσεις.

 

Εκτος και αν η καρτα σου δεν ειναι φοιτητικη οποτε το πιστωτικό της οριο δεν είναι και το ανώτατο ποσό που μπορείς να την χρεώσεις τόσο με εφάπαξ χρεώσεις όσο και με αγορές με δόσεις αφου σιγουρα η τραπεζα σου εχει δωσει δικαιωμα και για υπερβαση.

-
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, έκανα λάθος.. το διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εννούσα.

 

Με το τρόπο που λες θα μπορούσε π.χ. κάποιος να έκανε αγορές 1000 ευρώ των Γενάρη με 10 άτοκες δόσεις των 100 ευρώ, 1000 ευρώ το Φλεβάρη με 10 άτοκες δόσεις των 100 ευρώ κ.ο.κ. για 5 μήνες και να πλήρωνες 500 ευρώ το μήνα για αγορές αξίας 5000 ευρώ! Σε αυτή τη περίπτωση δε θα είχε νόημα και το πιστωτικό όριο της κάρτας...

 

Οπότε το πιστωτικό όριο της κάρτας είναι το ανώτατο ποσό που μπορείς να χρεώσεις την κάρτα σου τόσο με εφάπαξ χρεώσεις όσο και με αγορές με δόσεις.

 

ή θα μπορουσαν να μην σε αφηνουν να αγορασεις με δοσεις αν ξεπερασεις(το συνολο των δοσεων) το πιστωτικο οριο !! αντι να πληρωνουμε εμεις με δοσεις , μας πληρωνει η τραπεζα !!!!!! σωστα ή κανω λαθος ; :confused:

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Η παλιά μου ALPHA BONUS VISA έληγε Μάιο 2010. Παραδόξως την έστειλαν στην ώρα της. Ωραία λέω δεν θα έχουμε τρεχάματα και τηλέφωνα. Την ενεργοποίησα και όλα καλά.

 

Όταν μπήκα όμως στο alphabonus.gr για να δω πόσους πόντους είχα ( γιατί ήθελα να εξαργυρώσω μερικούς στο ΦΩΚΑ ) μου έβγαλε ένα μήνυμα για πρόβλημα και να επικοινωνήσω με την ALPHA. Αποτέλεσμα......Οι πόντοι θα εμφανιστούν πάλι στην κάρτα μετά τις 15/6......45 μέρες θέλει το σύστημα τους λέει για να περάσει τους πόντους στην νέα κάρτα......:shifty::shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

ποια τράπεζα πιστεύετε οτι έχει την καλύτερη προπληρωμένη κάρτα.?

 

Ολες πανω κατω τα ίδια ειναι...

Απο αυτες που εχω χρησιμοποιήσει θα σου πρότεινα της τράπεζας Κύπρου αν τη θες για αγορες σε ιντερνετ/φυσικά καταστήματα, ή της Πειραιώς αν τη θές αποκλειστικά για αγορές μεσω ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

ποια τράπεζα πιστεύετε οτι έχει την καλύτερη προπληρωμένη κάρτα.?

 

Θα σου πρότεινα την prepaid της τράπεζας Κύπρου.

 

 

 

Πριν λίγες ημέρες μου ήρθε ο λογαριασμός της πιστωτικής μου και είδα ότι έχουν χρεώσει (κάθε χρόνο το ίδιο βιολί :mad: ) συνδρομές και στη κύρια και στη πρόσθετη. Κάλεσα λοιπόν τη τράπεζα και μου έκαναν τον αντιλογισμό.

 

Με την ευκαιρία λοιπόν να θυμίσω σε όσους έχουν κάρτα, να κοιτάνε τους λογαριασμούς τους και αν βλέπουν συνδρομές να καλούν τη τράπεζά τους και να ζητούν να τους αφαιρεθούν αυτές και να μη τις πληρώσουν.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...