Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πολλές τράπεζες έχουν προπληρωμένες. Χρεώσεις παραπάνω δεν έχουν, όμως όταν τις φορτίζεις μπορεί να σου κρατήσουν 1-2ευρώ προμήθεια. Προτίμησε να πάρεις προπληρωμένη της τράπεζας που συνεργάζεσαι (αν εχει). Διαφορετικά ψάξε σε Κύπρου, Eurobank κλπ. Οι προπληρωμένες απότι ξέρω δε κάνουν δόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω προπληρωμένη Κύπρου εδώ και χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. κρατάει 1 ευρώ σε κάθε φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

έχετε να προτείνετε προπληρωμένη κάποιας τράπεζας που να είστε ευχαριστημένοι?

οι προπληρωμένες έχουν παραπάνω χρεώσεις και ξέρετε αν τις δέχοτναι τα θεάτρα?

ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας..

 

Έχω εδώ και χρόνια την προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου.

Αρκετά ευχαριστημένος και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Για χρεώσεις κ.λ.π. κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο http://www.prepaidcards.gr/ είναι αναλυτικότατο και θα σου απαντηθούν οι απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Σκεφτομουν να βγαλω κωδικους για την υπηρεσια winbank.

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει την υπηρεσια αυτη, κατα ποσο κατα την γνωμη του αξιζει και αν θα μπορω μεσου κινητου (νοκια 5800) να εχω προσβαση.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Σκεφτομουν να βγαλω κωδικους για την υπηρεσια winbank.

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει την υπηρεσια αυτη, κατα ποσο κατα την γνωμη του αξιζει και αν θα μπορω μεσου κινητου (νοκια 5800) να εχω προσβαση.

Ευχαριστω :)

Εχω αρκετά χρόνια την υπηρεσία winbank και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος καθ΄όσον παρέχει υπηρεσίες που δεν τις έχουν άλλες τράπεζες(π.χ. ανάληψη χρημάτων χωρίς κάρτα από ΑΤΜ). Βέβαια όλες μου οι συναλλαγές γίνονται μέσω ιντερνετ, το τηλέφωνο (phone banking) αν και το έχω σπάνια το χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετά χρόνια την υπηρεσία winbank και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος καθ΄όσον παρέχει υπηρεσίες που δεν τις έχουν άλλες τράπεζες(π.χ. ανάληψη χρημάτων χωρίς κάρτα από ΑΤΜ). Βέβαια όλες μου οι συναλλαγές γίνονται μέσω ιντερνετ, το τηλέφωνο (phone banking) αν και το έχω σπάνια το χρησιμοποιώ.

 

Πολυ εξυπνη η νεα υπηρεσια με την αναληψη μετρητων χωρις καρτα , δεν χρειαζετε να κουβαλας και καρτα μαζι οπως και μπορεις να στειλεις και καποιον να παρει χρηματα απο ενα ατμ χωρις να τους δωσεις την καρτα σου και να μαθει κωδικους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω winbank και είμαι ευχαριστημένος. Για την ακρίβεια είμαι γενικότερα ευχαριστημένος από τον τρόπο και την ταχύτητα εξυπηρέτησης της πειραιώς. Όταν πρωτοέβγαλα την κάρτα, τους πήρε μισή ώρα συνολικά να μου ανοίξουν λογαριασμό, να μου βγάλουν κάρτα, να μου ενεργοποιήσουν to winbank και να μου δώσουν μπρελόκ με τους κωδικούς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας!

Η υπηρεσια που δεν απαιτει να εχεις την καρτα μαζι σου για να κανεις αναληψη πως λεγεται?

Μπρελοκ με τους κωδικους? Καλο ακουγεται :happy:

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσια που δεν απαιτει να εχεις την καρτα μαζι σου για να κανεις αναληψη πως λεγεται?

Μπρελοκ με τους κωδικους? Καλο ακουγεται :happy:

 

Η υπηρεσία λέγεται Λεφτά στο Λεπτό.

 

Το μπρελόκ με τους κωδικούς δεν είναι απαραίτητο, απλά προσφερει επιπλέον ασφάλεια. Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το web Banking χωρίς μπρελόκ (μου έρχεται στο κινητό κωδικός μια χρήσης όποτε χρειαστεί) και κάνω όλες τις συναλλαγές χωρίς πρόβλημα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία λέγεται Λεφτά στο Λεπτό.

 

Το μπρελόκ με τους κωδικούς δεν είναι απαραίτητο, απλά προσφερει επιπλέον ασφάλεια. Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το web Banking χωρίς μπρελόκ (μου έρχεται στο κινητό κωδικός μια χρήσης όποτε χρειαστεί) και κάνω όλες τις συναλλαγές χωρίς πρόβλημα.

 

Αυτή και αν είναι πρωτοποριακή υπηρεσία.....!!!!!

Ενώ όλες οι άλλες τράπεζες σε χρεώνουν για να σου δώσουν τη συσκευή κωδικών, η Πειραιώς κάνει το αυτονόητο..... σου στέλνει κωδικό στο κινητό...... δωρεάν, γρήγορα και χωρίς άλλες χρεώσεις ......

 

Το Καλύτερο web-banking στην Ελλάδα......!!!!!!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Kαι στην eurobank υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης κωδικου στο κινητο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Απο την Εμπορικη τραπεζα, ποια πιστωτικη καρτα προτεινετε για αγορες απο καταστηματα αλλα και απο το ιντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα έκανα αιτηση για μια πιστωτική κάρτα (aplha bonus visa) κυριως για τυχόν αγορες με δόσεις & για τις διάφορες προσφερες μεσω της συλλογής των bonus πόντων.Μέχρι σήμερα ημουνα κάτοχος μόνο χρεωστικής κάρτας που την χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για αγορες μέσω Internet.

Επειδή δεν γνωρίζω επακριβώς πώς λειτουργεί μια πιστωτική κάρτα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

1) έστω ότι κάνω μια αγορά (π.χ. σε Super Market) μέσω της πιστωτικής κάρτας. Το ποσό της συγκεκριμένης αγοράς πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο στο αντίστοιχο λογαριασμό μου, με τον οποίον είναι συνδεδεμένη η κάρτα; Εαν όχι υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέχρι το οποίο μπορώ να καταθέσω το ποσό της αγοράς χωρίς να χρεωθώ τα διάφορα επιτόκια που αναφέρει η τράπεζα;

2) εάν πάντα υπάρχει διαθέσιμο ποσό στο λογαριασμό μου για όλες τις αγορές, λογικά η Τράπεζα δεν πρόκειται ποτέ να "κερδίσει" κάτι από εμένα (η κάρτα δεν έχει συνδρομή λόγω προσφοράς). Αυτό ισχύει ή έχω χάσει κάτι στα μικρά γράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει στη Eurobank και μέσα σε 20 λεπτά έφυγα με μία maestro-euroline(για ATM αλλά και αγορές) και με μία prepaid visa για το internet!:cool:
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Έχω ενα προγραμμα αποταμίευσης στη eurobank , και συγκεκριμένα το easy life. Το πρόγραμμα αυτό ισχύει για 15 χρόνια και μια φορά το χρόνο γίνεται αυτόματη καταβολή χρηματικού ποσού απ' τον λογαριασμό μου. Ελάχιστη διάρκεια είναι τα 3 χρόνια.

Το ερώτημά μου, προς όποιον γνωρίζει, είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θέλω να διακόψω το πρόγραμμα πρίν τα 3 χρόνια? Χανω το ποσό που έχω ήδη καταβάλει? μέρος του ποσου? τους τόκους?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...

1) έστω ότι κάνω μια αγορά (π.χ. σε Super Market) μέσω της πιστωτικής κάρτας. Το ποσό της συγκεκριμένης αγοράς πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο στο αντίστοιχο λογαριασμό μου, με τον οποίον είναι συνδεδεμένη η κάρτα; Εαν όχι υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέχρι το οποίο μπορώ να καταθέσω το ποσό της αγοράς χωρίς να χρεωθώ τα διάφορα επιτόκια που αναφέρει η τράπεζα;

2) εάν πάντα υπάρχει διαθέσιμο ποσό στο λογαριασμό μου για όλες τις αγορές, λογικά η Τράπεζα δεν πρόκειται ποτέ να "κερδίσει" κάτι από εμένα (η κάρτα δεν έχει συνδρομή λόγω προσφοράς). Αυτό ισχύει ή έχω χάσει κάτι στα μικρά γράμματα;

 

Για το πρώτο.

Αν έχεις βάλει αυτόματη εξόφληση του ποσού της κάρτας από το λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη τότε το ποσό που θα απαιτηθεί θα πρέπει να είναι στο λογαριασμό διαθέσιμο τουλάχιστον μια ημέρα πριν την είσπραξή του. Αν π.χ. πρέπει να πληρωθεί στις 22/6 θα πρέπει να έχεις διαθέσιμα τα χρήματα τουλάχιστον στις 21/6.

 

Καλύτερα και για περισσότερη σιγουριά να ρωτήσεις τη τράπεζα γι αυτό διότι πιθανόν να υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος.

 

Γιατί σύνδεσες τη πιστωτική με λογαριασμό; Δε μπορούσες να έχεις έναν άλλο ή τον ίδιο λογαριασμό άσχετο με τη κάρτα και να καλείς μεταφέροντας χρήματα από αυτόν για τη πληρωμή της κάρτας;

 

Για το δεύτερο.

Θα κερδίσει μόνο αν κάνεις κάποια γκέλα και δε πληρώσεις κάποια φορά ή πληρώσεις μόνο την ελάχιστη δόση. Αν δε τα κάνεις αυτά μην έχεις κανένα πρόβλημα για το αν η τράπεζα δε θα κερδίσει από εσένα. :lol::)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα έκανα αιτηση για μια πιστωτική κάρτα (aplha bonus visa) κυριως για τυχόν αγορες με δόσεις & για τις διάφορες προσφερες μεσω της συλλογής των bonus πόντων.Μέχρι σήμερα ημουνα κάτοχος μόνο χρεωστικής κάρτας που την χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για αγορες μέσω Internet.

Επειδή δεν γνωρίζω επακριβώς πώς λειτουργεί μια πιστωτική κάρτα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

1) έστω ότι κάνω μια αγορά (π.χ. σε Super Market) μέσω της πιστωτικής κάρτας. Το ποσό της συγκεκριμένης αγοράς πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο στο αντίστοιχο λογαριασμό μου, με τον οποίον είναι συνδεδεμένη η κάρτα; Εαν όχι υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέχρι το οποίο μπορώ να καταθέσω το ποσό της αγοράς χωρίς να χρεωθώ τα διάφορα επιτόκια που αναφέρει η τράπεζα;

2) εάν πάντα υπάρχει διαθέσιμο ποσό στο λογαριασμό μου για όλες τις αγορές, λογικά η Τράπεζα δεν πρόκειται ποτέ να "κερδίσει" κάτι από εμένα (η κάρτα δεν έχει συνδρομή λόγω προσφοράς). Αυτό ισχύει ή έχω χάσει κάτι στα μικρά γράμματα;

Όχι δεν χρειάζεται να χεις τα χρήματα διαθέσιμα τη στιγμή της αγοράς. Κάνεις τις αγορές σου, σου έρχεται ο λογαριασμός μια φορά τον μήνα, και εφόσον τον πληρώνεις εντός της προθεσμίας που γράφει πάνω, η τράπεζα το μόνο κέρδος που θα βγάλει είναι η προμήθεια που κρατάει από τον έμπορο όταν κάνεις την αγoρά.

 

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Έχω ενα προγραμμα αποταμίευσης στη eurobank , και συγκεκριμένα το easy life. Το πρόγραμμα αυτό ισχύει για 15 χρόνια και μια φορά το χρόνο γίνεται αυτόματη καταβολή χρηματικού ποσού απ' τον λογαριασμό μου. Ελάχιστη διάρκεια είναι τα 3 χρόνια.

Το ερώτημά μου, προς όποιον γνωρίζει, είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θέλω να διακόψω το πρόγραμμα πρίν τα 3 χρόνια? Χανω το ποσό που έχω ήδη καταβάλει? μέρος του ποσου? τους τόκους?

Ευχαριστώ

Αυτίό εξαρτάται από τους όρους του προγράμματος. Κάθε πρόγραμμα έχει διαφορετική νοοτροπία. Καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν που σου το πούλησε :)

Link to comment
Share on other sites

Mπορώ να αλλάξω την διεύθυνση αποστολής πιστωτικής για ένα 2μηνο?

 

μπορεις να την αλλαξεις οσες φορες θελεις και για οσο καιρο θελεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται να χεις τα χρήματα διαθέσιμα τη στιγμή της αγοράς. Κάνεις τις αγορές σου, σου έρχεται ο λογαριασμός μια φορά τον μήνα, και εφόσον τον πληρώνεις εντός της προθεσμίας που γράφει πάνω, η τράπεζα το μόνο κέρδος που θα βγάλει είναι η προμήθεια που κρατάει από τον έμπορο όταν κάνεις την αγoρά.

 

Οπότε εάν κάνω διαφορες αγορες (μέσω της πιστωτικης κάρτας) τα αντίστοιχα χρηματικά ποσά θα πρέπει να είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό μου (ο οποίος είναι συνδεδεμένος με την κάρτα) μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία που θα μου γνωστοποιείται μέσω statement. Το χρονικό αυτό περιθώριο της προθεσμίας πόσο περίπου είναι;

Φαντάζομαι στην περίπτωση που δεν θα υπάρχει το συγκεκριμενο χρηματικό ποσό στον λογαριασμό μου μέχρι την καθορισμένη ημερομηνία προθεσμίας θα ισχύουν τα γνωστα "ληστρικά" επιτόκια...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εάν κάνω διαφορες αγορες (μέσω της πιστωτικης κάρτας) τα αντίστοιχα χρηματικά ποσά θα πρέπει να είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό μου (ο οποίος είναι συνδεδεμένος με την κάρτα) μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία που θα μου γνωστοποιείται μέσω statement. Το χρονικό αυτό περιθώριο της προθεσμίας πόσο περίπου είναι;

Φαντάζομαι στην περίπτωση που δεν θα υπάρχει το συγκεκριμενο χρηματικό ποσό στον λογαριασμό μου μέχρι την καθορισμένη ημερομηνία προθεσμίας θα ισχύουν τα γνωστα "ληστρικά" επιτόκια...

 

Αυτο ειναι αναλογα με την ημερομηνια εκδοσης του λογαριασμου.

Π.χ.κανεις μια αγορα στις 27/5 και ο λογαριασμος εκδιδεται στις 6/6 οποτε η ημερομηνια πληρωμης θα ειναι κοντα στο τελος Ιουνιου.

Μπορει ομως ο λογαριασμος να εκδιδεται στις 22/6 αρα η πληρωμη θα ειναι στα μεσα Ιουλιου.

-
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Έχω ενα προγραμμα αποταμίευσης στη eurobank , και συγκεκριμένα το easy life. Το πρόγραμμα αυτό ισχύει για 15 χρόνια και μια φορά το χρόνο γίνεται αυτόματη καταβολή χρηματικού ποσού απ' τον λογαριασμό μου. Ελάχιστη διάρκεια είναι τα 3 χρόνια.

Το ερώτημά μου, προς όποιον γνωρίζει, είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θέλω να διακόψω το πρόγραμμα πρίν τα 3 χρόνια? Χανω το ποσό που έχω ήδη καταβάλει? μέρος του ποσου? τους τόκους?

Ευχαριστώ

 

Αν το σταματησεις πριν τα 3 χρονια,δεν θα λαβεις κανενα ποσο.

Εχεις χασει και τους τοκους και το ολο το ποσο.

-
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της εμπορικης visa στην οποια μπαινει ο μισθος μου καθε μηνα. Ομως δε με αφηνει το paypal να την χρησιμοποιησω. Μπορω να κανω κατι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...