Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Με την ευκαιρία λοιπόν να θυμίσω σε όσους έχουν κάρτα, να κοιτάνε τους λογαριασμούς τους και αν βλέπουν συνδρομές να καλούν τη τράπεζά τους και να ζητούν να τους αφαιρεθούν αυτές και να μη τις πληρώσουν.

 

Σωστό αυτό. Και αν σου κουνηθούν ότι έτσι προβλέπεται από τον τιμοκατάλογο κλπ, λές ότι καταργείς την κάρτα και φυσικά γλυτώνεις και την συνδρομή, η οποία προκαταβάλλεται. Εκτός και αν έχεις χρεωστικό υπόλοιπο, οπότε, αν την καταργήσεις σου ζητάνε να πληρώσεις όλο το ποσό ντούκου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την prepaid της τράπεζας Κύπρου.

 

 

 

Πριν λίγες ημέρες μου ήρθε ο λογαριασμός της πιστωτικής μου και είδα ότι έχουν χρεώσει (κάθε χρόνο το ίδιο βιολί :mad: ) συνδρομές και στη κύρια και στη πρόσθετη. Κάλεσα λοιπόν τη τράπεζα και μου έκαναν τον αντιλογισμό.

 

Με την ευκαιρία λοιπόν να θυμίσω σε όσους έχουν κάρτα, να κοιτάνε τους λογαριασμούς τους και αν βλέπουν συνδρομές να καλούν τη τράπεζά τους και να ζητούν να τους αφαιρεθούν αυτές και να μη τις πληρώσουν.

 

οσες φορες μου χρεωσαν συνδρομη, πηρα την εξυπηρετηση πελατων και ζητησα αμεσως ακυρωση της καρτας. Την επομενη μερα παντα επικοινωνουν μαζι μου και μου λενε δωρεαν συνδρομη για παντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες σε 3 διαφορετικες καρτες μου βλεπω χρεωσεις μεσω ebanking απο κατι απιθανες εταιριες απο Αυστραλια,Κυπρο,Καναδα,Λονδινο.Υποψιν οτι δεν εχω παει ποτε σε κανενα απο αυτα τα μερη.

Aμεσως μολις ειδα την πρωτη χρεωση πηρα τηλεφωνο την μια τραπεζα και ζητησα την ακυρωση της καρτας,το ιδιο προχθες με αλλη καρτα αλλης τραπεζας και σημερα με την τριτη καρτα με ειδοποιησε η ιδια η τραπεζα και προτεινε την ακυρωση της.Αν οι χρεωσεις εγιναν με αγορες,αποκλειεται να μου ζητησουν οι τραπεζες να πληρωσω ενω δεν εχω υπογραψει καποια αποδειξη.Τι γινεται ομως στην περιπτωση που αυτες οι χρεωσεις εγιναν ηλεκτρονικα?Θα με υποχρεωσουν να πληρωσω?Υπαρχει τροπος να φανει οτι αυτες οι χρεωσεις δεν εγιναν απο εμενα?

-
Link to comment
Share on other sites

Ολες πανω κατω τα ίδια ειναι...

Απο αυτες που εχω χρησιμοποιήσει θα σου πρότεινα της τράπεζας Κύπρου αν τη θες για αγορες σε ιντερνετ/φυσικά καταστήματα, ή της Πειραιώς αν τη θές αποκλειστικά για αγορές μεσω ιντερνετ

 

τι χαρτιά χρειάζομαι για να βγάλω προπληρωμένη κάρτα στην Κύπρου.?

και αν ξέρετε πόσο είναι το όριο φόρτισης.?

Link to comment
Share on other sites

οσες φορες μου χρεωσαν συνδρομη, πηρα την εξυπηρετηση πελατων και ζητησα αμεσως ακυρωση της καρτας. Την επομενη μερα παντα επικοινωνουν μαζι μου και μου λενε δωρεαν συνδρομη για παντα.

 

Αυτό λέμε, αλλά αν χρωστάς στην κάρτα είναι λίγο δύσκολο, γιατί με την καταγγελία της σύμβασης οφείλεις να πληρώσεις άμεσα όλο το ποσό...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι χαρτιά χρειάζομαι για να βγάλω προπληρωμένη κάρτα στην Κύπρου.?

και αν ξέρετε πόσο είναι το όριο φόρτισης.?

 

Χρειάζεσαι αστυνομική ταυτότητα και έγγραφο στο οποίο να φαίνεται ο ΑΦΜ σου.

 

Για τις χρεώσεις δες εδώ: http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=11&langID=1

Link to comment
Share on other sites

τι χαρτιά χρειάζομαι για να βγάλω προπληρωμένη κάρτα στην Κύπρου.?

και αν ξέρετε πόσο είναι το όριο φόρτισης.?

μη βγαλεις ρε φιλε μου...Δεν συμφερει.Ειχα και εγω καποτε..Πανε βγαλε καμαι φοιτητικη-νεων χρεωστικη στις διαφορες τραπεζες!!!!Προσωπικα εβγαλα πριν 8 μηνες απο αλφα μια τετοια και γλυτωσα και κρατησεις στην καταθεση 1 ευρω που ηταν αλλα και στην αναληψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες σε 3 διαφορετικες καρτες μου βλεπω χρεωσεις μεσω ebanking απο κατι απιθανες εταιριες απο Αυστραλια,Κυπρο,Καναδα,Λονδινο.Υποψιν οτι δεν εχω παει ποτε σε κανενα απο αυτα τα μερη.

Aμεσως μολις ειδα την πρωτη χρεωση πηρα τηλεφωνο την μια τραπεζα και ζητησα την ακυρωση της καρτας,το ιδιο προχθες με αλλη καρτα αλλης τραπεζας και σημερα με την τριτη καρτα με ειδοποιησε η ιδια η τραπεζα και προτεινε την ακυρωση της.Αν οι χρεωσεις εγιναν με αγορες,αποκλειεται να μου ζητησουν οι τραπεζες να πληρωσω ενω δεν εχω υπογραψει καποια αποδειξη.Τι γινεται ομως στην περιπτωση που αυτες οι χρεωσεις εγιναν ηλεκτρονικα?Θα με υποχρεωσουν να πληρωσω?Υπαρχει τροπος να φανει οτι αυτες οι χρεωσεις δεν εγιναν απο εμενα?

Ειχα παρομοιο προβλημα οταν η citibank visa μου χρεωθηκε ηλεκτρονικα 500 ευρω.Μου επιστραφηκαν ολα μετα απο ενα μηνα.Δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα.Αν χρειαστει υπαρχει και ο τραπεζικος διαμεσολαβητης οπου μπορεις να απευθυνθεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 μερες σε 3 διαφορετικες καρτες μου βλεπω χρεωσεις μεσω ebanking απο κατι απιθανες εταιριες απο Αυστραλια,Κυπρο,Καναδα,Λονδινο.Υποψιν οτι δεν εχω παει ποτε σε κανενα απο αυτα τα μερη.

 

Για να το αντιμετωπίζεις και στις 3 κάρτες πιθανόν σημαίνει ότι κάποιος υπέκλεψε τα στοιχεία σου. Υπάρχει κάποιος έμπορος που έκανες συναλλαγές και με τις 3 κάρτες του τελευταίους μήνες; Ανήκουν στη ίδια τράπεζα οι κάρτες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι,ειναι απο διαφορετικες τραπεζες και η μια απο αυτες ειναι η citibank που λεει στο παραπανω post ο ioma.Δεν θυμαμαι κανενα εμπορο που να εκανα συναλλαγη και με τις 3 καρτες.
-
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε, αλλά αν χρωστάς στην κάρτα είναι λίγο δύσκολο, γιατί με την καταγγελία της σύμβασης οφείλεις να πληρώσεις άμεσα όλο το ποσό...

 

οταν χρησιμοποιεις σωστα τις καρτες και τις εκμεταλλευεσε εσυ και οχι αυτες εσενα, τοτε εχεις δυναμη για να διεκδικησεις το κατι παραπανω απο την τραπεζα. Τωρα αν χρωστας χιλιαδες ευρω, κανεις τον χαζο και πληρωνεις και συνδρομες και τα παντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσες φορες μου χρεωσαν συνδρομη, πηρα την εξυπηρετηση πελατων και ζητησα αμεσως ακυρωση της καρτας. Την επομενη μερα παντα επικοινωνουν μαζι μου και μου λενε δωρεαν συνδρομη για παντα.

 

Κατευθείαν στην επίθεση ε; :lol:

Εγώ τους το λέω ευγενικά να μου αφαιρέσουν τις συνδρομές και πάντα, ω ποια τύχη, το δέχονται σε δευτερόλεπτα. :D Πριν καν κλείσω το τηλέφωνο μου στέλνουν και επιβεβαιωτικό sms για αποδοχή του αιτήματος αντιλογισμού.

 

Αυτό το για πάντα μου το λένε και εμένα. Άιντε να δω πότε θα το κάνουν πράξη για να γλυτώνω και το τηλεφώνημα κάθε φορά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω να κάνω εγγραφή για τις εξετάσεις GMAT. Στις οδηγίες όμως μου λέει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου? Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική λύση? Πιστωτική κάρτα δε νομίζω να μου χορηγήσουν και ούτε θέλω να βγάλω.

 

Επίσης, η Τράπεζα Κύπρου έχει και prepaid cards και debit cards, των οποίων τη διαφορά δε τη γνωρίζω. Παίζει ρόλο αν είναι debit ή prepaid? Γνωρίζει κανεις αν η μετατροπή σε δολλάρια γίνεται αυτόματα κατά τη στιγμή της εγγραφής ή από την τράπεζα όταν θα πάω να βγάλω την κάρτα. Κουφή η ερώτηση, το ξέρω, αλλά δεν έχω ιδέα από κάρτες ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτέ :O.

Link to comment
Share on other sites

...

Επίσης, η Τράπεζα Κύπρου έχει και prepaid cards και debit cards, των οποίων τη διαφορά δε τη γνωρίζω. ...

 

Είναι αυτό ακριβώς που λένε οι ονομασίες τους.

Στη μια, prepaid, καταθέτεις (τη φορτίζεις όπως λέγεται) χρήματα σε αυτήν και τη χρησιμοποιείς μετά για αγορές κ.λ.π..

Η δεύτερη είναι μια κάρτα μετρητών, συνδεδεμένη με το λογαριασμό που πρέπει να διαθέτεις στη τράπεζα, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν πιστωτική με άμεση χρέωση του λογαριασμού σου.

Σε καμία από τις δυο δε μπορούν να μπουν δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω για να εξοφλώ τον λογαριασμό κινητού μου (Cosmote) αυτόματα μέσω πιστωτικής κάρτας?
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω για να εξοφλώ τον λογαριασμό κινητού μου (Cosmote) αυτόματα μέσω πιστωτικής κάρτας?

 

γιουρομπανκ κοσμοτε βιζα και παγια εντολη εξοφλησης μεσω καρτας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιουρομπανκ κοσμοτε βιζα και παγια εντολη εξοφλησης μεσω καρτας.

 

Δεν εχω eurobank πιστωτική... Βασικά αυτο ρώτησα, πως κάνω πάγια εντολή εξόφλησης μεσω κάρτας? ειναι κατι που πρεπει να ζητήσω στη τράπεζα ή στη κοσμοτε?

Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote θα ζητήσεις την εξόφληση με πιστωτική .

Εγώ το έκανα στον Γερμανό

Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote θα ζητήσεις την εξόφληση με πιστωτική .

Εγώ το έκανα στον Γερμανό

 

Α οκ, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν περίπου 1 μήνα έκανα αίτηση για την Student Eurobank Visa και ενώ στη σελίδα τους αναφέρει:

Μόνο με τη φοιτητική σου ταυτότητα

Χωρίς εγγυητές

Χωρίς δικαιολογητικά

το αίτημα μου απορρίφθηκε! Πως είναι δυνατόν; Σαν να μην έφτανε αυτό σε επικοινωνία που είχα μαζί τους αρνούνται να μου πουν ακόμη και το λόγο απόρριψης!

Να αναφέρω ότι εδώ και 2 χρόνια έχω φοιτητική πιστωτική σε άλλη τράπεζα (το οποίο και δήλωσα στην αίτηση μου) δεν χρωστάω τίποτα στην κάρτα μου και πάντα εξωφλούσα ΟΛΟ το υπόλοιπο έγκαιρα.

Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Για τους λόγους απόρριψης; :worry:

Once you 'll have me, you will love me.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν περίπου 1 μήνα έκανα αίτηση για την Student Eurobank Visa και ενώ στη σελίδα τους αναφέρει:

Μόνο με τη φοιτητική σου ταυτότητα

Χωρίς εγγυητές

Χωρίς δικαιολογητικά

το αίτημα μου απορρίφθηκε! Πως είναι δυνατόν; Σαν να μην έφτανε αυτό σε επικοινωνία που είχα μαζί τους αρνούνται να μου πουν ακόμη και το λόγο απόρριψης!

Να αναφέρω ότι εδώ και 2 χρόνια έχω φοιτητική πιστωτική σε άλλη τράπεζα (το οποίο και δήλωσα στην αίτηση μου) δεν χρωστάω τίποτα στην κάρτα μου και πάντα εξωφλούσα ΟΛΟ το υπόλοιπο έγκαιρα.

Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Για τους λόγους απόρριψης; :worry:

 

Επειδή είχα ρωτήσει κι εγώ για τη φοιτητική της eurobank μου ειχαν πει οτι χρειαζεται και εκκαθαριστικό. (παρα το γεγονός οτι δεν αναφέρεται πουθενά στο site τους)

Ένας παράγοντας είναι αυτός. Αλλος μπορεί να είναι το ότι έχεις πιστωτική και σε άλλη τράπεζα.

Δοκίμασε πάντως και στη Πειραιώς για φοιτητική πιστωτική

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να αναφερεις οτι εχεις και αλλη πιστωτικη. Οταν ειχα κανει αιτηση για δευτερη εγω δεν ειχα αναφερει οτι ειχα ηδη μια γι αυτο το λογο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να αναφερεις οτι εχεις και αλλη πιστωτικη... .

 

Ακόμα και αν δε το αναφέρει θα το βρουν/μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν η πληρωμή της πιστωτικής σε ATM που δέχεται χαρτονομίσματα χωρίς την χρήση φακέλου, φαίνεται κατευθείαν στο σύστημα?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...