Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος είπε ότι η Αλφα έχει περιορίσει πολύ την χορήγηση κάθε είδους δανείων, πλην των στεγαστικών, καθώς και ότι για να είναι σίγουρος κάποιος ότι θα του χορηγηθεί δάνειο θα πρέπει να προσκομίζει εκουσίως πρόσθετες εξασφαλίσεις αποπληρωμής.

 

Βέβαια, τη στιγμή που τα δάνεια εγκρίνονται από τις κεντρικές υπηρεσίες, ενώ τα υποκαταστήματα απλώς συλλέγουν τα δικαιολογητικά, θεωρώ περιττό το να έχει φύγει τέτοιο έγγραφο προς τα υποκαταστήματα.

Α γι αυτο δεν πολυδιαφημίζουν κιόλας τα δάνεια αυτο το καιρό? Πλακα πλακα ουτε και για πιστωτικές βλέπω διαφημίσεις... αυτό που κυρίως βλέπω να διαφημίζουν είναι οι καταθετικοί λογαριασμοί ,οι προθεσμιακές και οι επαγγελματικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό λόγω του κλίματος που επικρατεί υπάρχει τάση φυγής κεφαλαίων προς τράπεζες του εξωτερικού. Αυτό μπορεί γενικότερα να επηρεάσει την σταθερότητα του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Για την άλφα συγκεκριμένω κάπου διάβασα ότι έχει αυξημένο ποσοστό επισφαλειών. Ενόψει των παραπάνω θεωρώ λογικό να κλείνει η «στρόφιγγα» των χορηγήσεων
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατανοητα ολα αυτα αλλα μιλαμε για μια απλη πιστωτικη καρτα. Στο κατω κατω εαν ηθελαν εγγυητη για να προχωρησει η αιτηση ας μας το ελεγαν.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό λόγω του κλίματος που επικρατεί υπάρχει τάση φυγής κεφαλαίων προς τράπεζες του εξωτερικού. ....

 

Πλάκα πλάκα, η αδερφή μου έχει έναν λογαριασμό στις ΗΠΑ και έναν στη Γαλλία από τότε που σπούδαζε και δεν τους έκλεισε ποτέ, έχουν και κάτι λίγες, 2-3 χιλιάδες $ και € αντίστοιχα μέσα. Να στείλει τιποτα χρήματα επιπλέον, στους λογαριασμούς αυτούς να μας βρίσκονται ή βλάκεια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία σίγουρα δεν είναι. Καποιους ενδοιασμούς θα είχα στη θέση σου

1. Τί γίνεται με το φόρο επαναπατρισμού, γιατί δεν έχει διευκρινισθεί ακόμη τί θα ισχύσει

2. Αν τα χρήματα δικαιολογούνται από τα δηλωμένα εισοδήματα του δικαιούχου του λογαριασμού, σε περίπτωση που γίνει έλεγχος μη βρει κανένα μπελά

3. Κατά πόσον είναι εύκολα προσβάσιμα τα χρήματα, αν τα χρειαστείτε και τί έξοδα απαιτούνται

4. Αν η μετατροπή συναλλάγματος τελικά σε συμφέρει εφόσον τον κάνεις σε δολλάρια (επιβαρύνεται με κάποια προμήθεα της τράπεζας)

 

Αυτά μου ρχονται τωρα, αν σκεφτω κι αλλά θα τα γραψω. Βέβαια αν γίνει καμιά στραβή και τα χρήματα τα έχουμε εδώ τότε... δε θέλω να το σκέφτομαι καν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανενδοτοι αλλα και απροσωποι ακομα και σε επιστολη που τους εστειλε η κοπελα μου ρωτωντας τους για ποιο ουσιαστικα λογο εγινε απορριψη. Λες και μιλας με bots.

 

Σε συνέχεια email σας θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε ότι η αίτησή σας για χορήγηση κάρτας Aegean Bonus Visa έχει απορριφθεί από το αυτόματο σύστημα αξιολόγησης της Τραπέζης. Επιπλέον μετά από επανεξέταση, η απάντηση παραμένει αρνητική.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας και στα τηλέφωνα 801 11 326 0000 (αν καλείτε από σταθερό) ή στο 210 326 0000 (αν καλείτε από κινητό).

 

Με εκτίμηση,

 

ALPHA BANK

 

Βουρ για ακυρωση του καταθετικου λογαριασμου και τα μπογαλακια μας σε αλλη τραπεζα

Link to comment
Share on other sites

Ανενδοτοι αλλα και απροσωποι ακομα και σε επιστολη που τους εστειλε η κοπελα μου ρωτωντας τους για ποιο ουσιαστικα λογο εγινε απορριψη. Λες και μιλας με bots.

 

Σε συνέχεια email σας θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε ότι η αίτησή σας για χορήγηση κάρτας Aegean Bonus Visa έχει απορριφθεί από το αυτόματο σύστημα αξιολόγησης της Τραπέζης. Επιπλέον μετά από επανεξέταση, η απάντηση παραμένει αρνητική.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας και στα τηλέφωνα 801 11 326 0000 (αν καλείτε από σταθερό) ή στο 210 326 0000 (αν καλείτε από κινητό).

 

Με εκτίμηση,

 

ALPHA BANK

 

Βουρ για ακυρωση του καταθετικου λογαριασμου και τα μπογαλακια μας σε αλλη τραπεζα

Μην βιαστείς.. και αλλού τα ίδια είναι.

 

Ειχα κάνει 2 φορές αίτηση για φοιτητική πιστωτική στη citibank. Απορρίφθηκε.

Μετά δοκίμασα τη τύχη μου στη Πειραιώς. Απορρίφθηκε.

Σημερα έκανα αίτηση ηλεκτρονικά στη Eurobank. Μετα απο λίγα λεπτά (!) λαμβάνω email οτι... Απορρίφθηκε.

 

Βαρέθηκα. Και να φανταστείς και στις 3 αυτές τράπεζες έχω καταθετικούς λογαριασμούς και μαλιστα στη eurobank και ασφαλιστικό πρόγραμμα. Και όσο είχα φοιτητική πιστωτική στην Εμπορική, ήμουν συνεπέστατος. Δεν υπήρχε ούτε μια φορα να καθυστερήσω πληρωμή. Ούτε μια.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Μπορώ να κάνω κατάθεση σε τράπεζα ένα ποσό (πχ 2000-3000) ΜΟΝΟ κέρματα;;;

Θα έχουν κανένα πρόβλημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Μπορώ να κάνω κατάθεση σε τράπεζα ένα ποσό (πχ 2000-3000) ΜΟΝΟ κέρματα;;;

Θα έχουν κανένα πρόβλημα;;;;

:lol: Μακράν το πιο αστείο σχόλιο που έχω διαβάσει στο myphone εδώ και πολύ καιρό!!!

Σου εχει κάνει κατι κάποιος ταμίας και θέλεις να τον εκδικηθείς ? χε χε χε!

λογικα δεν πρεπει να υπαρχει καποιος λογος να σου το απαγορέψουν, αλλα αν σκεφτείς ποση ώρα θα θέλει να τα μετρήσει και πόσοι ανθρωποι θα σε περιμένουν... μόνο την αναστάτωση που θα προκαλέσεις θα σου την πουν οι υπόλοιποι πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

:lol: Μακράν το πιο αστείο σχόλιο που έχω διαβάσει στο myphone εδώ και πολύ καιρό!!!

Σου εχει κάνει κατι κάποιος ταμίας και θέλεις να τον εκδικηθείς ? χε χε χε!

λογικα δεν πρεπει να υπαρχει καποιος λογος να σου το απαγορέψουν, αλλα αν σκεφτείς ποση ώρα θα θέλει να τα μετρήσει και πόσοι ανθρωποι θα σε περιμένουν... μόνο την αναστάτωση που θα προκαλέσεις θα σου την πουν οι υπόλοιποι πελάτες...

 

Δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε αστείο αλλά υπάρχει μερίδα επαγγελματιών που μαζεύουν κέρματα από τις συναλλαγές τους.

Και επειδή από 1/7 οι συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσω τραπέζης ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος για πιθανές χρεώσεις και αν είναι νόμιμο αυτό....

 

ΥΓ. Προφανώς δεν θα τα μετρήσει με τα χέρια (ο υπάλληλος της τράπεζας) αλλά σε ειδικό μηχάνημα-καταμετρητή κερμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Ανενδοτοι αλλα και απροσωποι ακομα και σε επιστολη που τους εστειλε η κοπελα μου ρωτωντας τους για ποιο ουσιαστικα λογο εγινε απορριψη. Λες και μιλας με bots.

 

Σε συνέχεια email σας θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε ότι η αίτησή σας για χορήγηση κάρτας Aegean Bonus Visa έχει απορριφθεί από το αυτόματο σύστημα αξιολόγησης της Τραπέζης. Επιπλέον μετά από επανεξέταση, η απάντηση παραμένει αρνητική.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας και στα τηλέφωνα 801 11 326 0000 (αν καλείτε από σταθερό) ή στο 210 326 0000 (αν καλείτε από κινητό).

 

Με εκτίμηση,

 

ALPHA BANK

 

Βουρ για ακυρωση του καταθετικου λογαριασμου και τα μπογαλακια μας σε αλλη τραπεζα

 

Νομίζω ότι αν πάτε σε κάποιο κατάστημα και ζητήσετε εξηγήσεις, απο κει έχουν την δυνατότητα να μιλήσουν με το αρμόδιο τμήμα εγκρίσεων και να σας διαφωτισουν. Αν θέλεις να δείξεις την ενόχλησή σου, μπορείς να απαιτήσεις να σου επιστραφούν τα δικαιολογητικά που υπέβαλες (εκκαθαριστικό, ταυτότητα κ.λπ.) πράγμα για το οποίο θα χρειαστεί να επιμείνεις αρκετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν πάτε σε κάποιο κατάστημα και ζητήσετε εξηγήσεις, απο κει έχουν την δυνατότητα να μιλήσουν με το αρμόδιο τμήμα εγκρίσεων και να σας διαφωτισουν. Αν θέλεις να δείξεις την ενόχλησή σου, μπορείς να απαιτήσεις να σου επιστραφούν τα δικαιολογητικά που υπέβαλες (εκκαθαριστικό, ταυτότητα κ.λπ.) πράγμα για το οποίο θα χρειαστεί να επιμείνεις αρκετά.

Μπα.. μη το λες... εγω που το έκανα αυτό στη citibank και πήρε τηλέφωνο ο υπάλληλος μπροστά μου στο αρμόδιο τμήμα , αφου εξαψαν την αίτηση μου, το μονο που του είπαν είναι οτι οι αιτήσεις μπαίνουν με ηλεκτρονικό τρόπο στο σύστημα, και με ηλεκτρονικό τρόπο βγαίνουν, χωρίς να αναφέρεται κάπου συγκεκριμένος λόγος. Απλά το σύστημα της τράπεζας τρέχει κατι σαν "benchmark" για τον πελάτη, και ανάλογα τη βαθμολογία του εγκρίνεται ή απορρίπτεται. Εκει τελειώνει κ η ενημέρωση απο πλευράς τους. Και στις άλλες τράπεζες που ρώτησα πήρα την ίδια απάντηση. Δυστυχώς όλες τα ίδια λένε, σαν να έχουν βάλει κασέτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε αστείο αλλά υπάρχει μερίδα επαγγελματιών που μαζεύουν κέρματα από τις συναλλαγές τους.

Και επειδή από 1/7 οι συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσω τραπέζης ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος για πιθανές χρεώσεις και αν είναι νόμιμο αυτό....

 

ΥΓ. Προφανώς δεν θα τα μετρήσει με τα χέρια (ο υπάλληλος της τράπεζας) αλλά σε ειδικό μηχάνημα-καταμετρητή κερμάτων...

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πιστεύω είναι να καλέσεις το κατάστημα που σε ενδιαφέρει, να τους πεις τι θέλεις, και να τους ενημερώσεις για ημέρα που σκοπεύεις να πας. Αλλωστε κανείς δεν θα σε ενημερώσει καλύτερα απο την εξυπηρέτηση πελατων της τράπεζάς σου

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Μπορώ να κάνω κατάθεση σε τράπεζα ένα ποσό (πχ 2000-3000) ΜΟΝΟ κέρματα;;;

Θα έχουν κανένα πρόβλημα;;;;

 

σε καποια καταστηματα της τραπεζας πειραιως,οχι σε ολα, υπαρχουν τα ηλεκτρονικα ταμεια στα οποια μπορεις να πληρωσεις λογαριασμους η να κανεις καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο και με κερματα. Μπορεις λοιπον να πας σε ενα τετοιο καταστημα και να καταθεσεις οσα κερματα θελεις χωρις να εξαρτασε απο τις διαθεσεις του καθε ταμεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπα.. μη το λες... εγω που το έκανα αυτό στη citibank και πήρε τηλέφωνο ο υπάλληλος μπροστά μου στο αρμόδιο τμήμα , αφου εξαψαν την αίτηση μου, το μονο που του είπαν είναι οτι οι αιτήσεις μπαίνουν με ηλεκτρονικό τρόπο στο σύστημα, και με ηλεκτρονικό τρόπο βγαίνουν, χωρίς να αναφέρεται κάπου συγκεκριμένος λόγος. Απλά το σύστημα της τράπεζας τρέχει κατι σαν "benchmark" για τον πελάτη, και ανάλογα τη βαθμολογία του εγκρίνεται ή απορρίπτεται. Εκει τελειώνει κ η ενημέρωση απο πλευράς τους. Και στις άλλες τράπεζες που ρώτησα πήρα την ίδια απάντηση. Δυστυχώς όλες τα ίδια λένε, σαν να έχουν βάλει κασέτα.

 

Σε φίλη μου που δεν ενέκριναν την fokas bonus της αλφα δόθηκαν περισσότερες διευκρινήσεις, όταν επισκέφθηκε κατάστημα. Συγκεκριμένα, της είπαν ότι δεν απαντούσε κανένα τηλέφωνό της, οταν την κάλεσαν για επαλήθευση των στοιχείων της. Ωστόσο, θεωρώ ότι η δικαιολογία αυτή ήταν προσχηματική.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε αστείο αλλά υπάρχει μερίδα επαγγελματιών που μαζεύουν κέρματα από τις συναλλαγές τους.

Και επειδή από 1/7 οι συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσω τραπέζης ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος για πιθανές χρεώσεις και αν είναι νόμιμο αυτό....

 

ΥΓ. Προφανώς δεν θα τα μετρήσει με τα χέρια (ο υπάλληλος της τράπεζας) αλλά σε ειδικό μηχάνημα-καταμετρητή κερμάτων...

Κάθε τράπεσα έχει τιμολόγιο για κατάθεση κερμάτων...δεσ'το

:cry:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάντοντας ανάληψη απο ΑΤΜ έκπληκτος διαπίστωσα ότι έχω πολύ χαμηλό υπόλοιπο.

Μπαίνω στο web banking και βλέπω χρέωση 135 ευρώ απο abercrombie&fitch.

Είχα κάνει συναλλαγή μαζί τους αλλά λόγω τελωνείου ακύρωσα την συναλλαγή κι είχα πάρει τα λεφτά πίσω.Ξαφνικά 28/6 όμως βλέπω ότι τα ξανα τσίμπησαν.

 

Θα πάω αύριο σ ένα υποκατάστημα της alpha bank να δω τι θα κάνω.Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως τι γίνεται;

 

Υ.Γ Η abercrombie πλέον έχει ακυρώσει τον λογαριασμό μου (δοκίμασα σήμερα να μπω για να δώ τον αριθμό της παραγγελίας ώστε να ξέρουν για τι πράγμα τους μιλάω αλλά δεν μ έβαζε).

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βαλει τον τραπεζικο λογαριασμο μου στο paypal μεσω του e-banking της εθνικης εστειλα εμβασμα για προστεθουν λεφτα στον λογαριασμο μου στο paypal θα δεχτει το paypal εαν του χρεωσω τα εξοδα εμβασματος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Κάθε τράπεσα έχει τιμολόγιο για κατάθεση κερμάτων...δεσ'το

 

δεν το γνωριζα αυτο. η καταθεση κερματων στα ηλεκτρονικα ταμεια της πειραιως παντψς δεν εχει καμια χρεωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο ταμείο δεν νομλιζω να χρεώνουν ολες την κατάθεση μετρητών. Έχω σοβαρές αμφιβολίες για τη νομιμότητα τέτοιας χρέωσης, τη στιγμή που τα κέρματα αποτελούν νόμιμο μέσο πληρωμής, ως επίσημο κρατικό χρήμα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει η μητέρα μου μια κάρτα american express στην alpha bank. Μπορεί να τη μετατρέψει σε visa ?
Link to comment
Share on other sites

Έχει η μητέρα μου μια κάρτα american express στην alpha bank. Μπορεί να τη μετατρέψει σε visa ?

 

Να τη μετατρέψει μάλλον όχι. Να κάνει αίτηση νέας visa και να καταργήσει την amex σίγουρα γίνεται. Αν είναι κάρτες μπόνους και οι δύο μπορεί να μεταφέρει τους πόντους από τη μία στην άλλη με ένα τηλεφώνημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο ταμείο δεν νομλιζω να χρεώνουν ολες την κατάθεση μετρητών. Έχω σοβαρές αμφιβολίες για τη νομιμότητα τέτοιας χρέωσης, τη στιγμή που τα κέρματα αποτελούν νόμιμο μέσο πληρωμής, ως επίσημο κρατικό χρήμα.

 

σωστό...απλά λογικά άν το δείς μια καταθεση σε κέρματα προυποθέτει μέτρημα στη καλύτερη με μηχανή καταμέτρησης κερμάτων....Να σου πω την αλήθεια επειδή σε τράπεζα δουλεύω κ για αποφεύγουμε να αναφερόμαστε σε χρεώσεις προσπαθούμε να φέρουμε σε επαφή αυτούς που φέρνουν με αυτούς που θέλουν...γιατί αλλιώς ο κόσμος στην ουρά σε έφαγε...

:cry:
Link to comment
Share on other sites

σωστό...απλά λογικά άν το δείς μια καταθεση σε κέρματα προυποθέτει μέτρημα στη καλύτερη με μηχανή καταμέτρησης κερμάτων....Να σου πω την αλήθεια επειδή σε τράπεζα δουλεύω κ για αποφεύγουμε να αναφερόμαστε σε χρεώσεις προσπαθούμε να φέρουμε σε επαφή αυτούς που φέρνουν με αυτούς που θέλουν...γιατί αλλιώς ο κόσμος στην ουρά σε έφαγε...

 

Σαν το χρυσό κουφέτο δηλαδή :p

Πάντως το έχουνε παραξηλώσει οι τράπεζες με τις χρεώσεις και τα έξοδα.

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν απο εξωτερικο(Ευρωπη) μπορω να κανω αναληψη με την καρτα μου απο ATM κανονικα, πηγα ρωτησα και μου ειπαν ναι(με καποια προμηθεια) αλλα ελεγα μηπως κανεις ξερει απο πρωτο χερι. Edited by sofi-k
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...