Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συναλλαγη μεσω paypal ειχα κανει και συναλλαγη στο αεροδρομιο. Αρα δεν μεσολαβει καποιος ασχετος με την καρτα μου. Σιγουρα δεν τρεχει λογος ανησυχιας απο την δικια μου χρηση. Πως γινεται με το που πατησα το ποδι μου στο εξωτερικο, εκεινη την μερα να μου ακυρωσαν την καρτα, χωρις καν να την βγαλω απο το πορτοφολι μ? Εκεινη την μερα, ηθελα να αγορασω κατι απο το ιντερνετ και ετσι το καταλαβα επειδη δεν μου δεχοταν την καρτα. Πρωτη μερα στο εξωτερικο ηταν τοτε. Αρα λενε, του κλεψανε την καρτα. Αν εχουν υποψιες, ας με κανουν ενα τηλεφωνο. Να με παρουν τηλ και να μου πουνε, συγνωμη μας κλεψανε τα στοιχεια (h4f) και θελουμε να σας βγαλουμε νεα καρτα ή βλεπουμε οτι επιχειρει να γινει συναλλαγη απο την ταδε χωρα και αν την αποδεχομαι. Απλα ρε παιδια δεν εχει νοημα να πας ενα ταξιδακι, να βασιζεσαι σε καποια χρηματα σε μια visa και να στην ακυρωνουν λογω πιθανης κλοπης. Με ξενερωσε παρα πολυ.

 

 

 

Στο site της Πειραιως την ειχε κανονικα στο δικτυο της. Ιδιο ονομα, ιδια εμφανιση. Μου ειπαν οτι ειναι υποκαταστημα της. Οποτε δεν ειναι διαφορετικη τραπεζα. Αρα γιατι να χρεωθω εξοδα συναλλαγης?

 

 

 

 

Εκανα μια αγορα στις 26 ιουλιου μεσω paypal. Το paypal δεν δειχνει να μου κραταει κατι. Το 1 ευρω παραμενει δεσμευμενο λοιπον υστερα απο τοσες μερες. Αναρωτιεμαι γιατι.

συχνα το paypal δεσμευει 1 ευρω στην καρτα,μου χει τυχει κανα 20ημερο να το κραταει δεσμευμενο (μετα απο χρεωση η επικυρωση της καρτας φυσικα,οχι ξεκαρφωτα) και μετα απ αυτο το εντυπωσιακα μεγαλο διαστημα να το ξαναπιστωνει.

Link to comment
Share on other sites

συχνα το paypal δεσμευει 1 ευρω στην καρτα,μου χει τυχει κανα 20ημερο να το κραταει δεσμευμενο (μετα απο χρεωση η επικυρωση της καρτας φυσικα,οχι ξεκαρφωτα) και μετα απ αυτο το εντυπωσιακα μεγαλο διαστημα να το ξαναπιστωνει.

 

Εχεις δικιο για το paypal, οντως ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να βαλω χρηματα στην prepaid της Κυπρου θα πρεπει να χω και την καρτα μαζι μου???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να βαλω χρηματα στην prepaid της Κυπρου θα πρεπει να χω και την καρτα μαζι μου???

Μπορείς να φορτίσεις την Κύπρου Prepaid Card με τους παρακάτω τρόπους:

 

 

http://www.prepaidcards.gr/UserFiles/Image/100853_tameias.gif Με μετρητά σε ταμείο καταστήματος της Τράπεζας Κύπρου

http://www.prepaidcards.gr/UserFiles/Image/100930_ATMs.gif Με μετρητά σε ΑΤΜ της Τράπεζας Κύπρου

http://www.prepaidcards.gr/UserFiles/Image/100930_ATMs.gif Στα ΑΤΜ της Τράπεζας Κύπρου μέσω της Κύπρου Debit κάρτας σας

http://www.prepaidcards.gr/UserFiles/Image/100950_Internets.gif Μέσω του Internet Banking της Τράπεζας Κύπρου*

http://www.prepaidcards.gr/UserFiles/Image/101007_Phones.gif Μέσω του Phone Banking της Τράπεζας Κύπρου*

 

Ανάλογα το τρόπο που θα επιλέξεις λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

To ξερω αυτο,παντα πηγαινω στην τραπεζα την δινω και μου την γεμιζουν απλα τωρα δεν την εχω μαζι μου και θελω αυριο να της βαλω χρηματα,γινεται να το κανω με καποιον αλλον τροπο???(δινοντας τον αριθμο της πχ)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με μετρητά σε ΑΤΜ της Τράπεζας Κύπρου

 

Αν δεν έχει τη κάρτα μαζί του πως θα κάνει τη κατάθεση στο ΑΤΜ;

 

...γινεται να το κανω με καποιον αλλον τροπο???(δινοντας τον αριθμο της πχ)

 

Λογικά θα πρέπει να γίνεται.

Ειδικά αν είναι επώνυμη (η πρώτη που δίνουν δεν αναφέρει όνομα αλλά η δεύτερη που στέλνουν σε αντικατάσταση της κάρτας που λήγει είναι επώνυμη) δε νομίζω να έχουν πρόβλημα να βάλουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

To ξερω αυτο,παντα πηγαινω στην τραπεζα την δινω και μου την γεμιζουν απλα τωρα δεν την εχω μαζι μου και θελω αυριο να της βαλω χρηματα,γινεται να το κανω με καποιον αλλον τροπο???(δινοντας τον αριθμο της πχ)

 

Γιατι δεν παει σε μια τραπεζα κυπρου αυτος που την εχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο site της Πειραιως την ειχε κανονικα στο δικτυο της. Ιδιο ονομα, ιδια εμφανιση. Μου ειπαν οτι ειναι υποκαταστημα της. Οποτε δεν ειναι διαφορετικη τραπεζα. Αρα γιατι να χρεωθω εξοδα συναλλαγης?

.

Φυσικά την έχει στο δίκτυο της, φυσικά και έχει την ίδια εμφάνιση, αφού είναι θυγατρική της. Ο όρος υποκατάστημα είναι λάθος, εκτός ίσως από αυτό του Λονδινου.

Αλλά εξακολουθεί να είναι διαφορετική εταιρεία και διαφορετική τράπεζα. Θα μπορούσε αυριο να αλλάξει το brand name στο εξωτερικό, για λόφους marketing, επειδή ο Βούλγαρος πχ μπορεί να μην ξέρει τι σημαίνει Piraeus. Τι σημαίνει αυτό, ότι σήμερα που λέγεται piraeus επειδή ανήκει στον ίδιο όμιλο δεν πρέπει να σε χρεώνει, και αύριο που θα λέγεται αλλιώς να σε χρεώνει?

Tirana Bank

Piraeus Bank Bulgaria AD

Piraeus Bank Romania

Piraeus Bank AD

Piraeus Bank Egypt SAE

Τράπεζα Πειραιώς (Κύπρου) Ltd

JSC Piraeus Bank ICB

Marathon Bank

Όλες αυτές οι ονομασίες σου φαίνονται ως "η ίδια τράπεζα"?

 

Θα μπορούσε άνετα να έχει μειωμένες ή και καθόλου χρεώση μιας και ανήκουν στον ΙΔΙΟ ΟΜΙΛΟ, αλλά από τη στιγμή που είναι διαφορετικές τράπεζες, έχουν τη δικαιολογία που τους αρκεί για να σε χρεώσουν. Τράπεζες είναι αυτές, αρπάζουν απ όπου μπορούν!

Στο κάτω κάτω, αν πιστεύεις πως παραπλανήθηκες από κάποιον υπάλληλο που σου δήλωσε πως είναι υποκαταστήματα, μπορείς να γράψεις μια επιστολή στο τμήμα παραπόνων, ζητώντας να σου αντιλογίσουν την εν λόγω χρέωση :)

 

To ξερω αυτο,παντα πηγαινω στην τραπεζα την δινω και μου την γεμιζουν απλα τωρα δεν την εχω μαζι μου και θελω αυριο να της βαλω χρηματα,γινεται να το κανω με καποιον αλλον τροπο???(δινοντας τον αριθμο της πχ)

Αν έχεις εσύ ή κάποιος φίλος σου καταθετικό στην Τράπεζα Κύπρου, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε Internet ή phone banking

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παει σε μια τραπεζα κυπρου αυτος που την εχει;

 

Eγω την εχω αφησει στο φοιτητικο σπιτι και δεν ειναι κανεις εκει.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο το e-banking της Citibank δεν μπορώ να πληρώσω πιστωτική άλλης τράπεζας?
Link to comment
Share on other sites

Απο το e-banking της Citibank δεν μπορώ να πληρώσω πιστωτική άλλης τράπεζας?

 

Νομιζω οτι δεν παρεχεται αυτη η δυνατοτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι ούτε μια πιστωτική έχουμε! Πάλι καλά... :p

 

Η πιστωτικη καρτα υπο προυποθεσεις ειναι μεγαλο εργαλειο. Το να μην εχεις καμια ειναι επιλογη, δεν σημαινει ομως οτι ειναι η καλυτερη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχει μια κάρτα, απλά να χρησιμοποιείται με σύνεση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει ψωνισει κανεις απο το zavvi.com να μου πει εαν δεχονται την Maestro της eurobank?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

αν ανοίξει κάποιος λογαριασμό στην HSBC, θα μπορεί να τον χρησιμοποιεί για αναλήψεις και στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αγγλία (όπου υπάρχουν καταστήματα της HSBC); και αντίστοιχα για καταθέσεις από το εξωτερικό σε αυτό τον λογαριασμό, και να μπορεί να τραβάει ευρώ, όταν βρίσκεται Ελλάδα;

Γνωρίζετε αν υπάρχει χρέωση, και ποια είναι αυτή; ή έστω κάποιος τρόπος ώστε να μην υπάρχει χρέωση; και γενικά τι χρειάζεται για να μπορεί κάποιος να ανοίξει έναν καταθετικό εκεί;

 

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

αν ανοίξει κάποιος λογαριασμό στην HSBC, θα μπορεί να τον χρησιμοποιεί για αναλήψεις και στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αγγλία (όπου υπάρχουν καταστήματα της HSBC); και αντίστοιχα για καταθέσεις από το εξωτερικό σε αυτό τον λογαριασμό, και να μπορεί να τραβάει ευρώ, όταν βρίσκεται Ελλάδα;

Γνωρίζετε αν υπάρχει χρέωση, και ποια είναι αυτή; ή έστω κάποιος τρόπος ώστε να μην υπάρχει χρέωση; και γενικά τι χρειάζεται για να μπορεί κάποιος να ανοίξει έναν καταθετικό εκεί;

 

Ευχαριστώ!

Οποιονδήποτε λογαριασμό και αν έχετε σε οποιαδήποτε τράπεζα που εκδίδει κάρτα αναλήψεων , μπορείτε να κάνετε ανάληψη στο εξωτερικό .

Έτσι και με HSBC μπορείτε να κάνετε αυτό που ζητάτε .

Κατάθεση όμως στο εξωτερικό δεν γίνεται .

Η ανάληψη είναι δωρεάν σε όλο το δίκτυο της HSBC σε όλο τον κόσμο

Προφανώς όμως αν κάνεις ανάληψη στην Αγγλία θα υπάρχει κάπια προμήθεια στην μετατροπή από Ευρώ σε Λίρες ( ή τουλάχιστον δεν θα γίνει η συναλαγήσ την μέση τιμή αλλά στην τιμή πώλησης )

δείτε και την σημείωση 15 στο επίσημο τιμολόγιο της τράπεζας στο παρακάτω Link

 

http://www.hsbc.gr/1/PA_1_2_S5/content/greece/pdf/personal/useful_information/pricelist/pricelist_new_gr.pdf

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

ο πατερας μου εχει λογαριασμο στην τραπεζα πειραιως. στο βιβλιαριο εχει το ονομα του και της μητερας μου. θελει να βαλει και το δικο μου ομως.

απο οτι εμαθα χρειαζεται να παμε και οι 3 με τις ταυτοτητες μας σε καποια τραπεζα. εγω να εχω βεβαιωση αποδοσης αφμ(καθως δεν κανω φορολογικη δηλωση) και ο πατερας μου το εκκαθαριστικο. ισχυει κατι τετοιο?

επισης, η καρτα αναληψεων θα αλλαξει ή παραμενει η ιδια? η ιδια ερωτηση ισχυει και για το βιβλιαριο του λογαριασμου.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο πατερας μου εχει λογαριασμο στην τραπεζα πειραιως. στο βιβλιαριο εχει το ονομα του και της μητερας μου. θελει να βαλει και το δικο μου ομως.

απο οτι εμαθα χρειαζεται να παμε και οι 3 με τις ταυτοτητες μας σε καποια τραπεζα. εγω να εχω βεβαιωση αποδοσης αφμ(καθως δεν κανω φορολογικη δηλωση) και ο πατερας μου το εκκαθαριστικο. ισχυει κατι τετοιο?

επισης, η καρτα αναληψεων θα αλλαξει ή παραμενει η ιδια? η ιδια ερωτηση ισχυει και για το βιβλιαριο του λογαριασμου.

 

ευχαριστω

 

Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα ουτως ώστε να είσαι και σίγουρος για τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

@mol

το ιδιο ακριβως καναμε και μεις προχτες.

εδωσα στον πατερα μου φωτοτυπια της ταυτοτητας μου και στην πισω μερια εγραψα το ΑΦΜ μου και η δουλεια μας εγινε.

απλα οποτε μπορεσεις πας και εσυ για μια υπογραφη.

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

επισης, η καρτα αναληψεων θα αλλαξει ή παραμενει η ιδια? η ιδια ερωτηση ισχυει και για το βιβλιαριο του λογαριασμου.

 

ευχαριστω

 

Η καρτα αναληψεων θα παραμεινει η ιδια ακριβως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με μια πιστωτική κάρτα χωρίς συνδρομή που έχει βγάλει φίλος μου στη citibank εδώ και 2 χρόνια την οποία ποτέ δεν ενεργοποίησε ούτε χρησιμοποίησε.

Τον τελευταίο μήνα του ήρθε λογαριασμός με χρέωση ενός ποσού για κάποια υπηρεσία που ποτέ δε ζήτησε να ενεργοποιηθεί και θα απευθυνθεί γραπτώς στην τράπεζα για να το αμφισβητήσει.

Σας έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο και αν ναι έχετε δικαιωθεί; Τι άλλες ενέργειες μπορεί να κάνει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με μια πιστωτική κάρτα χωρίς συνδρομή που έχει βγάλει φίλος μου στη citibank εδώ και 2 χρόνια την οποία ποτέ δεν ενεργοποίησε ούτε χρησιμοποίησε.

Τον τελευταίο μήνα του ήρθε λογαριασμός με χρέωση ενός ποσού για κάποια υπηρεσία που ποτέ δε ζήτησε να ενεργοποιηθεί και θα απευθυνθεί γραπτώς στην τράπεζα για να το αμφισβητήσει.

Σας έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο και αν ναι έχετε δικαιωθεί; Τι άλλες ενέργειες μπορεί να κάνει;

 

Ευχαριστώ

Ναι μου έχει τύχει. Φαξ στο τμήμα παραπόνων της citibank με λογικά επιχειρήματα και όλα λύνονται :) Καμία άλλη ενέργεια.

Τι υπηρεσία ακριβώς αφορά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με μια πιστωτική κάρτα χωρίς συνδρομή που έχει βγάλει φίλος μου στη citibank εδώ και 2 χρόνια την οποία ποτέ δεν ενεργοποίησε ούτε χρησιμοποίησε.

Τον τελευταίο μήνα του ήρθε λογαριασμός με χρέωση ενός ποσού για κάποια υπηρεσία που ποτέ δε ζήτησε να ενεργοποιηθεί και θα απευθυνθεί γραπτώς στην τράπεζα για να το αμφισβητήσει.

Σας έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο και αν ναι έχετε δικαιωθεί; Τι άλλες ενέργειες μπορεί να κάνει;

 

Ευχαριστώ

 

στην μαρφιν μου ετυχε. πηρα εκανα παραπονα τους τα εχωσε σε μια στιγμη κανονικα και μετα εγινε αντιλογισμος και δεν χρωσταω τιποτα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...