Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Aν ειναι για Α κατοικια κοιτα μεσω ΟΕΚ να παρεις δανειο.Μπες στο σαιτ να δεις πληροφοριες.Δεν ξερω βεβαια αν το εκοψαν και αυτο γιατι κατι ειχα ακουσει....
Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι για Α κατοικια κοιτα μεσω ΟΕΚ να παρεις δανειο.Μπες στο σαιτ να δεις πληροφοριες.Δεν ξερω βεβαια αν το εκοψαν και αυτο γιατι κατι ειχα ακουσει....

 

Τι δικαιολογιτικά και προυποθέσεις χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειχα ξανα ρωτησει πριν λιγο καιρο,και τωρα πια θα παω για αιτηση...ποια χρεωστικη καρτα προτεινετε?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξανα ρωτησει πριν λιγο καιρο,και τωρα πια θα παω για αιτηση...ποια χρεωστικη καρτα προτεινετε?

Alpha, Πειραιώς , Kύπρου

Link to comment
Share on other sites

Alpha, Πειραιώς , Kύπρου

 

Ξερω ποιες τραπεζες εχουν απλα θελω να μαθω ποια εινα η "καλυτερη"

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξερω ποιες τραπεζες εχουν απλα θελω να μαθω ποια εινα η "καλυτερη"

Δεν είναι μόνο αυτές οι τράπεζες που σου έγραψα που έχουν χρεωστική κάρτα. Απλά αυτές είναι οι καλύτερες και ουσιαστικά αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημά σου:) Διάλεξε μια απ'τις 3!

 

Επειδή βλεπω εισαι 19 χρονών, κατα τη γνώμη μου, καλύτερα πήγαινε στην Alpha Bank. Μπορείς να ανοίξεις τον λογαριασμό 1|2|3 για Νέους. Έχει πολύ καλά επιτόκια.

Ζήτησε χρεωστική κάρτα και κωδικούς για e-banking. (Αν θες απλά να κοιτάς τις κινήσεις σου χωρίς να κάνεις εγχρήματες συναλλαγές δεν χρειάζεσαι token)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα την θελω για αγορες μεσω ιντερνετ...μονο αυτο,γιατι νομιζω αυτο της Αλφα εχει να κανει κ για δανειο κλπ...και απλα επειδη τοτε που ξανα ρωτησα μου ειχαν πει Πειραιως νομιζω... Edited by andreas1022
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Βασικα την θελω για αγορες μεσω ιντερνετ...μονο αυτο,γιατι νομιζω αυτο της Αλφα εχει να κανει κ για δανειο κλπ...και απλα επειδη τοτε που ξανα ρωτησα μου ειχαν πει Πειραιως νομιζω...

Αν θες Πειραιώς πάρε Πειραιώς.

Της Alpha το δανειο που αναφέρεις δεν πάει με τον λογαριασμό καταθέσεων. Ειναι ξεχωριστό. Επισης η χρεωστική της Alpha, Πειραιώς και Κύπρου και οι 3 γίνονται αποδεκτές για χρηση στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν η κάρτα VISA DEBIT του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου έχει επιπρόσθετη προμήθεια από την πλευρά της τράπεζας πέρα του 1% της VISA για συναλλαγές σε συνάλλαγμα (ISA); Π.χ. η χρεωστική κάρτα ανάληψης της Τράπεζας Κύπρου για τις συναλλαγές σε συνάλλαγμα έχει χρέωση μόνο αυτή της VISA. Μήπως υπάρχει κάποιο ενημερωμένη λίστα που να αναφέρει τις προμηθείες εκτός ευρωζώνης όλων των καρτών από ελληνικές τράπεζες ;
Link to comment
Share on other sites

αν στείλω έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού (εκτός ευρώπης)

πόσο περίπου θα πληρώσω εκτός από το έμβασμα?

Link to comment
Share on other sites

αν στείλω έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού (εκτός ευρώπης)

πόσο περίπου θα πληρώσω εκτός από το έμβασμα?

 

Εξαρτάται από το ποσό και τις χρεώσεις της κάθε τράπεζας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να αυξήσω το πιστωτικό όριο της κάρτας μου? (την οποία αποπληρώνω πάντοτε όλο το ποσό οφειλής με πάγια εντολή) έχω 1000e και θα ήθελα να το κάνω 3000e
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να αυξήσω το πιστωτικό όριο της κάρτας μου? (την οποία αποπληρώνω πάντοτε όλο το ποσό οφειλής με πάγια εντολή) έχω 1000e και θα ήθελα να το κάνω 3000e

Θα πας στην τράπεζα με το εκκαθαριστικό της εφορίας και θα ζητήσεις αύξηση του ορίου.

Αν έχεις καλό εκκαθαριστικό θα στο δώσουνε.

Edited by Vasileios
ορθογραφικές διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

Δεν μετρά τόσο το εκκαθαριστικό πλέον (κάλλιστα μπορεί του χρόνου να μην έχεις εισόδημα με ότι γίνεται στα εργασιακά θέματα,λόγω οικονομικής κρίσης)...

 

Αυτό που μετρά είναι να μην χρωστάς ήδη αλλού κλπ ,και οι τράπεζες έχουν τις άκρες να βρούν τι γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι δεν παίζουν σχεδόν καθόλου διαφημισεις για πιστωτικές; Θυμάμαι άλλες χρονιές γινόταν χαμός. Κάθε 5 λεπτά έπαιζε διαφήμιση go national, alpha bonus, dynamic, πειραιώς... Τώρα σχεδόν τίποτα! Τυχαίο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι δεν παίζουν σχεδόν καθόλου διαφημισεις για πιστωτικές; Θυμάμαι άλλες χρονιές γινόταν χαμός. Κάθε 5 λεπτά έπαιζε διαφήμιση go national, alpha bonus, dynamic, πειραιώς... Τώρα σχεδόν τίποτα! Τυχαίο;

 

Tι να διαφημίσουν πλέον ;

Eδώ οι περισσότεροι τις κόβουν για οικονομία λόγω κρίσης ή τους τις ακυρώνουν λόγω χρεών:cry:

Link to comment
Share on other sites

τον περασμένο Δεκέμβρη έκανα online αιτηση για πιστωτική της eurobank. την ήθελα τότε επειδή θα ταξίδευα στο εξωτερικό.

εξαιτίας των (μη τυχαίων) λόγων που αναφέρεται και εσείς παραπάνω μου την αργήσανε τόσο πολύ που δεν πρόλαβε να βγει μέχρι να φύγω και έτσι δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η αίτησή μου.. ακόμα και τώρ α στο site λέει ότι βρίσκεται σε "εκκρεμότητα" και να περάσω από το κατάστημα.

τώρα πάλι για διάφορους λόγους λέω να πάρω μια.

να κάνω νέα αίτηση;

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα λόγω της εκκρεμούς αίτησης στο μέλλον;

 

βέβαια με τη συμπεριφορά τους δεν θα έπρεπε να ξαναπάω. με έκαναν και πήγα 3 φορές εκεί επειδή η υπάλληλος ξεχνούσε πάντα ένα ακόμα έγγραφο που έπρεπε να υπογράψω... μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν (αρχές Γενάρη) ... τέλη Γενάρη μπήκα στο site είδα το status της κάρτας και είπα "αι στο κομμάτια..."

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ζητήσεις ακύρωση ή διευκρινήσεις από το κατάστημα που έκανες ή θες να κάνεις νέα αίτηση.
Link to comment
Share on other sites

τον περασμένο Δεκέμβρη έκανα online αιτηση για πιστωτική της eurobank. την ήθελα τότε επειδή θα ταξίδευα στο εξωτερικό.

εξαιτίας των (μη τυχαίων) λόγων που αναφέρεται και εσείς παραπάνω μου την αργήσανε τόσο πολύ που δεν πρόλαβε να βγει μέχρι να φύγω και έτσι δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η αίτησή μου.. ακόμα και τώρ α στο site λέει ότι βρίσκεται σε "εκκρεμότητα" και να περάσω από το κατάστημα.

τώρα πάλι για διάφορους λόγους λέω να πάρω μια.

να κάνω νέα αίτηση;

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα λόγω της εκκρεμούς αίτησης στο μέλλον;

 

βέβαια με τη συμπεριφορά τους δεν θα έπρεπε να ξαναπάω. με έκαναν και πήγα 3 φορές εκεί επειδή η υπάλληλος ξεχνούσε πάντα ένα ακόμα έγγραφο που έπρεπε να υπογράψω... μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν (αρχές Γενάρη) ... τέλη Γενάρη μπήκα στο site είδα το status της κάρτας και είπα "αι στο κομμάτια..."

 

Θα σου συνιστούσα την FBBank. Επειδή ακριβώς είναι μικρή τράπεζα έχεις πολύ καλύτερη εξυπηρέτηση. Η πιστωτική visa τους έχει επιστροφή 1% σε όλες τις συναλλαγές, και νομιζω ότι τρέχει μία προσφορά δια δωρεάν συνδρομή για πάντα. Αν πάλι ταξιδεύεις μόνο στην ευρωζώνη μπορείς να πάρεις τη χρεωστική τους που δεν έχει έξοδα ανάληψης από κανένα ΑΤΜ ούτε στην Ελλάδα ούτε στις χώρες του ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τον περασμένο Δεκέμβρη έκανα online αιτηση για πιστωτική της eurobank. την ήθελα τότε επειδή θα ταξίδευα στο εξωτερικό.

εξαιτίας των (μη τυχαίων) λόγων που αναφέρεται και εσείς παραπάνω μου την αργήσανε τόσο πολύ που δεν πρόλαβε να βγει μέχρι να φύγω και έτσι δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η αίτησή μου.. ακόμα και τώρ α στο site λέει ότι βρίσκεται σε "εκκρεμότητα" και να περάσω από το κατάστημα.

τώρα πάλι για διάφορους λόγους λέω να πάρω μια.

να κάνω νέα αίτηση;

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα λόγω της εκκρεμούς αίτησης στο μέλλον;

 

βέβαια με τη συμπεριφορά τους δεν θα έπρεπε να ξαναπάω. με έκαναν και πήγα 3 φορές εκεί επειδή η υπάλληλος ξεχνούσε πάντα ένα ακόμα έγγραφο που έπρεπε να υπογράψω... μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν (αρχές Γενάρη) ... τέλη Γενάρη μπήκα στο site είδα το status της κάρτας και είπα "αι στο κομμάτια..."

 

notos visa-3% επιστροφη παντου και 10% στα notos

affinity mastercard-2,5% επιστροφη παντου

dynamic amex-3% στα supermarkets

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τράπεζα με καλό συγκριτικά επιτόκιο σε λογαριασμό ταμιευτηρίου..? thanks..
Link to comment
Share on other sites

notos visa-3% επιστροφη παντου και 10% στα notos

affinity mastercard-2,5% επιστροφη παντου

dynamic amex-3% στα supermarkets

 

Οι επιστροφές στα παραπάνω (τουλάχιστον στα 2 πρώτα γιατί για το τρίτο δεν ξέρω) δεν είναι σε μετρητά, αλλά σε αγορές από συγκεκριμένα καταστήματα.

 

ξέρει κανείς τράπεζα με καλό συγκριτικά επιτόκιο σε λογαριασμό ταμιευτηρίου..? thanks..

 

Tbank (ex Aspis bank) 3,5% μέχρι 5000 ευρώ στο λογαριασμό ζενίθ

 

Νομίζω το ταμείο παρακαταθηκών και δανείων έχει 3% για όλο το ποσό στο ταμιευτήριο

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τράπεζα με καλό συγκριτικά επιτόκιο σε λογαριασμό ταμιευτηρίου..? thanks..

 

ο λαγαριασμός live της eurobank που τον ανοίγεις online έχει επιτόκιο 3% για ποσά άνω των 3000€ με όλες τις συναλλαγές δωρεάν.

 

http://www.eurobank.gr/livebanking/home.aspx

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια .

Έχει μόνο 2% επιτόκιο

http://www.eurobank.gr/livebanking/livebanking.aspx

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια .

Έχει μόνο 2% επιτόκιο

http://www.eurobank.gr/livebanking/livebanking.aspx

 

Έχει γίνει ο χαμός με αυτό το θέμα, υπάρχει σχετική συζήτηση στο tsig.gr

 

H eurobank μειώνοντας απροειδοποίητα κατά 1 μονάδα το επιτόκιο, μετά από πολύ μικρό διάστημα, επανέρχεται στις συνήθεις πρακτικές της, πράγμα που είχε κάνει και πριν 2-3 χρόνια με τον λογαριασμό «μεγάλο» ταμιευτήριο, που είχε σχετικά υψηλό επιτόκιο για λίγο καιρό και μετά άρχισαν να το κατεβάζουν αλύπητα μέχρι που έφτασε περίπου στα επίπεδα του κανονικού ταμιευτηρίου (πάντως κάτω από 1%)

 

Φυσικά ο τίτλος «μεγάλο» παραμένει για όσα κορόιδα το χάψουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...