Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχει γίνει ο χαμός με αυτό το θέμα, υπάρχει σχετική συζήτηση στο tsig.gr

 

H eurobank μειώνοντας απροειδοποίητα κατά 1 μονάδα το επιτόκιο, μετά από πολύ μικρό διάστημα, επανέρχεται στις συνήθεις πρακτικές της, πράγμα που είχε κάνει και πριν 2-3 χρόνια με τον λογαριασμό «μεγάλο» ταμιευτήριο, που είχε σχετικά υψηλό επιτόκιο για λίγο καιρό και μετά άρχισαν να το κατεβάζουν αλύπητα μέχρι που έφτασε περίπου στα επίπεδα του κανονικού ταμιευτηρίου (πάντως κάτω από 1%)

 

Φυσικά ο τίτλος «μεγάλο» παραμένει για όσα κορόιδα το χάψουν

Ακόμα κι έτσι συμπαθητικούλικο είναι το 2%, αλλά το θέμα δεν είναι τόσο το επιτόκιο, όσο η πολιτική της τράπεζας. Δίνει την εντύπωση οτι λανσάρει ενα νεο καταθετικό προιόν (τώρα το live, πριν το "μεγάλο ταμιευτήριο") μόνο και μόνο για να κερδίσει πελατεία, χρησιμοποιώντας ένα καλό επιτόκιο-κράχτη, και μετά με ύπουλο τρόπο το αποσύρει και το παίζει μούγκα.

Ειναι επισης χαρακτηριστικό οτι διαφήμιζε αρχικά με διαφημίσεις, φανφάρες τυμπανοκρουσίες κλπ κλπ το μεγάλο επιτόκιο ενώ τώρα που το μείωσε περιορίστηκε απλά σε ενα τυπικό μήμυμα (στους χρήστες e-banking) σαν να μη τρέχει τίποτα.

Προσωπικά με ενοχλεί η έλλειψη σεβασμού στον πελάτη, και όχι τοσο η μειωση του επιτοκίου. Άλλωστε αυτή τη περόδο τα επιτόκια κινούνται πτωτικά..

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς λόγω eurobank έκανα την ερώτηση...εδώ και καιρό με χαλάει η πρακτική της και σιγά σιγά τα μαζεύω...σειρά λοιπόν (μετά το ''μεγάλο''ταμιευτήριο) έχει το live...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι επισης χαρακτηριστικό οτι διαφήμιζε αρχικά με διαφημίσεις, φανφάρες τυμπανοκρουσίες κλπ κλπ το μεγάλο επιτόκιο ενώ τώρα που το μείωσε περιορίστηκε απλά σε ενα τυπικό μήμυμα (στους χρήστες e-banking) σαν να μη τρέχει τίποτα.

Προσωπικά με ενοχλεί η έλλειψη σεβασμού στον πελάτη, και όχι τοσο η μειωση του επιτοκίου. Άλλωστε αυτή τη περόδο τα επιτόκια κινούνται πτωτικά..

 

Το ίδιο με ενοχλεί και εμένα, γι αυτό έχω διακόψει στους περισσότερους τομείς την συνεργασία μου με τη συγκεκριμένη τράπεζα, εκτός από μία πιστωτική κάρτα, την οποία και χρησιμοποιώ όσο λιγότερο μπορώ.

 

Μερικά ακόμη μου αξίζει να σημειωθούν είναι ότι

1. Η πληροφορία για τη μείωση του επιτοκίου από 3 σε 2% ήταν γνωστή στους υπαλλήλους της τράπεζας, οι οποίοι όμως μέχρι και την τελευταία ημέρα διαφήμιζαν το 3%

2. Το μήνυμα για τη μείωση του επιτοκίου πολλοί πελάτες ισχυρίζονται ότι δεν το έλαβαν

3. Ακόμη και σήμερα σε διαφημιστικά μπάνερ του λογαριασμού διαφημιζόταν επιτόκιο 3%. Το επιτόκιο όμως άλλαξε την περασμένη παρασκευή.

4. Ο τίτλος της ανακοίνωσης «ΝΕΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ LIVE». Φυσικά ούτε κουβέντα για μείωση

5. Η τράπεζα είχε έτοιμο κειμενάκι σε προσωπικό ύφος, που έστειλε copy paste σε όλους όσους διαμαρτυρήθηκαν για τη μείωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι μόλις το είδα.. πριν ένα μήνα ήταν 3% και μάλιστα πριν λίγες ώρες μπήκαν οι τόκοι και αντιστοιχούν στο 3%... τι να πω.. απάτη
μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε πολλές τράπεζες τελευταία σου περνάνε στα ψιλά νέους όρους που υποτίθεται ενημερώθηκες.
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την wind bonus ?

ξερουμε για επιτοκιο , συνδρομη , ή κατι αλλο σημαντικο που πρεπει να επισημανθει ...?

Link to comment
Share on other sites

Aν αναφέρεσαι σε αυτήν που δίνουν καιρό τώρα σε συνδρομητές της Wind σε νέα συμβόλαια,είναι (από ότι μου έχουν πεί )... ίδια με της Alpha bank bonus.

 

Τώρα αν είναι νέο προιόν,περιμένουμε ....:)

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την wind bonus ?

ξερουμε για επιτοκιο , συνδρομη , ή κατι αλλο σημαντικο που πρεπει να επισημανθει ...?

Μπες εδώ http://www.alphabankcards.gr/?tabid=197&xmid=9#

και κανε κλίκ στα "Χαρακτηριστικά"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα..εγω που λετε ειμαι φοιτητρια και θελω να βγαλω μια πιστωτικη γιατι με ενδιαφερουν οι αγορες με ατοκες δοσεις που εχουν αρκετα μαγαζια...οσο εχω ψαξει στο web δεν εχω βρει καποια απαντηση..απ'οσο ξερω υπαρχουν και φοιτητικες πιστωτικες που δε χρειαζονται εκκαθαριστικο(κατι το οποιο δεν εχω οπως ειναι φυσικο)...

Σας παρακαλω διαφωτιστε με,ποια θεωρειτε εσεις καταλληλοτερη?μη μου πειτε για χρεωστικες προπληρωμενες κλπ κλπ γιατι δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει!

α επισης αν ξερει καποιος για αυτην την καρτα που βγαζουν στα ζαρα,απο citibank ας με ενημερωσει!ευχαριστωωωωω:)

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα..εγω που λετε ειμαι φοιτητρια και θελω να βγαλω μια πιστωτικη γιατι με ενδιαφερουν οι αγορες με ατοκες δοσεις που εχουν αρκετα μαγαζια...οσο εχω ψαξει στο web δεν εχω βρει καποια απαντηση..απ'οσο ξερω υπαρχουν και φοιτητικες πιστωτικες που δε χρειαζονται εκκαθαριστικο(κατι το οποιο δεν εχω οπως ειναι φυσικο)...

Σας παρακαλω διαφωτιστε με,ποια θεωρειτε εσεις καταλληλοτερη?μη μου πειτε για χρεωστικες προπληρωμενες κλπ κλπ γιατι δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει!

α επισης αν ξερει καποιος για αυτην την καρτα που βγαζουν στα ζαρα,απο citibank ας με ενημερωσει!ευχαριστωωωωω:)

Την συγκεκριμένη την έχω εγώ. Όταν την έβγαλα την έδιναν και σε φοιτητές, μόνο με ταυτότητα και πάσο. Ίσως και τώρα (edit: ναι ισχύει τελικά). Δωρεάν συνδρομή για πάντα χωρίς μικρά γράμματα. 2,5% επιστροφή από όλες τις αγορές, σε Ελλάδα και εξωτερικό, που μπορούν όμως να εξαργυρωθούν μόνο στα καταστήματα του Ελληνικού δικτύου της Inditex.

Άτοκες δόσεις μπαίνουν, είχα πέσει μόνο σε 1-2 μικρά καταστήματα που δεν μπορούσαν να βάλουν άτοκες σε κάρτες της citibank. Αλλά στην πλειονότητα οκ.

Όπως θα δεις και στο site της citibank, εδώ και λίγο καιρό εκδίδεται ως mastercard και όχι ως visa.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειδα οτι εγινε mastercard... δηλαδη μου την προτεινεις? εημερωθηκα τις προαλλες απο μια κοπελα στα ζαρα αλλα ηθελα να το ψαξω πρωτα..γιατι τα φοβαμαι πολυ αυτα! σε ποσες μερες σου ειχε βγει θυμασαι?
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί έχει περάσει πολύς καιρός, αλλά προετοιμάσου για κανά μηνάκι...

Ναι την προτείνω... Όμως πρώτα πρέπει να σκεφτείς από που θα ψωνίζεις περισσότερο:

Zara κτλ --> Affinity της Citibank

Attica --> Reward της Eurobank

Fokas --> Fokas Bonus της Alpha bank

Link to comment
Share on other sites

attica μακαρι αλλα δεν ειμαι απο αθηνα.. ασχετως ολων αυτων,υπαρχει καποια αλλη που να με συμφερει για ολα τα μαγαζια?παρακμιακα και μη...ακομα και χωρις ατοκες..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

attica μακαρι αλλα δεν ειμαι απο αθηνα.. ασχετως ολων αυτων,υπαρχει καποια αλλη που να με συμφερει για ολα τα μαγαζια?παρακμιακα και μη...ακομα και χωρις ατοκες..

 

Δες στην περιοχή σου τι κυκλοφορεί και τι παροχές έχει σε επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες στην περιοχή σου τι κυκλοφορεί και τι παροχές έχει σε επιχειρήσεις.

 

γενικως θελω 'η visa 'η mastercard αν αυτο εννοεις....απο κει και περα επειδη ειμαι και φοιτητρια δ νομιζω να εχω και πολλες επιλογες σωστα?

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις δύο που είναι οι πιό δημοφιλής,θα πρέπει να δείς στην περιοχή σου με ποιές τραπεζες συνεργάζονται οι τοπικές επιχειρήσεις και τι προνόμια έχουν.

 

Πχ ενα κατάστημα αν ψωνίσεις ηλεκτρικές συσκευες με την Visa της τάδε τράπεζας έχει 6 δόσεις παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

γενικως θελω 'η visa 'η mastercard αν αυτο εννοεις....απο κει και περα επειδη ειμαι και φοιτητρια δ νομιζω να εχω και πολλες επιλογες σωστα?

Δεν εχεις και παρα πολλες επιλογές για φοιτητική πιστωτική, όντως. Ωσόσο νομίζω πως η affinity της citibank την οποία σου πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ καλή επιλογή και χωρίς συνδρομή.

Επισης, αν εχεις vodafone μπορείς να πάρεις τη Citibank Student Vodafone , επίσης φοιτητική χωρίς συνδρομή. Τέλος η Glou Mastercard βγαίνει και αυτή σε φοιτητική αν σε βολεύει.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς εδώ...

http://www.citibank.com/greece/homepage/index.htm

Edited by nucleogenesis
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και παρα πολλες επιλογές για φοιτητική πιστωτική, όντως. Ωσόσο νομίζω πως η affinity της citibank την οποία σου πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ καλή επιλογή και χωρίς συνδρομή.

Επισης, αν εχεις vodafone μπορείς να πάρεις τη Citibank Student Vodafone , επίσης φοιτητική χωρίς συνδρομή. Τέλος η Glou Mastercard βγαίνει και αυτή σε φοιτητική αν σε βολεύει.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς εδώ...

http://www.citibank.com/greece/homepage/index.htm

 

ευχαριστω πολυ..οχι vodafone δεν εχω..νομιζω πως θα προτιμησω την affinity..εκτος αν υπαρχει καμια αλλη επιλογη μεχρι τοτε

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Επισης, αν εχεις vodafone μπορείς να πάρεις τη Citibank Student Vodafone , επίσης φοιτητική χωρίς συνδρομή. Τέλος η Glou Mastercard βγαίνει και αυτή σε φοιτητική αν σε βολεύει.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς εδώ...

http://www.citibank.com/greece/homepage/index.htm

 

οι φοιτητικες πιστωτικες εχουν πεσει θυματα της καταστασης? οι τραπεζες τις εκδιδουν η οι αιτησεις απορριπτονται? καποτε σχεδον τις μοιραζανε στα τει και τα πανεπιστημια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς έχουν πέσει θύματα της κατάστασης:!:

Eδώ οι περισσότεροι τις κόβουν για οικονομία ή τους τις ακυρώνουν λόγω χρεών:X

Link to comment
Share on other sites

οι φοιτητικες πιστωτικες εχουν πεσει θυματα της καταστασης? οι τραπεζες τις εκδιδουν η οι αιτησεις απορριπτονται? καποτε σχεδον τις μοιραζανε στα τει και τα πανεπιστημια

Απορρίπτονται οι περισσότερες, δυστυχώς. Εκτός κι αν πας στην Εμπορική που σε χρεώνουν 4 Ε/μήνα για "συμβολική χρέωση" φοιτητικού λογαριασμού/πακέτου/πιστωτικής younique.

Φαινόμενα με βανάκια, τραπεζάκια και πωλήτριες εξω απο πανεπιστήμια μοιράζοντας πιστωτικές έχουν εκλείψει. Και εδώ που τα λέμε δεν ηταν και κανένας σοβαρός τρόπος προώθησης αυτός, τις δίνανε σαν καραμέλες.

Edited by nucleogenesis
Link to comment
Share on other sites

Απορρίπτονται οι περισσότερες, δυστυχώς. Εκτός κι αν πας στην Εμπορική που σε χρεώνουν 4 Ε/μήνα για "συμβολική χρέωση" φοιτητικού λογαριασμού/πακέτου/πιστωτικής younique.

Φαινόμενα με βανάκια, τραπεζάκια και πωλήτριες εξω απο πανεπιστήμια μοιράζοντας πιστωτικές έχουν εκλείψει. Και εδώ που τα λέμε δεν ηταν και κανένας σοβαρός τρόπος προώθησης αυτός, τις δίνανε σαν καραμέλες.

 

δηλαδη λες να απορριψουν την αιτηση μου? ειχα παρει και το σπουδαζω το δανειο απο την εθνικη φετος,λες να ειναι ενα 'εμποδιο' αυτο?

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη λες να απορριψουν την αιτηση μου? ειχα παρει και το σπουδαζω το δανειο απο την εθνικη φετος,λες να ειναι ενα 'εμποδιο' αυτο?

Κοιτα , προσωπικά τη δική μου αίτηση την απέρριψαν, αλλα μην απογοητεύεσαι, εσένα μπορεί να στην εγκρίνουν. Κοιτάνε πολλά πραγματα αν κατάλαβα καλά , κι εμένα στην Εμπορική μου εκαναν μια βλακεια και παιζει να μη μου έδωσαν πιστωτική στη citibank λογω της χαζομάρας της εμπορικής. Ενω ειχα κανει διακοπη στην εμπορική συνέχιζαν να μου στέλνουν statements και ο λογαριασμος δεν ειχε κλεισει τελείως όπως θα έπρεπε. Κανε την αιτηση και βλεπεις, δεν χάνεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ http://www.alphabankcards.gr/?tabid=197&xmid=9#

και κανε κλίκ στα "Χαρακτηριστικά"

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε...

απα εχω ηδη στην alpha bank την AX premium και την AV bonus .. να παω και για την wind bonus τωρα ?

 

μπορω να την βγαλω με οσο πιστωτικο οριο θελω εγω και να κανω εκει μεταφορα υπολοιπου απο μια αλλη που εχω ( οχι alpha ) ή θα πρεπει να περασει απο εγκριση ?

δεν εμφανιζεται στο εκκαθαριστικο μου οτι δουλευω .....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ζητήσουν βεβαίωση εργοδότη κλπ εισοδηματικές πληροφορίες.

Το όριο ίσως είναι συνολικό και για τις 3 μαζί ,έτσι γίνεται πλέον λόγω κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...