Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
θα ήθελα να μου πει κάποιος αναλυτικά, αν μπορεί, πως μπορούμε να επαναφέρουμε το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση, μετά απο εγκατάσταση cooked ROM

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=431218

 

Δες εκεί που λέει... how to restore Stock SPL for warranty reasons

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από χρήση του SEUS έχω πολύ χαμηλό σήμα σε σχέση με άλλα κινητά που βρίσκονται στον ίδιο χώρο και έχουν τον ίδιο πάροχο. Υπάρχει λύση χωρίς πλήρη αντικατάσταση της rom?

Πληροφορίες συσκευής:

Έκδοση ROM: 1.05.926.7

Ημερομηνία ROM: 03/24/09

Έκδοση ραδιοεπ.: 1.14.25.55

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση του SEUS έχω πολύ χαμηλό σήμα σε σχέση με άλλα κινητά που βρίσκονται στον ίδιο χώρο και έχουν τον ίδιο πάροχο. Υπάρχει λύση χωρίς πλήρη αντικατάσταση της rom?

Πληροφορίες συσκευής:

Έκδοση ROM: 1.05.926.7

Ημερομηνία ROM: 03/24/09

Έκδοση ραδιοεπ.: 1.14.25.55

εχεις απενεργοποιησει το 3g?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το feedback!

Είχα περάσει την Touch It 7.1 (γιατί νόμιζα σαν αύξων αριθμός θα ήταν και το τελευταίο release) αλλά είχα αρκετά bugs και την έβγαλα.

Όντως η Touch It 8 δεν έχει Manila οπότε τρώει άκυρο!

Θα δοκιμάσω την Touch X 6.2 που κυκλοφόρησε τα ξημερώματα και βλέπουμε. :)

Είμαι από το πρωί με την Touch X 6.2, πολύ καλή ROM, πολύ γρήγορη, αλλά έχουμε θεματάκι με την μπαταρία. Από 100% πήγε στο 80% μέσα σε μία ώρα χωρίς να κάνω τίποτα το ιδιαίτερο...

Και η Touch It 7.1 που δοκίμασα χθες είχε κι εκείνη το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία.

Εσείς που χρησιμοποιείτε cooked roms έχετε βρει καμία που να μην αδειάζει την μπαταρία τόσο γρήγορα;

 

Υ.Γ.: Και με τις δύο rom που δοκίμασα όταν έκανα copy το Destinator.exe από την κάρτα μνήμης στο Start Menu δεν άνοιγε το Destinator! Όταν πάω και τρέχω το Destinator.exe μέσα από τον Total Commander τρέχει κανονικότατα. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από το πρωί με την Touch X 6.2, πολύ καλή ROM, πολύ γρήγορη, αλλά έχουμε θεματάκι με την μπαταρία. Από 100% πήγε στο 80% μέσα σε μία ώρα χωρίς να κάνω τίποτα το ιδιαίτερο...

Και η Touch It 7.1 που δοκίμασα χθες είχε κι εκείνη το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία.

Εσείς που χρησιμοποιείτε cooked roms έχετε βρει καμία που να μην αδειάζει την μπαταρία τόσο γρήγορα;

 

Υ.Γ.: Και με τις δύο rom που δοκίμασα όταν έκανα copy το Destinator.exe από την κάρτα μνήμης στο Start Menu δεν άνοιγε το Destinator! Όταν πάω και τρέχω το Destinator.exe μέσα από τον Total Commander τρέχει κανονικότατα. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό;

απο 6.5 θα σου πω που εχω δοκιμασει αρκετες..κατεληξα σε αυτη..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=512050

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Και με τις δύο rom που δοκίμασα όταν έκανα copy το Destinator.exe από την κάρτα μνήμης στο Start Menu δεν άνοιγε το Destinator! Όταν πάω και τρέχω το Destinator.exe μέσα από τον Total Commander τρέχει κανονικότατα. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό;

 

Έκανες paste as shortcut στο windows/start menu/programs σωστά;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οδευω προς cookedROM να δω πως γινεται και τι ειναι επιτελους ολα αυτα που διαβαζω, εχω μια απορια(ακομα μια!!!:lol::lol:):

 

Τα προγραμματα που εχω αποθηκευσει στην καρτα μνημης, πρεπει να τα απεγκαταστησω πριν κανω οτιδηποτε? η θα τα διαγραψει μονο του το τηλεφωνο(γιατι εχω διαβασει οτι η καρτα μνημης παραμενει ως εχει κατα την διαδικασια).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από το πρωί με την Touch X 6.2, πολύ καλή ROM, πολύ γρήγορη, αλλά έχουμε θεματάκι με την μπαταρία. Από 100% πήγε στο 80% μέσα σε μία ώρα χωρίς να κάνω τίποτα το ιδιαίτερο...

Και η Touch It 7.1 που δοκίμασα χθες είχε κι εκείνη το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία.

Εσείς που χρησιμοποιείτε cooked roms έχετε βρει καμία που να μην αδειάζει την μπαταρία τόσο γρήγορα;

 

Υ.Γ.: Και με τις δύο rom που δοκίμασα όταν έκανα copy το Destinator.exe από την κάρτα μνήμης στο Start Menu δεν άνοιγε το Destinator! Όταν πάω και τρέχω το Destinator.exe μέσα από τον Total Commander τρέχει κανονικότατα. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό;

 

απο WM 6.5 αλλα χωρίςF3D που εχω δοκιμασει πολλες, κατεληξα σε αυτη (πολυ καλη διαχειρισει μπαταριας)

 

οσο για το Destinator σε ολες τις ROM που δοκιμασα και κανοντας το shortcut με τον Resco explorer, δουλευε κανονικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

εχεις απενεργοποιησει το 3g?

Πως γίνεται?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα προγραμματα που εχω αποθηκευσει στην καρτα μνημης, πρεπει να τα απεγκαταστησω πριν κανω οτιδηποτε? η θα τα διαγραψει μονο του το τηλεφωνο(γιατι εχω διαβασει οτι η καρτα μνημης παραμενει ως εχει κατα την διαδικασια).

 

Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα με την κάρτα μνήμης. Όσα προγράμματα θα εγκαταστήσεις, κάθονται από πάνω και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Πως γίνεται?

 

Start -> Settings -> Phone -> Band (tab)

 

και στην πρώτη επιλογή αλλάζουμε το Auto σε GSM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σχεδόν και τις 288 σελίδες του forum. Δεν μπορώ να πώ ότι έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα για τις ROM. Διαβάζω για γνήσιες για cooked για Touch X για Touch it κλπ. Υπάρχει τελικά κάποια που να ανταποκρίνεται σε μια καλή λειτουργία? Γρήγορη, καλό σήμα, καλή διαχείρηση μπαταρίας. Έχει κάποια σαφές πλεονέκτημα για WM 6.1 ?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα με την κάρτα μνήμης. Όσα προγράμματα θα εγκαταστήσεις, κάθονται από πάνω και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

 

 

Start -> Settings -> Phone -> Band (tab)

 

και στην πρώτη επιλογή αλλάζουμε το Auto σε GSM.

Ευχαριστώ !!!

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

απο 6.5 θα σου πω που εχω δοκιμασει αρκετες..κατεληξα σε αυτη..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=512050

Δεν μου πολυαρέσουν τα WM6.5 γι'αυτό κι έχω δοκιμάσει μόνο ROMs με WM6.1!

 

Έκανες paste as shortcut στο windows/start menu/programs σωστά;

Οπότε κάποια βλακεία παίζει με τον Total Commander (τί τον θέλουν όλοι και τον βάζουν στις cooked roms).

 

απο WM 6.5 αλλα χωρίςF3D που εχω δοκιμασει πολλες, κατεληξα σε αυτη (πολυ καλη διαχειρισει μπαταριας)

 

οσο για το Destinator σε ολες τις ROM που δοκιμασα και κανοντας το shortcut με τον Resco explorer, δουλευε κανονικα.

Τί έγινε, όλοι WM6.5 χρησιμοποιείτε; :p

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάποια βλακεία παίζει με τον Total Commander (τί τον θέλουν όλοι και τον βάζουν στις cooked roms).

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ όπως και για άλλα utilities/programmes που βάζουν.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους μας δίνουν τα φώτα τους εδώ μέσα,αφού μεταπηδώντας από symbian σε Wmobile υπήρξαν άπειρες απορίες που ευτυχώς λίγες λίγες λύνονται μετά βέβαια από ατελείωτες ώρες διαβάσματος των σελίδων που προηγούνται.Λύστε μου την απορία πως στο xperia εγκαθιστούμε νέα πανελς αφού τα κάνω εγκατάσταση και δεν μπορώ να τα δω έπειτα μαζί με τα πρεγκατεστημένα.πρέπει να τα βάλω εγώ σε κάποιο συγκεκριμένο folder?Υπάρχουν στο program files tou mydevice, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να τα δω πατώντας το xpanel key της συσκευής και γενικά έχω το ίδιο θέμα με διάφορες εφαρμογές που εγκαθιστώ και δεν ξέρω που ακριβώς να τις αναζητήσω μετά την εγκατάσταση αφού δεν εμφανίζονται στα programs του my device παρόλο που επιλέγω να γίνει η εγκατάσταση στην main memory. Thanks in advance
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σχεδόν και τις 288 σελίδες του forum. Δεν μπορώ να πώ ότι έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα για τις ROM. Διαβάζω για γνήσιες για cooked για Touch X για Touch it κλπ. Υπάρχει τελικά κάποια που να ανταποκρίνεται σε μια καλή λειτουργία? Γρήγορη, καλό σήμα, καλή διαχείρηση μπαταρίας. Έχει κάποια σαφές πλεονέκτημα για WM 6.1 ?

 

Αυτό που ρωτάς είναι υποκειμενικό και μάλλον κανένας δεν θα σου απαντήσει πια θα σε ικανοποιήσει, απλά βάζεις δοκιμάζεις και διαλέγει αυτή που σου κάνει.

Όσο για γρήγορη, γρήγορες είναι όλες, άλλες έχουν λιγότερα bugs άλλες περισσότερα, για το καλό σήμα δεν ευθύνεται γιαυτό η ρομ, αλλά το radio που φοράς και συνήθως οι μαγειρεμένες ρομ δεν εμπεριέχουν radio.

 

Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους μας δίνουν τα φώτα τους εδώ μέσα,αφού μεταπηδώντας από symbian σε Wmobile υπήρξαν άπειρες απορίες που ευτυχώς λίγες λίγες λύνονται μετά βέβαια από ατελείωτες ώρες διαβάσματος των σελίδων που προηγούνται.Λύστε μου την απορία πως στο xperia εγκαθιστούμε νέα πανελς αφού τα κάνω εγκατάσταση και δεν μπορώ να τα δω έπειτα μαζί με τα πρεγκατεστημένα.πρέπει να τα βάλω εγώ σε κάποιο συγκεκριμένο folder?Υπάρχουν στο program files tou mydevice, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να τα δω πατώντας το xpanel key της συσκευής και γενικά έχω το ίδιο θέμα με διάφορες εφαρμογές που εγκαθιστώ και δεν ξέρω που ακριβώς να τις αναζητήσω μετά την εγκατάσταση αφού δεν εμφανίζονται στα programs του my device παρόλο που επιλέγω να γίνει η εγκατάσταση στην main memory. Thanks in advance

 

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, θα πρέπει πρέπει να πατήσεις το πλήκτρο με τα πάνελς, μετά τα settins, πατάς πάνω στο εικονίδιο με το βαλιτσάκι και και εκεί θα βρεις όλα τα πάνελς και όσα εγκατέστησες.

Οσο για τις εφαρμογές που εγκατέστησες θα τις βρείς στα προγράμματα γιατί τα ψάχνεις το mydevice; Αν δεν σου κάνει κόπο πες μου πια εφορμογή εγκατέστησες και δεν στη εμφανίζει μήπως καταλάβω τι ακριβώς ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

ok με τα πανελς ευχαριστώ πολύ.Οσον αφορά τα προγράμματα που εγκαθιστώ ενώ επιλέγω εγκατάσταση στην storage card ψάχνω να τα βρω έπειτα ή στο program files ή δεν ξέρω που αλλού εγκαθίστανται.Σε άλλα πάλι μου εμφανίζεται αυτόματα shorcut στο start menu...

Για παράδειγμα εγκαθιστώ το voice recorder στην κάρτα μνήμης και ακόμα ψάχνω που είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

ok με τα πανελς ευχαριστώ πολύ.Οσον αφορά τα προγράμματα που εγκαθιστώ ενώ επιλέγω εγκατάσταση στην storage card ψάχνω να τα βρω έπειτα ή στο program files ή δεν ξέρω που αλλού εγκαθίστανται.Σε άλλα πάλι μου εμφανίζεται αυτόματα shorcut στο start menu...

Για παράδειγμα εγκαθιστώ το voice recorder στην κάρτα μνήμης και ακόμα ψάχνω που είναι!!!!

 

Για το voice recorder δεν το έχω δοκιμάσει και ίσως βοηθήσει κάποιος άλλος, πιθανόν να εγκαθίσταται χύμα στα windows.

Μήπως όμως δεν εγκαθίσταται ως αυτόνομο πρόγραμμα αλλά ενσωματώνεται σε κάποιο άλλο πχ στα notes;

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχως εκανα και γω το πρωτο μου φλασαρισμα...!

 

HardSPL & TouchX 6.2 final ROM....! Και μια χαρουλα! Τωρα σιγα σιγα θα αρχισω να ξαναστηνω....! Επαφες, μνμ, εικονιδια στην μπαρα(οπωσδηποτε), προγραμμα πλοηγησης, κλπ...!

 

 

Και εδω να πω και εγω τα πολλα και μεγαλα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους σας εδω μεσα...! Ολες οι σελιδες, ολα τα ποστς σε αυτο το θρεντ ειναι υπερπληρη και κατατοπιστικοτατα!

 

Και επισης, για οσους φοβουνται(οπως και γω πριν το κανω) θα σας δωσω μια σελιδα που βρηκα στους xda με video για να δειξει πως γινεται Hardspl, flash ROM, restore Hardspl και ολα τα συναφη!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=497511

Link to comment
Share on other sites

Με γειες! :) Θα διαπιστώσεις ότι η συγκεκριμένη ROM είναι eye-candy! Όπως και το ποσοστό της μπαταρίας σου να πέφτει αντιστρόφως ανάλογα με την χρήση! :p

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης του ETEN x600 και ζαχαρώνω το Χ1.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το τι ακριβώς είναι το aGPS του Χ1 και τι διαφορές έχει με το GPS που έχω τώρα στο Χ600 (Έχω εγκατεστημένο το Destinator νόμιμο).

 

Ευχαριστώ

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Το aGPS (χρησιμοποιεί το πρόγραμμα QuickGPS της HTC στο xperia) είναι βοηθητικό πρόγραμμα για το hardware GPS που έχουν τα PDA (και τα κινητά και τα PNA). Είναι ένα πρόγραμμα που κατεβάζει τις θέσεις των δορυφόρων για τις επόμενες 7 ημέρες, ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνει το GPS για 2-15 λεπτά ώστε να συνδεθεί με επιτυχία σε 3 τουλάχιστον δορυφόρους, αλλά εφόσων γνωρίζει τις θέσεις των δορυφόρων, κλειδώνει τη θέση σου σε 5-15 δευτερόλεπτα σε 7-10 δορυφόρους δίνοντας αμέσως στίγμα με μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Κάθε φορά που κάνεις synchronize με τον υπολογιστή κατεβάζει και τα νέα δεδομένα στο QuickGPS, αλλά και χωρίς να το συνδέσεις στον υπολογιστή, μπορείς να κατεβάσεις δεδομένα μέσω του WiFi ή του GPRS ακόμα και σε σύνδεση WAP.

Link to comment
Share on other sites

Το aGPS (χρησιμοποιεί το πρόγραμμα QuickGPS της HTC στο xperia) είναι βοηθητικό πρόγραμμα για το hardware GPS που έχουν τα PDA (και τα κινητά και τα PNA).

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι έχει κανονικά ενσωματωμένο δέκτη GPS (αλλά προφανώς δεν είνα SirfStar III).

Γενικώς, επειδή σε καμιά πενηνταριά σελίδες του thread που διάβασα δεν είδα κάτι για τις επιδόσεις του GPS, πως τα πάει?

Και κάτι τελευταίο, ποια είναι τα πιο σημαντικά μειονεκτήματα του Χ!?

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...