Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι έχει κανονικά ενσωματωμένο δέκτη GPS (αλλά προφανώς δεν είνα SirfStar III).

Γενικώς, επειδή σε καμιά πενηνταριά σελίδες του thread που διάβασα δεν είδα κάτι για τις επιδόσεις του GPS, πως τα πάει?

Και κάτι τελευταίο, ποια είναι τα πιο σημαντικά μειονεκτήματα του Χ!?

 

Ας πω και γω την γνωμη μου γιατι το GPS και τα προγραμματα πλοηγησης ηταν μειζον ζητημα για μενα...! Οι επιδοσεις του ειναι πολυ καλες. Δεν εχω μετρο συγκρισης καποια συσκευη, αλλα γνωμες αλλων συμφορουμιτων. Δηλαδη, με «παρανομα» dest7, GarminXT, iGo8(thanks again JimmyT:D:D), και με το να εχω «κατεβασει» απο το QuickGPS τις θεσεις των δορυφορων, ακομα και με 120χτω στην Ε.Ο. κλειδωνει το σημα σε λιγοτερο απο 10".. Ε νομιζω οτι ειναι πολυ καλα!

 

Και οσων αφορα τα μειονεκτηματα, αυτο ειναι πολυ σχετικο. Καποιος που ειχε Pro μπροει να σου πει οτι δεν τον βολευει πολυ το πληκτρολογιο που δεν εχει βελακια(εχει ομως το dpad), η δεν εχει dedicated σειρα για τους αριθμους. Η καποιος που ειχε/εχει HD οτι ειναι μικρη η οθονη.

Προερχομενος απο iPhone και πιο πριν απο Symbian Series 60, μπορω να πω οτι δεν εχω κανενα παραπανο απο πλευρας αποκρισης, ταχυτητας. Οσο για την μπαταρια, εκει ειναι λιγο περιεργα...! Τωρα θα δω και την νεα ρομ που λεει και ο bill_viper οτι ειναι καλα...

Και γενικα εχει ΑΠΕΙΡΕΣ δυνατοτητες(οπως λενε εδω τα παιδια που ξερουν παραπανω απο εμενα) δεν ξεδιπλωνονται ευκολα και στην καθημερινη χρηση...! Ολο και κατι παραπανω μπορεις να του κανεις και να το σηκωσει απροβληματιστα!:D:rolleyes::lol:

 

Με γειες! :) Θα διαπιστώσεις ότι η συγκεκριμένη ROM είναι eye-candy! Όπως και το ποσοστό της μπαταρίας σου να πέφτει αντιστρόφως ανάλογα με την χρήση! :p

 

Σε ευχαριστω! Αλλα αληθεια, εννοεις οτι παρολη την χρηση η μπαταρια δεν πεφτει, σωστα?!

Και επισης το eye-candy τι σημαινει?

Εβαλα αυτην ακριβως: Touch X ULTIMATE 6.2 RHODIUM edition (T-Mobile)

που σημαινει οτι ειναι η ROM που εχει το Pro2?

και για τους υποψηφιους ενδιαφερομενους την προμηθευτηκα απο εδω.

 

και κατι ακομα, επειδη κατι επαθε το site των xda και εχω κουραστει και δεν το βρισκω με τιποτα, μηπως ξερει κανεις αλλα εικονιδια για την μπαρα εκτος απο αυτα?... Ειχα βρει κατι αλλα που αντι για το σημα της SE στην θεση της σημαιουλας των WM, ηταν το σημα της HTC και ηταν ολα πιο ωραια αλλα δεν τα βρισκω... αν εχει κανεις υποψην του...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης του ETEN x600 και ζαχαρώνω το Χ1.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το τι ακριβώς είναι το aGPS του Χ1 και τι διαφορές έχει με το GPS που έχω τώρα στο Χ600 (Έχω εγκατεστημένο το Destinator νόμιμο)

 

Καταρχήν χρόνια σου πολλά.

 

Το a-gps είναι complementary service που υπάρχει μαζί με το ενσωματωμένο GPS της συσκευής σου. Συνεπώς δεν υπάρχει καμία διαφορά εκτός από το gps δέκτη ο οποίος στην περίπτωση του ΕΤΕΝ είναι καλύτερος λόγω Sirf Star III.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω! Αλλα αληθεια, εννοεις οτι παρολη την χρηση η μπαταρια δεν πεφτει, σωστα?!

Και επισης το eye-candy τι σημαινει?

Εβαλα αυτην ακριβως: Touch X ULTIMATE 6.2 RHODIUM edition (T-Mobile)

που σημαινει οτι ειναι η ROM που εχει το Pro2?

και για τους υποψηφιους ενδιαφερομενους την προμηθευτηκα απο εδω.

Το αντίθετο δυστυχώς, η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα σε σχέση με την χρήση που του κάνεις.

Eye-candy, εννοώ ότι είναι "χάρμα οφθαλμών", πολύ όμορφο interface με την προσθήκη του τελευταίου TF3D. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

@bill_viper

Επιμένω ότι η μπαταρία του σε εμένα έχει τελείως διαφορετική συμεριφορά από τη δική σου αν και το έχω παραφορτώσει με προγράμματα.

Αν βρω χρόνο το βράδι θα κάνω ένα screenshoot με το επίπεδο της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρόνια σου πολλά.

 

Το a-gps είναι complementary service που υπάρχει μαζί με το ενσωματωμένο GPS της συσκευής σου. Συνεπώς δεν υπάρχει καμία διαφορά εκτός από το gps δέκτη ο οποίος στην περίπτωση του ΕΤΕΝ είναι καλύτερος λόγω Sirf Star III.

 

Σ' ευχαριστώ, όπως και όλα τα παιδιά που μου απάντησαν και με βοήθησαν

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί το Service Update δεν δουλεύει στα Vista? Η Sonyericsson δεν έχει ιδέα !!!!

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχω κανει hard-spl και εχω περασει καποια custom rom, σε περιπτωση που θελω να ξανα γυριστω σε official (πχ r3,r2) τι κανω? πρεπει υποχρεωτικα να κανω επαναφορα σε stock-spl η δε χρειαζετε και μπορω να τη περασω?

 

δεν αναφερομαι σε λογους εγγυησης, αυτο το γνωριζω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνεις chat με το msn του xperia και να σε βλέπει ο συνομιλητής σου μέσω της κάμερας του κινητού; Όσο και αν έψαξα στο μενού δεν είδα πουθενά video.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=13998&d=1242812067

 

Λοιπον το έβγαλα από τη φόρτηση γύρω στις 12,30 τα μεσάνυχτα, περί τα 18,30 λεπτά ομιλίας, 2 ανανεώσεις καιρού, και περί τα 5 λεπτα gprs (operamini) και είμαι στο 91%, που σημαίνει ότι με τον default μετρητή του xperia θα έδειχνε ακόμα 100%, καλά δεν είναι; (ρομ touch it 7, αλλά και η touch x την ίδια συμπεριφορά έχει και ίσως λίγο καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί το Service Update δεν δουλεύει στα Vista? Η Sonyericsson δεν έχει ιδέα !!!!

 

Επειδή είναι άσχετοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μην το ψάχνεις, κανείς τους δεν ξέρει γιατί στα vista μια δουλεύει και μια δε δουλεύει.

 

@jkontar:

Λοιπόν, επειδή έχω το Tibo S1000 με SirfStarIII που στα δοκιμαστικά ήταν ένα από τα GPS με τον καλύτερο δέκτη ανάμεσα σε πολλά PNA και PDA (καλύτερο όχι μόνο επειδή έχει sirfstar, αλλά επειδή έχει και σπαστή κεραία) και το Vector Master 300, και τα 2 με destinator, έχω κάνει αντικειμενική σύγκριση.

Χωρίς aGPS, το Tibo από το μπαλκόνι μου μπορεί να κλειδώσει 4 δορυφόρους σε 3 λεπτά, το VM300 κλείδωσε 3 δορυφόρους σε 2λεπτ.11δευτ. και αναβόσβηνε ένας τέταρτος δορυφόρος μετά από ακόμα 2 λεπτά. Το στίγμα GPS είχε απόκλιση κατά 1 οικοδομικό τετράγωνο προς τα πάνω με το Tibo και προς τα αριστερά με το VM300, ενώ όταν αναβόσβηνε ο 4ος δορυφόρος το στίγμα μεταφέρονταν 2 τετράγωνα πίσω. Δυο-τρία λεπτά αργότερα η κατάσταση σταθεροποιείται και το στίγμα δείχνει περίπου στην πραγματική του θέση (σύνολο 5-6 λεπτά). Στο xperia σε περίπου 4 λεπτά βλέπει τον 1ο δορυφόρο και σχεδόν αμέσως μετά βλέπει και άλλους 3 και κλειδώνει σήμα.

Κατεβάζω δεδομένα aGPS και ξανανοίγω xperia: σε 10 δευτερόλεπτα κλειδώνει 9 δορυφόρους, σε άλλα 10 δευτερόλεπτα κάνει διόρθωση θέσης και μου δίνει στίγμα ακριβώς εκεί που βρίσκομαι, ενώ είναι το μοναδικό gps που κλειδώνει δορυφόρους ακόμα και μέσα στο σπίτι μου (μέσα από το παράθυρο).

 

Μπορεί λοιπόν το SirfStar να είναι πιο καλό από το NMEA του Vector Master και από το Qualcomm του xperia αλλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση με οποιοδήποτε assistedGPS (aGPS). Και δεν αμφιβάλλω πως αν το Tibo είχε aGPS θα ήταν καλύτερο από το Xperia, αλλά προς το παρόν χωρίς aGPS οι χρόνοι που έδωσα ήταν αυτής της στιγμής, ενώ μου έχει τύχει ένα βράδυ να ξεκινήσω να πάω σε διπλανή πόλη με το VM300 και μετά από 40 λεπτά που έφτασα ακόμα δεν είχε κλειδώσει θέση :Ο ενώ οι επιδόσεις του aGPS είναι πάντα οι ίδιες. Μέσα σε μισό λεπτό είναι εγγυημένο ότι θα σου δώσει τη θέση σου.

 

Στο Omnia δεν βρήκα ακόμα πως να κατεβάσω δεδομένα aGPS, δεν κατέβαζε η δική του εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι άσχετοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μην το ψάχνεις, κανείς τους δεν ξέρει γιατί στα vista μια δουλεύει και μια δε δουλεύει.

 

@jkontar:

Λοιπόν, επειδή έχω το Tibo S1000 με SirfStarIII που στα δοκιμαστικά ήταν ένα από τα GPS με τον καλύτερο δέκτη ανάμεσα σε πολλά PNA και PDA (καλύτερο όχι μόνο επειδή έχει sirfstar, αλλά επειδή έχει και σπαστή κεραία) και το Vector Master 300, και τα 2 με destinator, έχω κάνει αντικειμενική σύγκριση.

Χωρίς aGPS, το Tibo από το μπαλκόνι μου μπορεί να κλειδώσει 4 δορυφόρους σε 3 λεπτά, το VM300 κλείδωσε 3 δορυφόρους σε 2λεπτ.11δευτ. και αναβόσβηνε ένας τέταρτος δορυφόρος μετά από ακόμα 2 λεπτά. Το στίγμα GPS είχε απόκλιση κατά 1 οικοδομικό τετράγωνο προς τα πάνω με το Tibo και προς τα αριστερά με το VM300, ενώ όταν αναβόσβηνε ο 4ος δορυφόρος το στίγμα μεταφέρονταν 2 τετράγωνα πίσω. Δυο-τρία λεπτά αργότερα η κατάσταση σταθεροποιείται και το στίγμα δείχνει περίπου στην πραγματική του θέση (σύνολο 5-6 λεπτά). Στο xperia σε περίπου 4 λεπτά βλέπει τον 1ο δορυφόρο και σχεδόν αμέσως μετά βλέπει και άλλους 3 και κλειδώνει σήμα.

Κατεβάζω δεδομένα aGPS και ξανανοίγω xperia: σε 10 δευτερόλεπτα κλειδώνει 9 δορυφόρους, σε άλλα 10 δευτερόλεπτα κάνει διόρθωση θέσης και μου δίνει στίγμα ακριβώς εκεί που βρίσκομαι, ενώ είναι το μοναδικό gps που κλειδώνει δορυφόρους ακόμα και μέσα στο σπίτι μου (μέσα από το παράθυρο).

 

Μπορεί λοιπόν το SirfStar να είναι πιο καλό από το NMEA του Vector Master και από το Qualcomm του xperia αλλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση με οποιοδήποτε assistedGPS (aGPS). Και δεν αμφιβάλλω πως αν το Tibo είχε aGPS θα ήταν καλύτερο από το Xperia, αλλά προς το παρόν χωρίς aGPS οι χρόνοι που έδωσα ήταν αυτής της στιγμής, ενώ μου έχει τύχει ένα βράδυ να ξεκινήσω να πάω σε διπλανή πόλη με το VM300 και μετά από 40 λεπτά που έφτασα ακόμα δεν είχε κλειδώσει θέση :Ο ενώ οι επιδόσεις του aGPS είναι πάντα οι ίδιες. Μέσα σε μισό λεπτό είναι εγγυημένο ότι θα σου δώσει τη θέση σου.

 

Στο Omnia δεν βρήκα ακόμα πως να κατεβάσω δεδομένα aGPS, δεν κατέβαζε η δική του εφαρμογή.

Όταν λες Κατεβάζω δεδομένα aGPS , πως γίνεται?

Έχω Garmin, κλειδώνει σήμα, αλλά δεν δείχνει πόσους δορυφόρους έχει. Αυτό παρουσιάστηκε μετά απο εγκατάσταση της τελευταίας ROM μέσω SEUS

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...Να κάνω δυο ερωτήσεις...καταρχειν...Λέω να πουλήσω το X1 όταν βγει το pro2...πόσο λέτε να το διώξω??? (σε μαγαζί με κινητά θα πάω...το κιν ειναι καινούργιο του κουτιού...ούτε γρατσουνιά...) μεχρι πόσα να δεχτω??? και κάτι άλλο...πως μπαίνω στο registry???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...Να κάνω δυο ερωτήσεις...καταρχειν...Λέω να πουλήσω το X1 όταν βγει το pro2...πόσο λέτε να το διώξω??? (σε μαγαζί με κινητά θα πάω...το κιν ειναι καινούργιο του κουτιού...ούτε γρατσουνιά...) μεχρι πόσα να δεχτω??? και κάτι άλλο...πως μπαίνω στο registry??? και κάτι τρίτο...έκλεισε το μαγαζάκι???

 

Καλύτερα να το πουλήσεις μέσω αγγελίας εδώ, αλλά πρέπει να έχεις 75 posts. Σε μαγαζί μεταχειρισμένων θα στο σκοτώσουν.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο...πάλια στα απλά κινητά υπήρχε ένα προγραμματάκι μεσο bluetooth... το bluetooth hack....υπάρχει τίποτα παρόμοιο για wm συσκευή???
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχω κανει hard-spl και εχω περασει καποια custom rom, σε περιπτωση που θελω να ξανα γυριστω σε official (πχ r3,r2) τι κανω? πρεπει υποχρεωτικα να κανω επαναφορα σε stock-spl η δε χρειαζετε και μπορω να τη περασω?

 

δεν αναφερομαι σε λογους εγγυησης, αυτο το γνωριζω.

 

μπορει να μου απαντηση καποιος master στο πιο πανω μηνυμα? :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου απαντηση καποιος master στο πιο πανω μηνυμα? :)

 

Πρεπει πρωτα να βαλεις την generic rom και μετα stock-spl για να μπορεις και να κανεις αναβαθμησεις μεσω SEUS και για να ισχυει και η εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρωτα να βαλεις την generic rom και μετα stock-spl για να μπορεις και να κανεις αναβαθμησεις μεσω SEUS και για να ισχυει και η εγγυηση!

 

δηλαδη μπορω να βαλω ξανα generic rom και να τη δουλευω χωρις να κανω stock-spl εφοσον δεν με ενδιαφερουν οι αναβαθμησεις μεσω SEUS και η εγγυηση? ευχαριστω..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορω να βαλω ξανα generic rom και να τη δουλευω χωρις να κανω stock-spl εφοσον δεν με ενδιαφερουν οι αναβαθμησεις μεσω SEUS και η εγγυηση? ευχαριστω..

 

Nαι μπορεις! και εγω ετσι δουλευα! δεν εχεις κανενα προβλημα!

 

edit: Αλλα και stock-spl να κανεις δεν σου σβηνει τιποτα και ειναι και γρηγορη η διαδικασια! το stock-spl γινετε μετα την generic rom ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

VIEL απαντησες και στην δικια μου ερωτηση!

 

Πολυ ωραια λοιπον, με το HardSPL περασμενο βαζουμε οποια ROM θελουμε, αλλα οχι μεσω SEUS τις official! Μια χαρα..

 

Οσων αφορα αυτο που ειπε ο bill_viper για την μπαταρια, εχω μια ενσταση... Την εβαλα χθες το βραδυ γυρω στις 8.20. Δεν το εχω βαλει καθολου σε φορτιση απο τοτε, γυρω στις 4 το βρδυ το εκλεισα και το ξαναανοιξα στις 11 που σηκωθηκα και πριν και μετα το σκαλιζω αρκετα. Πριν το κλεισω ειχα γυρω στο 60% και τωρα 50%.. Αλλα χωρις wifi και λιγο να μιλησω.

 

Αλλα απογοητευτικα λιγακι με την συγκεκριμενη. Θα δοκιμασω και τις υπολοιπες touchx και touchit αργοτερα... Τωρα που πηρα το κολάΐ!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορεις! και εγω ετσι δουλευα! δεν εχεις κανενα προβλημα!

 

edit: Αλλα και stock-spl να κανεις δεν σου σβηνει τιποτα και ειναι και γρηγορη η διαδικασια! το stock-spl γινετε μετα την generic rom ετσι και αλλιως.

 

ευχαριστω πολυ φιλε.. :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! εχω το phonex 1.4! οταν παταω το πληκτρο της απαντησης μου εμφανιζει αντι για το phonepad που εχω επιλεξει την παρακατω εικονα! οταν κανω soft reset δουλεθει κανονικα! μετα απο 2-3 μερες παλι το ιδιο! ξερει καποιος τι γινετε?

ευχαριστω! Η παρακατω εικονα που μου εμφανιζει δεν ειναι καν μερος του interface του phonex αν δεν κανω λαθος!

 

http://www.topgun.gr/Stuff/Capture.bmp

Link to comment
Share on other sites

Έχω Garmin Mobile XT. Κάνει πλοήγηση αν και η μπάρες των δορυφόρων πάνω αριστερά είναι κενές. Επίσης στο Πληρ. GPS έχει συντεταγμένες, αλλά πάλι οι μπάρες των δορυφόρων είναι κενές. Έτσι δεν μπορώ να δώ πόσοι δορυφόροι υπάρχουν. Όλα αυτά έγιναν όταν πέρασα την τελευταία ROM από το SEUS. Το έκανα δεύτερη φορά αλλά πάλι τα ίδια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Σημειώστε ότι το SEUS σε ΧΡ δουλεύει αμέσως, ενώ στα VISTA όποτε θέλει και με πολύ κόπο.

 

Καλησπερα! εχω το phonex 1.4! οταν παταω το πληκτρο της απαντησης μου εμφανιζει αντι για το phonepad που εχω επιλεξει την παρακατω εικονα! οταν κανω soft reset δουλεθει κανονικα! μετα απο 2-3 μερες παλι το ιδιο! ξερει καποιος τι γινετε?

ευχαριστω! Η παρακατω εικονα που μου εμφανιζει δεν ειναι καν μερος του interface του phonex αν δεν κανω λαθος!

 

http://www.topgun.gr/Stuff/Capture.bmp

Πως έβαλες την εικόνα?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...