Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω εναν HP Laserjet αλλα δεν συνδεεται με wifi στο δικτυο.Στην αρχη κανονικα επαιζε χωρις προβλημα.Ακομα και με WPS παλι τιποτα.Αναγκαστικα το εχω συνδεσει με καλωδιο απο πισω και οκ παιρνει ip κανονικα συνδεετα αλλα δεν ειναι ορατο απο κινητα και πολλες φορες απο το λαπτοπ.Με μια επανεκκινηση του λαπτοπ συνηθως το βλεπει παλι κανονικα στο δικτυο.

Εχω βαλει τις εφαρμογες hp smart print bla bla εχει και κανεις αλλος αυτο το προβλημα συνδεσημοτητας ασυρματα?Πολλες φορες αν εχω ενα pdf και θελω να το εκτυπωσω το στελνω πχ απο το κινητο στο μειλ του εκτυπωτη και το εκτυπωνει αλλιως δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To δοκιμασα δηλαδη πεταξα τα προγραμματα hp αλλα και παλι ... εκανα και reset τον εκτυπωτη .. προσπαθησα απο τις ρυθμισεις του να τον συνδεσω στο δικτυο αλλα και παλι δεν μπορει να συνδεθει ασυρματα.το θεμα ειναι οτι ενεργοποιω και το wps button και στο ρουτερ και στον εκτυπωτη αλλα παλι δεν φαινεται να συνδεονται ασυρματα.με καλωδιο παιρνει αμεσως ip και λειτουργει κανονικα δηλαδη απο το λαπτοπ και καθε λαπτοπ που ειναι συνδεμενο εντος δικτυου μπορει να εκτυπωσει και να σκαναρει ασυρματα ομως δεν συνδεται στο δικτυο.λες να χρειαζεται και απεγκαταστασει σαν εκτυπωτης γενικοτερα απο τα windows? hardware manager`?
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να του κάνεις εγκατάσταση όπως την πρώτη φορά. ΑΝ εχεις εμπειρία, σβήσε και ότι υπάρχει και στην registry του υπολογιστή για να καθαρίσει πλήρως και μετά ξεκινάς απο την αρχή. Και πολύ σημαντικό είναι να έχεις κλειστό το antivirus σου.
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε αυτόν τον Epson, Inkjet EPSON WorkForce WF-2750DWF

Έχει κανείς εμπειρία από αυτόν ή γενικά από την εταιρεία?

 

Τον έχω περίπου 10 μήνες.

Όλα καλά με εκτυπώσεις ,συνδέσεις με wi-fi κλπ αλλά το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν μου αναγνωρίζει άλλα μελάνια εκτός τα γνήσια της epson. Κόστος για τα γνήσια 30 ευρώ τα μικρά και 60 τα xl.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να του κάνεις εγκατάσταση όπως την πρώτη φορά. ΑΝ εχεις εμπειρία, σβήσε και ότι υπάρχει και στην registry του υπολογιστή για να καθαρίσει πλήρως και μετά ξεκινάς απο την αρχή. Και πολύ σημαντικό είναι να έχεις κλειστό το antivirus σου.

 

https://support.hp.com/rs-en/document/c02259020

 

Aυτο θα βοηθησει ? Νομιζω θα το δοκιμασω.Αλλα το θεμα ειναι οτι γιατι δεν συνδεεται ο εκτυπωτης ασυρματα στο ρουτερ? μεταξυ τους ... (αφηνω το λαπτοπ απο εξω.)

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Τον έχω περίπου 10 μήνες.

Όλα καλά με εκτυπώσεις ,συνδέσεις με wi-fi κλπ αλλά το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν μου αναγνωρίζει άλλα μελάνια εκτός τα γνήσια της epson. Κόστος για τα γνήσια 30 ευρώ τα μικρά και 60 τα xl.

 

Οπότε βγαίνει μακροπρόθεσμα λίγο ασύμφορος, τα hp ξέρω ότι έχουν τη δυνατότητα και για μη-αυθεντικά.

Το είναι ότι είναι δοκιμασμένος και απροβλημάτιστος βέβαια είναι πάρα πολύ θετικό.

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

https://support.hp.com/rs-en/document/c02259020

 

Aυτο θα βοηθησει ? Νομιζω θα το δοκιμασω.Αλλα το θεμα ειναι οτι γιατι δεν συνδεεται ο εκτυπωτης ασυρματα στο ρουτερ? μεταξυ τους ... (αφηνω το λαπτοπ απο εξω.)

 

είχε ο αδελφός μου ΗΡ και όντως έχανε κάθε τόσο (χωρίς αλλαγή στο ρουτερ) τη σύνδεση, τις 2 φορές που του το σέταρα κατέληξα να τα σβήσω όλα και να ξαναστήσω όπως την πρώτη φορα, όπως προτάθηκε πιο πάνω. Μήπως το πρόβλημα το δημιουργεί το wps που προσπαθείς; Δοκίμασες χωρις? Αν τα θυμάμαι καλά, τον συνδέεις με usb, τρέχεις το setup πρόγραμμα και έχει καρτέλα wireless settings, όπου βάζεις ssid και pass του wifi δικτύου σου εκεί, κάνεις ρεσταρτ χωρίς σύνδεση usb και συνδεεται με τον ρούτερ.

Επίσης, θυμάμαι χαρακτηριστικά, οτι αυτή η direct σύνδεση του εκτυπωτή με συσκευή (και καλά ο εκτυπωτής γίνεται hotspot) δεν μας δούλεψε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

είχε ο αδελφός μου ΗΡ και όντως έχανε κάθε τόσο (χωρίς αλλαγή στο ρουτερ) τη σύνδεση, τις 2 φορές που του το σέταρα κατέληξα να τα σβήσω όλα και να ξαναστήσω όπως την πρώτη φορα, όπως προτάθηκε πιο πάνω. Μήπως το πρόβλημα το δημιουργεί το wps που προσπαθείς; Δοκίμασες χωρις? Αν τα θυμάμαι καλά, τον συνδέεις με usb, τρέχεις το setup πρόγραμμα και έχει καρτέλα wireless settings, όπου βάζεις ssid και pass του wifi δικτύου σου εκεί, κάνεις ρεσταρτ χωρίς σύνδεση usb και συνδεεται με τον ρούτερ.

Επίσης, θυμάμαι χαρακτηριστικά, οτι αυτή η direct σύνδεση του εκτυπωτή με συσκευή (και καλά ο εκτυπωτής γίνεται hotspot) δεν μας δούλεψε ποτέ...

 

λοιπον τα εκανα ολα απεγκατασταση και ξανα απο την αρχη.

http://prntscr.com/i5gdz3 δεν δεχεται το κωδικο του wifi ... το εχω τσεκαρει οτι ειναι σωστο... δεν καταλαβαινω γιατι ... εκει ειναι το προβλημα... μαλλον παιζει λιγο το mac adress θα δω λιγο τις ρυθμισεις του ρουτερ μηπως απο κει κατι το σταματαει..

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα εκανα ολα απεγκατασταση και ξανα απο την αρχη.

http://prntscr.com/i5gdz3 δεν δεχεται το κωδικο του wifi ... το εχω τσεκαρει οτι ειναι σωστο... δεν καταλαβαινω γιατι ... εκει ειναι το προβλημα θα κανω ομως και το εξης που λεει απο κατω να βαλω δηλαδη την διευθυνση mac στο ρουτερ.. και ο θεος βοηθος.Ολα αυτα θα επρεπε να ειναι απλα αλλα η βλακεια της συμβατοτητας με μερικα μηχανηματα ειναι αλλο πραμα...

Το θεμα ειναι οτι ακομα και ο εκτυπωτης με LAN καλωδιο επαιρνε κανονικα ip τον εβλεπα συνδεμενο αλλα δεν μπορουσα να δωσω εκτυπωση ουτε απο το λαπτοπ που ειναι ασυρματα αλλα ουτε και τα κινητα... προς το παρων τζιφος!

τι ασφάλεια έχεις;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκίμασε να βάλεις για αρχή wep που είναι πιο απλή και ξανά δες το. και βγάλε μου μια φώτο εκεί που είσαι τώρα με το error όταν ξανά φτάσεις στο ίδιο σημείο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

update ολα κομπλε. Το προβλημα στο wifi ηταν στο WPA 2PK δεν ξερω πως διαολο μπηκε στην ρυθμιση WAP-PSK/WAP2-PSK ενω θα επρεπε να ειναι σε ΣΚΕΤΟ wap2-psk... με το που το εβαλα εκει συνδεθηκε αμεσως! ολα καλως :)

 

απορω πως δεν το ειχα δει τοσο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να θέσω, όντας νέος χρήστης σε αυτόν τον ιστότοπo.

 

Η απόδοση ενός αυθεντικού τόνερ, έτσι τουλάχιστον όπως αναφέρεται στις προδιαγραφές εκτύπωσής του, αφορά για κάλυψη σελίδας σελίδας Α4 μόνο στο 5%; Δηλαδή όταν ένα τόνερ υποτίθεται ότι έχει προδιαγραφή για εκτύπωση 3000 σελίδων, πρέπει να είμαι υπερ-ευχαριστημένος αν θα μου εκτυπώσει 2000 σελίδες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

Πριν 3-4 μήνες αγόρασα έναν Epson 2760.

Είχε μέσα 4 μελάνια που σκεφτικα να τα έχω καβατζα..

Πήρα λοιπόν μια τετράδα μελάνια (όχι γνήσια) και τα έβαλα.

Τα 2 από τα 4, κόκκινο κίτρινο δεν τα αναγνώριζε.

Σε αυτές τις δύο θήκες λοιπόν έβαλα τα γνήσια της συσκευασίας.

Τώρα 3-4 μήνες μετά, που τελείωσαν τα κόκκινο κίτρινο, πήρα 2 όχι γνήσια πάλι.

Αναγνωρίζει το κόκκινο και όχι το κίτρινο.

Πάω στο μαγαζί, δίνω το κίτρινο πίσω και μου δίνει καινούργιο.

Μήπως είχε πρόβλημα το τσιπάκι.

Πάλι τα ίδια, δεν αναγνωρίζει το κίτρινο.

Πήγα εκτυπωτή και μελάνια στο μαγαζί που αγόρασα τα μελάνια γιατί δεν σκαμπάζω από εκτυπωτές.

Δεν έχεις κλείσει τα αυτόματα update με ρωτάει?

Όχι.

Ε αυτό είναι το πρώτο πράγμα που κάνουμε.

Οκ, τον ελέγχει και το πόρισμα ήταν να πάρω ένα γνήσιο κίτρινο μέχρι να αναβαθμιστουν τα τσιπάκια από τα μη γνήσια μελάνια.

Οκ παίρνω ένα κίτρινο γνήσιο και πάω σπίτι.

Βάζω το κίτρινο γνήσιο σφραγισμένο.

Δεν το αναγνωρίζει.

Δεν αναγνωρίζει ούτε το παλιό άδειο σχεδόν γνήσιο κίτρινο που μέχρι χθες αναγνώριζε.

Δεν αναγνωρίζει ούτε τα μη γνήσια στο κίτρινο.

Δεν αναγνωρίζει τίποτα.

Άφησα μια μέρα τον εκτυπωτή για έλεγχο στο κατάστημα.

Οταν το άφησα το παλιό γνήσιο άδειο το διάβαζε.

Τώρα ούτε αυτό για να δοκιμάσω να πατήσω το κουμπί reset που σκέφτηκα.

Γενικά πριν αναγνωρίσει τα μελάνια δεν συνεχίζει δεν κάνει τίποτα.

Το πετάω τα φτησε?

Η υπάρχει λύση?

Ευχαριστώ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε-έλα + ταλαιπωρία + ουσιαστικά δεν έχεις εκτυπωτή + χαμένος χρόνος + πιθανότητα να χαλάσει εντελώς ο εκτυπωτής + + + ....τελικά τι ακριβώς γλύτωσες από τα μη γνήσια μελάνια?
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε-έλα + ταλαιπωρία + ουσιαστικά δεν έχεις εκτυπωτή + χαμένος χρόνος + πιθανότητα να χαλάσει εντελώς ο εκτυπωτής + + + ....τελικά τι ακριβώς γλύτωσες από τα μη γνήσια μελάνια?

 

Έτσι όπως εξελίχθηκε η κατάσταση.. Έχασα μόνο.

Αλλά αρχικά 18,5€/μελάνι και 20€/4 μελάνια ήταν σημαντική διαφορά..

Τώρα τι κάνω που δεν διαβάζει ούτε το γνήσιο στην θέση κίτρινο?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως εξελίχθηκε η κατάσταση.. Έχασα μόνο.

Αλλά αρχικά 18,5€/μελάνι και 20€/4 μελάνια ήταν σημαντική διαφορά..

Τώρα τι κάνω που δεν διαβάζει ούτε το γνήσιο στην θέση κίτρινο?

 

Κανε ενα factory reset στον εκτυπωτη!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμία πρόταση για οικιακό εκτυπωτή / all in one κατα προτίμηση ( καμιά 100άρια τον μήνα εκτυπώσεις το πάρα πολύ ) σε προσιτή τιμή, έχετε ρε παιδιά;

Να μην έχει πανάκριβα μελάνια βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό αυτόν εδώ. Φτηνός, οικονομικά αναλώσιμα και πολύ καλύτερη λειτουργία σε σχέση με έναν ακριβότερο HP που είχα παλαιότερα. Έχει τα πάντα. Δεν νομίζω ότι θες κάτι άλλο για σπίτι.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό αυτόν εδώ. Φτηνός, οικονομικά αναλώσιμα και πολύ καλύτερη λειτουργία σε σχέση με έναν ακριβότερο HP που είχα παλαιότερα. Έχει τα πάντα. Δεν νομίζω ότι θες κάτι άλλο για σπίτι.
έχεις δοκιμάσει την ασύρματη σύνδεση μέσω WiFi; είναι σταθερή;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό αυτόν εδώ. Φτηνός, οικονομικά αναλώσιμα και πολύ καλύτερη λειτουργία σε σχέση με έναν ακριβότερο HP που είχα παλαιότερα. Έχει τα πάντα. Δεν νομίζω ότι θες κάτι άλλο για σπίτι.

 

Το είχα δει σε μια αναζήτηση που είχα κάνει αλλά είδα αρκετά σχόλια στο skroutz ότι τους χάλασε γρήγορα. Θα το ξανακοιτάξω μια κι από κοντά αφου το προτείνεις. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω ενα HP laserjet 1000

δεν εχει δουλεψει ιδιαιτερα στη ζωη του....μια φορα αλλαξα τονερ (μη εργοστασιακο) κατι μου ειχαν πει για 2000 σελιδες....δεν νομιζω να εκτυπωσα ουτε τις μισες. το καπακι του οταν κλεινει τις περισσοτερες φορες δεν παιρνει μπρος....το εψαξα...ο αισθητηρας του κλεισιματος εχει παλιωσει και πρεπει να ανοιγοκλεισω καπακι 20 φορες για να παρει μπρος. το μεγαλυτερο προβλημα του ειναι οτι δουλευει μονο με xp γιατι η μαμα εταιρια δεν ασχοληθηκε ποτε ξανα να βγαλει αλλους drivers...ο πονος ολων των hp...αναγκαστηκα και εφτιαξα virtual machine στον υπολογιστη για να δουλευει με τα χιλια ζορια...κι επειδη θελει παλι τονερ κι ακομα ενα 25 ευρω....αποφασισα να τον αποχαιρετησω παρολο που του εχω μια συμπαθεια.

χρειαζομαι πολυμηχανημα που να εχει ανοσια η τουλαχιστον ανεκτικοτητα στα μαιμου μελανια. εκτυπωνω πλεον αρκετα, σκαναρω αρκετα και χρειαζομαι λυση με μαιμου μελανια εστω κι αν χρειαζεται ποτε ποτε να καθαριζω κεφαλες η οτιδηποτε...ξερω οτι πολλοι ειναι υπερ των εργοστασιακων αλλα σε αυτη τη φαση η οικονομια στα μελανια κι οχι ενα ακριβο μηχανημα ειναι προτεραιοτητα. δεν εχω προτιμηση σε μαρκα, δεν με ενδιαφερει απαραιτητα εγχρωμο, κυριως εκτυπωνω ασπρομαυρα...δεν με ενδιαφερει απαραιτητα wifi, bluetooth....αρκει να δουλευει αξιοπιστα.

ολες οι αποψεις, συμβουλες, δεκτες και σεβαστες....η αγορα πρεπει να γινει σε μια δυο εβδομαδες το πολυ.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλημερα... Εχω αυτον τον εκτυπωτη... Ενω δουλευε κανονικα τωρα μου βγαζει σφαλμα στην εκτυπωση... Ενω φαινεται κανονικα στις συσκευες και τον ξανακατεβασα ( drivers) μου βγαζει το ιδιο προβλημα.. Τι προβλημα μπορει να εχει τωρα;; Τωρα του δινω την εκτυπωση και δεν κανει κατι... Δεν εκτυπωνει καθολου... (Πως γινεται να διαγραψω τον εκτυπωτη με το ερωτηματικο)...
Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ στον υπολογιστή,διαχείριση , διαχείριση συσκευών,εντοπίζεις τον εκτυπωτή και με δεξί κλικ κατάργηση εγκατάστασης.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν γινεται με αυτο η διαγραφη... Το κανω αλλα τιποτα...Δεν μου βγαζει την επιλογη της διαγραφης.. Και εχω κατεβασει παραδιπλα τον εκτυπωτη και δεν μπορω να εκτυπωσω κατι...Μου βγαζει σφαλμα... Edited by takis66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν εδώ και 2 χρόνια έχω τον HP Laserjet pro M27w. (Μονόχρωμος)

91b93ffe405c265aade2696efad55998.jpg

 

Εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος(Το μόνο μείον οτι δεν έχει airprint αλλα ασυρματα μέσω hpeprint δουλευε μια χαρά) ενα τονερ γνήσιο της HP μου έβγαλε πανω απο χρόνο (47 ευρώ) για οικιακή χρήση οτι πρέπει.Φέτος αγόρασα 2 τονερ με μόλις 24 ευρώ και δουλευουν το ίδιο καλά χωρις το παραμικρό πρόβλημα( Αγοράστηκαν μέσω ebay γερμανίας)

Σκέφτομαι να τον πουλήσω και να αγοράσω πάλι Laser αλλα εγχρωμο αυτή την φορά και να υποστηρίζει και Apple airprint.Η εμπειρία μου με την HP είναι η καλύτερη μέχρι τώρα αλλα βλεπω και τους Samsung διάβασα καλές κριτικές και θα ήθελα να διαβάσω γνώμες σχετικά με την αγορά εγχρωμου Εκτυπωτή Laser φυσικα με wifi airprint και άν θα έχω θέματα με μελάνι εκτος τα γνήσια.

Γενικά είμαι μεταξύ HP & Samsung.

 

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...