Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν βάζεις την έκδοση 5.1 (κι ας είναι beta). Εγώ έβαλα και την 10.1 αλλά εκτός του ότι καθυστερεί στο άνοιξε/κλείσε της εφαρμογής, αργεί λίγο παραπάνω να ανοίξει τις σελίδες μιας και φορτώνει πολλά δεδομένα. Μπήκα πχ στο τρομακτικο και φόρτωσε πάνω από 1mb! Επίσης στην πλοήγηση, εφόσον έχει φορτώσει η σελίδα, πάλι καθυστερεί να ανοίξει κάποια σημεία (κείμενο, εικόνες).

Οπότε παραμένω με την 5.1

 

Αν δοκίμαζα να γράψω ποστ όπως αυτό που έγραψες (εννοώ από άποψη πλήθους χαρακτήρων) με τον Opera Mini 5.1 beta, κάπου στη μέση το κείμενο "κρύβεται" και δε μπορώ να συνεχίσω να ποστάρω, παρά μόνο να συνεχίσω να γράφω "στα τυφλά". Επίσης ο 5.1 Mini έχει κάποιες ελλείψεις, όπως π.χ. δεν βλέπει animated gif, όπως smilies σε forums κλπ, αλλά τα απεικονίζει στατικά. Κατά τα άλλα όμως είναι ταχύτατος, συν ότι τρώει πολύ λιγότερη RAM από τον Opera Mobile 10.1.

Αν λύσω το πρόβλημα με την περιστροφή στον Opera Mobile 10.1, ακόμα και με την υψηλή κατανάλωση RAM που κάνει, είναι σαφώς πληρέστερος και προσωπικα για μένα προτιμότερος.

Μέχρι τότε, για απλό σερφάρισμα χρησιμοποιώ τον 5.1, ενώ αν θέλω να ποστάρω κάτι μακροσκελές (:p), έχω τον 10.1. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να γράψω κάτι μακροσκελές το κάνω στον κειμενογράφο των μηνυμάτων ή των σημειώσεων της συσκευής και μετά το κάνω επικόλληση στην φόρμα του opera.
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει υπάρχει αυτόματη περιστροφή στον Opera Mobile; Στο Ν82 μου δεν υπάρχει.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να μου συγχρονίζει αρχεία word excel ? δηλαδή να επεξεργάζομαι ένα αρχειο στο κινητό και το ίδιο αρχείο στο PC και κάθε φορά που συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή να μου ενημερώνει το αρχείο με το πιο πρόσφατα τροποποιημένο αρχείο excel!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που να μου συγχρονίζει αρχεία word excel ? δηλαδή να επεξεργάζομαι ένα αρχειο στο κινητό και το ίδιο αρχείο στο PC και κάθε φορά που συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή να μου ενημερώνει το αρχείο με το πιο πρόσφατα τροποποιημένο αρχείο excel!

 

Ευχαριστώ.

 

χωρίς να το έχω δοκιμάσει νομίζω στο nokia ovi suite η λειτουργία "watch folder" αυτή τη δουλειά κάνει

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη..αλλά χρησιμοποίσησα το Nokia pc suite και το κατάφερα! Ευχαριστώ παρόλα αυτά θα το ξαναπροσπαθήσω!

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...το πρόγραμμα e-mail που εχει το Ε-72 μπορεί να μπεί και στο Ε-90 και αν ναι υπάρχει στο site της νοκια?

Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά

 

Είχα γράψει κ παλαιότερα για ένα πρόβλημα που είχα με το skype (το επίσημο πρόγραμμα) στο nokia Ε52 το οποίο εξακολουθεί να υπάρχει. Μέχρι τώρα δεν το έδινα σημασία μιας κ χρησιμοποιούσα το nimbuzz ή το fring. Πλέον όμως αυτά τα προγράμματα δεν μου δίνουν την δυνατότητα να έχω skype κ τώρα που πήγα να ξανά-εγκαταστήσω το original software.

 

Αυτό που γίνεται είναι το εξής. Ενώ το έχω εγκαταστήσει κανονικά, βάζω username κ password κ μου εμφανίζει το μήνυμα singing in. Μένει εκεί για 1 λεπτο περίπου κ μετά με γυρίζει στην αρχική οθονη για να κάνω sign in πάλι. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις? Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Έχει κάνεις να μου δώσει κάποια λυση?

 

Στην τελική υπάρχει κάποιο εναλλακτικό πρόγραμμα για το skype?

Ευχαριστώ

Edited by broxopios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρείς το skype από μόνο του. Το κατέβασα πιο παλιά από Ovi.

 

Edit: Εδώ, ελπίζω να δουλεύει.:happy:

Edited by Loukas_94
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το skype μέχρι τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα για βιντεοκλήση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρείς το skype από μόνο του. Το κατέβασα πιο παλιά από Ovi.

 

Edit: Εδώ, ελπίζω να δουλεύει.:happy:

 

Δυστυχώς το έχω κατεβάζει και μεμονομένα από το site του skype αλλά και από το ovi αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα. Προσπαθεί να κάνει sign in αλλά επιστρέφει στην αρχική οθόνη. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Έχω κάνει κάτι στις ρυθμίσεις? Αν και δεν έχω πειράξει κάτι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι λειτουργεί στο e52 αλλά όχι στο δικό μου.

 

Με το skype μέχρι τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα για βιντεοκλήση.

 

Προς το παρών δεν με ενδιαφέρουν οι βιεντοκλήσεις αλλά δεν θα με πείραζε να είχα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ καν να χρησιμοποιήσω το skype στο κινητό μου (ε52). Ούτε τσατ ούτε κλήσεις σε σταθερά, κάτι που μου είναι πολύ χρήσιμο όταν πάω εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγγραμα οπου να διαλεγουμε καποιον

αριθμο τηλεφωνου και οταν μας παιρνει αυτος ο αριθμος να καλει κανονικα

αλλα στην οθονη μας να μην το δειχνει ?

Δοκιμασα το handy blacklist αλλα αυτο το προγγραμα το "κλεινει" στον αλλον

το τηλεφωνο και δεν το θελω αυτο... :O

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω όχι.. :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγγραμα οπου να διαλεγουμε καποιον

αριθμο τηλεφωνου και οταν μας παιρνει αυτος ο αριθμος να καλει κανονικα

αλλα στην οθονη μας να μην το δειχνει ?

Δοκιμασα το handy blacklist αλλα αυτο το προγγραμα το "κλεινει" στον αλλον

το τηλεφωνο και δεν το θελω αυτο... :O

 

Δεν το κλείνει. Δείχνει ότι μιλάει :shifty:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγγραμα οπου να διαλεγουμε καποιον

αριθμο τηλεφωνου και οταν μας παιρνει αυτος ο αριθμος να καλει κανονικα

αλλα στην οθονη μας να μην το δειχνει ?

Δοκιμασα το handy blacklist αλλα αυτο το προγγραμα το "κλεινει" στον αλλον

το τηλεφωνο και δεν το θελω αυτο... :O

 

Κεφάλαιο πρώτο.

 

Υπάρχει το advanced communication manager (Προσοχή όχι το advanced call manager), το οποίο είναι super δυσεύρετο καθώς δεν προορίζεται για λιανική πώληση αλλά για Onboard παροχή εκ μέρους της webgate προς τις κατασκευάστριες εταιρίες κινητών. Το είχε μαμίσιο το παλιό μου τηλ (Ε66) και στη ρύθμιση block blacklist αυτός που σε έπαιρνε άκουγε να καλεί κανονικότατα κι εσένα δεν εμφανιζόταν τίποτα. Καταπληκτική εφαρμογή. Είχα φάει τον κόσμο να την βρω για Ε52 (που είχα μετά) και δεν την έβρισκα πουθενά (το internet είναι κατακλυσμένο με το advanced call manager που ΔΕΝ κάνει αυτό που θες και ανέφερα παραπάνω). Είχα στείλει ακόμα και Mail στην εταιρία, από την οποία έμαθα και τα παραπάνω.

 

Κεφάλαιο δεύτερο.

 

Η webgate εξαγοράστηκε από την mellonmobile η οποία συνέχιζε να βγάζει κάποιες εφαρμογές της, μεταξύ άλλων και το advanced communication manager μετονομασμένο όμως σε call and sms filter. Η εν λόγω εφαρμογή είναι εύκολη στο να τη βρεις στο δίκτυο, ωστόσο διαφέρει ελάχιστα από την αρχική: αφήνει τον καλούντα να ακούσει ότι καλεί για 3 φορές (3 τουτ) και μετά του βγάζει μήνυμα κατειλημμένου. Το αν είναι 3 φορές, περισσότερες ή λιγότερες, διαφέρει μάλιστα ανάλογα από ποια εταιρία κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας καλεί αυτός που έχεις τοποθετήσει στην blacklist (κουλό).

Αυτά κι ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο official προγραμμα του skype για το e52 να σας δώσω τι ρυθμίσεις έχει μπας και υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί και πρέπει να αλλάξω κάτι.

 

General Setting

 

Sing in: Manual

Mood message prompt: Disable

3g connection prompt: Enable

 

Advanced Settings:

 

Incoming conn. port: 8877

Alternative in ports: 8877

Data storage: 1 day

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.

Υπαρχει τροπος με καποια εφαρμογη να γινει το E52 Wlan Hotspot?

Δηλαδη να μπορω απο αλλο κινητο μεσω Wlan να κανω συνδεση στο Ε52 το οποιο θα ειναι στο ιντερνετ με 3G.

Ευχαριστω!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Κεφάλαιο δεύτερο.

 

Η webgate εξαγοράστηκε από την mellonmobile η οποία συνέχιζε να βγάζει κάποιες εφαρμογές της, μεταξύ άλλων και το advanced communication manager μετονομασμένο όμως σε call and sms filter. Η εν λόγω εφαρμογή είναι εύκολη στο να τη βρεις στο δίκτυο, ωστόσο διαφέρει ελάχιστα από την αρχική: αφήνει τον καλούντα να ακούσει ότι καλεί για 3 φορές (3 τουτ) και μετά του βγάζει μήνυμα κατειλημμένου. Το αν είναι 3 φορές, περισσότερες ή λιγότερες, διαφέρει μάλιστα ανάλογα από ποια εταιρία κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας καλεί αυτός που έχεις τοποθετήσει στην blacklist (κουλό).

Αυτά κι ελπίζω να βοήθησα...

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ολους.

Χρησιμοποιησα το advanced communication manager στο Ν86 μου και δοκιμασα να κανω κληση

εφ οσων ειχα βαλει τον καλουντα αριθμο στην λιστα..

Και μου εκανε το εξης: κατευθυαν ειπε κατιλημενο,σαν να του το εκλεσα δηλαδη,

και αμεσως μετα καλουσε και για 3 φορες.!

Τουλαχιστον να μην το εβγαζε κατηλημενο στην αρχη θα ημουν ευχαριστημενος... :)

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.

Υπαρχει τροπος με καποια εφαρμογη να γινει το E52 Wlan Hotspot?

Δηλαδη να μπορω απο αλλο κινητο μεσω Wlan να κανω συνδεση στο Ε52 το οποιο θα ειναι στο ιντερνετ με 3G.

Ευχαριστω!

 

http://www.joikushop.com/

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται.επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το e52 μου μηπως ξερει να μου πει καποιος αν εχει βγει προγραμμα που να χρησημοποιει το φλας του κινητου σαν φακο.να το εχετε δοκιμασει και να δουλευει...
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται.επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το e52 μου μηπως ξερει να μου πει καποιος αν εχει βγει προγραμμα που να χρησημοποιει το φλας του κινητου σαν φακο.να το εχετε δοκιμασει και να δουλευει...

 

PhoneTorch δουλεύει στο E55

 

Αν θες στειλε να στο δώσω

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα ρωτησω τωρα κατι το οποιο το ψαχνω απο τοτε που απεκτησα

symbian...Ενα προγραμα που να αναγνωριζει τις φατσουλες που μου στελνουν απο σονυ.. π.x :) και οχι : ) να στελνω και να λαμβανω φατσουλες.

Δοκιμασα παρα πολλα μεχρι τωρα οπου εχουν smileys αλλα ολα

απο τις 160 που μπορω να γραψω,σε νεο μηνυμα, με το που γραφω 1 γραμμα πανε στα 69!!

Οποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω...

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Εγκατεστησα και δοκιμασα (σε Nokia C5) το T-Reminder και το Best Reminder, προγραμματα τα οποια υποτιθεται οτι σε ενημερωνουν για χαμενες κλησεις, sms , υπενθιμισεις ημερολογιου κλπ.

Δυστυχως, διαπιστωσα οτι δεν λειτουργουν οταν το πληκτρολογιο ειναι κλειδωμενο.

Τα εχει δοκιμασει κανεις? κι αν ναι, ειναι φυσιολογικο αυτο?

Υπαρχουν καποια αλλα προγραμματα notification για αναπαντητες κλησεις/sms που να λειτουργουν ομως και με κλειδωμενο πληκτρολογιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με τις εφαρμογές αλλά δοκίμασε κάποια άλλη έκδοση ακόμη και παλιότερη, ίσως εάν αλλάξεις το θέμα να λειτουργεί.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και το Remind Me το οποιο και θα δοκιμασω..

 

, ίσως εάν αλλάξεις το θέμα να λειτουργεί.. :)

 

..το θεμα τι σχεση μπορει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...