Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου φίλε μου. Με τι περίπου θέλεις να ασχοληθείς? Σαν πρώτη ιδέα να ξέρεις οτι CB δεν έχει καμία σχέση με τα HF-VHF-UHF κτλ. Για το cb θες απλά μια άδεια απο τη νομαρχία που την παίρνεις με την απόδειξη αγοράς. Για τα υπόλοιπα χρειάζεσαι κανονικές εξετάσεις όπως δώσαμε όλοι μας, και ειδικά για HF πρέπει να εξεταστείς και σε σήματα morse.

 

Επειδή έτσι δεν καταλαβαίνεις τπτ λογικα... μπορείς να ρίξεις μια ματια για καλύτερη πληροφόρηση εδώ ----> http://www.grc.gr/radioerasitexnismos.html κι εδώ ---> http://www.raag.org/amateur_gr.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομιζω - αν καποιος ξερει καλυτερα ας πει - οτι πρεπει να βαλεις τα ΝΜΤ tools απο το cd. Για να μπουν θελουν usb stickακι και sata σκληρο συνδεδεμενο ...

 

εμενα αλλο ειναι το προβλημα μου...

 

εχω ενα σκληρο με βιντεακια που οταν μπαινω στον φακελο δειχνει τα αρχεια κανονικα

στο δευτερο σκληρο ομως με τα βιντεακια με το που μπαινω στον φακελο, αντι να δειξει τα αρχεια, παιζει κατευθειαν ενα συγκεκριμενο βιντεακι...

 

καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να μου προτεινετε ενα 500αρη σκληρο δισκο και ταυτοχρονα να ειναι

και media player...μεχρι 100-120€ περιπου...με ενδιαφερει περισσοτερο να ειναι

hd και να μπορει να αναγνωρισει ελληνικους υποτιτλους....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει ενα της storex το καλοκαιρι. 129Ε αλλα εχουν πεσει τωρα οι τιμες.

αναγνωριζει ελληνικους υποτιτλους αλλα δεν ξερω αν ειναι hd.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Πριν δύο μέρες μου έκλεψαν το ΜΙΟ550 το οποίο χρησιμοποιούσα ως

1- GPS και

2- για software πάνω στο επάγγελμά μου.

Το έχω εδώ και τέσσερα χρόνια και έχω χάσει την επαφή μου γενικά με το χώρο των ppc αλλά και γενικότερα των κινητών συσκευών και αυτά που προσφέρουν. Το κινητό μου είναι ένα ΝΟΚΙΑ Ν80 από τριετίας.

Έψαξα για ppc αλλά με έκπληξη μου διαπίστωσα ότι είναι σε παρακμή αφού βρήκα κάποια ΗΡ μόνο στα Multirama. Tα υπόλοιπα μαγαζιά δεν είχαν τίποτα.

Στο Skroutz μ0 [μηδεν] καταστήματα για τα περισσότερα

Το δίλημμα λοιπόν είναι το εξής.

Να πάρω το HP iPAQ 214 Enterprise Handheld που βρήκα με 314€ ή δίνοντας κάτι παραπάνω να πάρω κάποια άλλη συσκευη όπως π.χ. κάποιο ΗΤC ή κάποιo iphone?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Πριν δύο μέρες μου έκλεψαν το ΜΙΟ550 το οποίο χρησιμοποιούσα ως

1- GPS και

2- για software πάνω στο επάγγελμά μου.

Το έχω εδώ και τέσσερα χρόνια και έχω χάσει την επαφή μου γενικά με το χώρο των ppc αλλά και γενικότερα των κινητών συσκευών και αυτά που προσφέρουν. Το κινητό μου είναι ένα ΝΟΚΙΑ Ν80 από τριετίας.

Έψαξα για ppc αλλά με έκπληξη μου διαπίστωσα ότι είναι σε παρακμή αφού βρήκα κάποια ΗΡ μόνο στα Multirama. Tα υπόλοιπα μαγαζιά δεν είχαν τίποτα.

Στο Skroutz μ0 [μηδεν] καταστήματα για τα περισσότερα

Το δίλημμα λοιπόν είναι το εξής.

Να πάρω το HP iPAQ 214 Enterprise Handheld που βρήκα με 314€ ή δίνοντας κάτι παραπάνω να πάρω κάποια άλλη συσκευη όπως π.χ. κάποιο ΗΤC ή κάποιo iphone?

αυτο που αναφερεις ειναι η μονη λυση αυτη τη στιγμη αν θελεις μη-κινητο pda.

αυτη η αγορα -κακως- βρισκεται σε μεγαλη υποχωρηση.

 

το συγκεκεριμενο ειναι πολυ αξιολογο με μεγαλη οθονη με κυριοτερα προβληματα του ηχου

(ειναι χαμηλος) και της μη υποστηριξης απο HP

 

επισης μπορεις να το βρεις και εδω

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=342341

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Το ξεθάβω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει η αγορά ασύρματων ηχείων. Δεν έχω ιδέα τι παίζει στο χώρο απλά θέλω ένα σύστημα ηχείων ή home cinema που όμως τα ηχεία θα συνδέονται ασύρματα με τον ενισχυτή ή το subwoofer, δεν θέλω να έχω καλώδια.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα και σε σένα.

Έχω αγοράσει και εγώ το ίδιο DVR και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Επειδή βλέπω ότι έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που έβαλες την ερώτηση, μήπως μέχρι τώρα έχεις βρει λύση;

Εγώ δεν έχω βρει ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα media player (http://www.xtreamer.net/xtreamer/overview.aspx) που εχει μονο hdmi εξοδο.

Η ερωτηση ειναι: μπορω να το συνδεσω σε παλια τηλεοραση που δεν εχει hdmi; (ας πουμε εχει μονο scart)

Link to comment
Share on other sites

Mπα δεν νομίζω οτι θα καταφέρεις και πολλά. Το ενα σήμα είναι αναλογικό και το άλλο ψηφιακό.

Το είχα ψάξει και γω. Είχα βρει έναν αντάπτορα για αυτή την σύνδεση αλλα κόστιζε 100+ ευρώ και δεν ξέρω κατα πόσο θα κανε σωστή δουλειά γιαυτό και το άφησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας... Θα ηθελα τη βοηθεια σας για την επιλογη gps που θελω να παρω. To ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 130 ευρω. Εχω βρει δυο gps το 1ο ειναι http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/Mio-Moov-M400-PNA-4-3inches-Map-Greece-Mio-Map-09-2-07-39-01-018.htm και το 2ο http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/Navigon-1400-PNA-Map-Greece-East-Europe-1514301008.htm .Αυτο που θα ηθελα ειναι να εχουν ολη την πλοήγηση για ελλαδα και για βουλγαρια αλλα οχι οτι και να μην την εχει θα με πειραζε. Θελω να μου πειτε αν ξερετε ποιο ειναι ποιο καλο, αν μπορω να κανω αναβαθμηση απο το internet ή αν μπορώ να βρω λογισμικο απο το internet είτε αν το παρεχει γενικα καμια ετερια free η με μικρο κοστος γιατι απο οτι ειδα στοιχιζουν οσο ενα gps τα λογισμικα τους. Θα περιμενω απαντηση σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρόνο σας. Επισης αν υπαρχει καποιο αλλο gps αλλης εταιριας πειτε μου το οποιο να μπορω να κατεβαζω τους χρτες απο internet :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας... Θα ηθελα τη βοηθεια σας για την επιλογη gps που θελω να παρω. To ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 130 ευρω. Εχω βρει δυο gps το 1ο ειναι http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/Mio-Moov-M400-PNA-4-3inches-Map-Greece-Mio-Map-09-2-07-39-01-018.htm και το 2ο http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/Navigon-1400-PNA-Map-Greece-East-Europe-1514301008.htm .Αυτο που θα ηθελα ειναι να εχουν ολη την πλοήγηση για ελλαδα και για βουλγαρια αλλα οχι οτι και να μην την εχει θα με πειραζε. Θελω να μου πειτε αν ξερετε ποιο ειναι ποιο καλο, αν μπορω να κανω αναβαθμηση απο το internet ή αν μπορώ να βρω λογισμικο απο το internet είτε αν το παρεχει γενικα καμια ετερια free η με μικρο κοστος γιατι απο οτι ειδα στοιχιζουν οσο ενα gps τα λογισμικα τους. Θα περιμενω απαντηση σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρόνο σας. Επισης αν υπαρχει καποιο αλλο gps αλλης εταιριας πειτε μου το οποιο να μπορω να κατεβαζω τους χρτες απο internet :worry:

 

Ξεχασα να σας πω και κατι αλλο αν δεν γινεται αναβαθμιση απο το internet και χρειαζετε να παρω λογισμικο ποθ στοιχιζουν απο 100 και πανω μηπως ειναι τελικα καλυτερη λυση αυτη: http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/Turbo-X-EasyDrive-3-5inches-PNA-Map-Greece-Europe-GiniusDriver.htm εχει 3 χρονια δωρεαν αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

κανενας παιδια δεν μπορει να με διαφωτησει σχετικα με τα gps??? οποιος ευκαιρει ας απαντησει δεν θελω να πεταξω τα λεφτα μου σε καμια βλακεια δεν ξερω τπτ απο gps...
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά που θα τα επέλεγα είναι.

Turbo-X, μόνο και μόνο για το genius driver μιας και το πλαίσιο δε με ενθουσιάζει γενικώς.

Mio

Navigon

 

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου επιλογή. Κοίταξέ τα από κοντά αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά που θα τα επέλεγα είναι.

Turbo-X, μόνο και μόνο για το genius driver μιας και το πλαίσιο δε με ενθουσιάζει γενικώς.

Mio

Navigon

 

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου επιλογή. Κοίταξέ τα από κοντά αν μπορείς.

 

Απο κοντα δεν μπορω να δω ολα μονο το mio και το navigon μπορω...

ουτε εμενα με ενθουσιαζει το πλαισιο αλλα απλα μου εκανα εντυπωση το Turbo -X καθαρα γιατι εχει 3χρονια αναβαθμιση....δηλ να αγορασω αυτο ειναι καλυτερο απο τα αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 χρόνια αναβαθμίσεων δε τα δίνει το Πλαίσιο αλλά το genius driver, οπότε όποια συσκευή βρεις/αγοράσεις που να έχει το genius driver θα έχει και τις αναβαθμίσεις.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου επιλογή θα ήταν μια συσκευή TiBo την οποία θα αγόραζα με το genius driver (έχεις τη δυνατότητα να ζητήσεις πιο πρόγραμμα θα έχει). Ο λόγος που θα το έκανα αυτό είναι η αντιπροσωπεία των συσκευών αυτών και η υποστήριξη μετά την αγορά, κάτι που το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορεις να μου δειξεις ενα το οποιο να ειναι καλο βρηκα μερικα αλλα δεν καταλαβενω και πολλα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ψαχνω αυτες της μερες για αγορα τηλεορασης και σκεφτομουν κατι σε tv+monitor με θυρα usb κλπ. και βρηκα αυτη LG M2062D-PZ 20'' LCD TV στη συνεχεια ομως ειδα και μια που ειναι απλη τηλεοραση και μου αρεσε και ειναι αυτη LG 19LU4010 LCD TV 19''.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το γιατι η δευτερη ειναι πιο ακριβη, ενω η πρωτη ειναι και monitor.

Κοιταξα τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα και εχουν περιπου τα ιδια ενω σε μερικα η πρωτη που ειναι 100 ευρω φθηνοτερη υπερεχει κιολα οπως για παραδειγμα στη αντιθεση.

 

 

Επειση δεν γνωριζω πολλα απο τηλεορασεις και φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η διαφορα?

Η απλη τηλεοραση θα εχει καλυτερη εικονα η θα εχουν την ιδια?

Η διαφορα του teletext που εχει η δευτερη και οχι η πρωτη δεν με απασχολει.

 

Παρακαλω οποιος γνωριζει να μου πει τη γνωμη του γιατι χαλασε η παλια και επειγει να παρω μια νεα.

 

Ευχαριστω.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα με το agps χρεωνεσαι η οχι?

Nαι χρεώνεσαι κάποια kb αλλά είναι πολύ λίγα γύρω στα 4-5.:)

Link to comment
Share on other sites

Nαι χρεώνεσαι κάποια kb αλλά είναι πολύ λίγα γύρω στα 4-5.:)

 

Οταν λες χρεωνεσαι, εννοεις οτι πρεπει να εχεις συνδεση internet για να λειτουργησει σωστα? Απο ποιον χρεωνεσαι? Χωρις internet δεν λειτουργει?

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το SIEMENS GIGASET A580. Λέει ότι έχει τεχνολογία ECO DECT, ECO DECT+ για εξοικονόμηση ενέργειας και ισχύς σήματος.. όμως στο βιβλιαράκι λέει ότι μειώνεται η ισχύς αλλά μειώνεται και η διάρκεια της αναμονής!

Τελικά τί ισχύει? Να το ενεργοποιήσω ή όχι? Εφόσον έχει αυτή τη λειτουργία, γιατί δεν την έχει μόνιμα ενεργοποιημένη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...